Forum Dragon Ball Nao

» [Fantasy] Ursula K. Le Guin

Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.710
Plusy: 1
Posty: 538
Dużo osób zachwala twórczość tej pani, w temacie o 3 najlepsze książki fantasy jej nazwisko też się przewinęło, więc jak to jest? Co czytaliście i czym was tak urzekła?
Ja zapoznałem się z trzema pierwszymi książkami o Ziemiomorzu, a inne tytuły jak Jesteśmy snem, Wszystkie strony świata oraz Świat Rocannona stoją na półce i czekają na wolne terminy.
Osobiście uważam, że sukces Ursuli K. Le Guin polega na tematyce jaką porusza, licznych odwołaniach, czy to do filozofii czy mitologi oraz szerokich możliwości interpretacyjnych. Nie można zapomnieć o magi, która nie zostaje potraktowana schematycznie (czyli korzystajmy do woli bo można). Autorka pisze w sposób dojrzały, pobudza szare komórki, zrywając z banalną rozrywką. Jej książki łączą przyjemne z pożytecznym. Na bohaterów zostają nałożone ograniczenia, a nie jak to w większości lektur bywa „jestem herosem, rozwalę wszystkich”.
Co sądzicie o jej książkach, która zrobiła na was największe wrażenie i na jakie aspekty zwróciliście uwagę?

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Przeczytałem pierwsze dwie książki o Ziemiomorzu, i mi się spodobały. Co prawda w pierwszej od połowy znałem zakończenie, ale nie odebrało mi to tak bardzo przyjemności z czytania. Jeśli chodzi o literaturę fantasy, to większość książek z tego gatunku uważam za gnioty, które odkładam na półkę po pierwszym rozdziale, więc o sile tej pani może świadczyć to że doczytałem książkę do końca, a nawet zabrałem się za kontynuację. Poza nią zaszczyt ten kopsnął chyba tylko Tolkiena i Gaimana.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » [Fantasy] Ursula K. Le Guin
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook