Forum Dragon Ball Nao

» Ayn Rand

Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Z wikipedii:
Ayn Rand, urodzona jako Alissa Zinowiewna Rosenbaum (ur. 2 lutego 1905 w Sankt Petersburgu, zm. 6 marca 1982 w Nowym Jorku) - amerykańska pisarka i filozof pochodząca z rodziny rosyjskich Żydów, najbardziej znana dzięki swojej filozofii obiektywistycznej. Autorka powieści, w których stałym wątkiem jest obraz bohatera - pogardzanego przez otoczenie geniusza, któremu udaje się osiągnąć sukces. Ayn Rand uważała prezentację pozytywnych wzorców obiektywizmu za główny cel swojej literatury.

W Polsce ukazały się drukiem: "Hymn" (Anthem), "Źródło" (The Fountainhead), "Cnota egoizmu" (The Virtue of Selfishness), "Powrót człowieka pierwotnego" (The Return of the Primitive) i "Atlas Zbuntowany" (Atlas Shrugged).
Czy ktoś może zna? Sam jestem po lekturze Hymnu, lektury krótkiej, acz bogatej i niosącej przesłanie, którego dziś bardzo się obawiają "elity". Jest to opowieść o świecie, który z powodu zamiłowania do słowa "my", zamiast "ja", cofnął się do poziomu, gdzie wielkim osiągnięciem jest wynalezienie świecy.
Główny bohater - Równość 7-2521(takie nadano mu imię) - od początku o indywidualistycznych skłonnościach, odkrywa na nowo (dosłownie) żarówkę, jednak zostaje wzgardzony. Ucieka do lasu, gdzie rozpoczyna nowe życie i cieszy się wolnością.
Jest to swoisty manifest indywidualizmu i wyraz pogardy dla narzucanych ludziom przez władzę przeciętności, schematyczności, socjalizmowi. Jest to wyraz pogardy, dla systemu, w którym człowiek nie ma swojego imienia (ma tylko te nadane przy urodzeniu, zbitka słów takich jak np. Solidarność, Międzynarodowy, Demokracja, Wolność i numerku) i tożsamości, gdzie musi myśleć i czynić tak jak każdy inny, w świecie gdzie kocha się każdego, ale równocześnie nie wolno kochać nikogo.

Świat jest ponurą alternatywą dla świata, który już dzisiaj próbuje się zniszczyć. Tak jak u George'a Orwella, indywidualizm karany jest śmiercią, od urodzenia dzieci, które nie znają rodziców, wychowywane w domach dziecka są bite za najmniejsze odchylenia od normy.

Książka jest krótka, wraz ze wstępem, notką o autorce ma tylko 96 stron, w formacie mniejszym od zeszytu zresztą. Zachęcam i czekam na ewentualne komentarze.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
paint Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3

Dni na forum: 6.387
Posty: 1.031
Aż się wypowiem. Czytałem "Źródło" i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ta książka zmieniłaby moje życie, gdybym nie był taki leniwy. Na pewno jednak zmieniła sposób, w jaki postrzegam rzeczywistość. Otworzyła mi oczy.
Nie będę się rozpisywał nad fabułą i bohaterami, bo w rzeczywistości historia jest prosta, za to doskonale napisana.

Tylko polecić.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Ayn Rand
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook