Forum Dragon Ball Nao

» Literatura klasyczna

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Wczoraj skończyłem czytać Zamek Franza Kafki.

Do wioski przybywa K., gdzie wcześniej dostał zlecenie na pracę geometry, jednak aktualnie nie jest potrzebny. Osiedla się w niej, a jego nadrzędnym celem jest bezskuteczne dostanie się do okolicznego zamku bądź jego urzędników, którzy podejmują wszystkie decyzje dotyczące wioski.
Co by nie było, akcja ciągle posuwa się do przodu, by na końcu się urwać, bo powieść nie została dokończona.

Ciekawa lektura, polecam.

Temat traktuje o literaturze klasycznej ogólnie, bo takiego nie ma, a przecież jest o czym pisać.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Piechu Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Piechu
Wiek: 39
Dni na forum: 5.849
Posty: 554
Skąd: Kruszwica City
Ostatnio, czytałem Niebezpieczne Związki, ale nie wiem czy to literatura klasyczna

Witajcie w świecie pozbawionym zasad.
Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.709
Plusy: 1
Posty: 538
Do literatury klasycznej, jaką ostatnio dane mi było czytać zaliczają się dwie książeczki, a mianowicie : Lalka Bolesława Prusa oraz Faraon, również B. Prusa.

Ta pierwsza jako lektura szkolna, powiem szczerze nie wciągnęła mnie. Czytałem bo czytałem, ale zachwycony nie byłem. Owszem nad możliwościami interpretacyjnymi i wielkością ich znaczenia, można by się długo rozwodzić, ale przy pierwszym kontakcie trudno było wszystko dostrzec, tak więc nie było mi dane "skonsumować" jej naraz, przez co Lalka nie zrobiła na mnie, aż takiego wrażenia. Historia Wokulskiego i Izabeli nie pochłonęła mnie, ale mimo wszystko sądzę, że warto jest ją przeczytać, choćby dla samej znajomości. (podczas czytania wydawała mi się trochę bezpłciowa, szara)

Faraon to zupełnie inna sprawa. Mnie osobiście powalił już po kilku rozdziała. Czasy, które wciągają, władza która się chwieje i książę Ramzes, który jeszcze z życiem całkowicie obeznany nie jest, ale za wszelką cenę chce podźwignąć staczające się państwo. Przyznam szczerze, że po pewnym czasie sam nie mogłem uwierzyć, że oczarowały mnie gry polityczne i starcia między przyszłym faraonem, a stanem kapłańskim. Nic jednak nie mogłem poradzić, na to że Prus tak dobrze wszystko przedstawia. Odczuwa się wrażenie jakby Egipt był tuż koło nas.
Jest to książka, którą z jednej strony chce się jak najszybciej przeczytać żeby wiedzieć co się stanie, a z drugiej strony człowiek obawia się zakończenia, nie chce go, bo wie że będzie to moment w którym ta wspaniała przygoda się skończy. Znacznie bardziej doceniłem Faraona, niż Lalkę. Może kieruję się tu trochę spojrzeniem na fabułę, a nie przekazami zawartymi gdzieś w środku, ale mi to bynajmniej nie przeszkadza.

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Thorik napisał(a):
Historia Wokulskiego i Izabeli nie pochłonęła mnie
Mnie przeciwnie, z tego co pamiętam, bo to były dawne czasym, ale generalnie Lalkę dobrze wspominam.

Wczoraj skończyłem Braci Karamazow Dostojewskiego. 900 stron, polecam. Pomijając askepty psychologiczne, historia Karamazowów wciągająca, a elementy kryminału tylko to wspomagają. Tytuł ostatniego rozdziału "Kmiotkowie postawili na swoim" dobrze obrazuje zakończenie i w ogóle mi się spodobał, dlatego go przytaczam.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Skończyłem niedawno Amerykę Kafki:
W powieści tej przedstawione są przygody nastoletniego Karla Rossmana, który wysłany został przez rodziców do Ameryki za karę za to, że ich służąca zaszła z nim w ciążę.

Zdecydowanie brakowało mi w niej typowego kafkowskiego bezsensu działania, sytuacji, bezradności, bezcelowego wysiłku, zaczątki tego pojawiają się dopiero pod "koniec" (a powieść jest nieukończona, jak wszystkie), więc trochę szkoda.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Zdecydowanie brakowało mi w niej typowego kafkowskiego bezsensu działania, sytuacji, bezradności, bezcelowego wysiłku, zaczątki tego pojawiają się dopiero pod "koniec" (a powieść jest nieukończona, jak wszystkie), więc trochę szkoda.
Hm, a co z "Procesem"? Czytałam to jakiś czas temu i z tego co pamiętam, to nie było żadnych zawirowań z końcem książki?

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Może "nieukończona" to nieadekwatne słowo, ale: Prawdopodobnie najpierw napisał pierwszy i ostatni rozdział, potem stopniowo uzupełniał kolejne rozdziały - o Procesie z Wikipedii.

W Ameryce natomiast po prostu widać, że nie ma zakończenia, bardzo źle.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
To, że zaczął od ostatniego rozdziału jest raczej przeciwieństwem nieukończenia

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.469
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Shounen napisał(a):
Temat traktuje o literaturze klasycznej ogólnie, bo takiego nie ma, a przecież jest o czym pisać.
Widać...wiatr huczy i wieje w tym temacie.

Ja zawsze czytam literaturę klasyczną głównie w wakacje, bo mam więcej czasu. Przebrnęłam przez Homera, bo strasznie chciałam poznać "Odyseję", wszystko co wygrzebałam z biblioteki Émile Zoli, czy po raz kolejny przeczytałam "Pana Tadeusza". Staram się też czytać książki Noblistów, laureatów nagród Nike, Pulitzera czy innych prestiżowych wyróżnień. Sięgnęłam wiec po "Władcę much", "Miasto ślepców", "Godziny" czy kilka książek zmarłego niedawno Gabriela Garcíi Márqueza, długo by wymieniać. Moją uwagę przyciągają także powieści uważane za kontrowersyjne np. "Buszujący w zbożu" czy takie klasyki jak "Dama Kameliowa", których aż wstyd nie znać.
Smoczyca452
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 1.092
Posty: 5
Klasyka to jedna sprawa, ale książki "must read" to dla mnie totalnie co innego. Na przykład: jak tutaj * zaloguj się, aby zobaczyć link * piszą, że "Władca Pierścieni", czy "Anna Karenina", to się zgodzę, ale "Potop"?? Dorzuciłabym "Buszującego w Zbożu" i coś Hemingwaya.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
"Potop" jest bardzo dobry, najlepsza powiesc Sienkiewicza i najlepsza powiesc pozytywizmu. Czyta sie swietnie, bardzo wciaga.

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

tamka Kobieta
Gekokujō
Gekokujō

Dni na forum: 683
Ostrzeżenia: 1
Posty: 2
A czy ktoś z Was może pisał ksiązki i próbował wydać włąsną? Czy jest to bardzo trudne? Jak się za to zabrać?
Keira
Gekokujō
Gekokujō

Dni na forum: 709
Ostrzeżenia: 1
Posty: 3
Masz tutaj dwie opcje:

1. Wydanie za własne pieniadze

2. Wydanie przez wydawnictwo
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Literatura klasyczna
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook