Forum Dragon Ball Nao

» Chłopi

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Lektura, a co
Reymont za nią nawet Nobla dostał.

Jest to jedna z lektur, które czytałem bardzo chętnie i z przyjemnością. Trochę "brutalna" miejscami, jak to na wsi, ale m.in. momenty z bocianem, jeśli ktokolwiek prócz mnie pamięta, wymiatają.

Jeśli ktoś przerabiał, a nie przeczytał, to już pewnie tego nie zrobi, ale jeśli jeszcze nie przerabiał i już nie ma zamiaru jej czytać, wierząc powszechnej strasznie dziwnej opinii, że ta książka jest nudna (czy nawet nie wiem jaka), to jednak radzę przeczytać, na pewno warto.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.812
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Lektura dopiero przede mną. Mam nadzieję, że jakoś pójdzie. Ilość stron nie zachęca. Mnogość wiejskiej gwary również.
Ciągle jakieś długie lektury. Skończyłam "Potop", teraz czytam "Zbrodnię i Karę". Przede mną jeszcze "Wesele", "Chłopi" i inne. Trzymajcie za mnie kciuki, bo nie wiem czy wyrobię.

Pozdrawiam.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Rivion Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Rivion
Wiek: 34
Dni na forum: 6.478
Posty: 685
Skąd: Skaryszew/Radom
Chłopów przerabiałem tylko pierwszą część "Jesień".Nie wiem,co Cię tam interesowało,SMG,ale ja jak czytałem opis zbierania ziemniaków,albo obierania kapusty,to myślałem tylko,żeby jak najszybciej wysiąść z autobusu i schować książkę do plecaka.Owszem,trafiły się dwa ciekawe fragmenty (śmierć Kuby i Macieja Boryny - jeszcze ten fragment przerabiałem),ale wplecione w cały obraz wiejskiego życia zostają przytłoczone i zatarte.

If you want to kill me,hate me...detest me...
-----------------------------------------------------
"Wielu żywych zasługuje na śmierć. I wielu ginących zasługuje na dalsze życie. Czy potrafisz im je wrócić? Więc nie szafuj tak wyrokami śmierci, albowiem nawet najmędrsi nie potrafią dojrzeć wszystkich konsekwencji."
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Rivion napisał(a):
Chłopów przerabiałem tylko pierwszą część "Jesień".Nie wiem,co Cię tam interesowało
Widzisz, czytałeś tylko pierwszą część. Nie wiem, czy nie zauważyłeś jeszcze, ale wstępy prawie zawsze są nudne i nijakie, i zanim się w książkę nie wgłębi, to sądzi się, że cała taka będzie, a w większości jest zgoła odwrotnie.

Napisałem, co mi się tam podobało - np. parę akcji z boćkiem. Już nie pamiętam nawet czy w Jesieni też był, pewnie nie.

Laru-chan napisał(a):
Ilość stron nie zachęca. Mnogość wiejskiej gwary również.
Autor chciał dobrze opisać rok życia na wsi

Laru-chan napisał(a):
Trzymajcie za mnie kciuki, bo nie wiem czy wyrobię.
OK, ja będę.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.213
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Zbytnią miłością do lektur nie pałam, ot jak każą przeczytam, ale nic więcej. Akurat z Chłopami było odrobinę inaczej, gdyż czytając wcześniej poszczególne fragmenty spodobało mi się. Tak samo opinia innych była pozytywna. I rzeczywiście. Po dokładniejszym zapoznaniu się z treścią stwierdzam, że jest dobra. Może to co mnie się osobiście spodobało to ich język oraz zwykłe codzenne życie bez upiększeń i wydumanych postaci jak to w innych książkach bywa. Niestety dostepny czas nie pozwolił na przeczytanie więcej niż jedną część. Tak samo nie pozwala i teraz, ale liczę, że wkrótce okoliczności przybiorą korzystniejszy obrót, wobec czego Chłopów dokończę.
Trzymajcie za mnie kciuki, bo nie wiem czy wyrobię.
Nie powinno być problemów z 'wyrobieniem się'. Jestem zdania, że każda proza jest lepsza od poezji, a tutaj akurat masz bardzo dobrą prozę.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 30
Dni na forum: 5.802
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
Czytałam I tom: przerabiałam i... absolutnie toto mi nie przypadło do gustu. Co chwila miałam jakieś seksualne skojarzenia, poza tym ciężko mi się czytało i po kilku stronach już mi się odechciało czytać. Z resztą nudne i nieciekawe.
Pozdrawiam.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.868
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Moim zdaniem "Chłopi" to jedna z piękniejszych książek w literaturze polskiej. Trzeba się do niej po prostu odpowiednio nastawić. Jeśli oglądamy zabytkowy samochód, traktujemy go inaczej niż najnowsze cudeńko, chociaż oba samochody mogą wzbudzać w nas równie wielki zachwyt. Tak samo jest z "Chłopami". Czytając tą powieść trzeba się cholernie mocno skupić i nastawić jedynie na czytanie, bez żadnych rozpraszaczy.
Reymont bardzo obrazowo opisał życie na wsi, podkreślając często symbolikę czasu i koła wiecznego powrotu, co w pewien sposób daje wrażenie mitu. Postacie są bardzo ciekawe, moją uwagę zwróciła głównie Hanka - na początku bierna i uległa, z czasem zyskująca coraz więcej pewności siebie i siły do podejmowania decyzji.

PS. Reymont nie posłużył się w "Chłopach" gwarą, a jedynie językiem na gwarę stylizowanym.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.812
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
PS. Reymont nie posłużył się w "Chłopach" gwarą, a jedynie językiem na gwarę stylizowanym.
Oj tam oj tam ;p

Mam za sobą zdaje się "Jesień". Całości nie czytałam. Bardzo ciekawa książka, której warto poświęcić więcej uwagi, bo jest wielowątkowa. Motywem starszych osób odrzuconych przez swoje dorosłe już dzieci zajęłam się na maturze i dobrze na tym wyszłam

Mart napisał(a):
Postacie są bardzo ciekawe, moją uwagę zwróciła głównie Hanka - na początku bierna i uległa, z czasem zyskująca coraz więcej pewności siebie i siły do podejmowania decyzji.
Świetna postać, która dokonała dużej przemiany. Nie poddała się, mimo trudnej sytuacji w jakiej się znalazła. Dobry przykład do naśladowania.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Kaio
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Kaio
Wiek: 34
Dni na forum: 4.645
Plusy: 5
Ostrzeżenia: 1
Posty: 593
Cholera jasna, narobiliście mi ochoty na powtórne przeczytanie"Chłopów", a sesja tuż tuż...
Lektura ta jest jedną z moich ulubionych obok "Cierpień młodego Wertera", "Zbrodni i Kary", "Granicy" i "Lalki" oczywiście.
Sądzę, że wielu osobom nie przypada do gustu, bo jest odgórnie narzucona, a ludzie, jak wiadomo, nie lubią być do czegokolwiek przymuszani.
Ciekawa jestem, czy gdyby sięgnęli po nią samodzielnie, patrzyliby na nią tak krytycznym okiem.
Tych, którzy dopiero zaczną ją przerabiać w szkole, zachęcam do przeczytania wszystkich części oraz obejrzenia serialu nakręconego na podstawie książki.
Swoją drogą może zboczę nieco z tematu, ale uwielbiam polską kinematografię lat 70' i 80'
Takie seriale jak właśnie Chłopi czy Dom, oraz filmy które znamy wszyscy jak Miś, Seksmisja, Sami Swoi, adaptacja Lalki z powalająco piękną Tyszkiewicz miażdżą w moim odczucie wszelkie polskie produkcje ostatnich lat.)
Koniec OT : )

Istnieją grzechy, których urok tkwi raczej w myśli o nich niż w samym czynie, triumfy dziwne, zadowalające raczej dumę niż namiętność, wzmagające tętno intelektualnej radości - radości znacznie intensywniejszej niż ta, jaką obdarzają czy mają możliwość obdarzyć zmysły.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.797
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Myslalam, ze bedzie gorzej, a tymczasem dalo sie przez to przebrnac o dziwo bez problemow. Chyba calkiem wiarygodnie odmalowane srodowisko polskiej wsi - z przekonaniami i postawami. Mysle, ze od tamtego czasu wiele sie nie zmienilo...

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Chłopi
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook