Forum Dragon Ball Nao

» Ocenianie filmów i innych dzieł

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Pisałem o tym na potrzeby innego tematu, ale myślę, że warto założyć osobny.

Trzeba mieć tupet, żeby film, którego się nie lubi (subiektywizm) nazywać najgorszym (obiektywizm) - najgorszym w ogólności, bo "najgorszym dla mnie" można sobie nazywać do woli - jednak jest między tymi określeniami subtelna różnica. To samo jest też w drugą stronę - lubię film, więc uważam go za super hiper arcydzieło (...bo innych nie znam). Pisać zawsze można, nikt nie zabroni, ale trzeba się liczyć z negatywną reakcją otoczenia. Co innego, jeśli jest się w stanie to uargumentować w taki czy inny sposób.

Oczywiście uogólniam, bo prawdziwy obiektywizm nie istnieje w przypadku kina itd., ale uważam, że warto w miarę możliwości się o niego postarać, a nie iść w zaparte w myśl słów "recenzja to zawsze subiektywna ocena" i być zapatrzonym tylko w jedno. W mojej ocenie obiektywizm zakłada m.in. rzetelne szukanie i plusów, i minusów danej pozycji, a nie ocenianie na podstawie jednego lub drugiego.

Na koniec zacytuję ocenę pewnego filmu z filmweba:
"bezsensowny film zalosny debilny wcale nie wplywa na psychike czlowieka. wprost przeciwny daje do myslenia nad tym by wiecej takiego shita nie sciagac. moja nota to 1 \ 10".

Na pewno wielu ma inne zdanie na ten temat, więc zapraszam.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Głupi temat i taki jakiś suchy. Piszesz, że trzeba mieć tupet to jakbyś się odnosił do wszystkich wystawiających opinie. Ja uważam, że jeśli komuś coś się spodoba to nie napisze najgorszy, a jak nie trafi do tego kogoś, to zmiesza z błotem.
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 30
Dni na forum: 5.801
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
No cóż. Każdy ma prawo oceniać film jak chce- w końcu każdy ma odmienny gust i to co się spodoba w filmie(lub czy film się komuś spodoba) i nie każdy oceni coś tak samo. W końcu subiektywizm.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Gonardino napisał(a):
Ja uważam, że jeśli komuś coś się spodoba to nie napisze najgorszy, a jak nie trafi do tego kogoś, to zmiesza z błotem.
Kwestia, czy to uargumentuje (że coś faktycznie jest najlepsze lub najgorsze - ciekawe jak?), czy nie, a jeśli chce być w ocenie rzetelny (głównie tu mi chodzi o szeroko pojętych recenzentów), powinien podać i plusy, i minusy, a nie skupiać się na jednym w zależności, czy mu się podobało, czy nie.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Odczucia dadzą jemu określoną argumentacje. Część ludzi też będzie chyba zależna od opinii np. osób które mają jakiś autorytet.
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Na ocenę filmów powinno się składać dużo więcej rzeczy, niż tak jak Bycza myśli, tylko swoje prywatne odczucia. Trzeba podejść spokojnie do tego jak film został wykonany, jak prezentuje się aktorstwo, czy fabuła jest pomysłowa i ma sens, czy kostiumy były staranne i pasujące do całego zamysłu i pełno innych rzeczy. Mnie osobiście wyjątkowo nie podobała się np. Incepcja, wynudziłam się jak cholera i jak na mój gust fabuła miała pełno dziur w logice, jednak samego filmu najgorszym nazwać nie można, no bo niby tylko dlatego, że mnie się nie podobał? Był dobrze wykonany, aktorzy w porządku, efekty specjalne też spoko. Trzeba mieć trochę dystansu.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Mart, a powiedz mi czy takie to co napisałaś powyżej, rzeczy mają swoje określone wzorce. Chcesz być profesjonalna ?! By nie zarzucono ci nie wiem prostoty czy coś ?
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Profesjonalna? To są zwykłe podstawy obiektywnej oceny, a nie profesjonalizm.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Profesjonalizm to znaczy chyba dokładność no nie ?!

[ Dodano: 04.12.2012, 18:19 (po 45 sekundach) ]
No i to są te podstawy...
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Najgorsze jest negatywne ocenianie całokształtu jedynie przez pryzmat fabuły, która komuś nie przypadnie albo w skrajnych przypadkach jej nie zrozumie. Np. Avatar, bo fabuła prosta. W drugą stronę już jest inaczej - nikt nie da filmowi z dobrą fabułą dobrej oceny, gdy aktorzy grać nie potrafią, a wykonanie amatorskie.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Profesjonalizm to znaczy chyba dokładność no nie ?!
» rzeczownik profesjonalizm
synonimy: fachowość, kompetencja, profesjonalizm, znajomość rzeczy

Nie czuję się ani fachowcem, ani nie mam kompetencji, ani nie znam się szczególnie na rzeczy, jeśli chodzi o pisanie recenzji i ocenianie filmów. Jednak wiem, że już od podstawówki, kiedy chodziłam z klasą do kina na jakieś filmy animowane, to nauczycielka dawała nam odpowiednie szablony i prosiła o wypisane dobrych i złych stron, a nie jedynie odczuć.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Ja nie mogę ale skromność... a piszesz tak jakbyś myślała "no ja nie jestem krytykiem, ale uważam że powinno być tak i tak"
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
Nie rozumiem za bardzo, czego ode mnie oczekujesz i do czego pijesz. To co piszę nie jest prawdą?

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Jeśli ktoś moje produkcje uzna jak uzna, to z chęcią poznam każdy argument. Nawet gdy się spodoba. Ale nie muszę. tak i nie. Uważam, że słaby progres albo go nie ma u mnie. Ale nie o to chodzi, bo to tak na marginesie ;p

[ Dodano: 04.12.2012, 18:33 (po 43 sekundach) ]
No jest prawdą, tyle że do słowa profesjonalizm się nie przyznajesz świadomie.
Mart Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Mart
Wiek: 31
Dni na forum: 5.867
Plusy: 2
Posty: 1.643
Skąd: Poznań
I tak nic nie zrozumiałam xd

Po prostu nie uważam, że zwykła, napisana w 2 minuty obiektywna ocena filmu od razu staje się profesjonalną.

Nawet siedząc na ławie oskarżonych lubimy słuchać o sobie.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Mart: 04.12.2012, 18:37
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Gonardino napisał(a):
do słowa profesjonalizm się nie przyznajesz świadomie
A co to za profesjonalizm wyniesiony od nauczycielki z podstawówki?
O profesjonalizmie można mówić, gdy pracujesz w danym zawodzie lub masz wykształcenie w danym kierunku.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
... a nie ma wykształcenia. Shounen od nauczycielki, nawet podstawówki, można wymagać profesjonalizmu, w końcu to jej zawód.
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.679
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Osobiście jestem w stanie obronić każdą, nawet najbardziej bzdurną tezę. Wystarczy wykorzystywać odpowiednią wiedzę psychologiczną i erystyczną w praktyce. Słowem kluczem przy tym temacie, bez którego nie sposób ruszyć dalej powinien być "kanon". Tylko on pozwala w miarę intersubiektywnie (obiektywnie) ocenić walory danego dzieła.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Ocenianie filmów i innych dzieł
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook