Forum Dragon Ball Nao

» On - dług wdzięczności

Katz Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
[ Klan Tokugawa ]
Katz
Wiek: 34
Dni na forum: 5.861
Plusy: 27
Posty: 5.277
Skąd: Bydgoszcz Respekt: 99
Niedawno o tym czytałem, w Japonii dawien dawna uważa się, że człowiek jest dziedzicem stuleci, czuje się dłużnikiem względem przodków i to im zawdzięcza daną sytuacje w kraju, wykształcenie i inne dobra.

On - jest to obowiązek, zobowiązanie odwdzięczenia się tym samym, za uprzejmość, miłość, lojalność w zależności od wielkości otrzymanego brzemienia. Jeżeli został nałożony przez osobę stojącą wyżej w hierarchii, to jest to naturalne i z godne z tamtejszą etyką, jeżeli zaś zostanie nałożony przez osobę stojącą na tym samym szczeblu lub niżej, to nie jest to powód do dumy, wzbudza zawstydzenie. Wyróżnia się kilka on:
- ko on - nałożone przez Cesarza, niekiedy niemożliwe do spłaty, a za spłatę można uznać np. poświęcenie kamikaze.
- oya on - nałożone od rodziców, tzw. miłość synowska, odwzajemnienie za trud wychowania itp.
- shino on - nakładane przez nauczyciela lub mistrza.

Człowieka, od którego otrzymało się to brzemię nazywa się on jin (człowiek on). Ogólnie dług może być nie do spłaty, lecz nie ulega wtedy przedawnieniu, pozostanie zawsze w pamięci, i określa się go Gimu, ale jest też taki wymagający spłaty w określonym czasie, to wtedy jest Giri.

On Japończycy usprawiedliwiają to, że są obojętni i jak widzą jakiś wypadek wolą wezwać odpowiednie służby, niech one się tym zajmą aniżeli narzucić komuś celowo zobowiązanie. Dlatego też irytujące jest dla Japończyka uprzejmość czy grzeczność ze strony obcokrajowców, bo dla nas to normalka być miłym, a oni wtedy także czują się zobowiązani do odwdzięczenia się nam ; p .

Ciekawe, zastanawiam się czy w dzisiaj też jest to praktykowane i przywiązują do niego taką wagę.

Co o tym sądzicie?

Ideology evo:
Józef Stalin: "Cudów nie ma"
Donald Tusk: "Polska będzie gospodarczą potęgą"
Berlusconi: "Wygramy, bo nie jesteśmy fiutami".
Obraz
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Wagę do tego na pewno przywiązują, rzuca się to w oczy nawet w mangach. Ale szczerze nie sądzę, by przeciętny współczesny Japończyk zaprzątał sobie głowę jakimiś rodzajami "on" i w ogóle nad tymi swoimi długami się dłużej zastanawiał czy przedkładał jedne nad drugie. Ot po prostu bardziej od innych nacji czują w trzewiach, że jeśli coś otrzymują, to muszą się odwdzięczyć.

Do tych wypadków i niepomagania to się nie odniosę. Powiem tylko, że w Polsce w takich sytuacjach zapewne też tłumik się zbierze, ale już do bezpośredniej pomocy mało kto będzie skory. Pewnie w Japonii nikt nie umiera na ulicy tylko z takiego powodu, że przechodnie zamiast pomóc, to wzywają pomoc.

Samo zagadnienie ciekawe, nigdy wcześniej się nie spotkałem. Widzę, że opisywane jest w książce Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej, ale nigdzie jej nie idzie kupić, tylko chomik.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.469
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Ciekawe zagadnienie, u nas wbrew pozorom też funkcjonuje coś podobnego, np. pod nazwą reguła wzajemności.
Katz napisał(a):
Dlatego też irytujące jest dla Japończyka uprzejmość czy grzeczność ze strony obcokrajowców, bo dla nas to normalka być miłym, a oni wtedy także czują się zobowiązani do odwdzięczenia się nam ; p .

Rozmawiając z Japończykami odniosłam wręcz odwrotne wrażenie, to nie ja a oni są wręcz super mili, więc nie powiedziałbym by takie zachowanie było zarezerwowane dla nas. Co więcej, myślę że czasem nie chodzi o oddanie długu, ale o zwykłe dbanie o to by druga osoba dobrze się czuła. W naszej kulturze często funkcjonuje też oya on sporo ludzi przecież w ramach odpłacenia się rodzicom wspomaga ich finansowo lub przyjmuje na starość do domu.

Shounen napisał(a):
Widzę, że opisywane jest w książce Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej, ale nigdzie jej nie idzie kupić, tylko chomik.
Na eBay dostaniesz bez problemu.
Katz Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
[ Klan Tokugawa ]
Katz
Wiek: 34
Dni na forum: 5.861
Plusy: 27
Posty: 5.277
Skąd: Bydgoszcz Respekt: 99
Miyako napisał(a):
Rozmawiając z Japończykami odniosłam wręcz odwrotne wrażenie, to nie ja a oni są wręcz super mili, więc nie powiedziałbym by takie zachowanie było zarezerwowane dla nas.
Zauważ, że Ruth Benedict opisywała to w roku 1944, tak więc czasy znacznie się zmieniły od tamtych ; o, dlatego dałem pytanie, czy nadal tak jest. Rozmawiałaś z nim gdzieś tutaj czy przez neta? Bo wydaje mi się jak Japończyk gdzieś jedzie, to raczej dostosowuje się do tamtej kultury. Więc lepiej byłoby sprawdzić tam na miejscu.

Ja ksiazke mam w uczelnianej bibliotece, ale nie mogłem wypożyczyć, bo jest tylko 1 I na socjologie, musiałem z pdf. czytać ; p

Ideology evo:
Józef Stalin: "Cudów nie ma"
Donald Tusk: "Polska będzie gospodarczą potęgą"
Berlusconi: "Wygramy, bo nie jesteśmy fiutami".
Obraz
Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.469
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Nie napisałeś na podstawie czego powstał temat, więc nie wiedziałam dokładnie o jakich latach piszesz. Na żywo rozmawiałam w pracy, więc raczej nie prywatnie, że tak to ujmę i trudno mi coś więcej powiedzieć. Poza tym R.Benedict też Japonii na oczy nie widziała.
Oczywiście, większość konwersacji to net, ale tutaj to by się trochę kłóciło, po co być miłym, by potem samemu zapędzać w jakieś długi wdzięczności. Chociaż w sytuacji Japończyk-Japończyk pewnie to zupełnie inaczej funkcjonuje.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » On - dług wdzięczności
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook