Forum Dragon Ball Nao

» Co sprawia, że gracie w daną grę?

Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Zakładam temat, bo ta myśl trapi mnie od co najmniej pół roku.

W pytona dawno temu, gdy o internecie w domu nawet jeszcze nie śniłem, a gry załatwiało się od piratów w ilości jedna na miesiąc, może rzadziej, grałem w 90% dla historii. Wszystkie inne niedociągnięcia mogłem przeboleć: fuj grafikę, słabą wydajność komputera (w pokemon red na moim x486 z 6MB RAM grałem przy ośmiu klatkach na sekundę) czy koślawe sterowanie. Gry, które wymagały jakiejś zręczności wręcz mnie odpychały - Call of Duty 1 i 2 przeszedłem na easy tylko dlatego, żeby być na czasie, lol.
Wracając do gier z historią: pierwszy KotOR tak mnie zafascynował, że siedziałem ze słownikiem i tłumaczyłem każdy dialog. Nie pamiętam ile czasu zajęło mi przejście, ale dłuuuuuuugo. Podobnie z Final Fantasy VIII. I wszystkimi grami związanymi z Dungeons and Dragons. I Morrowind. I Gothic 1 i 2, z dodatkiem.
Pamiętam, że jak wyszedł pierwszy Mass Effect i napaliłem się, że to gra od Bioware, to się zdenerwowałem na maksa, gdy okazało się, że trzeba samemu celować. Nie skończyłem nawet pierwszego rozdziału.

W tym samym czasie co ME miałem już internet w domu, do tego niezwykle szybki jak na tamte czasy (symetryczne 8Mb), z zewnętrznym IP i w kwestii gier jako takich otworzyła się przede mną nowa kategoria gier - online.
W kwestii głodu literackiego pojawiła się pierwsza praca, a z nią pieniądze na książki jakie się chciało. Połączenie tych dwóch sprawiło, że powoli odsuwałem się od gier z historią. Wiedźmina nie przeszedłem, bo choć akurat historia mi się podobała, to zapitalanie po mieście z buta było katorgą. Straciłem motywację do męczenia się z mechaniką gry, aby poznać historię. Nie przeszedłem Wiedźmina 1 ani 2, Skyrim też ciągnęło się jak flaki z olejem, Dragon Age: Origins też odpuściłem w połowie. Nie pamiętam ostatniej gry, którą przeszedłem dla historii.

Coś mi się w bani przestawiło na gry, które prezentowały jakieś wyzwanie na poziomie, a nie były tylko multimedialną opowieścią. Wpierw był romans z grami przez hamachi, ale w 2007-8 wciąż było w powijakach i gówniane. Potem MMORPG, ale mimo że rozgrywka była satysfakcjonująca sama w sobie, to ilość czasu jaki trzeba było poświęcić była nie do zaakceptowania. W strzelanki nawet bym grał, ale że nigdy nie grałem w nie z innymi ludźmi przed 19 rokiem życia, to byłem za daleko w tyle.
Niszę znalazłem w Starcraft 2 i katowałem jak nerd przez prawie rok, ale nigdy nie wyszedłem poza Gold League. Było wyzwanie, była świetna mechanika gry, był świetny świat i klimat, a historia była gdzieś w tle, nieistotna.

Potem zwaliłem na maksa, bo wyruszyłem do Anglii z samym laptopem, więc granie odpadało. Po pierwszej wypłacie wysrałem 300 funtów na PSP i 15 gier, wszystkie 'z historią'. Nie przeszedłem ani jednej, a samo PSP służy dziś jako przenośny emulator SNES.

Kolejnym kamieniem milowym było Diablo 3 i to praktycznie wpisało się w moją grę idealną: świetny gameplay, wyzwanie, grafika i interakcja z innymi, ale była jedna główna wada - poziom trudności nie był narzucony i po pewnym czasie po prostu mi się znudziło.

W końcu wykrystalizował mi się obraz gier, w które chcę grać - jednakowo trudne po jednej godzinie, po 10 godzinach, czy po 100 godzinach. Binding of Isaac, Risk of Rain, BF4, LoL, Hotline Miami i Dark Souls.
Dark Souls nie dość, że jest zawsze trudne, to jeszcze przemyca po cichu wspaniały świat gry i historię, o które normalnie nie dbam, ale tu są wykonane idealnie. Człowiek gra dla siebie, kombinuje jak tu zabić kolejnego bossa, a tu nagle bum - historia przygrzała w czerep z kopa.

Na koniec jeszcze jedna ciekawa obserwacja. Wciąż gram we wszystkie rodzaje gier, ale jeżeli czegoś nie czuję, to po prostu odpuszczam.
W każdym razie, niektóre gry potrafiłem odpalić o 8 rano, grać przez 14 godzin nie mogąc się oderwać, tylko po to, by następnego dnia wywalić je z dysku. Torchlight 1 i 2 to dobre przykłady, South Park też spotkał podobny los, ale akurat przeszedłem pierwszego dnia, drugiego nie chciało mi się dokończyć bonusów. Skyrim również
Z kolei gry, które mnie męczą przez pierwsze 5-10 godzin, który to okres przechodzę ponad tydzień, doceniam ostatecznie najbardziej. Znowu Dark Souls. Do Undead Burg doszedłem i zatrzymałem się tam 4 razy w ciągu dwóch lat. Ale jak się w końcu przebiłem przez pierwszego Titanite Demon, to przynerdziłem przez 2 tygodnie po co najmniej 6 godzin dziennie.

Dodano po 3 minutach
Przypomniało mi się, że ostatnią grą którą przeszedłem dla historii było GTAIV.
Piechu Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Piechu
Wiek: 39
Dni na forum: 5.850
Posty: 554
Skąd: Kruszwica City
Gównie sugeruję się dwoma rzeczami: fabuła i gameplay. Staram się wybierać gry z fabuła, aczkolwiek czasem sam gameplay może mnie zachęcić do dalszej gry jak np w Black Flag, fabuła żadna a gra się miodnie i przyjemnie.

Fabuła i gameplay połączany w spójność całość to dla mnie idealny przepis na dobrą grę. Bardzo mi przypasował The Last of Use, świetna fabuła i jak dla mnie świetna grywalność, małe bugi ale przymykam na to oko, bo przeżyłem fenomenalną przygodę.

Szukam też w grach dojrzałych treści, nie chcę być traktowany jak pryszczaty nastolatek, chcę epickich przygód i dobrej fabuły okraszonej zjawiskową grafiką.

Oczywiście musi być płynie i bez bugów, stałe 60 hz i 1080p

Ps ostania gra którą przeszedłem dla historii i klimatu był Obcy Izolacja, jak ktoś lubi sagę Obcego, jak zagra poczuję się jak w domu polecać

Witajcie w świecie pozbawionym zasad.
Bloodmorgh
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 3.294
Posty: 6
Zależy. Jeśli chce się po prostu wyżyć to lubię strzelanki, jak świetny War Thunder, ale jak mam czas, wolę strategie, albo gry RPG - ale w starym dobrym stylu, z naciskiem na fabułę. Ostatnia taką gra był Dragon Age, a przed nim Baldur's Gate i różne Final Fantasy.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Co sprawia, że gracie w daną grę?
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook