Forum Dragon Ball Nao

» Gintama

Strony: 1, 2  
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Nie wiem doprawdy, dlaczego nie ma tematu o tej mandze (anime). O Gintamie slyszalam od kilkorga znajomych, ale dopiero ubieglej jesieni postanowilam sie z tym tytulem zapoznac. Od wrzesnia do lutego uczylam sie duzo i codziennie, w zwiazku z czym wszelkie przyjemnosci typu ogladanie, rysowanie czy pisanie musialam sobie darowac. Poniewaz jednak nie da sie siedziec w robocie 8 godzin, a potem uczyc sie kolejne 3 w domu, postanowilam sobie na taka drobna odskocznie, jaka mial byc jeden odcinek Gintamy dziennie - na poprawe humoru i dla relaksu ^^ Gintama spelnila swoje zadanie lepiej, niz przypuszczalam - takze z uwagi na swoja nietypowa fabule.

Pozornie Gintama to czysta obyczajowka, ktora opowiada o trojgu ludzi i ich codziennym zyciu. Spojnej fabuly praktycznie tutaj nie ma, brakuje dlugich arcow tematycznych, zas wiekszosc odcinkow stanowi zamknieta calosc. To nie jest anime do maratonowego ogladania - i wlasnie z tego tytulu idealnie nadaje sie jako dlugofalowy projekt, bo mozna sobie ogladac po jednym epizodzie dziennie. Okazuje sie jednak, ze kiedy przejdziemy od formy do tresci, znajdziemy juz wieksza oryginalnosc. Autor Hideaki Sorachi za sam pomysl dostaje szostke z plusem!

Wszyscy wiemy, ze w polowie XIX wieku w Japonii nastapila zmiana wladzy: upadl szogunat Tokugawow, ktory przez ponad 250 lat rzadzil krajem, kraj otworzyl sie na swiat, Edo przemianowano na Tokio, zakonczyla sie epoka samurajow, a Japonia mogla sie rozwijac. Ten okres nosi nazwe Bakumatsu: "koniec szogunatu" (schylek czyli). W Gintamie historia zostala odrobine zmieniona: zamiast Bakumatsu miala miejsce... inwazja kosmitow. Zamiast rewolucji i wojny domowej byla trwajaca wiele lat wojna z najezdzca, zakonczona porazka Japonii, ktora musiala zgodzic sie na kapitulacje i nawiazac z Obcymi wspolprace. Akcja Gintamy dzieje sie kilka lat po tym... i ogladamy fantastyczne skrzyzowanie XIX wieku z "futurystyczna przyszloscia" (jak by to z pewnoscia okreslil otooto ). Mamy wiec tradycyjne japonskie domy, kimona i uczesania epoki Edo, ale mamy rowniez drapacze chmur, rozwiniety show-biznes i zaawanasowana technike. To polaczenie, ktore moze wywolywac bol glowy u nieprzyzwyczajonego widza, szybko staje sie rzeczywistoscia, ktora nie budzi zadnych emocji. Jak napisalam, za to nalezy sie autorowi ogromna pochwala, poniewaz niezwykle umiejetnie skomponowal dwie tak rozne epoki w jedno.

W tym oto swiecie obserwujemy zycie Gintokiego Sakaty (ex-samuraja), Shinpachiego Shimury (samuraja-praktykanta) oraz Kagury (kosmitki). Ta trojka prowadzi "firme" o nazwie Yorozuya, ktora po prostu przyjmuje i wykonuje zlecenia: od szukania zagubionego kota po pomoc w zyciowych kleskach. Poza tym trio obserwujemy jednak cala rzesze bohaterow, ktorzy z czasem zaczynaja sie nam jawic jak jedna wielka rodzina. Mamy wiec Otose, ktora wynajmuje Yorozuyi lokum oraz prowadzi wlasny bar; urzednika panstwowego, ktory po utracie pracy zostaje lokalnym bezdomnym; siostre Shinpachiego, ktora pracuje jako hostessa; ninje z wada wzroku i drugiego z hemoroidami, przywodce patriotycznego ruchu oporu... i ogromnie wiele innych postaci, ktorych znaczenia nie da sie przecenic. Jest nawet policja - Shinsengumi, a jakze - ktora pilnuje porzadku w Edo, choc jej przywodca (Kondou) ma intelekt goryla, zastepca (Hijikata) lubi sie bic, zas kapitan (Okita) jest sadysta. Postacie w Gintamie sa niezwykle przerysowane... i jednoczesnie strasznie sympatyczne. Ich wzajemne relacje sa pelne ciepla. Nie mozna sie nimi znudzic.

Drugim wyroznikiem Gintamy, obok pomyslu fabularnego, jest absurdalny humor. Gintama jest mieszanka parodii, groteski i komedii. Smieje sie z innych produkcji i z samej siebie, wykorzystuje bezczelne gagi i najbardziej oklepane schematy, a kiedy robi sie dramatycznie - widz moze w kazdej chwili oczekiwac, ze ktos zaraz zrobi glupia mine albo powie cos kompletnie od czapy... i napiecie opadnie wraz z wybuchem smiechu. Gintama nadaje sie jako poprawiacz humoru doskonale.

Poniewaz jednak Gintama zawiera takze powazne motywy - co jakis czas znajdzie sie jakis bad guy, ktoremu trzeba sprac tylek i poczestowac kazaniem na temat honoru, sily przyjazni itp. - nie zawsze latwo jest je pogodzic ze wspomnianym wyzej humorem. Mysle jednak, ze Sorachi caly czas sie w tym doskonali. Kiedy dopiero zaczynalam przygode z Gintama, bylam zdania, ze wszystkie powazne watki mozna by sobie darowac, poniewaz konwencja opowiesci nie pozwala na dramatyzm, a przez to moga sie one wydawac plytkie. Pozniej albo sie przyzwyczailam, albo rzeczywiscie autor lepiej sobie z tym zaczal radzic.

Trzecim wyroznikiem Gintamy sa kreacje bohaterow. Jak napisalam na wstepie, Gintama zakorzeniona jest w historii XIX wiecznej Japonii. Autor postanowil nie tworzyc wszystkich postaci od zera, tylko wykorzystac autentyczne osoby - wspomnialam juz o Shinsengumi, wspomniec musze tez o przedstawicielach frakcji imperialnej. W Gintamie pojawiaja sie odpowiedniki takich slawnych ludzi jak Sakamoto Ryouma, Takasugi Shinsaku czy Katsura Kogorou, ale rowniez mniej znane i rzadziej spotykane. Zachwyca to, ze nawet postacie drugoplanowe moga miec swoje historyczne pierwowzory. Sorachi naprawde przylozyl sie do kwestii bohaterow, wykorzystujac nawet drobiazgi z zycia ich realnych odpowiednikow.

Glowna postac, Gintoki, to bohater wojny z najezdzcami, ktory obecnie prowadzi spokojne (?) zycie pogodzonego z nowa rzeczywistoscia czlowieka - choc samurajem jest do szpiku kosci. Przez cala Gintame przewijaja sie watki jego przeszlosci, zas motyw jego przyjazni sprzed lat (i wiezi z towarzyszami broni) mozna uznac niemalze za osnowe calej Gintamy. Nie ma watpliwosci, ze - mimo blisko 450 rozdzialow i ponad 260 odcinkow - wszystkiego o Gintokim jeszcze nie wiemy. Autor umiejetnie przemyca do akcji coraz to kolejne rewelacje, ktore czasami zostawiaja odbiorce z opadnieta szczeka.

O Gintamie mozna pisac duzo i dlugo, jednak tutaj zakoncze. Mam dla tego utworu wiele pochwal i kilka zastrzezen, ktore jednak nie zaklocaja odbioru calosci. Przy Gintamie mozna sie swietnie bawic, do jej postaci i swiata mozna sie przyzwiazac, a jednoczesnie z zapartym tchem sledzic watek glownego bohatera. Polecam Gintame wszystkim tym, ktorych znudzily epickie tasiemce (do ktorych przyzwyczail nas gatunek shounen), oraz tym, ktorzy po prostu chca sie posmiac - przy czyms innym niz wiekszosc serwowanych obecnie anime ^^

Link do recenzji anime (autorstwa Endzika) tutaj: http://animegakure.dbnao.net/anime/33-33.

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Stanąłem w zeszłym roku na 57 odcinku, bo ten brak ciągłości akcji nie zachęca. A że akurat mam rozpoczęte też inne komedie, to w pierwszej kolejności je oglądam. Tematyka mi pasuje, ale brakuje jakiegoś czynnika, który by mnie zachęcał. Poza tym ten swoisty dramatyzm trochę odpycha. Może faktycznie oglądanie odcinków pojedynczo to jakieś rozwiązanie.

No ale pomijając to, komedia-parodia fajna, bardzo śmieszna. Tylko dużo odwołań do japońskich dzieł czy postaci, o których cudzoziemiec nie wie, ale to plus, tylko nie można się nim należycie cieszyć. I Norio Wakamoto w roli szefa policji.

clio napisał(a):
Zachwyca to, ze nawet postacie drugoplanowe moga miec swoje historyczne pierwowzory.
A trójka głównych też ma jakieś odpowiedniki?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Yay! Czekałam na tego niusa

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Po 3 latach przerwy dogoniłem w końcu Gintamę. Uświadomiłem sobie przy tym, że zdziadziałem i praktycznie nie jestem w stanie oglądać anime.

Czytałem plotki, że w mandze trwa ostatni arc w serii, ale nie wiem czy czytać, czy czekać na anime.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Ostatni arc? Nie sądzę...

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.236
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Oglądam nową serię. Ostatnie 2 odcinki były suche, ale te z zegarem i gazetkami Shinpachiego spoko.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Odcinki, w którym wkręcają Gintokiego, że przespał się z pięcioma babami były chyba najlepszą komedią w historii. 99. i 100. (z kolejką po NESa) zaraz potem.

Śmieszy mnie, że tyle lat minęło, a ja wciąż pamiętam niektóre szczegóły, jak te numery odcinków wyżej, ale po setnym odcinku mam zupełną dziurę w bani. Wiem, że był Kamui, Yoshiwara i Banzai, ale co wypełniło tę dziurę między arcami, to niezbyt.

Pamiętam jak zaczęła wychodzić Gintama', to obejrzałem pierwsze ~10 odcinków, strasznie się najarałem, myśląc że Jirocho to ojciec Gintokiego.
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.236
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
No ta wkrętka była faktycznie mega. A najlepsze było to, że Gintoki przespał się jedynie z Madao.
Dla nie najlepszym epem jest ten, w którym grają w symulator randek.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Obejrzałem drugą kinówkę, zajebista, aczkolwiek Gintoki trochę nie w swoim stylu.
Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Zapowiedź nowego arca, który ma się zacząć drugiego grudnia sprawiła, że ciary po plecach przeszły.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Endzik napisał(a):
Zapowiedź nowego arca, który ma się zacząć drugiego grudnia sprawiła, że ciary po plecach przeszły.
Nooo, świetmy jest! A z mangą jesteś na bieżąco? (czytaj: wiesz, co w tym nowym arcu będzie?)

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Nie jestem. Doszedłem do wniosku, że Gintama ma tak dobrych seiyuu, że nie będę psuł sobie show mangą.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
No, to przed Tobą masa przyjemności i zaskoczeń Co do seiyuu, to zgadzam się - Gintoki jest jedną z najlepiej zagranych postaci w anime, a reszta też wymiata. Ja wzięłam się za mangę, bo wtedy w 2013 o nowym anime nie było nic wiadomo, a tak wpadłam w tę serię, że musiałam wiedzieć, co będzie dalej

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Cały arc strasznie dobry, ale odcinek 303. to chyba najlepszy jaki wyszedł w całej serii. A kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Oglądam to z wielką błogością i jednocześnie ściśniętym sercem, bo wiem, co będzie dalej... Ech.

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Endzik, i jak tam po ostatnim odcinku? Miażdży, prawda?

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.969
Plusy: 25
Posty: 2.091
Miażdży. Czy to prawda, że manga od tego arcu nie spuszcza z poważnego tonu? Naprawdę ciężko się oprzeć, żeby tam zajrzeć.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.796
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Tak, w mandze cały czas na poważnie. Ten arc z anime jakby się skończył i przeszedł w następny, a potem jeszcze w następny. Wciąż jest bardzo dramatycznie. Zachęcam.

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » Gintama
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook