Forum Dragon Ball Nao

» [Świat] Syria

Czy jesteś za obaleniem Assada?

Czy jesteś za obaleniem Assada?
Tak 28,57% 2 28,57%
Nie 71,43% 5 71,43%
Wszystkich głosów: 7
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.238
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Jak wiemy, albo i nie wiemy, w Syrii toczy się bój o obalenia tamtejszego prezydenta Baszara al-Assada. Co sądzicie o całym tym konflikcie, jego postrzeganiu w światowych i polskich mediach, możliwych reperkusjach? Zachęcam do dyskusji. Bym powiedział sam, ale ryzykuję tym, że tylko ja coś powiem, a to bez sensu.

Dodam ankietę, bo może to zachęci.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Kaio
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Kaio
Wiek: 34
Dni na forum: 4.645
Plusy: 5
Ostrzeżenia: 1
Posty: 593
Polityka Bliskiego Wschodu jest dość trudnym tematem do podjęcia, jeśli nie śledzi się na bieżąco tych zagadnień i nie zna historyczno-polityczno-geograficznych aspektów tamtejszych konfliktów.
Ze swoją skromną wiedzą mogę jedynie powiedzieć, że owszem, jestem za obaleniem rządów Baszara al-Assada, który jest przedstawiany w mediach (i słusznie) jako człowiek siejący reżim, dopuszczający się aktów przemocy i przyczyniający się do rozlewu krwi na rebeliantach, jednak nie w takiej formie, jak to obecnie przebiega.
Żadne plany pokojowe nie przyniosły skutków, ofiar po obu stronach jest już tysiące, a Wolna Armia Syryjska, to nic innego, jak fanatycy Al-Kaidy, z dumą reprezentujący jej symbole podczas wszelakich konferencji i noszący ich opaski. I to Ci ludzie są wspierani przez cały świat, NATO? Współpracują z przedstawicielami i obserwatorami ONZ? Dostrzegam tu niezły żart sytuacyjny.

Istnieją grzechy, których urok tkwi raczej w myśli o nich niż w samym czynie, triumfy dziwne, zadowalające raczej dumę niż namiętność, wzmagające tętno intelektualnej radości - radości znacznie intensywniejszej niż ta, jaką obdarzają czy mają możliwość obdarzyć zmysły.
Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.470
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Ja się nie dziwię, że byli wspierani przez środowisko zagraniczne, w końcu po wyborach Baszar prezentował się naprawdę dobrze z wykształconą żoną, każdy chciał pokazać się z taką parą z żurnala. Środowisko międzynarodowe spodziewało się też ożywienia i rozwoju w kraju, w końcu co złego mógł zrobić młody prezydent z modną żoną, liczono na tylko pozytywne zmiany. Chyba zapominano o reszcie rodzinki w tych zachwytach, a z problemami rozprawia się ona jak widać dość ostro. Dlatego jetem jak najbardziej za odsunięciem Baszar od rządów, a wraz z nim całego klanu, bo zmiana samej głowy państwa nie wystarczy. Ciekawi mnie jakie interesy mają tam niektóre państwa skoro nie odgrodzono się od Syrii gruba krecha i nie grozi się jej nawet stanowczo palcem, samo oburzenie i rozmowy mogą nic nie dać.
Kaio
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Kaio
Wiek: 34
Dni na forum: 4.645
Plusy: 5
Ostrzeżenia: 1
Posty: 593
Może i był wspierany, ale już zdecydowanie nie jest. Nie zgodzę się z sugerowanym przez Ciebie brakiem reakcji, Unia Europejska zareagowała dość stanowczo. Najpierw zakazano eksportu towarów luksusowych do Syrii, wiele instytucji, jak Bank Centralny są objęte unijnymi sankcjami, firmy wspierające Baszara mają zamrożone aktywa.
Ciekawa jestem tylko jakie są plany zakończenia tego konfliktu. Czy któryś z przywódców rebelii stanie na czele władzy, czy przeprowadzone zostaną nowe wybory, a może na czele stanie marionetka z Państw Zachodnich? bo z wiary w bezinteresowną pomoc dawno wyrosłam.

Istnieją grzechy, których urok tkwi raczej w myśli o nich niż w samym czynie, triumfy dziwne, zadowalające raczej dumę niż namiętność, wzmagające tętno intelektualnej radości - radości znacznie intensywniejszej niż ta, jaką obdarzają czy mają możliwość obdarzyć zmysły.
Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.470
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Nie twierdzę, ze nie byłe reakcji, ale jak widać klan zdążył już upłynnić swoje aktywa (albo ich część) skoro stać ich na tak zakrojone dziania. Ale tu można by dyskutować tylko o tym co tak naprawdę może środowisko międzynarodowe- misja wojskowa to czasem za dużo, ale odcięcie wpływów finansowych bogaty dyktaturom też nie wystarczy czasem. Wkurza mnie to o czym piszesz na końcu (ogólnie taka sytuacja), bo tak naprawdę nowe rządu lub postawienie "marionetki" często nie dają wolności ludziom walczącym w rewolucji, tzn. niby mówi się,że państwo jest teraz takie demokratyczne i w ogóle, a niekoniecznie żyje się w nim lepiej, nie czuć tej poprawy.
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.238
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Ja nie poczuwam siędo tego, żeby Bliskiemu Wschodowi dawać demokrację, zdejmować kobietom hidjaby i je emancypować - to jest ich życie i jeśli brak demokracji, krwawe reżimy i rządy islamskie im odpowiadają to wszystko jest ok. Więc jakkolwiek wyglądają rządy Assada to niech Assad tam rządzi, a jeśli ktoś spontanicznie chce go obalić to niech obala. Zachodni świat ma tę tendencję do narzucania słabeuszom (nie sądzę, by się odważyli tak pojechać z Chinami, Indiami, Pakistanem albo Rosją, bo to by ich zbyt wiele kosztowało) takim jak Irak czy Afganistan prawdziwej cywilizacji. Mi się to bardzo nie podoba i dlatego nie uważam, by Ameryka i Europa miały prawo do szkalowania Assada czy innych bliskowschodnich przywódców, bo tak rzekomo będzie lepiej.
Assad jest jednym z tych przywódców, którzy starają się być niezależni i nie tańczą tak, jak im Ameryka zechce zagrać. Ponadto reżim Assada jest bardzo krytyczny wobec polityki Izraela, co oczywiście nie podoba się Ameryce, zwłaszcza republikańskiej, ale i demokratycznej.

Jak doniosła agencja Reutera, należący do NATO Turcy zbomardowali przygraniczne miasto w Syrii w odpowiedzi na ostrzał terytorium tureckiego. Nie wiem, kto ten atak miał przeprowadzić, wg oficjalnej wersji były to wojska rządowe podległe prezydentowi Assadowi. Jednak jako że tureckie Akcakale i syryjskie Tel Abjad graniczą ze sobą, a samo przejście graniczne jest opanowane przez rebeliantów, to można się zastanawiać, kto stoi za tym atakiem. W okolicy toczą się walki i kto wie, czy to aby nie był przypadkowy pocisk rebeliantów. Jako że NATO jest na rękę obalenie Assada i osadzenie się w Damaszku prozachodnich rebeliantów, to podejrzewam, że ostrzał mógł zostać opozorowany, żeby tylko Turcja, a za nią USA miały pretekt do bardziej zdecydowanej interwencji. Oczywiście wszystko w ramach przygotowań do wojny z Iranem.

No więc jak pisałem, że nie napiszę na razie nic, bo może sam będę pisał to teraz mogę, bo jednak dziewczyny zechciały zamieścić swoje opinie. Ja kibicuję Assadowi.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Rombowiec
Nameczanin
Nameczanin

Dni na forum: 3.711
Posty: 70
Skąd: Polska
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commo ... ar_map.svg

Obecna sytuacja w skrócie:

* Kurdowie pod postacią SDF czynią ogromne postępy przeciwko Państwu Islamskiemu zajmując strategiczne miasto Manbij na szlaku zaopatrzeniowym IS - Turcja. Teoretycznie i praktycznie Kurdowie już dawno przekroczyli czerwoną linię, którą Erdogan ustanowił na Eufracie, aczkolwiek żadnej większej reakcji z jego strony nie było. Być może nie chce ruszać SDF, które ma wsparcie USA.

* Strategicznym miejscem obrony dla sił rządowych jest miasto Aleppo w prowincji o tej samej nazwie, gdzie rebelianci/dżihadyści przerwali oblężenie nałożone przez lojalistów. To największe miasto w Syrii, jego zdobycie wzmocni zwycięzcę i może zadecydować o losach wojny.

* Trwają walki między kurdyjskimi oddziałami a lojalistami w miejscowości Hasaka. Według mnie walki tam nie są lojalistom w żaden sposób potrzebne, powinni oni zachować swoje terytorium np do czasu wyzwolenia Deir Ezzor spod oblężenia terrorystów i ogólnego pokonania IS. Terytorium kontrolowane przez lojalistów przyda się Asadowi w każdym miejscu w Syrii. Niestety obawiam się, że te walki skończą się na przegranej lojalistów i zabraniem ich terytoriów przez Kurdów, to najbardziej prawdopodobna opcja.


Generalnie w tej wojnie nie widać przyszłego zwycięzcy, Stanom Zjednoczonym bardziej zależy na pokonaniu kalifatu w Iraku, a w Syrii na odcięciu ich od Turcji, co jednak nie załatwia sprawy, bo terytorium kontrolowane przez nich jest ogromne. Kurdowie mogą wcale nie mieć ochoty iść na Rakkę, która będzie 100x lepiej ufortyfikowana niż takie Manbij, w dodatku całkowicie arabska. Lojaliści są obecnie zajęci Aleppo i generalnie obroną bardziej strategicznych części kraju. Rosja bardzo zawiodła przy ostatnim przerwaniu oblężenia lojalistów przez rebeliantów, nie mam pojęcia dlaczego tak się to potoczyło, ale zawiedli i to straszliwie. Generalnie widać, że Rosjanie są mniej zaawansowani w robieniu nalotów niż USA, Syria to dla nich przede wszystkim obrona swojej jedynej bazy nad Morzem Śródziemnym i zdobycie doświadczenia, które w krótkiej przyszłości może im się bardzo przydać. Już można powiedzieć, że docenili rolę dronów w wojnie.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » [Świat] Syria
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook