Forum Dragon Ball Nao

» Patriotyzm a nacjonalizm

Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Czym wedlug Was roznia sie te dwie postawy? Do ktorej Wam blizej i dlaczego?

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Przede wszystkim warto przytoczyć definicje:
patriota «człowiek kochający swoją ojczyznę, gotów do poświęceń dla niej»,
nacjonalizm «postawa i ideologia uznająca interes własnego narodu za wartość najwyższą»,

zamiast tworzyć własne, nowoczesne.

Te pojęcia są dość bliskoznaczne, bo w obu chodzi o dobro własnego narodu, tylko w nieco innym kontekście. Można o sobie mówić, że jest się tym czy tamtym, ale jeśli nie ma się możliwości i nie idą za tym konkretne czyny lub próby, to to moim zdaniem nic niewarte.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
To jest źle postawione pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Patriotyzm i nacjonalizm nie nalezą do tej samej grupy pojęć.

Założę, że definicje, które dał Madao są dobre. W sumie to są, jeśli się uprości wszystko do minimum.

patriota «człowiek kochający swoją ojczyznę, gotów do poświęceń dla niej»,
nacjonalizm «postawa i ideologia uznająca interes własnego narodu za wartość najwyższą»
Patriotyzm to postawa wyrażająca się jakimś pozytywnym stosunkiem do swojego państwa (jeżeli się je ma) i narodu.
Zaś nacjonalizm to doktryna/ideologia polityczna zakładająca, że punktem wyjścia do sformułowania racji stanu jest naród jako wspólnota etniczna, językowa, religijna czy kulturowa (bo to się w zależności od narodu różni). Ideologią jest też socjalizm, który uznaje, że punktem wyjścia jest uspołecznienie środków produkcji (w modelu idealnym), upowszechnienie świadczeń społecznych oraz równanie statusu materialnego, społecznego i kulturalnego w społeczeństwie. Ideologią jest komunizm, który odrzuca w ogóle pojęcie własności i to jest jego cechą podstawową. I tak ideologie można mnożyć, dzielić, wyróżniać podtypy.

Patriotyzm i nacjonalizm to nie są pojęcia leżące na jednej osi, gdzie patriotyzm odpowiadałby opcji umiarkowanej, a nacjonalizm skrajnej. Błędem jest też utożsamianie nacjonalizmu z prawicą, bo z tym bywało bardzo różnie.

"Patriota" może powiedzieć o sobie każdy, kto uważa, że przynależy do danego narodu i uważa to za swoją cechę tożsamościową, którą chce utrzymać, rozwijać i przekazać dalej. Często sobie ludzie wymawiają, że nie są patriotami, ale uczciwie trzeba dać zdecydowanej większości to prawo. Jakiś tak kodziarz może być patriotą, choć jest umysłowym inwalidą wskutek czytania Wyborczej przez całe życie. On faktycznie wierzy, że polskość jest zespołem takich cnót jak skromność, unikanie konfliktów, tolerancja, dążenie do spokoju za wszelką cenę, podporządkowanie się, sprzątanie kupy po psie. Patriotą np. nie jest Tusk.

Nacjonalizm się wymawia każdemu lekko chociaż konserwatywnemu człowiekowi, żeby go zdyskredytować, bo słowo to budzi generalnie negatywne skojarzenia. Jeśli nie budzi ich wprost, to właściwymi zabiegami semantycznymi można je po kilku próbach wywołać. I tak dla przykładu obecnie rządzący obóz nazywa się nacjonalistami, choć trzeba przyznać otwarcie - nie są. Jedyne co ich z nacjonalizmem łączy to fakt, że próbują się trochę pod to podpiąć aksjologicznie, by zawęzić pole na faktyczny nacjonalizm. Bo PiS generalnie uchodzi za partię prawicową z przypadku. Po pierwsze nie jest wcale prawicowy, a jedynie przejawia kilka cech. Po drugie tylko z tego powodu, by zapełnić na scenie politycznej w Polsce niszę po ZChN. Ale to już była taka dygresja, bo dyskusja jest o nacjonaliźmie, a nie prawicy i lewicy.

Ja określam siebie jako nacjonalistę.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Rombowiec
Nameczanin
Nameczanin

Dni na forum: 3.710
Posty: 70
Skąd: Polska
Jeśli nacjonalizm zdefiniujemy tak jak mówi Michalkiewicz, czyli, że każdy naród powinien mieć swoje państwo, to ta idea jest już w zasadzie wyczerpana w Polsce. Dzisiaj Ci którzy określają się nacjonalistami zazwyczaj już w niepodległym państwie swój nacjonalizm definiują jako chęć zmiany prawa, które im się nie podoba, bo rzekomo nie sprzyja narodowi. Gdyby większość nacjonalistów myślała zdroworozsądkowo, to może nawet przyznawałbym się do bycia nacjonalistą, ale większość z nich myśli dokładnie tak samo jak lewica - "pomagać", wtrącać się, zabezpieczać przed, wszystko to, ale uprzywilejowanemu białemu Polakowi, interwencjonizm i tworzenie prawa pod białego Polaka.

Nacjonalista w chwili obecnej kojarzy mi się z prymitywnym osiłkiem mający dziwne wyimaginowane pojęcie męskości, co kończy się podbudowywaniem nienawiści wobec ludzi, którzy kryteriów takiej męskości nie spełniają, no i eskaluje rzadziej przemocą fizyczną. Dlatego nie utożsamiam się z polskim nacjonalizmem, chociaż chciałbym.
Gruszeczka
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 2.520
Posty: 7
Skąd: Wrocław
Dla mnie nacjonalista nie jest patriotą, ponieważ przynosi wstyd swojej ojczyźnie. Nacjonalista to przeważnie tępy burak, którym łatwo sterować i który posiada wykształcenie podstawowe, albo zawodowe.
Niestety, ale obecny rząd propaguje pogląd, że nacjonalizm jest pozytywny i że nacjonaliści to prawdziwi patrioci. Do wielu to trafia i ruchy nacjonalistyczne dzięki przyzwoleniu rządu rosną w siłę. Jest to bardzo złe i szkodliwe dla Polski.
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Al Ed Upek napisał(a):
Ja określam siebie jako nacjonalistę.
Gruszeczka napisał(a):
Dla mnie nacjonalista nie jest patriotą, ponieważ przynosi wstyd swojej ojczyźnie. Nacjonalista to przeważnie tępy burak, którym łatwo sterować i który posiada wykształcenie podstawowe, albo zawodowe.
Niestety, ale obecny rząd propaguje pogląd, że nacjonalizm jest pozytywny i że nacjonaliści to prawdziwi patrioci. Do wielu to trafia i ruchy nacjonalistyczne dzięki przyzwoleniu rządu rosną w siłę. Jest to bardzo złe i szkodliwe dla Polski.
W takim razie zapraszam do rozmowy.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Patriotyzm a nacjonalizm
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook