Forum Dragon Ball Nao

» Jakie są ograniczenia Shenlonga?

szarlej_3 Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
szarlej_3
Wiek: 31
Dni na forum: 2.324
Posty: 232
Skąd: Szczecin
Witam. Przy okazji rozmowy o cyborgach, przyszło mi do głowy pewne pytanie. Pamiętacie może, co w DB było mówione o ograniczeniach Shenlonga? Ja kojarzę, że miał moc podobną do swojego stwórcy, więc nie wszystko mógł zrobić.

Dlaczego zatem tak łatwo mógł wskrzeszać ludzi? Nie stanowiło to dla niego żadnego problemu (nie licząc akcji z Goku, jak twierdził, że musiałby najpierw mieć planetę do wskrzeszenia).

I teraz główny wątek. Kuririn pyta Smoka "Czy możesz spowodować, żeby cyborgi nr 17 i 18 wróciły do swych ludzkich postaci?", a Shenlogn odpowiada: "Tego nie mogę uczynić, ich siła znacznie przewyższa moją. Jeśli chodzi o ciała, niewiele jestem w stanie uczynić". Skąd taki pomysł na niemożliwość przywrócenia cyborgów do ludzi, skoro można ich wskrzesić, czy to też nie ingerencja? Zresztą jak cyborgi by się broniły przed przemianą?

Nie chodzi mi o odpowiedzi "nie można, bo tak sobie Akira wymyślił, żeby móc manewrować cyborgami o dużej sile w przyszłości", a po prostu Wasze przemyślenia, czemu tak a nie inaczej.

No i jeszcze kolejne przykłady, które pamiętacie, gdy Shenlong odmówił spełnienia życzenia.

Jeśli wątek już kiedyś był, to dajcie znać, ja przejrzałam tylko kilka stron.
Indiger Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
Indiger
Wiek: 25
Dni na forum: 2.503
Plusy: 1
Posty: 536
Miałem kiedyś taką rozkminę. Jakim cudem Shenlong może sobie wskrzeszać ludzi a wszechmogący który go stworzył nie potrafi. Wytłumaczyłem to sobie w ten sposób, że człowiek również produkuje powiedzmy samochód, ale sam nie jest w stanie osiągnąć takiej prędkości jak on pomimo iż go stworzył xD
szarlej_3 Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
szarlej_3
Wiek: 31
Dni na forum: 2.324
Posty: 232
Skąd: Szczecin
Indiger napisał(a):
człowiek również produkuje powiedzmy samochód, ale sam nie jest w stanie osiągnąć takiej prędkości jak on pomimo iż go stworzył xD
Dobre wytłumaczenie.

No tylko w takim razie pytanie: jakie są ograniczenia Shenlonga, czy mógłby na przykład wpływać na wolną wolę? Co jest trudniejsze: wskrzesić człowieka czy spowodować, żeby zrobił to, co rozkaże jakaś wyższa siła? W DB nie kojarzę takiego wątku, co Wy o tym myślicie?

Klątwa - Dragon Ball
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.007
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Shenlong nie może uczynić niczego bezpośrednio przeciwko wolnej woli, bo to jest kwestia etyczna. Wskrzeszanie jest zatem prawdopodobnie zwykle z nią zgodne. Rzeczywiście temat jest trudny, jestem ciekaw odpowiedzi naszych ekspertów
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
szarlej_3 napisał(a):
czy mógłby na przykład wpływać na wolną wolę?
Kiedy po załatwieniu spraw z Freezą poproszono Porungę, żeby sprowadził Goku na Ziemię, to nie zrobił tego, bo ten odmówił.

Zakres możliwości smoka w odniesieniu do mocy twórcy to zawsze był śliski temat, ale podoba mi się rozumowanie Indigera.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
szarlej_3 Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
szarlej_3
Wiek: 31
Dni na forum: 2.324
Posty: 232
Skąd: Szczecin
Shounen napisał(a):
Kiedy po załatwieniu spraw z Freezą poproszono Porungę, żeby sprowadził Goku na Ziemię, to nie zrobił tego, bo ten odmówił.

A, faktycznie, tak było, czyli możemy przyjąć, że nie można robić nic wbrew woli ludzi. Zastanawia mnie więc fakt tego, że sporo łotrzyków w DB planowało "zawładnąć światem", czy wynika z tego, że Smok nie spełniłby ich życzenia, bo byłoby to wbrew innym ludziom, którzy nie wyraziliby zgody? Ciekawe co w takim przypadku. Szybkie zajrzenie w umysły ludzi? No i z drugiej strony wskrzeszanie chyba też powinno zależeć od zgody na to, a jednak powracający do życia zazwyczaj byli zdziwienia, to jednak może wynikać z pośmiertnego szoku.

gregor94 napisał(a):
Shenlong nie może uczynić niczego bezpośrednio przeciwko wolnej woli, bo to jest kwestia etyczna. Wskrzeszanie jest zatem prawdopodobnie zwykle z nią zgodne.
Musimy chyba przyjąć, że Smok pytał ludzi zmarłych o to, czy chcą wrócić, bo pewnie nie każdy by sobie tego życzył.

Klątwa - Dragon Ball
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.006
szarlej_3 napisał(a):
łotrzyków w DB planowało "zawładnąć światem",
Bulma wspominała, że kiedyś pewien osobnik został królem dzięki smoczym kulom, więc… Po prostu smok tyle może, ile w danym momencie serii ma móc. Jest to względne i płynne.

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
szarlej_3 napisał(a):
byłoby to wbrew innym ludziom, którzy nie wyraziliby zgody?
Każde życzenie ma jakiś wpływ na wszystkich innych ludzi, ale nie zawsze dotyczy ich bezpośrednio. Jeśli chodzi o uczynienie kogoś królem, to przede wszystkim zmienia się status tylko tego jednego osobnika, a nie poddanych. Pytanie tylko, co z obecnym władcą.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
szarlej_3 Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
szarlej_3
Wiek: 31
Dni na forum: 2.324
Posty: 232
Skąd: Szczecin
No właśnie, przecież obecny władca zostaje zdegradowany wbrew woli, a poza tym co z tyranami typu Piccolo Daimao? Nikt by nie chciał, żeby był władcą Ziemi. ;p Zwłaszcza jeśli miałby okrutne rządy.

Klątwa - Dragon Ball
Indiger Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
Indiger
Wiek: 25
Dni na forum: 2.503
Plusy: 1
Posty: 536
No ale Piccolo zażądał sobie młodości a nie władzy. Władzę to z wielką przyjemnością on przejął siłą.
szarlej_3 Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
szarlej_3
Wiek: 31
Dni na forum: 2.324
Posty: 232
Skąd: Szczecin
Tak, ale podałam go tylko jako przykład, chodzi mi o tego typu istoty, które życzyłyby sobie przejęcia władzy nad światem, w toku naszego rozumowania nie byłoby to możliwe, Smok musiałby odmówić. Tylko czy na pewno? Jak jest z tą etyką, o której wspominał gregor94? W sumie wskrzeszanie Vegety-mordercy po tym jak zginął na Namek, też nie było do końca "etyczne", patrząc na to z punktu widzenia ludzi, którzy przez niego zginęli.

Klątwa - Dragon Ball
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Jakie są ograniczenia Shenlonga?
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook