Rok 2003 :: Premiera pierwszego DVD z odcinkami "Dragon Ball" (21 lat temu)

» Piekło i los potępieńców

Strony: 1, 2, 3  
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Zakladajac, ze biblijne pieklo istnieje, kto wg Was i dlaczego do niego trafi? Z jakimi konsekwencjami spotkaja sie przekleci przez Boga grzesznicy? Jaki Waszym zdaniem jest sens jego istnienia?

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Yasiek Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
Yasiek
Wiek: 34
Dni na forum: 5.372
Plusy: 7
Posty: 816
Skąd: Miastostumostów
Większości kojarzy się ono z ogniem, torturami i wiecznymi mękami. Jednakże z tego co pamiętam taki opis nie występuje nigdzie w piśmie świętym. Istnieje oczywiście też problem z tłumaczeniem, bo raz tłumaczą szeol/hades jako grób, a czasami jako piekło. W starym testamencie szeol traktowany jest jako grób, miejsce ciemności lub milczenia, zapomnienia lub po prostu stan nieistnienia. W nowym testamencie jest fragment w którym nie osoba (dusza), lecz całe miasto ma trafić do piekła. I nie chodzi tu o mieszkańców, tylko o miasto. Także tutaj pasuje jedynie definicja piekła jako zwykłej nicości. Również w NT po ukrzyżowaniu Jezusa, trafia on do piekła, gdzie przecież nie smaży się w ogniu. Momentami występuje w biblii jedynie "gehenna" w której pojawiają się ognie, jednakże standardowo wszystko zależy od kontekstu i symbolizmu. Obecny obraz piekła został wymyślony przez kościół żeby mieć czym straszyć i kontrolować swoje owieczki za ich życia. Dodatkowo jest przykładem niedokładnego (umyślnego?) tłumaczenia z hebrajskiego/greckiego na pozostałe języki.

Grupa Mirai

Ten post był edytowany 4 razy, ostatnio zmieniony przez Yasiek: 26.06.2019, 23:04
Indiger Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
Indiger
Wiek: 25
Dni na forum: 2.494
Plusy: 1
Posty: 535
Piekło to po prostu brak możliwości bycia blisko z Panem Bogiem. Ktoś kto raz osobiście doświadczy jego miłości (czytaj po śmierci) będzie żył w ciągłym bólu niemożności bycia blisko jego źródła. Jest to największa dobroć z jaką można się zetknąć i też największa przyjemność, stąd jego brak będzie tak bolesny.
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Indiger napisał(a):
Piekło to po prostu brak możliwości bycia blisko z Panem Bogiem.
A czy jego towarzystwo jest dla czlowieka az tak cenne, by jego brak powodowal cierpienie? O jakim rodzaju bolu mowimy? Czy nie mamy tu do czynienia ze swoistym mentalnym uzaleznieniem czlowieka od postaci stworcy?

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Indiger Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
Indiger
Wiek: 25
Dni na forum: 2.494
Plusy: 1
Posty: 535
Na pewno nie będzie to ból fizyczny. Myślę, że ta niemożność bycia blisko ideału, będzie wywoływała swego rodzaju "ból egzystencjalny" tej żyjącej w nieskończoność duszy. Poniekąd tak to można określić. Jesteśmy skazani na Boga, a odrzucając go zgodnie z założeniem wolnej woli, skazujemy się na cierpienie z racji braku jego bliskości. Mamy tę przewagę nad aniołami, że nie mieliśmy szansy go poznać, więc możemy błądzić. Oni go poznali, a i tak część z nich się zbuntowała. Dla nich nie ma już powrotu.
Piekło będzie miejscem odosobnienia. Taka jest przynajmniej moja hipoteza i patrząc na to, że po śmierci ani nasza fizyczność ani psychika nie przetrwa, tylko nasza forma duchowa, to w jakiś sposób by to mogło funkcjonować.
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Indiger napisał(a):
Jesteśmy skazani na Boga, a odrzucając go zgodnie z założeniem wolnej woli, skazujemy się na cierpienie z racji braku jego bliskości.
Czyli jednak ta cala wolna wola czlowieka to tylko iluzja, a czlowiek od samego poczatku jest uzalezniony/zniewolony przez Boga, ktory lepiej wie co jest dla niego dobre niz on sam. Czy w tym Chrzescijanie widza swoj sens istnienia? Czy niezaleznosc i samodzielne myslenie sa az tak godne potepienia?


Indiger napisał(a):
Mamy tę przewagę nad aniołami, że nie mieliśmy szansy go poznać, więc możemy błądzić.
A czy gdybysmy go poznali, to czy tak samo jak ci zbuntowani Aniolowie, nie wypowiedzielibysmy mu posluszenstwa i nie wybrali wolnosci? Skad pewnosc, ze czlowiek akurat podazyl by za nim? No chyba, ze oprzemy wiare na strachu przed konsekwencjami zwiazanymi z odrzuceniem Boga,..

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 34
Dni na forum: 6.228
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Hayato napisał(a):
Czyli jednak ta cala wolna wola czlowieka to tylko iluzja, a czlowiek od samego poczatku jest uzalezniony/zniewolony przez Boga, ktory lepiej wie co jest dla niego dobre niz on sam. Czy w tym Chrzescijanie widza swoj sens istnienia? Czy niezaleznosc i samodzielne myslenie sa az tak godne potepienia?
Potrafisz podać chociaż jeden możliwy wybór jakiego w życiu dokona człowiek, poza wybraniem ateizmu oczywiście, który mógłbyś subiektywnie nazwać dobrym wyborem mieszczącym się w zakresie skorzystania wolnej woli?

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Al Ed Upek napisał(a):
mieszczącym się w zakresie skorzystania wolnej woli
O...to "wolna" wola ma jakis zakres?

Trzymajmy sie tematu,Joe. Interesuje mnie Twoje wyobrazenie piekla i tego co czeka w nim ludzi, ktorzy tam trafia. Jakia wg Ciebie jest podstawa ich umieszczania w nim?

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 34
Dni na forum: 6.228
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Grzechy. Taka jest idea piekła, że trafiają tam źli, a do nieba dobrzy.

A wracając do woli, przyjmijmy, że jest pojeciem bezzakresowym. W zasadzie tu masz nawet rację, bo powinienem był napisać: Potrafisz podać chociaż jeden możliwy wybór jakiego w życiu dokona człowiek, poza wybraniem ateizmu oczywiście, który mógłbyś subiektywnie nazwać dobrym wyborem godnym nazwania wyrażeniem wolnej woli? Nieopatrznie zasugerowałem, że wolna wola jest pojęciem o ograniczonym zakresie. Co nadal nie zmienia faktu, że prawdopodobnie nie rozumiesz tego pojęcia. Bo wolna wola nie jest ograniczona bożym kodeksem i możłiwą sankcją piekła. Bo wola to nie brak zasad. Wolna wola to psychiczna i fizyczna możność dokonania myśli, słowa lub czynu. I tak wola nie jest ograniczona, bo nikogo nie ogarnia paraliż przed wzięciem kuta do ręki albo zabrania komuś samochodu. Skoro można to zrobić to znaczy, że nie ma ograniczeń woli. Dlatego zamiast podważać nadanie człowiekowi wolnej woli i nazwanie jej zniewoleniem przez Boga, po prostu powiedz z jakimi nakazami i zakazami się nie zgadzasz i uważasz je za hamulec cywilizacji. Postawione pytanie, obecnie zaktualizowane, podtrzymuję.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Subiektywnie, czyli wybor musial by byc korzystny dla mnie, a przynajmniej pasowac do mojej koncepcji dobra? A od kiedy moj swiatopoglad jest wyznacznikiem tego co jest dobre a co zle? Ja moge mowic w tej kwestii tylko za siebie.

Jezeli uwazasz, ze nie rozumiem pojecia "wolnej woli" bardzo chetnie zapoznam sie z Twoim wyjasnieniem.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 34
Dni na forum: 6.228
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Już pisałem. Wola jest psychiczną i fizyczną możliwością dokonania czynu, myśli i wypowiedzenia słowa. A nie zdjęciem sankcji karnej. Bóg karze piekłem za kradzież, ale można kradzieży dokonać. Analogicznie sąd ziemski karze więzieniem na kradzież, ale kradzieży nadal można dokonać. Tak czy nie?

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 5.998
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Piekło jest stanem zaprzeczenia własnej naturze, to po pierwsze.
Wolna wola zaś nawet nie jest zdolnością wyboru jako taką, co bardziej stanem niezależności od przedmiotu wyboru.
Ponieważ każdy zły wybór zniewala, wola pozostaje wolną tylko w przypadku wyborów, które nie zaprzeczają naturze człowieka.
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
gregor94 napisał(a):
Ponieważ każdy zły wybór zniewala, wola pozostaje wolną tylko w przypadku wyborów, które nie zaprzeczają naturze człowieka.
Tia...czyli kazdy wybor, ktory jest sprzeczny z wola Waszego Boga, Was zniewala? Tak bardzo przyzwyczaiscie sie do tych boskich ograniczen, ze nawet jego lancuch przestal Was juz uwierac? Bezkrytyczna wiara w jego doskonalosc i nieomylnosc, zdaje sie zwalniac Was z logicznego myslenia. Zaczynam Wam wspolczoc, chociaz wiem, ze jako heretyk i bluznierca w Waszym mniemaniu trafie do piekla.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 5.998
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
To raczej dziwne, że cały czas oszukujesz się, że jesteś szczęśliwy, podczas gdy jesteś wrakiem człowieka.
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
gregor94 napisał(a):
cały czas oszukujesz się, że jesteś szczęśliwy,
Nigdy nie twierdzilem, ze jestem szczesliwy, a jedynie, ze jak kazdy daze do bycia szczesliwym.


gregor94 napisał(a):
jesteś wrakiem człowieka.
To prawda, jestem nim. Warto jednak zadac sobie pytanie: dlaczego? Ale w sumie, to kogo obchodzi moja biografia? Jest wyciagana tylko wtedy, gdy jakies moje potkniecie ma sluzyc za "argument" dyskredytujacy mnie w dyskusji. Duzo latwiej jest uderzyc w samego czlowieka, niz w jego slowa.

No ale tu juz ostro zbaczamy z tematu. Dla mnie pojecia nieba i piekla, maja czysto ziemski wymiar i nie sa niczym, czego jeden czlowiek, nie byl by w stanie stworzyc drugiemu czlowiekowi na tu na ziemi.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 34
Dni na forum: 6.228
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Hayato napisał(a):
Tia...czyli kazdy wybor, ktory jest sprzeczny z wola Waszego Boga, Was zniewala? Tak bardzo przyzwyczaiscie sie do tych boskich ograniczen, ze nawet jego lancuch przestal Was juz uwierac? Bezkrytyczna wiara w jego doskonalosc i nieomylnosc, zdaje sie zwalniac Was z logicznego myslenia. Zaczynam Wam wspolczoc, chociaz wiem, ze jako heretyk i bluznierca w Waszym mniemaniu trafie do piekla.
Dlaczego nam współczujesz? W zasadzie robimy to samo co Ty. Walimy konia, pijemy wódkę tylko że potem odczuwamy z tego powodu żal i spowiadając się wyrażamy nadzieję, że zostanie nam to wybaczone.
Ty jedynie tego nie żałujesz i w zawoalowany sposób próbujesz wyrazić sprzeciw wobec istnieniu takiej etyki, która uważa to za złe.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 5.998
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Ale z tym waleniem to bez przesady
picaZananasem
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3
[ Klan Kutang ]
picaZananasem
Dni na forum: 4.882
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 5
Posty: 1.182
Skąd: z Polski
Przecież samogwałt jest potępiany.

"...nie pasuję do tej pedalskiej sztafety... “
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.685
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Al Ed Upek napisał(a):
tylko że potem odczuwamy z tego powodu żal i spowiadając się wyrażamy nadzieję, że zostanie nam to wybaczone.
A kto Wam wmowil, ze to co robicie jest zle? Poza tym, po co Wam ten zal, skoro nie ma postanowienia poprawy?


Frisky napisał(a):
Przecież samogwałt jest potępiany.
No wlasnie dlaczego? Kogo nim krzywdzimy?


Al Ed Upek napisał(a):
Ty jedynie tego nie żałujesz
Bo nie mam czego zalowac,Joe. Moje cialo i moje zycie nalezy do mnie samego i to ja o nich decyduje, a nie jakis byt nadprzyrodzony.


Al Ed Upek napisał(a):
w zawoalowany sposób próbujesz wyrazić sprzeciw wobec istnieniu takiej etyki, która uważa to za złe.
Owszem. Nie widze powodu, bym mial byc potepiany za samodzielne myslenie przez te wartosci, ktore odrzucilem i dostosowywac sie do regul spolecznosci, do ktorej wprowadzono mnie wbrew mojej woli, wykorzystujac fakt mej nieswiadomosci jako dziecka. Nawet Chrystus decyzje o chrzcie udzielonym mu przez Jana Chrzciciela podjal swiadomie i samodzielnie. Mnie nikt o zdanie nie pytal. Ciekawe ile wart bylby ten jego sakrament, gdyby to rodzice za niego zadecydowali zaraz po urodzeniu?

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 5.998
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Twoja postawa jest logiczna, ale wynika z zamkniętości i niewiedzy. Postudiuj teologię. Fakt, że pełnia prawdy jest w Kościele Katolickim jest dedukowalny przy współudziale łaski.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2, 3  

Forum DB Nao » » » Piekło i los potępieńców
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook