Forum Dragon Ball Nao

» Quiz historyczny

Strony: 1, 2, 3  
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.816
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Czas więc rozpocząć nasz quiz. Wszyscy uczestnicy proszeni są, o zapoznanie się z regulaminem, nim wezmą udział w konkursie.

Regulamin:
1. Pytania muszą nawiązywać do historii Polski oraz świata w okresie od prehistorii (w przypadku świata), średniowiecza (Polska), do czasów najnowszych.
2. Jeżeli w ciągu 48 h (2 dni), nikt nie odpowie na zadane pytanie, zadający powinien je zmienić.
3. Jeżeli w przeciągu 24 h, od potwierdzenia odpowiedzi, użytkownik (który odpowiedział poprawnie) nie zada pytania, dowolna osoba może to uczynić za niego.
4. W przypadku nie potwierdzenia odpowiedzi, przez użytkownika, który zadał pytanie, w czasie rzędu 24 h od udzielenia odpowiedzi, obowiązek ten winien być spełniony przez opiekuna quizu.
5. W razie sporów, dotyczących rozwiązania zagadki, głos rozstrzygający ma opiekun. Jego decyzja jest wiążąca i bezdyskusyjna.
6. Opiekunem quizu, zostaje osoba, która w okresie 2 miesięcy (tury quizu) zdobędzie największą ilość punktów. W przypadku, gdy ta osoba nie będzie chciała podjąć stanowiska, kandydaturę może zaproponować poprzedni przewodniczący, opierając się na opinii uczestników.
7. Tura quizu, będzie trwać przez okres 2 miesięcy (czyli np, rozpoczynamy 10 maja, kończymy 10 lipca).
8. Temat, nie powinien być przykładem spamu; odpowiedzi, potwierdzenia, oraz pytania powinny znajdować sie w jednym poście i należy je umieszczać za pomocą opcji edytuj..
9. Rangę opiekuna konkursu przejmuje w tej edycji Focus (jeżeli są jakieś sprzeciwy, proszę pisać), opiekun dba o porządek w temacie, rozstrzyga spory, oraz ma obowiązek sprawdzania odpowiedzi, w przypadku, gdy zadający pytanie, nie potwierdził odpowiedzi w ciągu 24 h.
10. Niedozwolone jest przez kilka kolejek zadawanie pytań z jednej epoki, maksymalna ilość takich pytań pod rząd, to dwa.
11. Pytania w formie portretu, rysunku strategi w danej bitwie, bądź obrazu ukazującemu dane zdarzenie historyczne, są jak najbardziej dozwolone.
12. Podliczenie pkt. i przyznanie nagrody odbywa się co dwa miesiące.

System punktacji:

- Za udzielenie odpowiedzi, na pytanie, dotyczące historii Polski, przyznaje się 1 punkt, zaś jeśli tyczy się to historii świata - 2 punkty , pytanie z rodziny portretów , ikon, czy innych źródeł historycznych, również 2 punkty.

- W przypadku, gdy w ciągu 2 dni nikt nie zdoła odpowiedzieć poprawnie na pytanie, zadane przez danego uczestnika, otrzymuje on 1 punkt.

- Za udzielenie błędnej odpowiedzi, zostanie odjęta ilość punktów, adekwatna do pytania - Historia Polski - 1 punkt, Historia świata - 2 punkty, źródła historyczne - 2 punkty.

- Jeżeli dany uczestnik odpowie poprawnie, jako pierwszy 3 razy z rzędu, otrzymuje bonus w postaci 3 punktów.

Wszelkie uwagi proszę kierować do mnie na PW , lub zamieszczać w temacie Quiz Historyczny - propozycje.

Zgłoszenia przyjmuje w wyżej wymienionym temacie. Pozdrawiam.
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Zatem zaczynamy:)

Na poczatek pytanie z historii powszechnej. Do najłatwiejszych nalezec raczej nie będzie, ale...

Dowódca rewolty wegierskich chłopów z 1514 roku. Po klęsce jego armi w trakcie oblężenia Temesvar(dzisiejsza Timisoara), został schwytany, a nastepnie upieczonyżywcem na rozżarzonym tronie i zjedzony przez własnych ludzi, którym pod tym jedynie warunkiem darowano życie.

Pytanie- o kim mowa?

pozdrawiam

edit:
Mówiąc szczerze, nie spodziewałem się odpowiedzi w tak krótkim czasie. Bardzo dobrze Shiro. Zadajesz.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Dai Kaiosama: 10.05.2007, 12:01
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.019
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Nie jestem pewny odpowiedzi, bo to trudne pytanie łatwo popełnić błąd zważywszy na to, że były w tym czasie 2 powstania chłopskie, ale wydaje mi się, że chodzi ci o Gyorgę Dozsę?

Edit:
W sumie nie zadam trudnego pytania. Oto one:
Dokument ten zawiera opis terytorialny państwa wczesnopiastowskiego oraz zawiera treści o oddaniu państwa pod opiekę papieża.
Jak nazywał się ten dokument?


Edit2:
Zgadza się Old, to jest Dagome Iudex. Twoja kolej. Zadajesz.

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Shiro: 10.05.2007, 19:34
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Dagome iudex ?

Pytanie proste:
Dwa dokumenty, stanowiące podstawę ustroju państwa polskiego w dobie wolnej elekcji, o jakie dokumenty chodzi ?


Edit: Poprawnie Shiro , Twoja kolej.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Old Shatterhand: 10.05.2007, 20:10
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.019
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Artykuły henrykowskie i Pacta Conventa?

Edit:
Jaka dynastia panowała w Macedonii po śmierci Aleksandra Macedońskiego?

Edit2:
Zgadza się Old, zadajesz.

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Shiro: 10.05.2007, 21:31
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Czyżby Antygonidzi ?

Edit: http://img100.imageshack.us/my.php?image=322egv0.jpg
Podaj imię i nazwisko człowieka leżącego pod drzwiami.
Podpowiedź: Zamożny szlachcic, brał udział w konfederacji barskiej, żył w XVIII w.

Więcej podpowiedzi nie dam, aby odgadnięcie, nie było kwestią chwili.

Edit: zgadza się, jednakże zagrodził on posłom drogę wyjścia z sali obrad, wyjście z niej oznaczało zgodę/

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Old Shatterhand: 11.05.2007, 14:12
Legolas Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
[ Klan Takeda ]

Wiek: 31
Dni na forum: 6.538
Ostrzeżenia: 1
Posty: 432
Jest to poseł Rejtan, który własnym ciałem pragnął zagrodzić drogę do komnaty , gdzie miało odbyć się podpisanie rozbioru RP.

P.S. Obraz Matejki- "Rejtan"

Edit:

Jakiej mowy uczono starożytnych Spartan?

Edit:

Michale Jak zwykle jesteś nieomylny. Tak to była mowa Lakoniczna

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Legolas: 11.05.2007, 15:27
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Prostej, konkretnej i zwięzłej. Spartiata miał poytrafić zawrzec pełnię sensu wypowiedzi w mozliwie jak najkrótszej formie. Stad tez określenie mowa lakoniczna-> Sparta-Lacedemon, Spartaici- Lacedemończycy.
pozdrawiam

edit:
Zostańmy w starożytnej Helladzie.
Pytanie do najłatrwiejszych zaliczyć dość ciężko, ale trudne nie będzie.
Historia antycznej Grecji to nie tylko Sparta i Ateny oraz wojny pereskie. To także historia ostatniego hegemona Hellady przed okresem supremacji Macedoni- Teb.
I moje pytanie.
Prosze podac datę, która rozpoczyna okres hegemoni Teb, a dokładniej Związku Beockiego. Data ta jest jednocześnie datą jednej z najważejszych w historii grecji bitew, zatem proszę podac także miejsce bitwy, określić przeciwników Teb, podać imiona dwóch beotarchów dowodzących armią beocką oraz imię dowódcy sił przeciwnych.
Mówiąc inaczej- kto z kim, gdzie, kiedy i pod czyim dowództwem sie zmierzył?

pozdrawiam

edit:
Odpowiedź poprawna, to oczywiście bitwa pod Leuktrami z 371 r.p.n.e.
Właściwie odpowiedzi jako puerwszy udzielił shiro, ale nie była to odpowiedx pełna. W pytaniu prosiłem o podanie imion obu beotarchów, a więc obok Epaminondasa także Pelopidasa. Tego w swojej odpowiedzi umiescił Old. Zatem jego odpowiedx jest pełna.
Problem w tym, że udzielił jej "nieco" póxniej niż Shiro...
Decyzjwe pozostawiam prowadzącemu gre Focusowi.

pozdrawiam

Focus: Istotnie, pierwszy odpowiedział Shiro, lecz jego odpowiedź była niekompletna, a tym samym nie spełniła postawionych jej wymagań. Tak więc 2 pkty, jak i prawo zadania nastepnęgo pytania przyznaje Old-owi.

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Dai Kaiosama: 11.05.2007, 21:43
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.019
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Teby zdobyły "rzeczywistą" hegemonię po bitwie pod Leuktrami w 371 r.p.n.e. W której od wodzą Epaminondasa pokonali Spartan, którymi dowodził król Kleombrotos. O to ci chodziło dai?

Swoją drogą w podręczniku Ewy Wipszyckiej "Historia dla Maturzystów Starożytność" (Wydawnictwo Szkole PWN), znalazłem, że hegemonia Teb rozpoczęła się już w 379 r.p.n.e.

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
hmmmm, więc:
371 r. p.n.e. pod Leukratami, siły Sparty ok. 10 tys. hoplitów i 1000 konnicy, dowódcą sił Spartańskich był król Kleombrotos, a dowódcą sił Tebańskich, Epaminondas. Epaminodas, miał pod swoimi rozkazami ok. 6 tys. hoplitów oraz mniej niż 1000 konnicy.

Jaśniej:
Sparta - Teby
Data: 371 r. przed naszą erą (P.N.E)
Miejsce bitwy: Pod Leukratami (niewielka miejscowość leżąca ok. 16 kilometrów od Teb)
dowódctwo : Król Sparty Kleombrotos - Tebańczyk Epaminodas
Siły: ok. 10 tys. hoplitów oraz 1000 konnicy - ok. 6 tys. hoplitów i mniej niż 1000 konnicy


Ps. Nie wiem, czy jest to istotne dla tego pytania, ale wspomnę, że kolumnę uderzeniową tebańczyków zamykał oddział piechoty tebańskiej, tzw. święty hufiec, składał się on z 300 żołnierzy, złączonych więzami męskiej przyjaźni, hufiec ten dowodzony był przez Pelopidasa.


Edit:
A więc, proszę podać mi pełną nazwę, legionu Rzymskiego sformowanego przez Juliusza Cezara w 52 r.p.n.e. w Galli Cisalpina. Symbolem legionu był byk, rzadziej wilczyca z bliźniętami. Legion ten pomimo liczebności mniejszej niż 1000 ludzi, odegrał decydującą rolę w bitwie pod Zelą. Z weteranów tego legionu, stworzony został "Legio VI Victrix". Legion ten odniósł wiele zwycięstw i kierowany był osobiście nawet przez Marka Antoniusza, ostatnie zapiski o nim pochodzą z 215 r. n.e. .

Trudno oczywiście zapamiętać taki szczegół jak nazwa legionu, jednak z podanych wskazówek można odnaleźć odpowiedź. Proszę więc używać głowy i umiejętnie korzystać ze wskazówek.

Focus: 10. Niedozwolone jest przez kilka kolejek zadawanie pytań z jednej epoki, maksymalna ilość takich pytań pod rząd, to dwa. ... trzymaj się tego, bo następnym razem będzie ost ...

Moje niedopatrzenie, już zmieniam:

A więc:
Ile dni ,licząc od wypłynięcia z Wysp Kanaryjskich, zajęło Kolumbowi dotarcie do Ameryki. Napisz jakie miano nadał Kolumb, pierwszej wyspie, którą odkrył, określ dlaczego nadał jej taką a nie inną nazwę. Napisz również z jakich ludzi składała się zebrana przez niego załoga, oraz wymień nazwę prawdopodobnego dziennika Kolumba odkrytego w Indiach, przez Petera W. Newmana w 1984 r.


Edit: A więc Dai, oczywiście twą odpowiedź uznaje, wymieniłeś wszystko co wiedzieć chciałem. Jednak, pomyliłeś się lekko w obliczeniach dnia podróży.

List Kolumba do skarbnika królewskiego Rafała Sanxis z 14 III 1493 r.
Panie ! Ponieważ wiem, że uraduję cię wielkie zwycięstwo, jakim Pan Nasz ukoronował moją podróż, piszę do ciebie ten [list], z którego dowiesz się, jak przez 33 dni płynąłem z Wysp Kanaryjskich do Indii na okrętach oddanych mi przez najjaśniejszego króla i królową, naszych władców.(...)
Hmmm, wydaje mi się, że raczej powinniśmy kierować się listem pisanym przez Kolumba .
(...)Pierwszej wyspie, którą odkryłem nadałem nazwę San Salvador na pamiątkę boskiego majestatu
Tutaj jest powód czemu Kolumb nadał takie miano wyspie, jednak odpowiedź Dai'a jest równie poprawna.

I jeżeli chodzi o dziennik, to nosi on nazwę Kodeks Puri bądź Manuskrypt z Puri, więc zaliczam wszystko .

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Old Shatterhand: 12.05.2007, 14:46
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Kolumb opuścił Wyspy Kanaryjskie 6 IX 1492 a na stały ląd dotarł 12 października, czyli po 36 dniach. Choć spotkałem sie też z informacjami, według których wyprawa ruszyła dzień wcześniej, czyli nie 6 a 5 września, zatem mogła trwac jeden dzień dłużej.
Pierwszą wyspę, która odkrył, nazwał San Salvador. Ma to za pewne związek z faktem, że odkrycie wyspy stało się prawdziwym świetym zbawieniem dla marynarzy.
San Salvador- Święty Zbawiciel.
Kto wchodził w skład wyprawy?
Dużą część załogi stanowili ułaskawieni więźniowie, którym pod warunkiem uczestnictwa darowano kary a niejednokrotnie także i życie. Szacuje się, z estanowili oni około połowy skąłdu całej wyprawy. Reszta, to poczywiście marynarze, wojskowi, duchowni...
I ostatnia część pytania. Zakłądam, ze chodzi o Manuskrypt z Puri.
Musze pzryznac, że zaskoczyłes mnie jakością zadanego pytania. Naprawde było ciekawe.

pozdrawiam

edit:
Pytanie z historii Polski.
Kto był autorem wydanego w amsterdamie w 1668 roku dzieła "Theatrum Cometicum", i z jakich powodów autor ten zmuszony był opuścić Polskę?

pozdrawiam

edit:
Autor się zgadza, ale powód, dla którego astronom musiał opuścić kraj, jest zły.
Zatem nie mogę uznać tej odpowiedzi.

pozdrawiam

edit:
Bardzo dobrze. Shiro zadajesz.

Mówiąc szczerze jestem wielce pozytywnie zaskoczony. Będę zadawać trudniejsze pytania...
pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.

Ten post był edytowany 2 razy, ostatnio zmieniony przez Dai Kaiosama: 12.05.2007, 18:27
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.213
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
"Theatrum Cometicum" napisał arianin Stanisław Lubieniecki. W roku 1658 został skazany na banicję, gdyż jego dzieła nie zostały zaakceptowane przez braci luterańskich.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.019
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Autorem był Stanisław Lubieniecki. Co do powodu upuszczenia kraju, sprawa jest prosta. Arianie w większości sprzyjali Szwedom podczas potopu, głównie licząc na przywrócenie swobód wyznaniowych.
Dlatego w 1658r. Sejm uchwalił, że należy wygnać z kraju wszystkich arian. Z powodu wzrostu nietolerancji do arian St. Lubieniecki jako arianin musiał opuścić kraj.

Edit:
Podaj nazwę miasta, w których dokonano sensacyjnego odkrycia w 1974r., a mianowicie odkryto, że w tamtym miejscu pochowano pierwszego władcę zjednoczonych Chin cesarza Zhenga.

Edit2:
Owszem Old, chodzi mi o miasto Xi'an. Zadajesz.

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay

Ten post był edytowany 2 razy, ostatnio zmieniony przez Shiro: 12.05.2007, 19:47
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Shiro, czyżby chodziło ci o miasto Xi'an ?

Jeżeli nie chodzi o dawne miasto Xianyang, gdyż z tego co pamiętam mauzoleum znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Xi'an, a Xianyang, było właśnie oddalone od Xi'an o 50 km. .

Edit:
A więc:
Skąd pochodzą słowa "Przechodniu powiedź Sparcie, że tu leżymy wierni jej prawą", określ o jakie spartańskie prawo chodzi. Napisz czemu "Spartanie pozostali wierni ich ojczystemu Prawu". Po wstępnych pytaniach pozwalających określić bitwę, wypisz też siły zbrojne, miejsce walki oraz dowódców armii.

Edit: zgadza się Dai , zadawaj

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Old Shatterhand: 12.05.2007, 21:49
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Słowa te- epitafium Symonidesa, widnieją na tablicy przy pomniku spartańskiego hoplity, być moż eLeonidasa, który upamietnia bitwe stoczona w wąwozie termopilskim w 480 r.p.n.e.(nota bene, miałem okazję odwiedzić to miejsce)
Do wlki stanęły dwie armie- grecka- ok. 5000-6000 hoplitów, w tym 300 osobowy kontyngent spartański pod dowództwem Leonidasa, oraz armia perska, której liczebność szacuje się współcześnie na około 100 000-250 000 ludzi. Jest to oczywiście liczba szacunkowa i trudno jednoznacznie ją określić. Źródła podaja liczbe 1 000 000, ale cóż... jest ona totalnie nierealna...
Dowodził Wielki Król Kserkses.
Prawo Sparty.
Spartiacie nie wolno było wycofac się z pola bitwy, nie wolno mu było sie poddac. Miał wrócić z tarcza jako zwyciężca, lub na tarczy- martwy.

pozdrawiam

edit:
W 1415 roku w jednym z hisszpańskich miast odbył się wielki turniuej rycerski, który wygrał Zawisza Czarny.
Pytanie: Gdziedokładnie i z jakiej okazji zorganizowano ów turniej. Prosze tez podac imie rycerza, z ktrym Zawisza zmierzył się w walce finałowej..
Prosze równiez podac datę śmieci Zawiszy Czarngo oraz opisac jej opkoliczności.

pozdrawiam

edit:
Niestety odpowiedzi, zarówno Legolasa, jak i Olda, nie sa kompletne.
Olda prosze tez o [podanie źródła informacji, gdyz zastanawiam sie nad przedstawionym przez Ciebie opisie śmierci Zawiszy.
Póki co obu odpowiedzi zaliczyc nie sposób.

pozdrawiam

edit:
Regulaminowy czs na udzielenie odpowiedzi niestety minął. Czas zatem na przedstawienie pełnej odpowiedzi.
Turniej zorganizowano w Perpignan a okazja do jejgo organizacji był zjazd Zygmunta Luksemburskiego i króla Ferdynanda Sprawiedliwego.
Rycerzem, któego pokonał Zawisza był Jan z Aragoni, mający sławe najwibitniejszego rycerza turniejowego.
I pytanie, które było troche podchwytliwe.
Śmierc Zawiszy czarngo. Tak właściwie to nie ma na ten temat jednomyślności. Istnieja nbowiem dwie wersje śmierci rycerza. Pierwsza jest ta, która przedstawił Old. Ma ona, co z reszta sam zauwazył, wymiar legendarny. Ale za ta wersja opowiedziało się, między innymi, czasopismo Mówia Wieki.
Drugą wersja- Zawisza zginął w czasie walki z Turkami. Miał zostac zabity, jego zobroje obdarto ze wszystkich kosztownści a głowe rycerza przesłano sułtanowi.
Skąd dwie wersje śmierci?
Najpweewniej z nieścisości żródeł.

Wychodzi na to, że musze zadac kolejne pytanie. Tym razem bedzie łatwiejsze.

18 III 1980 na rynku głównym jednego z poslkich miast aktu samospalenia dokonał pewien mężczyzna.
Proszę podac jego imie i nazwisko, przyczyne samobójstwa oraz miejsce, wktórym się dokonało.

pozdrawiam

edit:
Old, wszystko się zgadza.
Odpowiedź jest bardzo dobra.
Kwestia daty.
Ja spotkałem się z data 18 III stąd tez pojawia si eona w moim pytania. Dla pewności odsyłam do Kalendatrium Dziejów Polski Wydawnictwa Literackiego.

Zadajesz.
pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.

Ten post był edytowany 3 razy, ostatnio zmieniony przez Dai Kaiosama: 15.05.2007, 16:18
Legolas Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
[ Klan Takeda ]

Wiek: 31
Dni na forum: 6.538
Ostrzeżenia: 1
Posty: 432
Nie podam nazwy miasta, bo nie wiem . Turniej jednak odbył się na ziemiach Argonii, a Zawisza Czarny jednym uderzeniem kopi zrzucił z konia Jana z Aragonii
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
hmmm, przepraszam za podwójny post, ale uważam, że post ten może zostać pominięty...

A więc Dai, wydaje mi się, że masz na myśli rynek w Krakowie gdzie samobójstwo popełnił emerytowany Polski piekarz, Walenty Badylak.
Akt jego samobójstwa odczytano za sprzeciw niszczeniu rzemiosła, demoralizacji młodzieży i okłamywaniu Polaków w spawie zbrodni katyńskiej...

Wydaje mi się, jednak, że było to 21 marca 1980 roku

Edit: Zapomniałem o miejscu, a więc studzienka na Krakowskim rynku

Edit:
Najsłynniejszy Admirał Angielski, dwukrotnie pokonał flotę francuską, zginął w 1805 roku w bitwie. Miejsca śmierci nie podam wprost, ponieważ byłoby to zbyt proste, dam jednak wskazówki. Bitwa ta, była początkiem hegemoni Brytyjczyków na morzach.
Proszę więc o podanie imienia i nazwiska opisanego powyżej generała, chciałbym również dostać nazwę bitwy w której zginął, oraz napisać mi proszę floty, których państw walczyły tam ze sobą.

Edit: zgadza się Shiro

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Old Shatterhand: 17.05.2007, 13:59
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.019
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
To proste jest, niedawno to przerabiałem, chodzi ci o angielskiego admirała Horatio Nelsona, zginął w bitwie pod Trafalgarem w 1805r.
Floty państw, które tam walczyły to:
- francuska
- hiszpańska
- angielska

Żeby rozjaśnić, bitwa ta rozegrała się między flotą angielską, a zjednoczonymi flotami Francji i Hiszpanii. Angielska flota oczywiście odniosła sukces, a zarazem porażkę(nawiązuję do śmierci znakomitego admirała).

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.816
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Nikt nie zadał pytania, więc ja je zadam: Proszę podać imię, datę śmierci, oraz narodowość pierwszej znanej kobiety - chirurg.

Regulamin Forum | Cytaty z mang i anime

Obraz
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
hmmm, to może ja zadam pytanie .

Gdzie doszło do pierwszej porażki wojsk Polsko-Litewskich.
Proszę podać miejscowość, rok (W tym dzień i miesiąc), dowódców oraz siły Polsko- Litewskie i Krzyżackie i podsumować bitwę.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2, 3  

Forum DB Nao » » » » Quiz historyczny
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook