Forum Dragon Ball Nao

» Kryptozoologia

Strony: 1, 2  
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.371
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Tak więc, co sądzicie o tych nieznanych światu stworzeniach, które może i istnieją a może i nie...

http://www.youtube.com/watch?v=nao8T5bKveE

Bestia z Gévaudan, tajemnicze stworzenie zabijające w XVIII wieku ludzi we Francji, w okolicy Gévaudan (region położony w departamencie Lozère).

W okresie od 30 czerwca 1764 roku do 19 czerwca 1767 roku odnotowano 157 (według niektórych źródeł 179) ataków bestii, w tym 104 ze skutkiem śmiertelnym. Bestia napadała na dzieci i młodzież oraz na kobiety. Sprawozdania z epoki donoszą, że nigdy nie zginęła osoba płci męskiej powyżej 18 roku życia.

Pierwszą ofiarą była czternastoletnia Jeanne Boulet, zabita we wsi Hubacs, ostatnią dziewiętnastoletnia Jeanne Bastide, w dniu 17 czerwca 1767, którą znaleziono z rozszarpanym gardłem. W całym regionie panowała psychoza strachu i trwała jeszcze długo po ustaniu napadów. Kres morderczej działalności bestii położył Jean Chastel pochodzący z okolicznej parafii.
Obraz
Cytat z wikipedii.
A co wy sądzicie na ten temat ?


Edit:Shiro, masz rację, co do braterstwa wilków, bo ten film powstał na podstawie tego mitu .

Ten post był edytowany 4 razy, ostatnio zmieniony przez Old Shatterhand: 26.06.2007, 23:50
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.018
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Uważam, że to są mity. Dlatego brałbym to na miękko, jednak ktoś o tym wspomina, więc czy może to być prawda [?].
Nadal trzymam się za racjonalizmem i empiryzmem. Jeżeli czegoś nie da się udowodnić poprzez rozum czy doświadczenie to znaczy, że tego nie może być.
Nie wolno opierać się wyłącznie na słowie mówionym czy pisanym, bo równie dobrze może to być bujda(nie wykluczam tego, że może być to prawda).

Póki nie ma niepodważalnych dowodów na istnienie jakiegokolwiek istnienia, które wykraczałoby po za znany nam świat fauny i flory dopóty nie powinniśmy brać tego zbyt do siebie.

Dlatego trzymam się tego, że to jest tylko wymysł ludzki, który miał po prostu na celu ustalić jakiekolwiek poszlak o takowym stworzeniu, które zabijało ludzi. Ta historia przypomina mi trochę "Braterstwo Wilków" ;o

Nie mniej jednak Matka Natrura już wiele razy potrafiła nas zaskoczyć, to czemu i teraz miałaby tego nie zrobić?

Dobra, nie przeciągajmy. Moje zdanie kończy się na tym, że to mit, wymysł ludzki.

To tyle.

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay
Malik-al-Mulk Cwel Mężczyzna
Opiekun Nao Wiki
Opiekun Nao Wiki
[ Klan Kutang ]
Malik-al-Mulk Cwel
Wiek: 69
Dni na forum: 6.625
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.283
Skąd: Rzeszów
Shiro napisał(a):
Nadal trzymam się za racjonalizmem i empiryzmem. Jeżeli czegoś nie da się udowodnić poprzez rozum czy doświadczenie to znaczy, że tego nie może być.
Jestem tego samego zdania. Jeśli te potworki były choć trochę prawdziwe, to moglibyśmy spotkać się z opiniami i badaniami naukowców, historyków, przyrodników... Tymczasem nie widzę, by ktoś przy tym węszył. Chyba że jakiś doktorek prywatnie, który jeśli coś odkryje, zabierze te odkrycia ze sobą do grobu.

Wymysł ludzki. A rysunek brzydki

Obraz
PALATIAL REGALIA
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.212
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Ludzie od zawsze mają tendencję do szukania tego czego po prostu nie ma lub szukania związków tam gdzie nie jest to konieczne. Jeżeli przedstawione wyżej wydarzenie rzeczywiście miało miejsce, dla mnie jest niczym innym jak ciekawym zbiegiem okoliczności. Czasy w których się działo też są dosyć odległe, a ztego co jest wiadome nie było takich technologii jak dziś.
A tak ogólnie trochę sobie zaprzeczając skąd ta pewność, że jakieś dziwne stwory nie istnieją? Skoro nie można udowodnić ich istnienia logiczne jest, że nie można udowodnić też ich braku. Moje doświadczenie każe mi mówić, że jednak na świecie istnieją "rzeczy, które się nie śniły filozofom". I wcale nie życzę nikomu podobnych odczuć.
Ale:
Shiro napisał(a):
Póki nie ma niepodważalnych dowodów na istnienie jakiegokolwiek istnienia, które wykraczałoby po za znany nam świat fauny i flory dopóty nie powinniśmy brać tego zbyt do siebie.
Tak jest najbezpieczniej. Wiele jeszcze nie wiemy i chyba nie będzie nam dane wiedzieć.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Filippo Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3
[ Klan Kaeshi ]
Filippo
Wiek: 28
Dni na forum: 6.153
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 1
Posty: 1.003
Skąd: Zduńska Wola
seji_san napisał(a):
Ludzie od zawsze mają tendencję do szukania tego czego po prostu nie ma
zgadzam się z seji i wszystkimi przedmówcami , aczkolwiek mozna puścić wodze fantazji i cos takiego wymyślić.Osobiście nie wierze że to zwierze istnieje , może jak potwierdzą to , to może troche zaczne wierzyć .Kiedyś przecież tez mówili o potworze z Loch Ness i to też była zwykła bajka lub jak kto woli -mit .

"...jestem śmieszny czort, więc śmieję się..."
" Die With a Beer in Your Hand " - Tankard

THRASH ' EM ALL !!!
Kyasarin Kobieta
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]

Wiek: 32
Dni na forum: 6.202
Posty: 633
Skąd: Kielce
W bestię z Gévaudan nigdy nie wierzyłam i nie uwierzę(mimo, iż Braterstwo Wilków to mój ulubiony film). Co do aniołów- polemizowałabym.
Po pierwsze, ten film jest bzdurą. Anioł jest istotą niecielesną, nie posiada ani ciała, ani płci. A pióro mogło być po prostu napotkanym na leśnej ścieżce.. śmieciem, jakich pełno.
Po drugie, jestem głęboko wierząca i naprawdę wierzę, że tam na górze jest stan wiecznej szczęśliwości, zwany Niebem. Wierzę, że siedzi tam Bóg Ojciec i biblijne zastępy anielskie. Krótko mówiąc, wierzę w moją religię.
Ale: wiara to nie kryptozoologia.

Więc nie wierzę w żadne bestie, potwory, smoki i inne tego typu stworzenia. Myślę, że powstały tylko z ludzkiej potrzeby wyobrażania sobie tego i owego. W każdym z nas tkwi nieokreślona wyobraźnia, zdolna wytworzyć wszystko: z przywidzeń, złudzeń optycznych i innych rzeczy tego "typu".
Rinnegan
Demon
Demon
[ Klan Kutang ]
Rinnegan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.523
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 3.217
Skąd: Włocławek
Ta besia , którą opisał Old jest tylko jedną z wielu "potworów" zamieszkujących naszą planetkę. Osobiście o tymże stworze niewiele słyszałem.
Natomiast istnieją inne, myślę, że jeszcze sławniejsze "zwierzątka", takie jak np. osławiona w m.in. Teksasie- Chupacambra, która to wysysała krowom krew ( dosłownie do cna) , nie pozostawiając żadnych śladów. W wyszukiwarce google można zobaczyć wiele jej zdjęć, na niektórych wygląda dosyć odrażjąco. Sam się czasami zastanawiam , czy takie " coś" nie istnieje czasem na Ziemi.
Następnym potworakiem jest chyba najsławniejsza Wielka Stoopa. Powstało z nią wiele filmów nagranych gdzieś w lasach i górach, przez co można by [ ort! ] sądzić, że istnieje, gdyby nie fakt, że owe zdjęcia są w bardzo słabej jakości. Myślę, że większość z nich jest po prostu zwykłymi fotomontażami, albo ludzie przebierali się za małpy. JEdnak istnieje wśród nich kilka przypadków dających do myślenia.
Ostatnim potworem jest osławiony Nessie ze Szkocji o ile się nie mylę. Co do tego, nie mam żadnych wątpliwości, że w tymże jeziorze nie ma żadnego potwora. Jezioro wiele razy zostało już dosłownie "przeczesane" , przez co można mieć stu procentową pewność, że nic je nie "zamiejszkuje"

To tyle ode mnie, zrobiłem mały offtop, pisząc na temat innych stworzeń, za co przepraszam bardzo

ps. ciekawy temat ^^
Avensus Mężczyzna
"Indestructible
Indestructible
[ Klan Asakura ]
Avensus
Wiek: 32
Dni na forum: 6.595
Plusy: 9
Posty: 1.687
Skąd: Gdańsk
Bestia z Gévaudan - hmm, zwyczajnie przypomina mi się program o wilkołaku, który zabijał we Francji. Jednak nie przeszkadzało mu zabijać tak samo mężczyzn jak i kobiety w przeciwieństwie do bestii z Gévaudan.
Osobiście uważam, iż jest to bzdura. W średniowieczu bardziej zarośniętych na twarzy mężczyzn zabijano i tępiono, ponieważ pojawiła się obawa, że może to być wilkołak.

Świat jest niezbadany do końca i śmiem twierdzić, iż nigdy nie poznamy jego wszystkich sekretów. Z pewnością też istnieją nieznane nam gatunki zwierząt na lądzie (o wodzie nie wspominając). To, że nie wierzę w ową bestię, to nie znaczy od razu, że jestem sceptykiem. Wprost przeciwnie. Jestem skłonny uwierzyć w tego typu rzeczy, bo jak już mówiłem, świat ma nam wiele do zaoferowania... o wiele więcej niż myślimy.

When music is the weapon, the sickness is the cure
'Love' is making a shot to the knees of a target 120 kilometers away using an Aratech sniper rifle with a tri-light scope
[i43.tinypic.com/33ojrxj.gif]
PasinQa Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
PasinQa
Wiek: 30
Dni na forum: 6.119
Posty: 20
Skąd: CCH
Za duzo nie było widać ;/ Więc albo sobie jaja robili albo nie nie wiem co myśleć ale raczej jestem za tak, że możliwe jest aby takie stworzenia istniały
Will Turner Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
Will Turner
Wiek: 32
Dni na forum: 6.163
Posty: 41
Skąd: Latający Holender
stworzenia może istnieja, tylko że sie ludzi boia i nie pokazują sie publicznie. Tak jak np. Drakula to był może nie byl wampir. Tak samo ja np. nie wierze w Wilkołaki. Bo kto by to udowodnił że istnieje wilkołak na świecie. Tak jak z wampirem kto by to udowodnił. dlatego jestem prawie przekonany iz te stworzenia nie istenieja ale jednocześnie wierze że kiedyś istniały

WCA Są niezniszczalni jak stal, nie wiedza co to strach nie wiedza co to ból Oni wiedza tylko jedno Choppery to ich pasja to ich miłość, nikt ich nie pobije.

OCC To ich kuzyni zza Oceanu Razwem Tworzą jedna gigantyczną spółkę WCA&OCC
Amidala Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
Amidala
Dni na forum: 6.284
Ostrzeżenia: 1
Posty: 219
Skąd: Kraków
mysle ze takie stworzenia instnieja widzialam na stronie www.sekundy.pl filmik krecony w tym samym lesie przez tych samych ludzi z tym samym stworzeniem (tylko ze tym razem chowa sie za drzewem:P)ale troche pozniej

Gdy ktoś umiera wszponach Gniewu
Rodzi się klątwa..krąży w Okół miejsca Śmierci
Gdy zabłądzisz w to miejsce...
...:::ZNISZCZY CIĘ JEJ GNIEW:::...
Obraz
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.018
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Dobra, nie będę ukrywać tej tajemnicy... W swoim pokoju trzymam "szczenie" smoka. Niedługo będę musiał chyba zmienić dom, bo nie będzie miejsca na jego trzymanie, duży będzie.

Ludzie, przecież to jest wymysł ludzki, jak można mówić, że coś takiego jest jak nikt tego nigdy nie widział. Co mnie obchodzić będzie argument, "ale ofiary widziały". Może widziały, ale już nie żyją i nie mogę opowiedzieć nam co rzeczywiście ich zabiło.

Potrzebne są fakty, może jeszcze Rutkowskiego zatrudnijmy żeby zajął się tą sprawą...

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.371
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Ja jednak wierze, że istnieją jakieś nieodkryte przez nas stworzenia, które jeszcze nikomu się nie ujawniły. Nie mówię tu o wilkołakach, wymyśle ludzkim, ni o bestii z Gévaudan (Wszelkie dowody wskazują na Chastelów, choć zrozumieć nie mogę, czym była ta bestia, a zwykłym wilkiem czy psem, raczej nie.). Wiadomo, przecież, że większość (a może i całość) to wymysły ludzkie powstałe w celu ukrycia tajemnicy, potwory te zapewne były również zwidami ukazanymi nam przez umysł, przecież umysł ludzki potrafi ukazać nam rzeczy nieprawdziwe (przywidzenia) szczególnie kiedy człowiek jest pobudzony lub podniecony (min. w strachu).
A przecież do Kryptozoologii, zaliczają się nie tylko zwierzęta z podań i mitów, a także te które uważane są za wymarłe.
Ja więc uważam, że na świecie żyją nieodkryte dotąd przez ludzi stworzenia/stworzonka .

Shiro napisał(a):
Dobra, nie będę ukrywać tej tajemnicy... W swoim pokoju trzymam "szczenie" smoka. Niedługo będę musiał chyba zmienić dom, bo nie będzie miejsca na jego trzymanie, duży będzie.
Motyw z Eragorna, czy może z Harrego Pottera ? ;p
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.212
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Old Shatterhand napisał(a):
Ja jednak wierze, że istnieją jakieś nieodkryte przez nas stworzenia, które jeszcze nikomu się nie ujawniły.
Nie musisz wierzyć. Istnieją, tyle, że nie zostały odkryte jeszcze przez czlowieka. Z pewłnym spokojem mogę tak twierdzić, gdyż podobne informacje znajdują się w wielu naukowych książkach traktujących o biologii czy zwierzętach. Liczb konkretnych nie przytoczę, bo nie pamiętam. Szacuje się, że wiecęj jest gatunkow odkrytych niż nieodkrytych, przy czym wcale to nie są jakieś tajemnicze zmutowane stwory. Wszystko miesci się w granicach poznanego świata. Jednak mimo tego nauka nie potrafi wyjaśnić niektórych zjawisk.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
.Black Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
.Black
Wiek: 34
Dni na forum: 6.717
Ostrzeżenia: 3
Posty: 930
Istnienie takich istot nie podlega dyskusji. Może to zły przykład, zapewne tak jest ale z tymi "kreaturami" jest tak samo ja z ludźmi. Dajmy na to przykład zdrowego człowieka, i człowieka z jakąś okrutną chorobą która powoduje zniekształcenie ciała lub innych elementów. Jest to przykład analogiczny do zwierząt. Porównajcie zwykłego psa, a psa ze strefy napromieniowania, ten drugi mógłby zostać zinterpretowany jako jakieś straszliwe stworzenie ze względu na przykład na długa sierść, nienaturalne pazury, kły czy wielkość.

Pozdro
Roza Kobieta
Super Saiyanin
Super Saiyanin
Roza
Wiek: 31
Dni na forum: 6.156
Posty: 403
Skąd: NS
Ishido - tak Chupacabra słyszałam o niej dawno temu, potem w Encyklopedii Zjawisk Paranormalnych znowu sie na to natknęłam. Nawet teraz pisząc to ogladam sie na boki O niej jest wiele różnych histori. PO części wierze. Ale jak przeczytałam jedna wypowiedz zaczełam sie śmiać. To było cos w stylu "Popatrzyła sie na mnie (....) i odleciała" w to już nie uwierze .... Zresztą, ludzie wierza w to, w co chca wierzyc.
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.815
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Hmm ciężko powiedzieć ... jednakże sądzę, iż mogą istnieć jakieś anomalie w świecie zwierząt, czy też ludzi, które przez człowieka nie są do końca zbadane. Taka anomalia może wystąpić poprzez zmutowanie komórek, przez co znany nam gatunek zniekształca się, być może ewoluuje, przez co nosi miano potwora ... Nie od dziś wiadomo, że człowiek to, czego nie rozumie, wyklina i na ogół się boi. Wampiry, wilkołaki, nie wierze w legendy o nich, jednakże patrząc czysto naukowo, mogłoby dojść do podobnych sytuacji (choć niezgodnych z mitami).

Regulamin Forum | Cytaty z mang i anime

Obraz
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Nie mogę powiedzieć, że takie stworzenia istnieją, sam ich nie widziałem, nie widziałem też w pełni wiarygodnych fotografii, ale istnieją różne tajemnicze ślady, np. padłe zwierzęta. Zgadzam się z przedmowcami do różnych możliwości wystąpienia genetycznych zmian. Ponadto wiele terenow jest do dzisiaj nie zbadanych przez człowieka. więc nie wiemy, co a stworzenia mogą tam żyć. Najtrudniej jest chyba wyjaśnić sprawę postaci podobnych do ludzi, bądź nawet nimi do pewnego stopnia bedącymi. Jak wiadomo świadomość ludzi średniowiecza, szczególnie wsi i miejskiego plebsu rozciągała się na znacznie weższych horyzontach niż dziś. może owe np. wapmiry są jedynie wyklętymi przez społeczność mordercami i innymi przestępcami, którzy z biegiem czasu zyskali opinię wampirów, demonów, diablów etc.? Nie wykluczam jednak, że cześć ludowych podań może zawierać ziarno prawdy, jednak ich związek z postaciami ludzkimi jest raczej znikomy.
Podam teraz jeszcze kilka przykładów tajemniczych stworzeń.
Diabeł z New Jersey- według legend urodził się jako brzydkie i zdeformowane dziecko, które odrzucono. Miał około 2,5-3 metry wysokości, długie nogi jak u żurawia i skrzydła nietoperza. New Jersey Devils jemu zawdzięczają nazwę.
Emela Ntouka-wielkie, silne stworzenie z środkowej Afryki. Najczęściej spotkane w wodzie. Podobno potrafi powalić nawet słonia. Według świadków wygląda jak skrzyzowania dinozaura z nosorożcem.
Kongamato-latające zwierze podobne do nietoperza z Kotliny Kongo. Istnieją przypuszczenie, że jest to pterozaur z okresu kredy.
Pomórnik-stworzenie z Polski. Podejrzewane o zabijanie zwierząt hodowlanych przez jedno machnięcie łapą. Około półtora metra wzrostu i świecące niebieskie oczy.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Polecam wam film "Pierwotne zło". Po obejrzeniu przestaniecie wierzyć w te pierdoły.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.371
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
franqey napisał(a):
Polecam wam film "Pierwotne zło". Po obejrzeniu przestaniecie wierzyć w te pierdoły.

Cóż Franku, sądzę, że się mylisz, bo żaden film typu Horror, S-F, fantasty itp. nie może zmienić naszych przekonań. Bo np. po obejrzeniu filmu "Smakosz" zacząłeś wierzyć w istnienie tytułowego potwora ?

A wracając do tematu, proszę któregoś z moderatorów o przeniesienie tego tematu do działu nauka, bo robi się on naukowy .

A więc skoro zdania wasze zostały przedstawione, spróbujmy wyjaśniać niektóre mity, jest to wg mnie ciekawy pomysł, nie wiem jednak jak przyjmie się u was.
A więc pierwszy mit:
Mothman
Zapoznaj się z mitem
Możliwy wygląd

Tak więc, relacje świadków zawsze były ze sobą zgodne, a żadna z tez nie potrafi przypisać Mothmana, do któregoś z istniejących zwierząt. Wg mnie bardzo wiarygodne, jednak przypisywanie jemu katastrofy na moście w Point Pleasant, jest przegięciem.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » » Kryptozoologia
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook