Forum Dragon Ball Nao

» Komentarze: Dragon Ball Kai: Majin Buu Saga na Blu-ray i DVD

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」

Dni na forum: 5.331
Posty: 12.668
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 28
Dni na forum: 2.221
Plusy: 1
Posty: 311
Skąd: Zamordystan
1. Rezygnacja z usług Q-Tec'a.
2. Pogorszenie jakości obróbki obrazu względem poprzednich sag.
3. Cięcie do 16:9 (o ~20% mniej roboty)

- Leo, why?
- For money.

Wszystko się trzyma kupy.
Katz Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
[ Klan Tokugawa ]
Katz
Wiek: 29
Dni na forum: 4.059
Plusy: 26
Posty: 5.064
Skąd: Bydgoszcz Respekt: 99
I dobrze, że jest 16:9 bo mamy w końcu XXI w. Większość z kupujących tam ludzi posiada telewizory FullHD i oglądamie kawadratu na środku mija się z celem.

Ideology evo:
Józef Stalin: "Cudów nie ma"
Donald Tusk: "Polska będzie gospodarczą potęgą"
Berlusconi: "Wygramy, bo nie jesteśmy fiutami".
Obraz
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 28
Dni na forum: 2.221
Plusy: 1
Posty: 311
Skąd: Zamordystan
Katz napisał(a):
I dobrze, że jest 16:9 bo mamy w końcu XXI w. Większość z kupujących tam ludzi posiada telewizory FullHD i oglądamie kawadratu na środku mija się z celem.
Rozwój technologi ma na celu zwiększenie wierności przenoszonych informacji. To co oni robią jest całkowitym zaprzeczeniem podstawowych założeń. Wywalanie 20% obrazu to tania metoda zaspokajania ignoranckich zachcianek hamburgerów, która przy okazji niesie ze sobą spore oszczędności. Szkoda że w tym naszym kochanym XXI w. olewa się całkowicie integralność artystyczną materiału źródłowego na rzecz zaspakajania potrzeb mas.

Elementem głównym jest sam produkt. Technologia ma zapewnić jego poprawne przedstawienie. Jest ona środkiem, nie celem. Główny błąd w myśleniu niektórych ludzi polega na tym, że uważają oni że stary produkt potrzebuje modernizacji aby sprostać dzisiejszym standardom. Otóż nic bardziej mylnego. Te osoby zapominają że “formaty studyjne” w danym okresie czasu stoją znacznie wyżej niż ich odpowiedniki “domowe”. Dragon Ball nie potrzebuje żadnych modernizacji - to formaty home video potrzebowały czasu aby dogonić nośniki używane do produkcji seriali telewizyjnych w latach 80. To HDTV i Blu-ray ledwo dorównuje Dragon Ball'owi. Film 16 mm wykorzystywany przy produkcji DB:
Obraz

Jeżeli jest to standardowy film 16 mm to jego proporcje wynoszą 1.37:1. Animator zaznaczał strefę która ma zostać sfotografowana z myślą o 4:3 (1.33:1) stąd na samych końcach po bokach mogą się znajdować różnorakie błędy (w walce Vegety z 18-tką, na jednej scenie widzimy 18-tkę stojącą na drodze, mimo tego że Vegeta wcześniej rzucił nią w skałę Nie chciało im się rysować nowej celki to użyli jednej z poprzedniej sceny - wiedzieli że bok i tak zostanie obcięty)

Wystarczy przyjrzeć się oryginalnym ujęciom. Doskonale na nich widać że kadrowanie było robione pod proporcje 4:3. Pocięte sceny wyglądają źle. Człowiek jak to ogląda to go dopada klaustrofobia. Nie trzeba żadnych porównań aby to dostrzec. Ja bym nie wchodził w kompetencje operatorów kamer i reżyserów animacji - na pewno nie po to by zadowolić kogoś kto chce wypełnić swój ekran. Żaden poważny klasyk nigdy nie został pocięty w taki sposób:

http://www.blu-ray.com/movies/Gone-with-the- ... u-ray/758/
http://www.blu-ray.com/movies/The-Wizard-of-Oz-Blu-ray/6366/
http://www.blu-ray.com/movies/Cinderella-Blu-ray/7650/
http://www.blu-ray.com/movies/Pinocchio-Blu-ray/754/
http://www.blu-ray.com/movies/Bambi-Blu-ray/7708/
http://www.blu-ray.com/movies/Snow-White-and ... -ray/5220/

Nawet Toei Animation, mimo kosztów, XXI wieku i wszystkich przeciwności, zdecydowało zostać przy oryginalnych proporcjach, kiedy projekt Kai miał jeszcze w sobie nutkę powagi.

Porównania które wstawił kei17 z kanzneshuu (Dragon Box vs Kai):
ObrazObraz

Z której strony to jest HD? Czy ludzie naprawdę stawiają reklamy ponad faktami? Nawet nie trzeba dawać pełnej rozdzielczości, która jest jedynym parametrem różniącym HD od SD, aby zobaczyć że Dragon Box ma znacznie więcej detali, co jest bardziej niż śmieszne. Dragon Ball w oryginale wygląda mniej więcej tak:

http://www.blu-ray.com/movies/Dragon-Ball-Z-Level-1.1-Blu-ray/26859/#Screenshots
http://www.blu-ray.com/movies/Dragon-Ball-Z-Level-1.2-Blu-ray/27576/#Screenshots

Trzeba brać pod uwagę fakt, że FUNimation używa którejś tam generacji kopii oryginalnych filmów 16 mm - są one bardziej zniszczone i ziarniste (powielanie ziarna podczas kopiowania). Filmy które posiada Toei, odpowiednio przetransferowane, wyglądałyby znacznie lepiej.

Jeżeli podstawowym założeniem postępu który ma poprawić wierność jest niszczenie oryginalnego produktu, to ja dziękuję za taki postęp.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Komentarze: Dragon Ball Kai: Majin Buu Saga na Blu-ray i DVD
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnime PhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2019 DB Nao
Facebook