Forum Dragon Ball Nao

» Podróże w czasie według DB

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.237
Skąd: ふざけた時代
Jak wiadomo, w DB podróże w czasie za pomocą wehikułu czasu powodują tworzenie się alternatywnych linii czasowych. Jednak w większości popularnych filmów SF jest to ujęte inaczej - świat jest jeden, a czas się po prostu cofa, często z wątkiem paradoksu czasowego. Napisałem, że za pomocą wehikułu, bo kiedy Whis cofnął czas w sadze Golden Freezy, to po prostu go cofnął w klasyczny sposób. Już w DBS mamy pomieszanie teorii, a to dopiero początek.

Który system podróży w czasie preferujecie?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Alkis Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Alkis
Wiek: 22
Dni na forum: 1.548
Posty: 661
Linie czasowe, gdybym coś spartolił i na przykład umarł by mi ojciec przed moim urodzeniem to po powrocie do moich czasów byłbym o siebie spokojny.
kinichi
Full Power SSJ
Full Power SSJ
kinichi
Dni na forum: 6.141
Plusy: 12
Posty: 663
Jest jeszcze teoria, że cofając się w czasie nic nie zmienisz, bo czas już został zapisany i ta podróż w czasie też była podróżnikowi pisana, choć o tym nie wiedział.

Nowości od grupy DBmangi
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.237
Skąd: ふざけた時代
Dziwnie mi to brzmi jako osobna opcja. Bo co z ludźmi, których spotka w przeszłości? Czy oni nie będą tworzyli nowej linii czasowej? Czy po jego powrocie to wszystko miałoby nagle znikać i sayonara?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.008
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Ja nie cierpię pętli czasowych, bo są sprzeczne z wolną wolą
kinichi
Full Power SSJ
Full Power SSJ
kinichi
Dni na forum: 6.141
Plusy: 12
Posty: 663
Shounen napisał(a):
Dziwnie mi to brzmi jako osobna opcja. Bo co z ludźmi, których spotka w przeszłości? Czy oni nie będą tworzyli nowej linii czasowej? Czy po jego powrocie to wszystko miałoby nagle znikać i sayonara?
Nie o to chodzi, że coś znika. Po prostu podróż w czasie jest wtedy elementem czasu, a ci co znali podróżnika np. w przeszłości, w czasach obecnych też o tym wiedzieli. Przed i po podróży, nie ma znaczenia. A czy mu powiedzieli, to już inna sprawa. Czasem zachowują to w tajemnicy i mówią dopiero po powrocie do teraźniejszości.
Ale to tak na marginesie, bo w DB tego raczej nie widać. Motyw ten był wykorzystywany np. w Harrym Potterze i Więżniu Azkabanu, gdyż obserwujemy cały czas zmienioną linię czasową, a tej pierwotnej, bez podróży, jakby nie ma.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.237
Skąd: ふざけた時代
Jeszcze bardziej mi się nie podoba taki pomysł, ale domyślam się, że w literaturze można spotkać trochę autorskich koncepcji, które starają się wyróżnić. Skoro wiedzą o podróży, jeszcze zanim podróżnik ją oficjalnie odbędzie, to co gdyby jej jednak nie odbył? A jeśli tzw. los już go do niej zmusi, bo zwykle tak to działa, to czy wtedy każe mu robić kropka w kropkę to samo, żeby zgadzało się z tym, co tamci już przeżyli w przeszłości (podróżnik będzie wtedy jakąś marionetką, która nie robi nic z własnej woli)? Bo jeśli się nie przeniesie lub zrobi cokolwiek inaczej - co wtedy z ich wspomnieniami?

gregor94 napisał(a):
Ja nie cierpię pętli czasowych, bo są sprzeczne z wolną wolą
Z reguły można z niej wyjść, więc to też nie do końca. Dla mnie przede wszystkim są sprzeczne z logiką, bo nie mają początku. Dlaczego cieszy mnie, że u Toriyamy tego nie było. Niby efektowne i zaskakujące, ale pozbawione sensu lub co najmniej bardzo naciągane.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.008
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
No nie da się. Jeżeli pętla istnieje w podróży wstecz, to przed podróżą wszystko się już wydarzyło, całkowicie deterministycznie.
kinichi
Full Power SSJ
Full Power SSJ
kinichi
Dni na forum: 6.141
Plusy: 12
Posty: 663
Shounen napisał(a):
Skoro wiedzą o podróży, jeszcze zanim podróżnik ją oficjalnie odbędzie, to co gdyby jej jednak nie odbył? A jeśli tzw. los już go do niej zmusi, bo zwykle tak to działa, to czy wtedy każe mu robić kropka w kropkę to samo, żeby zgadzało się z tym, co tamci już przeżyli w przeszłości (podróżnik będzie wtedy jakąś marionetką, która nie robi nic z własnej woli)? Bo jeśli się nie przeniesie lub zrobi cokolwiek inaczej - co wtedy z ich wspomnieniami?
Hm tu wyglądało to tak, że starali się nikogo nie spotykać podczas podróży.
Jeśli chodzi o wolną wolę, to obserwator widzi podróż jako swoją przeszłość (i zazwyczaj nie jest o niej świadomy), a dla podróżnika jest to przyszłość, która "już się odbyła" w przeszłości, ale nie brał w tym udziału. W zasadzie sam tę przeszłość ukształtował, choć dopiero w przyszłości. Trochę z tego pętla wychodzi.

Krótko mówiąc - czas nie jest tu liniowy. Bardziej przypomina nitkę z pewną ilością pętelek.

Nowości od grupy DBmangi
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Podróże w czasie według DB
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook