Forum Dragon Ball Nao

» Mel Gibson a antysemityzm

Xell Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
Xell
Dni na forum: 6.487
Posty: 37
Pozwalam sobie umieścić niniejszą wiadomość w tym dziale, bowiem ma związek z jednym z bardziej utytułowanych aktorów.

Mel Gibson w piątek został aresztowany pod zarzutem prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Na tym się jednak nie skończyło. Aktor użył również antysemickich słów. - Mam spieprzone życie - miał powiedzieć Gibson zgodnie z relacją policjanta Jamesa Mee. - Cholerni Żydzi. To oni są odpowiedzialni za wszystkie wojny na świecie.

Mel Gibson w specjalnym oświadczeniu przeprosił za użycie antysemickich słów podczas swojego aresztowania za jazdę po pijanemu.

"Nie ma żadnego wytłumaczenia i nie powinno być żadnej tolerancji dla kogoś, kto wypowiada antysemickie uwagi.

Chcę przeprosić wszystkich członków żydowskiej społeczności za jadowite i krzywdzące słowa, które powiedziałem policjantowi w noc, kiedy zostałem zatrzymany pod zarzutem jazdy po pijanemu.

Jestem osobą publiczną, więc jeśli mówię coś - czy jest to najpierw przemyślane, czy wyrzucone z siebie w chwili bezmyślności - moje słowa odbijają się szerokim echem w sferze publicznej.

W związku z tym, muszę przyznać się do osobistej odpowiedzialności za swoje słowa i przeprosić bezpośrednio tych, których nimi skrzywdziłem i obraziłem.

Zasady, w które wierzę, zmuszają mnie do obrania dobroci i tolerancji jako postawy życiowej.

Każdy człowiek jest dzieckiem Boga i chciałbym czcić swojego Boga poprzez szanowanie jego dzieci. Wiedzcie, i mówię to z głębi serca, że nie jestem antysemitą. Nie jestem bigotem. Nienawiść w stosunku do kogokolwiek jest sprzeczna z moją wiarą.

Nie proszę jedynie o wybaczenie.

Chciałbym pójść o krok dalej i spotkać się z liderami żydowskiej społeczności, z którymi mógłbym porozmawiać w cztery oczy, by znaleźć odpowiednią drogę do wyleczenia.

Rozpocząłem program odwykowy i teraz zdaje sobie sprawę, że nie mogę uczestniczyć w nim bez ich pomocy.

Jestem w trakcie dochodzenia do rozumienia, skąd pochodziły te okropne słowa podczas owego pijackiego incydentu i proszę żydowską społeczność, którą osobiście uraziłem, by pomogła mi w mej drodze ku wyzdrowieniu.

Jeszcze raz proszę was o pomoc. Wiem, że będzie wśród tej społeczności wielu, którzy nie będą chcieli mieć ze mną nic wspólnego i jest to zrozumiałe.

Ale modlę się, by drzwi nie były na zawsze zamknięte.

Tu nie chodzi o film. Ani o wolność artystyczną. Tu chodzi o prawdziwe życie i poniesienie konsekwencji za krzywdzące słowa.

Tu chodzi o życie w harmonii w świecie, który zdaje się, że oszalał."



Skrucha jednak nie wystarczyła, aby ułagodzić amerykańską organizację Jewish Anti-Defamation League, która zaczęła nawoływać do bojkotu aktora. Do tej akcji przyłączył się także Ari Emaneul, jeden z najbardziej wpływowych agentów w Hollywood, który nawołuje hollywoodzkich producentów do bojkotowania projektów Mela Gibsona.

- Ludzie w branży powinni pokazać, że rozumieją powagę sytuacji poprzez ignorowanie Mela Gibsona i odmowę współpracy z nim - powiedział agent. - Nawet jeśli to będzie oznaczało pewne ofiary. Kiedy osoba tego autorytetu co Gibson czyni antysemickie uwagi sprawa jest zupełnie innego kalibru niż gdy czyni je osoba nieznana.

W związku z sytuacją jeden z projektów Gibsona, serial o holokauście, najprawdopodobniej nie zostanie zrealizowany. Za kilka miesięcy na ekrany wejdzie nowy film w reżyserii Gibsona "Apocalypto".
Czekam na komentarze, bo ta sprawa na pewno odbije się szerokim echem nie tylko w świecie szeroko rozumianego show - biznesu.
Fenix Fable Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
[ Klan Takeda ]
Fenix Fable
Dni na forum: 6.472
Posty: 189
Choć powiedział słowa, które nigdy nie powinny paść z jego ust, to jednak szybko za nie przeprosił, i według mnie szczerze za nie żałuję, a to jest najważniejsze. Osobiście jednak jestem naprawdę zaskoczony, że osoba taka jak Mel Gibson, nawet po pijaku mogła wypluć z siebie takie żałosne słowa. No cóż, ludzka rzecz błądzić, a Boska błędy swe naprawiać.
Legolas Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
[ Klan Takeda ]

Wiek: 31
Dni na forum: 6.537
Ostrzeżenia: 1
Posty: 432
Moim zdaniem Mel Gibson zachował się okropnie.. choć był pod wpływem alkoholu [ ort! ] nie usprawiedliwia go to pod żadnym pozorem. Taki pożądny aktor i reżyser który dawał przykład wzorowego chrześcijanina wypowiedział tak
raniące słowa! Przecież skoro on jest taki religijny powinien wiedzieć że Żyd a Chrześcijan to dwie bliskie siebie osoby.. To że Gibson nakręcił Pasję.. a Żydzi tak nie zainteresowali się filmem nie miał prawa tak ich osądzać.. zachowanie godne Hitlera.. Lecz wybaczyć jest żeczą ludzką..
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
zacznijmy od tego że religijność ma niewiele wspólnego z wiarą. Zresztą porównanie do hitlera to straszna przesada. Gdyby powiedział to o jakiejś innej grupie afera nie była by tak wielka.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Xell Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
Xell
Dni na forum: 6.487
Posty: 37
Gibsona cenię nie tylko za niekwestionowany kunszt aktorki, ale również za człowieczeństwo. Jako jeden z nielicznych w szeroko rozumianym amerykańskim show biznesie potrafi niezmiennie hołdować swym moralnym przekonaniom. Nie zabiega o pozorną sławę; nie jawi się jako skandalista, nie szuka romansów, które tak pochłaniają prasę bulwarową i podsycają ogień zainteresowania opinii społecznej – tylko raz stanął na ślubnym kobiercu, dochował się siedmiu latorośli. - Ja osobiście nie uznaję ostatnio tak modnego relatywizmu moralnego. W najważniejszych sprawach czarne jest czarne, a białe białe. A największą wartością jest rodzina. Tym samym wyróżnia się na tle kolegów/koleżanek po fachu, jest osobą z zupełnie innej bajki. Gibson nie hołubi innych także swym katolickim tradycjonalizmem. - Jestem po prostu rzymsko-katolikiem z pierwszej połowy lat 60-tych. Niejednokrotnie w kuluarach dworowano sobie z jego religijności, zwąc go bigotem. Adwersarze z niekłamaną satysfakcją rugają jego ojca, Hutton’a, który permanentnie kwestionuje postanowienia Soboru Watykańskiego II (m.in. wprowadzenie języków narodowych do liturgii w miejsce łaciny, ekumenizm). Gibson senior niejednokrotnie w swej krytyce Watykanu posuwał się za daleko. To jednak nie usprawiedliwia faktu, że wielu nieprzychylnych Melowi person z zaciętością godną lepszej sprawy usiłuje wbić klin pomiędzy niego a ojca. Imanie się takich praktyk jest godne pożałowania.

Absolutnie nie cechuje mnie awersja do Żydów, daleki jestem od kreowania spiskowych teorii z nimi w roli głównej. Słowa wypowiedziane przez Mela Gibsona niewątpliwie zasługują na napiętnowanie. Wszelako Gibson pokajał się, posypał głowę popiołem, nie poprzestając na lapidarnych przeprosinach. Niejednokrotnie zarzucano mu antysemityzm, więc nie dziw, że Anti-Defamation League nawołuje do bojkotu aktora – wszak ta organizacja twierdziła, iż „Pasja” jest zanurzona w klimacie osiemnastowiecznego katolickiego mistycyzmu i stanowi wielkie oskarżenie Żydów o zabójstwo Jezusa. Teraz potępia go w czambuł, co zdaje się stanowić naturalną kolej rzeczy.

Właśnie już przy produkcji „Pasji” środowiska skupione wokół A-DL (i, niestety, nie tylko - również wielu chrześcijan, w tym duchowni) podnosiły larum, wieszcząc, iż film może fałszować historię i potęgować nienawiść do Żydów. Błędnie wyrokowano, że Gibson będzie się starał przemycić antysemickie przesłanie, co implikować miał jego katolicki tradycjonalizm. - Oczywiście, że nie jestem antysemitą! Jeszcze coś - dla mnie to jest przeciw dogmatom mojej wiary. Być rasistą w jakiejkolwiek formie, być antysemitą jest grzechem. Nie uwierzono mu, wciąż atakując dzieło, które nie ujrzało jeszcze świata dziennego. Do dziś nikt nie przeprosił Mela za niesłuszne oskarżenia. Nie dziwota, wszak uderzyć się w piersi to wyczyn nie lada. A przecież Ari Emanuel i znakomita większość jego kompanów i tak już dawno postawiła na nim krzyżyk.

Gibson potrafi przyznać się do słabości, w tym także do alkoholizmu. Upadał wielokrotnie. Nie załamuje rąk, tylko podejmuje rzuconą przez życie rękawicę. - Wciąż nie jestem wolny od wad, jednak wiara pozwala przezwyciężać mi moje słabości. Żywię głęboką nadzieję, że i tym razem wyjdzie z narastających opresji z podniesioną głową. To również stanowi probierz wartości człowieka.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Mel Gibson a antysemityzm
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook