Rok 1989 :: Start serii "Dragon Ball Z" (35 lat temu)

» [George Orwell] "Rok 1984"

Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.653
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Klasyka. Co można nazwać klasyką? Książkową klasyką na dodatek? Powieść o dużej popularności? Nie, jako że Harry Potter to książka ba(aaaaaaaaaaaa)rdzo znana, a jednak podkreśla znany schemat biednego chłopca, który nagle okazuje się być kimś wielkim i przeżywa różne przygody.

Może książkę bardzo dobrą? Otóż nie, a przykład to IMO wspaniała seria Sapka ( swoją drogą tak zbezczeszczona przez film :\ ), która mimo że w polskiej literaturze fantasy jest niewątpliwie klasyką, przez którą przecierają się kolejne powieści, to na szerszym świecie praktycznie nie jest znana (a szkoda bo niektóre amerykańskie masówki bije na głowę).

Może książka, która jest pierwsza i unikalna, jedyna w swoim rodzaju? Ale klasyka to przecież powieść, na której inne mają się wzorować.

Może się i mylę, ale IMO klasyka to książka, po którą sięgają kolejne pokolenia. Nie taką bardzo rozsławioną, ale taką, którą poleci Ci na przykład Ojciec. Bo ile książek w życiu polecił Wam Tata czy Mama? A gdy przeczytacie tę książkę, czujecie, że musicie o niej opowiedzieć, podzielić się wrażeniami i polecić ją najbliższym osobom, to możecie być pewni, że to klasyka.

Czymkolwiek nie byłaby klasyka, jest kilka książek,które na pewno się do niej zaliczają. Tolkienowski "Hobbit" i "Władca Pierścieni", książki Sienkiewicza, a także… "Rok 1984", pióra Georga Orwella.

Osobiście kilka razy słyszałem w telewizji czy w radiu o "Orwellowskiej wizji roku 1984", ale nie wiedziałem, co to jest. Z tym pytaniem zwróciłem się do mego Ojca, nałogowego, a raczej maniakalnego czytelnika literatury fantastycznej (taaa… on mnie tym zaraził :\ ). Odpowiedział, że to bardzo dobra książka, godna polecenia. Następne dwa tygodnie spędziłem przeszukując różne pudła, od tych po mikrofalówce, po te od mebli. W końcu, już skrajnie wyczerpany (BTW, odłożyłem kilkadziesiąt książek, które czekają na przeczytanie), znalazłem swój cel. Wydanie z 1988 roku. Całą noc, następny dzień i kolejną noc spędziłem czytając to arcydzieło.

Akcja "Roku 1984" toczy się w świecie, w którym największe mocarstwa przejęły mniejsze i powstały trzy supermocarstwa - Eurazja, Oceania i Wschódazja. Każda na swój sposób, przejęła władzę, nie tyle feudalną, co widocznie komunistyczną, antyutopijną czy też dystupijną, wnoszącą jednostkę kultu.

Jako że Go Tęx czy mod ( Dai? ) by mnie zabili gdybym zostawił ten obrazek, tak jak jest, jest on dostępny jeśli klikniecie na to co czytacie

Opowiada ona o Winstonie Smithie, zwykłym, szarym (tak, tak…) mieszkańcu Oceanii ( powyżej zaznaczone na różowo ) i jego walce z systemem, Wielkim Bratem, jako jednostką kultu, Policją Myśli i… wszystkimi… ludźmi? Dopuszcza się myślozbrodni, a jego jedyne marzenie to… kochać?

W świecie opisywanym przez Orwella decydującą rolę odgrywają cztery ministerstwa:
Ministerstwo Pokoju, zajmujące się w rzeczywistości ciągłymi działaniami wojennymi;
Ministerstwo Prawdy, którego celem jest prowadzenie propagandy i nieustanne fałszowanie wszelkich informacji
Mnisterstwo Miłości, odpowiednik tajnych służb i swego rodzaju gestapo, a raczej NKWD opisywanego świata, słynące z okrucieństwa i tortur;
Ministerstwo Obfitości do spraw zaopatrzenia, zajmujące się w rzeczywistości coraz większym obcinaniem i tak głodowych już racji żywnościowych.

Ogólnie, "Rok 1984" jest książką niesamowitą. Jak zawsze nie polecam ludziom lubiącym literaturę w stylu harego garncarza czy innych, jak to niegdyś napisał franquey czytadeł do kibla i metra. Przy książce należy się chwilę zastanowić, gdyż, mimo że rok 1984 już minął… kto wie czy nie jest bliski?

Całą książkę do przeczytania po angielsku można znaleźć tu

A więc co sądzicie o tymże dziele? Zapraszam do dyskusji : )

Pozdrawiam
Szaruś

PS. Książke napisano w 1949 roku
PPS. Więcej będzie na wikipedii [/b]

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.637
Plusy: 2
Posty: 1.408
Bez wątpienia pozycję Orwell'a należy zapisać w kategorii klasyka.
Powiem więcej- według mnie jest to jedna z najważnejszych książek XX wieku. To z całą pewnośćia ARCYDZIEŁO literaury światowej.

Mi książkę tę poleciła siostra, a czytałem ją z nieukrywana satysfakcja i wielkim zainteresowaniem.
Czyta się ja dość lekko, mimo że problem, którego dotyka, jest bardzo poważny. O treści wspomniał Maciek, więc nie będe do niej wracać. To należy zostawić samym potencjalnym czytelnikom.

Czym ta książka tak fascynuje kolejne juz pokolenie? Na pewno swoim przekazem. To co Orwell przekazuje czytelnikowi w swojej pozycji, jest niesamowite. Wstrząsające, dzis może nawet lekko bulwersujące, bo trudne do zrozumienia, ale z całą pewnością niesamowite.

Obraz, który za pomocą przekazu literackiego namalował Orwell, jest nie tyle warty polecenia, co niezbędny, aby się z nim zapoznać.
Według mnie- pozycja obowiązkowa. Dla każdego.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » [George Orwell] "Rok 1984"
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook