Forum Dragon Ball Nao

» Eutanazja

Strony: 1, 2  
Draqun Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Draqun
Dni na forum: 6.868
Posty: 259
Skąd: Główczyce
Co myślicie o eutanazji. Czy powinna być wykonywana.?? Czy powinno ją się zabronić??

Ja osobiście uważam, że eutanazja powinna być wykonywana, gdy osoba przystępująca do tego zabiegu sama podejmie taką decyzję. Nie powinien nikt inny podejmować takiej decyzji. W takim wypadku nazwałbym to zabójstwem, bo przecież umyślnie zostaje odebrane życie i to bez zgody tej osoby, a takiej osobie w dodatku może chce się żyć, a tutaj ktoś ja skazuje na śmierć.

To tyle z mojej strony.
Pozdrawiam. D.

Takich 3-ech jak nas 2-óch nie znajdziecie ani 1-ego
Prawo Omha "Ciało rzucone w łoże traci na oporze"
http://animefunny.vgh.pl
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Ja osobiście uważam [ ort! ], że eutanazja powinna być wykonywana, gdy osoba przystępująca do tego zabiegu sama podejmie taką decyzję. Nie powinien nikt inny podejmować takiej decyzji. W takim wypadku nazwałbym to zabujstwem, bo przecież umyślnie zostaje odebrane życie i to bez zgody tej osoby, a takiej osobie w dodatku może chce się żyć, a tutaj ktoś ja sakzuje na śmierć.
A jeśli taką decyzję podejmi rodzina, to gdzie leży róznica?
Najbliżsi, mając na celu dobro chorego, skracaja mu cierpienie. Przeciez to szczyty miłosierdzia. Poświecić własny ból po stracie bliskiej osoby oszczędzając bólu i cierpienia jej. Czy to nie brzmi pięknie? Cóż za romantyczna i szczera ofiara...
Nie. Tak nie można. Nie ma znaczenia, czy o "zabieg" prosi sam chory, czy najbliżsi. Eutanzja to nie pobieranie krwi. To odebranie życia. A kto nas uczynił panami życia i śmierci? KTO?
Jeśli śmierć ma przyjść, a kiedys tak przecież będzie, to przyjdzie sama. Nie trzeba jej poganiać.
Ja nie odwazyłbym się zabić zabić chorego ojca, matki albo brata.
Niestety, jednoznaczna ocena moralna eutanazji, nie zawsze jest prosta. Polecam film "Za wszelka cenę" i inne o podobnej tematyce.
Ja jestem przeciwnikiem eutanazji.

Na koniec, podobnie jak w przypadku tematu o aborcji, gratuluje autorowi odwagi. Bo to trudny temat. A poddanie go pod rozważania i dyskusje młodzieży, to odwazne posunięcie.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
azi Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
azi
Wiek: 35
Dni na forum: 6.620
Posty: 325
Skąd: Mokotow
a ja mam pytanie jedno co to jest ta eutanazja ??

pulkarecordzz.phorum.pl
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Eutanazja to żekomo humanitarne zabicie osoby ciężko chorej na jej własną prośbę lub zgodę opiekuna. Czasem jest popełniana bez wyraźnej przyczyny na prośbę osoby na której ma być dokonana. Zgadzam się w tej kwestii z daim , dodam jednak że w Holandii , gdzie jest to praktykowane chyba najdłużej 80% eutazji jest popełnianych bez zgody ofiary , mimo że prawo mówi inaczej. I wydaje mi się że wszędzie na świecie chęć posiadania spadku , lub pozbycie się "pasożyta" zwyciężało by z " humanitarnum czynem miłosierdzia"

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Larme Kobieta
Super Saiyanin
Super Saiyanin
Larme
Wiek: 33
Dni na forum: 6.627
Posty: 313
Skąd: Alternatywna Przyszłość;)
Eutanazja... hm... Myślę, że to jest niedopuszczalne...

*Prawda jest jak dupa- każdy ma swoją*
*Kiedyś kupię nóż i powyżynam wszystkich w koło, kupię nóż, zostawię tylko dwoje...*
Legolas Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
[ Klan Takeda ]

Wiek: 31
Dni na forum: 6.538
Ostrzeżenia: 1
Posty: 432
Eutanazja to żekomo humanitarne zabicie osoby ciężko chorej na jej własną prośbę lub zgodę opiekuna. Czasem jest popełniana bez wyraźnej przyczyny na prośbę osoby na której ma być dokonana. Zgadzam się w tej kwestii z daim , dodam jednak że w Holandii , gdzie jest to praktykowane chyba najdłużej 80% eutazji jest popełnianych bez zgody ofiary , mimo że prawo mówi inaczej. I wydaje mi się że wszędzie na świecie chęć posiadania spadku , lub pozbycie się "pasożyta" zwyciężało by z " humanitarnum czynem miłosierdzia"
Chory nieludzko Cierpi. Nie ma żadnych szans na wyzdrowienie ani na uśmierzenie bólu. Czy mamy prawo przyspieszyć jego śmierć??

Nie jestem pewien ale chyba nie , podam tu przypadek Terri Schavino:
"W wieku 26 lat dziewczyna przeszła ciężki zawał serca w wyniku którego uszkodzeniu uległa znaczna część mózgu. Przez 15 lat żyła bez świadomości, dzięki kroplówce. Jej mąż walczył by przestać podawać jej pokarm i pozwolić jej umrzeć. Przekonywał że mówił iż nie chciałby tak żyć. Sąd uznał jego racje i mimo protestów rodziców Terri, kobiete odłączono od kroplówki 31 marca, umarła z głodu"

Ale to nie to przyprawia ludzi największe dreszcze tylko liczby i fakty które naprawde wzbudzają lęk:
"Po zlegalizowaniu eutanazji w Holandii szybko wzrosła tam liczba zgonów z pomocą lekarską- według oficjalnych statysyk z 2004 co piąty pacjent umiera w ten sposób.W tym kraju 81% lekarzy co najmniej raz dokonało eutanazji.41% uczyniło to bez wiedzy chorego. Obecnie trwają rozważenia na temat legalizacji eutanazji...."

Dwa przypadki i dwa rozważenia że Eutanazja jest nie potrzebna.W przykładzie Terri widoczne było to że mąż chciał pozbyć się żony (dlaczego? Może brakowało mu seksu, odwzajemnionej miłości, albo kogoś poznał.) rodzina się na to nie zgodziła ale prawa spadły na męża... On jest tu winny gdyż to on złożył ten pozewo uśmiercenie kobiety. Przecież miała jakieś minimalne szanse że się coś poprawi, zawsze są szanse na cud, zawsze jest nadzieja.

Przykład drugi o legalizacji Eutanazji w Holandi jest przerażający.. Tam sama myśl że mogą zabić chorego lekażom oznacza to że nie muszą dawać z siebie wszystkiego, że jak nie wyjdzie to trudno. Jeżeli tam zabijają bez wiedzy chorego to nie są za przeproszeniem lekaże .. To są MORDERCY.

Takie jest moje zdanie na ten o to temat:)

Pozdrawiam i dziękuje za przeczytanie i poświęcenie uwagi
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.626
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Eutanazja. „Szybka Śmierć”.

Kobieta. 22 lata, pełnia wieku. Nagle łamie kręgosłup, łapie ją złośliwy, śmiertelny rak, zapada na chorobę Creutzfeldta-Jakoba, prawie w ogóle nie ma świadomości, którą odzyskuje z dnia na dzień coraz rzadziej. Rodzina się od niej odsunęła, lekarze traktują ją, jak niepotrzebny tobół, który tylko marnuje pieniądze. Kobieta jest oszpecona.

Czy w takim wypadku, ktoś ma prawo decydować o jej śmierci?

Nie

Nie może tak być. Zabicie człowieka, który łapie się życia, choćby nie wiem, jakie to życie było, jest morderstwem i zbrodnią.

Jednak, czy ktoś, kto prosi o śmierć, czy może ją otrzymać? Zdefiniowanie tego jest bardzo trudne, chociażby ze względu prawa człowieka.

Porzućmy na chwilę teraźniejszość, i wróćmy się do czasów średniowiecza, czy renesansu. Tam, karą za zbrodnie były tortury, a po nich śmierć.
Rozdzieranie nagrzanymi kleszczami, zakładanie butów mandaryńskich, używanie piły do cięcia kości, pieczenie człowieka w żelaznym fotelu podłożonym nad ogień, gotowanie w wrzącym oleju, spalanie rąk, wbijanie na pal, palenie ludzi żywcem, rozpruwanie ciężarnych kobiet i setki innych tortur, których nie mam siły i ochoty wymieniać.
Kary te były powszechnie stosowane przez ławę miejską, czy Święte Officjum.

Niech to nie będzie jedynie odległa wizja. Nawet w krajach takich jak Polska, stosunkowo łagodna, w tamtych czasach, była okrutna. Przykład szlachcica Piekarskiego, który podniósł rękę na króla. Wystarczająco odrażający przykład.

Tyle że, na ogół, karano się ludzi winnych, a co „zabawniejszy kat”, czy inkwizytor szeptał do ucha skazanemu.


Nie martw się, szybko nie umrzesz

A więc, czy człowiek nie winny, ponoszący jeszcze większe tortury, przy których te wymienione wyżej są niczym ekscytująca schadzka, ma prawo zażyczyć sobie śmierci, i dostać odpowiedź potwierdzającą?

Uważam, że tak.

Jest człowiekiem, wolnym.
Wczoraj w telewizji, było o pewnym człowieku, który nie mogąc się pogodzić z uczestnictwem Polski w Układzie Warszawskim, podpalił się krzycząc „protestuję!”
Czy jego wybór śmierci, jest innym wyborem?
Czy zdrowy człowiek, który decyduje się popełnić samobójstwo, jest innym człowiekiem od chorego, który, chce zrobić to samo, w inny sposób?
Czy jest różnica między kimś, kto prosi o śmierć, szybką, bezbolesną, z rąk lekarza, a kimś, kto z powodu miłości, przyjaźni, czy pieniędzy, powoduje celowo własną śmierć, skacząc z dachu, zadymiając się gazem, przecinając sobie żyły, czy pocieszając się?
Tyle razy słyszymy o samobójstwie, a jednak, nas to nie obchodzi. Ta wiadomość przelatuje przez nasz mózg jak błyskawica, i minutę później nie myślimy o tym..
A człowiek chcący popełnić eutanazję, jest powodem do bulwersowania się, w mediach, prasie, telewizji, Internecie…

Czy odmówilibyście, zgody na zabicie człowieka, który cierpi tak, że nie chce już żyć?

Większość osób w naszym kraju jest chrześcijanami. Ja też jestem chrześcijaninem, choć nie katolikiem. Więc osoby, chore, budzące w nas żal, może gniew do sprawców, a nieraz u niektórych strach czy obrzydzenie, umierają z myślą, że już niedługo pełni życia będą się radować przy Stole Pańskim, i śpiewać „Hosanna” z aniołami, zapominając o troskach tego, nieszczęsnego padołu łez.
Czy to jest złe?

Pozdrawiam
Szaruś

PS. Ten post ma na przekazanie jedno. Jestem za, eutanazją dobrowolną, lecz wyrażam stanowczy sprzeciw, jeśli chodzi o eutanazję robioną bez woli pacjenta.

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Szarak: 05.09.2006, 17:16
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Ten post ma na przekazanie jedno. Jestem za, eutanazją dobrowolną, lecz wyrażam stanowczy sprzeciw, jeśli chodzi o eutanazję robioną bez woli pacjenta.
Jeśli myślisz że nads czymś takim jak eutanazja można zapanować to widać jeszcze jesteś naiwny.
Czy jest różnica między kimś, kto prosi o śmierć, szybką, bezbolesną, z rąk lekarza, a kimś, kto z powodu miłości, przyjaźni, czy pieniędzy, powoduje celowo własną śmierć, skacząc z dachu, zadymiając się gazem, przecinając sobie żyły, czy pocieszając się?
Zasadnicza. Człowiek popełniający samobójstwo ma przynajmniej na tyle jaja żeby wziąć odpowiedzialność na siebie.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.626
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
franqey napisał(a):
Ten post ma na przekazanie jedno. Jestem za, eutanazją dobrowolną, lecz wyrażam stanowczy sprzeciw, jeśli chodzi o eutanazję robioną bez woli pacjenta.
Jeśli myślisz że nads czymś takim jak eutanazja można zapanować to widać jeszcze jesteś naiwny.
Czy jest różnica między kimś, kto prosi o śmierć, szybką, bezbolesną, z rąk lekarza, a kimś, kto z powodu miłości, przyjaźni, czy pieniędzy, powoduje celowo własną śmierć, skacząc z dachu, zadymiając się gazem, przecinając sobie żyły, czy pocieszając się?
Zasadnicza. Człowiek popełniający samobójstwo ma przynajmniej na tyle jaja żeby wziąć odpowiedzialność na siebie.
Nad wykonywaniem kary śmierci dało się zapanować?

Co Ci z całym szacunkiem, do tego jak on ma zamiar umrzeć? Jemu i tak to już obojętne. Uważasz że twoja wymarzona śmierć - zaćpania się w obskurnej melinie będzie dowodziła że masz jaja?

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Uważam że nie dało się zapanować , gdyż w polsce go nie ma. Natomiast nad eutanazją jak na razi nigdzie nie dało się zapanować. Moja wymażona śmierć polegała na zapiciu a nie zaćpaniu , a będzie dowodziłą tego że nie wysługuję się lekarzem , ani najbliższymi. To ja będę musiał ponieść konsekwencję pójścia do piekła po śmierci , i nie pociągnę tam nikogo ze sobą. Skoro jest mu to obojętne , to na cholerę nawet jeśli jest ateistą narażać innych>? chyba że jest takim debilem że uważa że poznał prawdę obiektywną. A wzięcie odpowiedzialności za siebie jest dla mnie jednym z objewów posiadania jajec.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.626
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Ale kara śmierci jest w innych krajach.
Zapicie, zaćpanie - na to samo wyjdzie.
A jeśli jesteś sparaliżowany tak, że nie możesz ruszyć ręką, nogą, jesteś dożywotnio sparaliżowany na całe ciało to co? Poprosisz kogoś by Ci kroplówkę na wódkę zamienił, i będziesz po kropelce przyjmował aż się upijesz do śmierci, czy jednak skorzystasz z lekarza?

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Tak , i pomijając fakt że karę śmierci dużo łatwiej "upilnować" , zdarzają się błędy. Ibez obrazy , ale życie jednej osoby jest dla mnie ważniejsze niż kaprys 1000 innych. Co do twojego pytania , to na razie [ ort! ] jeszcze nie zapijam się na śmierć , i nie wiem czy kiedykolwiek to nastąpi , tak jak nie wiem czy ty umrzesz na wojnie. Nie mogę powiedzieć na 100% jak bym się zachował , ale niemal na pewno żyłbym dalej , bo proszenie kogokolwiek o zabójstwo jest z moralnego punktu widzenia zawsze złe , niezależnie od okoliczności

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.626
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Również napisałem że nie toleruję eutanazji niechcianej
No i dobrze że się nie zapijasz, bo fajnie się z Tobą konwersuje
I raczej skończmy na ten temat bo nas modzi zabiją

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Maćku. Bardzo rzadko wyciągam przeciwko tobie ostrze krytyki. Ale w tym wypadku nie mogę tego nie uczynić.
Zanim przejdę do sedna sprawy, to chciałbym zdecydownie zaprzeczyć temu, co napisałeś. I, nie przeczę, odwołam się tu do wiedzy, jaką dają mi studia historyczne.
Obraz, który nakreśliłeś, jest nie tylko sprzeczny z faktami ale, co więcej, nie ma nic wspólnego z naszym tematem.
Co do samej historii. Tortury nie były karą za zbrodnie. Taką najczęściej był pręgierz, więzienie czy zesłanie na galery. Tortury były metodą pzresłuchiwania stosowana powszechnie wciągu całej historii ludzkości. Nie dotyczą one jedyni sredniowiecza czy renesansu, ale tak starożytności jak czasów wsółczesnych. I w tej kwestii niestety nie wiele się zmieniło.
Tortury to nie kara, ale metoda prowadzenia dochodzenia. Wspomniałeś o Świętym Oficium jako instytucji powszechnie stosującej tortury. To nie prawda. Inkwizycja rzymska dużo częściej i chętniej stosowała inne metody. Nie będe sie tu o nich rozpisywać, bo ich przykłady łatwo można znaleźć w XVI-to wiecznym "Pamietniku Filipa Cameraliusa", i tam odsyłam ewentualnych zainteresowanych. Inaczej sprawa miała sie w przypadku Inkwizycji Hiszpańskiej, ale ona to nie Świete Oficjum.
Co się natomiast tyczy tej wypowiedzi:

Tyle że, na ogół, karano się ludzi winnych, a co „zabawniejszy kat”, czy inkwizytor szeptał do ucha skazanemu.


Nie martw się, szybko nie umrzesz
to należałoby ją raczej umiescić w powieści detektywistycznej, lub sensacyjnej dotyczącej średniowiecza, a nie nadawac jej charakter faktu(co sugeruje sposób wypowiedzi).

Tyle po krótce w kwestii historii.

Chciałbym teraz dotknąć najwazniejszego, w moim przekonaniu, wątku twojej wypowiedzi. Chodzi tu o samobójstwo jako formę protestu w konfrontacji z eutanazją.
Moim zdaniem takie porównanie nie ma prawa bytu. Dlaczego? Z jednej, fundamentalnej przyczyny. Eutanazja nie jest forma protestu przeciw czemukolwiek. Śmierć człowieka odłączonego od aparatury podtrzymującej jego zycie nie ma celów politycznych. Nikt nie dokonał, i raczej na pewnonie dokona eutanazji z powodu ataku USA na Irak czy budowy rurociągu pod dnem Bałtyku.
Smierć samobójcy ma na celu zwrócenie uwagi na bardzo ważny problem, który dotykać może całego społeczeństwa. Tak było na przykład 18 III 1980 roku, kiedy Wincenty Badylkak dokonał aktu samospalenia na Rynku w Krakowie na znak protestu przeciwko milczeniu o zbrodni katyńskiej.
I choćby pzrez sam fakt zwrócenia uwagi, zaprotestowania przeciw złu, taka śmierć ma w oczach samobójcy sens.
Eutanazja, choć jej skutkiem też jest śmierć, ma zupełnie inny wymiar, inny charakter. Według mnie nie można stawiać znaku równości między tymi dwoma "wydarzeniami".
Poza tym eutanazja, nawet jeśli dokonywana jest za zgodą i prośba pacjenta, nie jest samobójstwem. Chory nie może dokonać jej sam. Musi tegto dokonac osoba trzecia. I jest nia najczęściej lekarz.Lekarz, który ma prawo doindywidualnej, moralnej oceny eutanazji.
W tej kwesti tyle.

pozdrawiam

ps.Maćku. Pogląd przez Ciebie wnoszony rozumiem, ale się z nim nie zgadzam. Oczywiście nie odmawiam Ci prawa do własnego zdania. Wręcz przeciwnie. Liczę, że nie potraktujesz mojej wypowiedzi jako atak na swoją osobe. To jedynie krytyka twojego stanowiska, któe tu przedstawiłeś i jestem przekonany, że zrozumiesz moje stanowisko.

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.626
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Michale. na pewno [ ort! ] ma skromna wiedza nie równa twej I dziękuję że naprostowałes mój tok myślenia. Aczkolwiek, tortury, także były metodą kary, chodziażby łamanie na kole, zakończone ścięciem głowy czy powieszeniem, choć, oczywiście mogę się mylić.

W tym cytacie poniosła mnie, moja, nieskromnie przyznam, bujna fantazja, chodć niewątpliwie, musiało to się zdarzyć

Samobóstwo. Rozumiem Cię. Ale nie zawsze jest formą protestu, a jedynie zgorzknieniem człowieka, i targnięciem na swoje życie, w celu skrócenia go, bo wydaje mu się bezsensowne, bezcelowe, złe...
Eutanazja ma na celu mniej więcej to samo. Skrócić swe cierpienia. Oczywiście, są niektóre przpadki ludzi protestujących w formie samobójstwa, a jednak, większość przypadków ma na celu skrócenie katuszy ziemskich.
(BTW, podobno w okresie romantyzmu skrócenie swojego życia było bardzo modne, przy niestosownym zachowaniu przy kobiecie, czy złym zakończeniu książki )
Oczywiście, Michale, również nie atakuję Ciebie Nawet mi to przez myśl nie przeszło

Of korz, pozdrawiam all

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Podetnę sobie żyły na znak protesku przeciwko eutanazji.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Draqun Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Draqun
Dni na forum: 6.868
Posty: 259
Skąd: Główczyce
franqey napisał(a):
Podetnę sobie żyły na znak protesku przeciwko eutanazji.
Brawo frnqej, ale pomyśl o tych co cierpią. Oni nie chcą cierpieć. Chcą być przy Stówrcy (tudzież w piekle) i mieć cierpienie cielesne za sobą. Nie chcą tego świata i być dla kogoś ciężarem etc.. Nie popieram eutanazji bez zgody pacjenta. To zabójstwo i tak wszyscy uwarzamy. CO do śmerci głodowej, którą ktoś powyżej opisał. To zabujstwo nie eutanazja. Takie cos powinno być bezbolesne, a skąd my wiemy, czy taki niesprawny człowiek który jest jak roślinka nie czuje głodu??. Tego nie popieram.

Oki kończe. Nauka czeka i kawiarnie Zamykają.

Pozdrawiam. D.

PS. Dzięki za poparcie Szaraczku

PS2. Dziękuje wszystkim za swoje wypowiedzi. W końcu każdy ma swoje zdanie.

Takich 3-ech jak nas 2-óch nie znajdziecie ani 1-ego
Prawo Omha "Ciało rzucone w łoże traci na oporze"
http://animefunny.vgh.pl
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Oni nie chcą cierpieć. Chcą być przy Stówrcy (tudzież w piekle) i mieć cierpienie cielesne za sobą. Nie chcą tego świata i być dla kogoś ciężarem etc..
To niech sami z niego zejdą , a nie czekają aż ich ktoś wykopie.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Xell Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
Xell
Dni na forum: 6.487
Posty: 37
Większość osób w naszym kraju jest chrześcijanami. Ja też jestem chrześcijaninem, choć nie katolikiem. Więc osoby chore (...) umierają z myślą, że już niedługo pełni życia będą się radować przy Stole Pańskim, i śpiewać „Hosanna” z aniołami, zapominając o troskach tego, nieszczęsnego padołu łez.
Czy to jest złe?
Nie sądzisz, Szarak, że nie można myśleć o „radowaniu się przy Stole Pańskim”, odrzucając cierpienie? Nie sposób mówić o chrześcijaństwie, abstrahując od cierpienia, którego arkany są nierozerwalnie związane z wiarą. Czy nie jest to negowanie jednej z największych tajemnic chrześcijaństwa?
Xan Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
Xan
Wiek: 67
Dni na forum: 7.035
Posty: 474
Skąd: Forteca Żalu
Xell, nie uważasz, że każdy ma prawo samemu wybrać, jakie brzemię na siebie przyjąć? Jezus wyraźnie stwierdził, że najlepiej jest sprzedać wszystko i rozdać ubogim, lecz ilu tak robi? Każdy ma własną wytrzymałość i sam decyduje o swoim losie. Nie oczekuj od wszystkich znoszenia cierpienia z wytrwałością Hioba. Jesteśmy tylko ludźmi.

Osobiście, gdy patrzyłem niegdyś na zdjęcia ofiar wypadków i zamachów, modliłem się nieraz o to, by mnie nie ratowali, gdybym znalazł się w takiej sytuacji. Nie zamierzam fanatycznie walczyć o życie ani kurczowo się go trzymać. Wolałbym przyjąć "dobrą śmierć" z rąk lekarza, tak jak osoby popełniające seppuku - z rąk kaishaku.

Nie uważam, by odebranie komuś resztek życia na jego wyraźne życzenie było czymś złym. Jestem daleki od osądzania ludzi, a tym bardziej - ich potępiania. A już zupełnie od genitalnych porównań w stylu francia. IMHO okazanie komuś litości, nawet w taki sposób, nie może być złe, więc proszenie kogoś o śmierć również takie nie jest.

Pozdrawiam serdecznie
A.

Miyamoto Hachimaro
obiit Anno Discordiae MMVII
Idus Ianuarias

Hic natus est
Q'ccaon'naeaeccer
Anno Discordiae MMVII
Ante Diem XIII Kalendas Martiae
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » » Eutanazja
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook