Forum Dragon Ball Nao

» Eutanazja

Strony:   1, 2
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
IMHO okazanie komuś litości, nawet w taki sposób, nie może być złe, więc proszenie kogoś o śmierć również takie nie jest.
Wiesz , od litości wolę wspóczucie. Jeżeli ktoś miałby mi okazywać litość , to zwyczajnie bym jej nie przyjął. A okazanie współczucia bynajmniej nie polega na spełnieniu zachcianek adresata.

Jestem daleki od osądzania ludzi, a tym bardziej - ich potępiania.
Ja mogę potępiać czyny , które wg. mnie są moralnie naganne , natomiast lekarz wykonujący eutanazje może sobie tego nie wybaczyć do końca życia , lub wypaczyć sobie sumienie. Jeżeli naprewdę mamy w dupie zasadę primo non passere , i eutanazja dokonywana przez lekarza stała by się czym na kształt [ ort! ] zabiegu , to facet mógłby stracić poczucie wartości ludzkiego życia , czego konsekwencją mogłoby być potępienie tego lekarza w znaczeniu dosłownym , jako człowieka a nie jako potępienie czynu.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Draqun Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Draqun
Dni na forum: 6.867
Posty: 259
Skąd: Główczyce
franqej dla ciebie wszystko jest niemorlane. i skąd wiesz, że lekarz nie mozę sobie tego wybaczyć. Nie znasz zapewne takiego lekarza co to robił. Co do potępiania lekarzy. W końcu to jego praca jak każda inna i czemu miłaby za to co robi z woli pacjenta być potępiany?? Nie wiem.

Oki kończe bo mi fizyki zabraknie .

Pozdrawiam. D.

Takich 3-ech jak nas 2-óch nie znajdziecie ani 1-ego
Prawo Omha "Ciało rzucone w łoże traci na oporze"
http://animefunny.vgh.pl
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Płatny zabójca też ma pracę jak każdy inny. Poze tym praca lekarza polega na ratowaniu a nie odbieraniu życia. A jak zabójstwo w jakiej kolwiek formie się traktuje jak coś normalnego to znaczy że już się ma problemy z normalnością. Co zaś się tyczy moralności to zabójstwo jest takie z natury.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Draqun Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Draqun
Dni na forum: 6.867
Posty: 259
Skąd: Główczyce
Niech ci będzie, ale jeszcze powiem, iż eutanazja na prośbę pacjenta, który ma być jej poddany nie jest zabójstwem. Co innego gdy to on nie podejmuje tej decyzji, wtedy to tego co zlecił zabieg i doktorka można nazwać zabujcą. To tyle co mam do powiedzenie.

Takich 3-ech jak nas 2-óch nie znajdziecie ani 1-ego
Prawo Omha "Ciało rzucone w łoże traci na oporze"
http://animefunny.vgh.pl
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Być może jestm dość staromodny , ale dla mnie zabicie kogoś i zabójstwo to synonimy.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Fenix Fable Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
[ Klan Takeda ]
Fenix Fable
Dni na forum: 6.472
Posty: 189
No dajcie spokój, nie można zabijać ludzi. Od tego nie jesteśmy my. Jeżeli ktoś próbuję popełnić samobójstwo, to co robimy?, przypatrzamy się jak ktoś, na naszych oczach kończy żywot?, czy próbujemy go namówić, żeby jednak odstąpił od niechybnego zamiaru skończenia ze sobą?. Śmierć inna od naturalnej, na pewno nie może nastąpić przez samobójstwo, lub eutanazje. To by było, jak zatracenie człowieczeństwa.

Zależy co masz na myśli mówiąc o człowieczeństwie. Bo jeśli chodzi ci o zabijanie członków własnego gatunku , wytważanie nażędzi do tego , spiskowanie , knucie , złodziejstwo , chamstwo , dewiacje seksualne i nazywanie zła dobrem , to eutanazja jest nawet dopełnieniem człowieczeństwa.
No tego na myśli nie miałem. Raczej w przeciwnym kierunku.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Fenix Fable: 08.10.2006, 20:49
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
To by było, jak zatracenie człowieczeństwa.
Zależy co masz na myśli mówiąc o człowieczeństwie. Bo jeśli chodzi ci o zabijanie członków własnego gatunku , wytważanie nażędzi do tego , spiskowanie , knucie , złodziejstwo , chamstwo , dewiacje seksualne i nazywanie zła dobrem , to eutanazja jest nawet dopełnieniem człowieczeństwa.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
.Black Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
.Black
Wiek: 34
Dni na forum: 6.717
Ostrzeżenia: 3
Posty: 930
No cóż, ja eutanazję kojarzę dokładnie tak samo jak aborcje. Decyzje o eutanazji podejmuje sie, gdy człowiek jest "skazany" na smierć, bądź nie daje znaków sprawności, jesli mozna to tak nazwać. Podobniez jest z aborcją, i tu ludzie dorosli, w pełni świadomi podejmują decyzje prowadzace do smierci "człowieka" jeśli tak nazwać płód bądź embrion. Wg. mnie ani w pierwszym ani w drugim przypadku nie powinno sie podejmowac decyzji o śmierci . . . bo czym odróżnić aborcję i eutanazje od morderstwa. Mimo wszystko jest to morderstwo, a morderstwa sie kara, surowo, dodam. I o ile gościu zabije człowieka, i pójdzie do pierdla na kilka-kilkadziesiąt lat, o tyle gościu podejmując decyzję o aborcji może nazwyżej zgarnąć kasę . . . to chore . . .

PS: To tylko moje skromne zdanie, i nie chciałbym, by ktos mnie za nie potępił, poniewaz tak to odbieram. Jeśli chodzi o aborcje, wypowiadalem sie już w takim temacie . . .

Pozdro
Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.709
Plusy: 1
Posty: 538
Widzę, że temat dawno zamarł, ale mimo to chciałbym się sprecyzować względem eutanazji. Zastrzegam, że nie czytałem wszystkich poprzednich postów.

Stanowczo jestem przeciw, a to ze względu na kilka rzeczy. Zacznijmy od tego, kto wykonuje eutanazję. Lekarz. Warto pamiętać, że nasi kochani doktorkowie składają przysięgę Hipokratesa, której jeden z punktów brzmi: "Nigdy nikomu, także na żądanie, nie dam zabójczego środka ani też nawet nie udzielę w tym względzie rady(..)" Na tym argumencie można by skończyć całą dyskusję, ale oczywiście znajdą się osoby, które powołają się na różne poprawki wnoszone do tej przysięgi, zmiany etc. więc idziemy dalej.
Kolejna sprawa, to pytanie natury filozoficznej, czy człowiek nie dając życia, ma prawo je odbierać? Powoływanie się na wolną wolę i własne decyzje, nie wyklucza tego, że sami siebie nie stworzyliśmy, więc nie powinniśmy się też unicestwiać.
Warto zauważyć, że człowiek jest istotą społeczną i wcale, wbrew pozorom, nie należy tylko do siebie. W 1/3 należę do rodziny, w 1/3 do państwa/społeczeństwa i dopiero w 1/3 do siebie. W takim wypadku eutanazja jest cholernym egoizmem. Krzywdząc siebie, krzywdzę innych. Nie jestem pustelnikiem, samotnikiem, którego wybór nie będzie miał konsekwencji (nawet jego eutanazja miałaby konsekwencje, ale potraktujmy to za uproszczony przykład). Moim zdaniem, śmierć jest zbyt poważna (nie tylko dla nas), żeby można było nią rozporządzać.
Jeśli słyszy się, że w Holandii facet z odciętą ręką zapiera się pozostałymi kończynami przed wsadzeniem do karetki, to coś jest nie tak. Dość ciekawym wydaje się też przypadek jednej z kobiet, która zdecydowała się na eutanazję, podpisała należne dokumenty etc. ale podczas przewożenia jej do specjalnej kliniki, powiedziała lekarzom, że jednak chce żyć. Może poczuła śmierć, uznała, że to jeszcze nie jej czas. Cóż jednak znaczy słowo ludzkie, w porównaniu z podpisanym dokumentem? Lekarz powiedział, że podpisała, to podpisała. I babeczkę skasowali, mimo, że też się opierała. Przyzwolenie na eutanazję, jest przyzwoleniem na zbyt wielkie ryzyko i samowolę z nim związaną.
Mówi się o wielkim bólu, jako przyczynie podjęcia decyzji o eutanazji. Mówi się o nieuleczalnej chorobie etc. Mało kto jednak wspomina o medycynie paliatywnej. Specjalnie przeszkoleni ludzie pomagają, żyć z chorobami, łagodzą ból, o którym tak wiele się mówi.
Groteskowymi wydają się argumenty, jakoby starszych ludzi można było szybciej i łatwiej dawać do piachu. W dużym stopniu jest to zagrożenie przyszłości, jeśli eutanazję zalegalizuje się na większą skalę. Jeśli już dziś lekarze podejmują się jej bez zgody pacjentów, to za X lat, rządy będą eksterminować za jej pomocą społeczeństwo twierdząc: „oni i tak by już długo nie pożyli, a tak łatwa, przyjemna śmierć ich spotkała. Jesteśmy zbawicielami ludzkości.”
O eutanazji za przyzwoleniem kogoś z rodziny, czy innej bliskiej osoby, nawet nie chce mi się wspominać. Od kiedy pozwolono tej osobie decydować o moim życiu, nawet jeśli jestem „rośliną”? To wydaje się całkiem chore. Wasz kochana teściowa szybko się was pozbędzie.
Kończąc. Eutanazji jestem całkowicie przeciwny. Nie popieram decydowania o własnej śmierci. Uważam, że nie mamy takiego prawa. Lekarzy zaś odsyłam do składanej przysięgi.
Gdyby coś mi się przypomniało, dopiszę.

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.799
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
A ja uważam, że to powinna być wola danego człowieka, i tylko jego. Jeśli chce sobie skrócić męczarnie przy ciężkiej chorobie to nie powinniśmy mu zabraniać. Męczy się, nie ma chęci do dalszego życia, nie widzi sensu to ma prawo do własnej decyzji, która moim zdaniem musi być spełniona wedle jego wskazań. Przecież żyjemy w wolnym kraju, podobno...

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
sylwioszek Kobieta
Nameczanin
Nameczanin
sylwioszek
Wiek: 29
Dni na forum: 5.311
Posty: 60
Skąd: z Konina
Thorik napisał(a):
Dość ciekawym wydaje się też przypadek jednej z kobiet, która zdecydowała się na eutanazję, podpisała należne dokumenty etc. ale podczas przewożenia jej do specjalnej kliniki, powiedziała lekarzom, że jednak chce żyć. Może poczuła śmierć, uznała, że to jeszcze nie jej czas. Cóż jednak znaczy słowo ludzkie, w porównaniu z podpisanym dokumentem? Lekarz powiedział, że podpisała, to podpisała. I babeczkę skasowali, mimo, że też się opierała.


Przyznam się, że wstrząsnęło mną to i to bardzo!
Jak tak można! Przez durną biurokrację ona straciła życie! Dostrzegła cień lepszego życia, a bezmyślni biurokraci nie dali jej szansy! To są zwykli mordercy, dla których lidzkie żecie nic nie znaczy! Gdyby poczuli jak to jest, kiedy życie traci sens i nie chce się dalej żyć, a tu już nie ma odwrotu.
Co do eutanazji to jestem przeciw. Bez zgody oczywiście, ale jej samej też.
Jednak jeśli ktoś naprawdę rozpaczliwie się jej domaga to jeśli mu (wg jego opinii) to pomoże ...
Ale takie osoby (świadome otoczenia, np. tylko sparaliżowane) mają też na uwadze swoich opiekunów, widzą jak się dla nich poświęcają i chcą im oszczędzić kłopotu.
Ogólnie jestem przeciw eutanazji.
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 30
Dni na forum: 5.801
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
Tak jak jestem przeciwna aborcji(nawet robię filmiki antyaborcyjne, przynajmniej próbuję), czy karze śmierci, tak też jestem zagorzałą przeciwniczką eutanazji jak koleżanka wyżej. Prawo do życia- moim zdaniem człowiek nie może decydować o śmierci swojej czy innego człowieka. A eutanazja je łamie. Eutanazja to morderstwo(nazywam rzeczy po imieniu) osoby nieuleczalnie chorej. Bez względu na to czy ona tego chce czy nie.Przepraszam bardzo ile osób walczy o życie, chociaż mają małe szanse a ci nieuleczalnie chorzy chcą by ich zabito? Nie, nie rozumiem tego i nie zrozumiem. To może zabić najlepiej wszystkich cierpiących, biednych, ciężko chorych, etc.? Raz- oni każąc np. lekarzowi podać sobie truciznę(czy coś tam innego) też sprawiają, że ten dokonujący eutanazji może mieć wyrzuty sumienia(wzięcie na swe sumienie o decyzji śmierci innego człowieka). Dwa- ilu ludzi walczy o życie w szpitalach, mimo ich ciężkiego stanu i tego że są nieuleczalnie chorzy? Mnóstwo. Nie wszyscy je wygrywają. A ci? Chcą by jakieś tam papierki podpisać, umrzeć i skrócić sobie męczarnie. A ich bliscy? Nie rozumieją, że odejściem, spowodują cierpienia ich bliskich. Co do tego artykułu - no nie no. lekarze bez serca.Jak cofnęła decyzję, to cofnęła i nie powinno się wykonywać tego. A nie usprawiedliwiać się głupimi papierkami. Kobieta była świadoma tego, co robi. Dobrze, że powiedziała , że chce żyć- pochwalam jej decyzję. Ja też bym tak zdecydowała- sprawić cierpienia bliskim moim odejściem bo bym była nieuleczalnie chora? Nie, no nie jestem taką egoistką.
Pewnie mi się oberwie, za ten post,ale cóż.
Pozdrawiam.
Byczka.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"

Ten post był edytowany 2 razy, ostatnio zmieniony przez Byczusia: 08.05.2010, 18:46
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.811
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Nie pisałam w tym temacie? Dziwne... No ale nic.

Nikogo nie zaskoczę, jak napiszę, że jestem przeciw eutanazji. Uważam, że życie to największa wartość. Nie ważne, czy to życie ma 2 dni czy 100 lat. Eutanazję traktuję jak morderstwo za przyzwoleniem albo ciekawy przypadek samobójstwa. No bo to jest forma samobójstwa.

To już nie kwestia wiary, tak samo jak aborcja. To już sprawa moralności. Jeśli się kogoś kocha, to nie pozwala się ani tym bardziej nie pomaga się umierać bliskiej osobie.

Źle, że w Holandii to tolerują.

Pozdrawiam.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Kyanna Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Tokugawa ]
Kyanna
Wiek: 34
Dni na forum: 5.430
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 751
Skąd: Podkarpacie
Jestem za eutanazją, mam takie same zdanie co Hako. Jeśli dana osoba poprosi o eutanazję nie widzę problemu, żeby tego nie robić. Natomiast jeśli w ostatniej chwili zmieni zdanie, nawet gdyby cokolwiek podpisała, to na pierwszym miejscu należy uwzględnić zdanie człowieka a nie jakiś świstek papieru. Jeśli chce żyć to niech sobie dalej żyje jeśli natomiast chce umrzeć, należy jego prośbę spełnić. Takiej decyzji nie powinna podejmować rodzina, gdyż wiele rodzin w ten sposób pozbyłoby się niewygodnego członka rodziny.

Mimo wszystko mówię "tak" eutanazji.

Obraz
"Chwyć Mnie Za Rękę Aniele Śmierci..."
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Hm...w zasadzie popieram eutanazję,pod warunkiem,że nie doszło do nadużyć.Uważam,że człowiek ma prawo do godnej śmierci.Jego,życie jest jego własnością,i może nim rozporządzać,tak jak uzna za stosowne.

Problem pojawia się,gdy dochodzi do nadużyć.Gdy,np.rodzina chce się pozbyć,niewygodnej osoby w rodzinie,tak by w ten sposób samemu "uwolnić się od problemu".

Inną,sprawą jest przypadek wspomniany przez Thorik'a:nagła zmiana zdania w ostatniej chwili.Hm...eutanazja,tym różni się od kary śmierci,że jest ona (a przynajmniej powinna być) dobrowolną decyzją osoby,która się na nią decyduje,i w przypadku nagłej zmiany zdania,mimo podpisania przez ową osobę zgody na eutanazje,powinno się uszanować jej prawo do życia,a owy papier unieważnić.W końcu to nie jest osoba z wyrokiem.Podpisanie zgody,nie powinno być traktowane,tak samo jak w przypadku,skazańca z wyrokiem sądu.Niestety,osobę wspomnianą przez Thorik'a potraktowano w sposób bardzo,urzędowy.na zasadzie:"Podpisałeś,trudno".

To smutne...

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Son Wojtek Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin

Wiek: 25
Dni na forum: 4.155
Posty: 152
Skąd: Ziemia
Eutanazja powinna być w 100% na życznie jednak byle podpis nie wystarczy.. można sfałszować a nie chciałbym by tak ludzie pozbywali sie starszych których nie chcą..
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Jestem calkowicie przeciwny eutanazji. Cofamy sie chyba cywilizacyjnie, jesli dochodzi do sytuacji, kiedy zabijamy swoich bliznich, bo tak sobie zazyczyli. Zycie jest darem o ktory nalezy dbac.

Obraz
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony:   1, 2

Forum DB Nao » » » » Eutanazja
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook