Rok 2015 :: Premiera filmu "Dragon Ball Z: Fukkatsu no F" (9 lat temu)

» Gry komputerowe - uczą czy ogłupiają nas?

Strony: 1, 2  

Gry komputerowe:

Gry komputerowe:
Uczą nas 19,35% 6 19,35%
Ogłupiają nas 3,23% 1 3,23%
Nie wiem 9,68% 3 9,68%
To zależy 67,74% 21 67,74%
Wszystkich głosów: 31
mihesz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ

Wiek: 33
Dni na forum: 6.149
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 1
Posty: 519
Długo zastanawiałem się nad tym tematem, gdyż nie wiedziałem gdzie go wstawić, czy do działu Hyde Park czy do działu gry, ale wybrałem Hyde Park. Więc przechodzę do rzeczy(jeżeli uważacie ,że ten temat pasuje do innych działów to proszę o jego przeniesienie!).

Mam takie pytanie:
Czy gry komputerowe uczą czy nas ogłupiają? Ten temat co chwila pojawia się w mediach. Moim zdaniem gry komputerowe nas uczą, mam na to parę przykładów. Zacznę od siebie: grałem kiedyś w grę Civilization i inne gry strategiczne i zawsze na lekcjach historii błyszczałem swoją wiedzą o starożytnym Rzymie,Grecji o filozofach, o bitwach które z się rozgrywały w czasach świetności tych państw i innych dziejach. Nawet teraz błyszczę. Podobnie mój kolega, który interesuje się bronią i drugą wojną światową, też grał gry, nigdzie o tym nie czytał w encyklopedii, czy w książkach od historii!
Pamiętam też,że w wiadomościach reportaż, który mówił o chirurgach, którzy przed zabiegiem grają gry komputerowe, by polepszyć swój refleks i precyzję, które są niezbędne podczas zabiegu chirurgicznego!
Te przykłady są jak najprawdziwsze. Niestety wielu ludzi tak nie uważa, dlaczego również mam na to przykład: jakiś 18 latek, bądź razie młody chłopak, który zabił kogoś i zwalił winę na gry komputerowe, bo jak powiedział"Myślałem,że ożyje".Akurat! Po prostu był psychicznie chory, a wina poszła na gry. Na przykład ja dużo gram,nawet czasami za dużo, ale nie żyję w jakimś wyimaginowanym świecie, nie wstaję codziennie z myślą o rozwaleniu jakiegoś bossa lub zdobycia jakiegoś przedmiotu w grze!
Czyli argumenty potwierdzają tezę ,że gry nas uczą, ja przynajmniej tak uważam!
A wy co o tym myślicie, czy macie jakieś przykłady ze swojego życia w których
błysnęliście wiedzą zaczerpniętą z gier komputerowych?Czy myślicie że gry ogłupiają nas a może uczą?

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez mihesz: 04.08.2007, 13:50
eMate Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Asakura ]
eMate
Wiek: 32
Dni na forum: 7.044
Posty: 1.327
Skąd: Wałbrzych
Jedyne czego mnie ucza to j. angielskiego.
Q'ccaon'naeaeccer
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Takeda ]
Q'ccaon'naeaeccer
Wiek: 24
Dni na forum: 6.270
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 668
Skąd: się biorą prześliczni Azjaci? Kocham kuchnię japońską!
Wszystko super, tylko dlaczego ukrywać odkrycie przed dziećmi?

Rodzice je mają ogłupiać czy co?

BTW, uważaj, eMate, bo jeszcze zbyt mądry się staniesz przez gry.

Zdravim, ludkowie.

emate: przeciez bycie madrym to nic zlego

At thy twilight, old thoughts return, in great waves of nostalgia.
Paulina94 Kobieta
Wojownik
Wojownik
Paulina94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.102
Posty: 40
Skąd: Wałbrzych
Ja już nie wiem co myśleć, ponieważ w moim mieście koleś wyskoczył przez okno, bo myślał, że będzie umiał latać, bo w grze latał ludkiem. Na szczęście nic mu się nie stało, bo było nisko. Q'ccaon'naeaeccer napisał, że badania wskazują, że gry podnoszą IQ o 15 punktów. Hym... może gry w niektórych przypadkach nauczają, a w innych ogłupiają, to raczej zależy od psychiki osoby i od gier w jakie się gra. Naprawdę sama nie wiem....
Roza Kobieta
Super Saiyanin
Super Saiyanin
Roza
Wiek: 31
Dni na forum: 6.176
Posty: 403
Skąd: NS
To wszystko zależy od GRY. Od tematyki. I oczywiście od stanu psychicznego i emocjonalnego osoby grającej Kiedyś, jak nie miałam internetu to tez spędzałam wiele godzin przed komp. i grałam. Teraz uważam to za stratę czasu, bo można zrobić tysiące innych pożytecznych rzeczy (blablabla a ja i tak ten czas marnuje na internet). Dzięki grze SimCity3000 rozprawiałam o elektrowniach, znałam ich typy, moc, cenę Az w końcu mi sie to przydało, otóż w 2 półroczu 2 klasy gim. napisałam referat o elektrowni termojądrowej i dostałam 6 (:
Thought
Saiyanin
Saiyanin
[ Klan Takeda ]
Thought
Dni na forum: 6.169
Posty: 238
Skąd: ...
Ja uważam, że gry jednak uczą <mnie szczególnie "Postal", pani psycholog uważa, że zostanę psychopatą więc czasem trenuję>
Mogą uczyć j. angielskiego, w pewnym sensie wyrabiają refleks...
Ale wszystko powinno być stosowane z umiarem.

When Thought looks in a mirror the mirror shatters, because not even glass is stupid enough to get in between Thought and Thought.
Filippo Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3
[ Klan Kaeshi ]
Filippo
Wiek: 28
Dni na forum: 6.173
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 1
Posty: 1.003
Skąd: Zduńska Wola
Ja rownież sądze że gry uczą nas bo większość moich gier jest po angielsku więc łącze przyjemne z pozytecznym i np. w wieku 6 lat wiedziałem co to znaczy : "play" , "exit", "scenario" , "Knight" . Tak więc uważam że gry ucza nas .


Ps: Wyjatkiem sa gry z serii Harry Potter

"...jestem śmieszny czort, więc śmieję się..."
" Die With a Beer in Your Hand " - Tankard

THRASH ' EM ALL !!!
Avensus Mężczyzna
"Indestructible
Indestructible
[ Klan Asakura ]
Avensus
Wiek: 32
Dni na forum: 6.615
Plusy: 9
Posty: 1.687
Skąd: Gdańsk
To zależy, jak dojrzała osoba, która gra. Jeżeli nie będzie potrafiła bawić się z umiarem i pogrywać w bezsensowne gierki oraz będzie spędzać przy tym większość czasu, to nie ma szans nauczyć się nic pożytecznego. Może jedynie poszarpać sobie nerwy i wkurzać się na innych, którzy ową grę przerywają. Z resztą jestem przekonany, że większość z was słyszała, co się z uzależnionymi graczami WoW czy Tibii.
Jeśli chodzi o mnie, to z gier raczej czerpię przyjemność i naukę. Dzięki MMO poprawiłem angielski, RPG nauczyło mnie, jak być cierpliwym, FPP refleksu i odpowiedniej szybkości w analizowaniu ruchów oponenta, strategie myśleć logicznie, sportowe podnosiły mnie od zawsze na duchu i dodawały mi motywacji.
W ankiecie nie zaznaczyłem nic, gdyż uważam, że wszystko zależy od gracza.
To tyle.

When music is the weapon, the sickness is the cure
'Love' is making a shot to the knees of a target 120 kilometers away using an Aratech sniper rifle with a tri-light scope
[i43.tinypic.com/33ojrxj.gif]
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.153
Plusy: 73
Posty: 15.252
Skąd: ふざけた時代
Dodalem do ankiety 'To zalezy'

Takie jest tez moje zdanie na ten temat.
Jesli ktos jest imbecylem, to zadna gra mu poziomu inteligencji nie podniesie... zreszta zwykle tacy ludzie graja w glupie gry... najwyzej dowie sie co oznaczaja takie slowka jak game, play, fight, live, health itp...

Gry - uczą, rozwijają wyobraźnię i ciekawość, poszerzają horyzonty. Jeśli stosowane z umiarem.
Co do tego to tez prawda. Tylko musi to byc taka gra, ktora na cos takiego pozwala.
Jesli ktos gra w gry zwiazane z historia, to moze nauczyc sie panstw, ich rozlozenia, stolic, ogolnie historii, wojska, uzbrojenia itp.

PS. eMate, pisz dluzsze posty

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.232
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Przede wszystkim dostarczają rozrywki...
To czy gry naucza czu ogłupią zależy od inteligencji gracza. Mądremu gra skomplikowana poszerzy horyznoty podczas gdy ćwokowi namiesza we łbie tak, że bez solucji nie pojdzie tudzież ogłupieje jeszcze bardziej. Co do mnie gry w wiekszej mierze czegoś mnie nauczyły aniżeli ogłupiły o ile w ogóle ogłupiły... Najwiecej chyba nauczyły z historii, angielskiego i wyrobiły sprawność palców.
I są bardzo ciekawym tematem snów...

Ps: Wyjatkiem sa gry z serii Harry Potter
Te wyjątkowo nudzą

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Kyasarin Kobieta
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]

Wiek: 32
Dni na forum: 6.222
Posty: 633
Skąd: Kielce
To zależy od kilku rzeczy. Od rodzaju gry( bo wątpię, czy taki np. "Medal of Honor" kogoś czegokolwiek nauczył) i od dojrzałości gracza, tak jak to mówi Avensus.
Avensus napisał(a):
Jeżeli nie będzie potrafiła bawić się z umiarem i pogrywać w bezsensowne gierki oraz będzie spędzać przy tym większość czasu, to nie ma szans nauczyć się nic pożytecznego. Może jedynie poszarpać sobie nerwy i wkurzać się na innych, którzy ową grę przerywają.

Avensus napisał(a):
Z resztą jestem przekonany, że większość z was słyszała, co się z uzależnionymi graczami WoW czy Tibii.
WoW?? oj, zaczynam się bać, bo w to gram i zabiera mi to ogrooomną ilość czasu..( całkiem serio)
Yoshi
Nameczanin
Nameczanin
Yoshi
Dni na forum: 6.098
Posty: 92
Jak mówili już przedmówcy to zależy, Gry FPP zbyt dużo nas nie nauczą, no chyba żę celności . Strategie rozwijają kreatywność (ja gram w bardzo dużo strategii). Granie w gry komputerowe nie jest rzeczą złą chyba, że na granie w takowe gierki poświęca się zbyt dużo czasu. Wtedy to może zrobić sieczke z mózgu.

Obraz
Boss Mężczyzna
Super Saiyanin
Super Saiyanin
Boss
Wiek: 32
Dni na forum: 6.137
Ostrzeżenia: 1
Posty: 405
Skąd: Nysa
Ja dalem na ankiecie "to zalezy", poniewaz tak jak juz napisalo kilka osob, ze to zalezy od osoby i od gry...Ale opowiem cos to moj kolega powiedzial...<lol2>
kolega 1 - Moj kolega mowi do drugiego "ty kim bys chcial byc ?"
kolega 2 - odpowiada do tego pierwszego "hmm no nie wiem, ale chcialbym byc wojskowym..."
kolega 1- "Ta ty ?? hahaha nawet karabinu nie utrzymasz"
kolega 2 - "A ty moze utrzymasz ??!!"
kolega 1 - "ja przynajmniej gram w tacticala i mam refleks..."

Myslalem, ze padne wtedy po tej rozmowie hehehe

"Kreujemy chwile prawdziwej wolności lecąc nad przeszkodami, które Wy omijacie każdego dnia... " David Belle

http://akcjaparkour.prv.pl/index.php?page=pk

You wanna fuck with me ?!!! OK...You wanna play rough ?!!! OK...Say hello to my little friend !!!
paint Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3

Dni na forum: 6.408
Posty: 1.031
Jak dla mnie, to wszystko zależy od osoby grającej. Sporo osób tutaj powiedziało, że poszczególne gatunki gier zwiększają konkretne zdolności, np. RTS'y- myślenie "taktyczne", FPS'y- zręczność i reflex. Mnie giery nauczyły trzech rzeczy:
1)Cierpliwości,
2)angielskiego (wiadomo)
3)CIERPLIWOśCI!!!

Co robi gracz, kiedy nie może pokonać w FPS'ie Bossa? Wali się klawirą po głowie? "Zabija" myszę o ścianę? Rzuca w matkę krzesłem? W moim przypadku, taki gracz bierze głęboki oddech i wciska spokojnie [F8]. W moim przekonaniu prawdziwy gracz nie wariuje i nie biega po suficie, tylko robi wszystko, żeby popchnąć rozgrywkę do przodu.

A! Zapomniałem o punkcie czwartym! A jest nim stosowanie się do regół. Czy ktoś z was przeszedł kakąkolwiek gierę, nie rozumiejąc jej regół? Jakąkolwiek, nie stosując się do panujących zasad? Instruktorzy prawa jazdy chwalą ludzi grających nie tylko za reflex, ale i za rozumienie zasad ruchu. Tak, pewnie mi ytu zaraz ktoś wyskoczy z Carmageddonem na ustach. Tyle że przejeżdżanie ludzi na ulicy było zasadą w Carmageddonie, nie w prawdziwym świecie. Ponadto- jeśli zna się i rozumie zasady, dopiero wtedy można je naginać, albo łamać
Q'ccaon'naeaeccer
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Takeda ]
Q'ccaon'naeaeccer
Wiek: 24
Dni na forum: 6.270
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 668
Skąd: się biorą prześliczni Azjaci? Kocham kuchnię japońską!
Yoshi napisał(a):
Gry FPP zbyt dużo nas nie nauczą, no chyba żę celności .
Kolega raczy bredzić.

paintball_0 napisał(a):
RTS'y- myślenie "taktyczne", FPS'y- zręczność i reflex. [...] regół.
Skoro o nauce mowa...


Pozdrawiam - troll.

At thy twilight, old thoughts return, in great waves of nostalgia.
SSJ-ddkiller Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
SSJ-ddkiller
Wiek: 29
Dni na forum: 6.153
Posty: 222
Skąd: Leszno
to zalezy
sa gry edukacyjne (nie wazne ) sa tez gry ktore same z siebie i nie tylko edukacji ucza ... powiedzmy tony howk chlopak w wieku 10 lat gra w tonego i mysli potpatrze sobie i sie naucze
a taki bezcelowe zabijanie w GTA moze i jest zabawne ale tylko nas oglupia

POZDRO

walcz by zyskać Honor.
walcz by Awansować.
walcz by zostać wodziem.

@@@@@@@@@@
Dragon Ball
@@@@@@@@@@
paint Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3

Dni na forum: 6.408
Posty: 1.031
hmmm... Grałeś w GTA? W jakim stopniu cię ogłupiło? Potrafisz dostrzec różnicę między "przedtem" a "po"? Dlaczego uważasz, że jeśli gra niczego cię nie uczy, to jedynym co zostaje jest ogłupienie Ciebie?
GTA może i niczego nie uczy, ale dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie. Wątpię, czy w intencji twórców było ogłupianie graczy. Chyba, że po to, żeby kupowali coraz słabsze gry z coraz większą kasę... Ale wtedy produkcja GTAIV lepszego od pozostałych nie miałaby sensu, prawda?
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 30
Dni na forum: 5.822
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
Co do gier...
Ja nigdy nie grałam w żadne tam gierki edukacyjne(pierwszy komputer miałam w 1 kl. podstawówki). Głównie mnie nauczyły angielskiego, jak już. Poznałam dzięki nim masę różnych słówek(nie tylko te co Adam wymienił, play, live, tylko masę ciekawych wyrażeń) i z czasem dzięki tym grom zaczęłam lepiej posługiwać się językiem angielskim, podszlifowałam go.
Też czego gry mnie nauczyły? Ano szybszego podejmowania decyzji, dzięki czemu po pewnym czasie przestałam być taka niezdecydowana(czasem jeszcze bywam).
Pozdrawiam.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
FungaFuFu Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
FungaFuFu
Wiek: 26
Dni na forum: 5.418
Posty: 192
Skąd: Olsztyn :)
Gry komputerowe zwykle uczą, ale zależy jakie to są gry. Jest mnóstwo na prawdę fajnych i można się w nie wciągnąć. Dzięki nim poprawiamy sobie zręczność, rozwijamy pamięć, logiczne myślenie.

Anime na zawsze !!!
Yasiek Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
Yasiek
Wiek: 34
Dni na forum: 5.401
Plusy: 7
Posty: 816
Skąd: Miastostumostów
Przede wszystkim gry powstały po to, aby dostarczać ludziom rozrywki. W miarę rozwoju technologii gry stawały się co raz bardziej rozbudowane oraz dzieliły się tematycznie. Ktoś sprytny wpadł na pomysł, aby poprzez gry również i edukować, gdyż ponoć w ten sposób wiedza szybciej wchodzi do łba. Słusznie, że jest opcja w ankiecie "to zależy", gdyż nie wszystkie gry mają na uczyć. Do czystej nauki służą gry edukacyjne, do myślenia gry logiczne, do refleksu gry zręcznościowe - nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka.

Co do ogłupiania, to odpalając sobie najnowszego Call Of Duty czy też jakąś inną strzelankę nie mam zamiaru się odmóżdżać, ale dobrze bawić i rozluźnić stres np. po pracy czy szkole. Jednakże każda gra ma swoje restrykcje wiekowe i/lub jest przeznaczona do konkretnych osób. Nie każdy zwraca na to uwagę, jak np. rodzice którzy rozpuszczają swoje 'pociechy', dając 10-latkowi (lub nawet młodszemu) mordować szwabów czy tam innych rusków, zakładając że dzieciak i tak nic z tego nie zrozumie albo 'przecież to tylko gra'. A potem się okaże, że w przyszłości takiemu psycha się złamie i skończy się na rzezi. Oczywiście oberwą po rajtach twórcy gier, bo ich produkt zawierał przemoc itd. itp. To tylko pojedynczy przykład, gdyż są też inne no-life'y, które spędzają czas przed kompem 26 godzin na dobę Skrajne przypadki, ale zdarzają się na całym świecie, a wszystko tak naprawdę zależy od odbiorcy.

Grupa Mirai
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » Gry komputerowe - uczą czy ogłupiają nas?
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook