Forum Dragon Ball Nao

» Kompromis historyczny

Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.626
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Napoleon - dla nas i Francuzów wielki bohater - dla Anglików, Niemców, Czechów i Rosjan jeden z większych zbrodniarzy w historii.
Jagiełłę mamy na banknotach, Litwini mają go za zdrajcę.
Karol Wojtyła - dla nas święty za życia, doskonały polityk, ojciec narodów, wzór i autorytet, największy Polak obecnych czasów. Dla krajów zachodu - konserwatysta blokujący reformy, broniący swoich podwładnych pedofilów.
Janusz Radziwiłł - dla nas zdrajca, dla Litwinów bohater.

Etc., etc.

Stąd moje pytanie do Was.
Czy znacie postaci, które z punktu widzenia wszystkich narodów były dobre/złe? Czy jest to możliwe? Nie mówię oczywiście o przykładowym Józku z przykładowych Grabic. Mówię o królach, książętach, magnatach, wielkich wodzach, dyktatorach i politykach.

Pozdravim.

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.238
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Trudny temat, możliwe że takiej postaci wśród generałów, królów, arystokratów, duchownych etc. nie znajdziemy. Od średniowiecza do czasów współczesnych znalezienie takiej osoby jest praktycznie niemożliwe. Powstałe wtedy organizmy przetrwały w mniej lub więcej zmienionej postaci do dziś. A, że państwa te na przestrzeni lat prowadziły między sobą wojny, czy też utrzymywały przyjazne stosunki, ktoś zawsze musiał być pokrzywdzony. Wojny wiadomo, sojusz zawsze
był wymierzony przeciw komuś, toteż postać robiąca coś dobrego dla swojego kraju, stawała się automatycznie wrogiem drugiego.
Wyjątek może stanowić jedynie starożytność. Istniejące wtedy europejskie państwa dziś nie istnieją, więc Juliusz Caesar dziś nie jest uznawany za wroga Francuzów. Zresztą Galowie mało mają wspólnego z Francuzami. Jednakże nawet postacie starożytne nie mają jednolitej opinii, jednakże podziały nie dotyczą już narodów, a różnych stanowisk zajmowanych przez historyków.
Nawet postacie jednoznacznie uznawane za te o negatywnym wpływie na historię świata podlegają podziałom. Stalin mimo wszystko uznawany jest przez sowieckich patriotów za bohatera.
Jedynymi osobami wolnymi od tych podziałów mogą być naukowcy, badacze,
artyści, odkrywcy, ale tylko jednostki apolityczne.
Podsumowując można stwierdzić, że ludzi o jednakowej opinii nie ma, bądź jest ich bardzo mało. Tak czy inaczej powodem dla którego powstają rozbieżności w ocenach postaci historycznych jest polityka.

Co do Napoleona to może nie aż taki bohater, po prostu przechodził obok Polaków to im pomógł IMO nie można jednak stwierdzić, że nie zrobił niczego dla Polaków, nie ważne czym się kierował.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Thought
Saiyanin
Saiyanin
[ Klan Takeda ]
Thought
Dni na forum: 6.150
Posty: 238
Skąd: ...
Hitler.
Pomijając neonazistów chyba nie ma nacji, która uznawałaby go za bohatera.

When Thought looks in a mirror the mirror shatters, because not even glass is stupid enough to get in between Thought and Thought.
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.681
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Zaleąży czy jako osobę dobrą uważa się osobę pożyteczną , czy czyniącą dobrze. A nawet patrząc tylko na interesy , to do dobrych zaliczyłbym:
Kazimierza Wielkiego , Churchill ( zawsze jednak raczej na plus) .
-
Hitler , Kaligula , Chemberlein .

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Kyasarin Kobieta
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]

Wiek: 32
Dni na forum: 6.203
Posty: 633
Skąd: Kielce
Według mnie nie ma w kręgach politycznych takiej osoby, którą akceptował lub z której poglądami zgadzał się każdy. Można jednak, jak to zrobił(a) Thought, doszukiwać się postaci negatywnych. Na pewno każdemu przychodzi na myśl Adolf Hitler, uznany za największego zbrodniarza w historii nowożytnej, żeby nie pokusić się o historię ogólną. Ale, jak znowu zauważył(a) Thought, bronić go będą neonaziści..
Joe Weider napisał(a):
Wojny wiadomo, sojusz zawsze
był wymierzony przeciw komuś, toteż postać robiąca coś dobrego dla swojego kraju, stawała się automatycznie wrogiem drugiego.
Tak jest zbudowany ten świat, myślę, że każdy człowiek chce najlepiej dla siebie i dla swoich rodaków, bliskich.. Dlatego rodzą się konflikty, nie da się zaspokoić wszystkich. Może nie odkryłam Ameryki, ale takie jest moje zdanie i - w moim odczuciu- prawda. A propos odkrywania Ameryki, pozwolę sobie poważyć stwierdzenie:
Joe Weider napisał(a):
Jedynymi osobami wolnymi od tych podziałów mogą być naukowcy, badacze,
artyści, odkrywcy, ale tylko jednostki apolityczne.
Chyba wiadomo, o kogo chodzi. Kolumb i konkwistadorzy. Co prawda to prawda, odkrycie Ameryki(jak jednak wiadomo, Kolumb to tylko symboliczny odkrywca) było dla cywilizacji europejskiej wielkim skokiem w przód. Rozwijały się kraje prowadzące i fundujące Wielkie Odkrycia, żeglarze zdobywali sławę i pieniądze, do Europy trafiły nowe towary, kawa, etc. Odkryto złoża złota, Europa miała z podboju Ameryki same korzyści. Ale do sedna: Joe mówił o Galach, ja powiem słówko o Majach i Aztekach. Myślę, że mimo wszystko należy wziąć pod uwagę nieistniejące ludy, bo przecież tacy Majowie umierali sobie na europejskie choroby, a konkwistadorów obchodziło to tyle, co i nic. Żadna postać historyczna nie jest dobra dla wszystkich. Odpowiadając na pytanie Szarego: uważam, że postać absolutnie pozytywna, pokuszę się nawet o negatywną, nie może istnieć. No, chyba, że powstanie Utopia..

A jako ciekawostkę co do Galów i Juliusza Cezara: Juliusz Cezar, zanim obwołał się cezarem rzymskim, był zarządcą Galii, potem otrzymał dożywotni tytuł dyktatora dla zachowania "republiki", "rządził sobie". Ale o co mi chodzi: zarządca Galii, Juliusz Cezar kochał Galów, już jako dyktator uczynił ich obywatelami Imperium, nadając im specjalne prawa spośród ludów podbitych. Nie rozumiem więc, dlaczego miałby być wrogiem Galów? Ale to tylko ciekawostka z lekcji historii
Shiro Mężczyzna
"The Human Typhoon
The Human Typhoon
[ Klan Asakura ]
Shiro
Wiek: 35
Dni na forum: 7.019
Plusy: 4
Posty: 2.219
Skąd: Białystok
Jakby nie patrzeć wszystko co działo się w historii było z myślą o ludzkim dążeniu do lepszego, to iż taki ambitny Napoleon pokonywał swoich rywali, Prusy, Austrię, Rosję i dzięki niemu Francja wzniosła się ponad własne wyżyny, ludność była szczęśliwa odbijało się to również negatywnie na czymś innym.
Nie ma i nie będzie osoby, wydarzenia historycznego, które wniesie same pozytywy.
Równie dobrze można przytoczyć postać wspomnianego Kolumba, czy Piotra I, a nawet Saladyna, każdy starał się robić dobrze, czy to dla siebie, czy to dla swojego narodu/państwa, ale negatywnie odbijało się to na innych narodach/państwach tudzież osobach ;p

Nigdy nie da się wszystkim dogodzić, tak jak w dzisiejszym życiu

Jedno jest pewne, wszystkie dążenia, czy to w naszych oczach pozytywne, czy negatywne było z myślą o człowieku, nawet taka nazistowska idealogia Hitlera zawarta w Main Kampf, chodź sam z własnej strony potępiał jakiekolwiek czyny, które zatracają moralność ludzką ;]

W sumie nurtuje mnie postać Oktawiana Augusta, z jednej strony gdy doszedł do władzy w Rzymie po raz pierwszy zapanował pokój tzw. Pax Romana, czyli innym słowem zadowolił swoje "państwo", a zarazem zniwelował u sąsiadów obawę przed Rzymskim imperializmem.
Co wy na to?

Tyle, ode mnie ;p

Sometimes baby
We make mistakes
Dark and hazy
Prices we pay
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.237
Skąd: ふざけた時代
*****. I muszę od nowa posta pisać, bo jak już w SBku wspominałem, prąd mi się resetuje...

Szarak napisał(a):
Karol Wojtyła - dla nas święty za życia, doskonały polityk, ojciec narodów, wzór i autorytet, największy Polak obecnych czasów. Dla krajów zachodu - konserwatysta blokujący reformy, broniący swoich podwładnych pedofilów.
Oj, obawiam się, że z Janem Pawłem II tak łatwo to nie ma.
"Przez nas", czyli przez kogo? Co najmniej przez katolików, których jest 17% (wg jakichś tam danych z wikipedii). Poza tym był on "popierany" także przez wielu innych ludzi, nienawidzony natomiast głównie przez Semitów i część ateistów, ale tutaj to już się ewidentna nietolerancja kłania. Jak dla mnie wynik zadowalający w sumie.

A co do pytania Szarusia, z pierwszego posta, to oczywiście, że takich ludzi nie ma...

Ten post ma także drugie dno.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.610
Plusy: 2
Posty: 1.408
Rolą historii, jako dziedziny wiedzy, nie jest ocenianie kogokolwiek.
Historia ma za zadanie przedstawić nam obraz świata, który minął. I tylko tyle. Absolutnie nic więcej.
Sine irae et studio- bez gniewu i pasji, a zatem skrajnie obiektywnie i z maksymalnym możlwym dystansem.
Tak historia przedstawia nam wydarzenia. Ukazuje nam ich przyczyny, przebieg i skutki. Ukazuje jednostki, społeczności i ich osiagnięcia ale sama ich nie ocenia. Historia po prsotu mówi jak było. I w tym mówieniu o przeszłości, zawsze jest prawdziwa.
Dletego z punktu widzenia historii nie istenieją kompromisy historyczne, bo rolą historii nie jest oceninianie czegokolwiek.

Historia jest jedna i uniwersalna dla całego świata.
Jedyna różnica to sposób. w jaki się ją przedstawia a potem interpretuje.
Gdy mówimy, że jakąś osobę lub wydarzenie oceni historia, to znaczy, że daną osobę lub wydarzenie oceni przyszłość, a zatem oceni morlaność i światapogląd ludzi, którzy jeszce się nie urodzili. To ludzkie patrzenie na historię rodzi niejasności, każe szukać kompromisów i sposobów interpretowanie wydarzeń z przeszłości.

Dlatego właśniei, nawet najwięksi zbrodniarze w dziejach- Stalin czy Hitler, w określonych społecznościach czy czasach, doczekaja się rehabilitacji czy wręcz będą interpretowni jak bohaterowie.
Analogicznie największe umysły, najwybitniejsi myśliciele czy politycy, których osiągnięcia będzie się bagatelizować, umniejszać.
I nie ma szans by było inaczej.
Bo choć historia jest jedna- zawsze taka sama, to sposobów mówienia i pisania o niej jest nieskończenie wiele.

Obawiam się, że znalezienie osoby, która w historiografii całego świata zawsze będzie oceniana dokładnie tak samo, jest zadaniem niemożliwym.
Ludzkośc po prostu nie jest w stanie stworzyć jednego, uniwersalnego punktu widzenia na własną przeszłość.

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Kompromis historyczny
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook