Forum Dragon Ball Nao

» Największy zbrodniarz wszech czasów - Szatan czy Bóg, czyli perły przemyśleń teologicznych ocena: 10,00 (głosy: 2)110

Strony:   1, 2, 3  
Q'ccaon'naeaeccer
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Takeda ]
Q'ccaon'naeaeccer
Wiek: 24
Dni na forum: 6.277
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 668
Skąd: się biorą prześliczni Azjaci? Kocham kuchnię japońską!
Panowie! Ilekroć czytam wypowiedzi części z Was, odnoszę nieodparte wrażenie, że teizm uniemożliwia Wam obiektywną ocenę sytuacji. Matematyka jednak nie kłamie. Podliczono, że w historii świata Bóg zabił ponad dwa miliony ludzi, Szatan z kolei zaledwie dziesięcioro (sic). Wobec tego nie ulega raczej wątpliwości, że jeśli Szatan zasługuje na miano mordercy, dla Boga stosowniejsze byłoby określenie "ludobójca". I proszę mi nie mówić, że te miliony to statystyka i rozczulać się należy nad dziesięcioma jednostkami.

Ktoś zaraz zakrzyknie gromkim głosem: Bóg zabijał, ale to Szatan skazał tylu a tylu ludzi na potępienie! Przepraszam bardzo, ale czym jest potępienie? Zgodnie z definicją: odwróceniem się od Boga. Czyli Szatan prezentował po prostu odmienne stanowisko, a ci, którzy go poparli, zostaną potępieni. Brak zbawienia jest karą za poglądy, za reprezentowany system wartości, za niewyznawanie "jedynie słusznej" ideologii. Wobec tego nie wydaje się niczym dziwnym przyrównywanie średniowiecznej teokracji do systemów totalitarnych.

Odpowiedzią na moje słowa byłby zapewne argument, że Bóg stworzył ludzi, ergo ma prawo decydować o ich losie. Wszak kto inny niż stwórca ma prawo do unicestwienia swego dzieła? Logiczne. Tak jak ja mogę rozwalić dzbanek, który wyrzeźbię, tak Bóg, który mnie stworzył, może rozwalić mnie. Kuriozalny jest tylko fakt, że osoby argumentujące w ten sposób zwykle sprzeciwiają się aborcji. A przecież rodzic powinien móc zabić nie tylko płód, ale i narodzone dziecko (nawet dorosłe), jeśli tylko osobiście je spłodził!

Zresztą, Biblia wielokrotnie zaleca dzieciobójstwo jako znakomite (bo skuteczne) remedium na problemy wychowawcze, że wspomnę tylko Kpł, 20, 9 i Pwt, 21, 18-21. Bóg, rzecz jasna, nie jest hipokrytą i także stosuje się do tych zasad. Wykończył wszakże większość populacji przedpotopowej oraz wyrżnął w pień niemal całą Sodomę i Gomorę. Z kolei gdy jego naród wybrany wszedł w konflikt z mieszkańcami Egiptu, miłościwy stwórca przy pomocy swego anioła uśmiercił wszystkie pierworodne egipskie dzieci. Imponujące!

Ktoś powie, że to wszystko Stary Testament, czasy Boga początkującego, który używał siły do panowania nad światem. Że teraz Bóg nie stosuje ani nie zaleca takiego postępowania z niepokornymi dziećmi, nie morduje niewinnych i nie popełnia ludobójstw. Czy to do końca prawda? Otóż nie. W Objawieniu Janowym czytamy wyraźnie, jak będzie wyglądał przebieg dni ostatnich. Nieprawości Szatana sprowadzą się w gruncie rzeczy do utrudnienia handlu. Z kolei Bóg, o, on osiągnie prawdziwy kunszt w zadawaniu cierpienia!

Słynni czterej jeźdźcy: zwycięstwo, wojna, głód i śmierć oraz ogrom klęsk żywiołowych to dopiero preludium. W końcu z czeluści uwolniona zostanie armia Abaddona, która zadawać będzie cierpienie wszystkim ludziom bez znamienia Boga na czole. Dotknięci tą klęską będą przeżywać straszliwe męczarnie przez pięć miesięcy, lecz nie będą mogli umrzeć. Ale zaraz, zaraz, armia Piekła masakruje Ziemię z rozkazu Nieba, Ziemię, która znajduje się wszak pod władzą Piekła? Czyżby sprzeczność? A może błąd interpretacji?

Proponuję cofnąć się w czasie, do chwili, gdy raj nie był jeszcze utracony, a Adam i Ewa żyli razem w szczęściu. Tę uroczą sielankę przerwał przebiegły wąż. Wskutek jego namów Ewa zjadła owoc z drzewa poznania dobra i zła, po czym poczęstowała nim męża. Skutki? Obojgu otworzyły się oczy, poznali dobro i zło. Bóg wpadł we wściekłość i rzekł: "Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki.".

Niektórzy chwalą Boga za wolną wolę, którą obdarzył ludzi. Uznają, że istoty mogące wybrać między dobrem a złem są lepsze od takich, które mogą czynić tylko dobro. Ale zaraz, zaraz, Bóg przecież nie chciał, by człowiek poznał różnicę między dobrem i złem! Do skosztowania owocu i tym samym zdobycia wolnej woli nakłonił Adama i Ewę wąż, czyli Szatan! Wkrótce później Szatan wraz ze swymi aniołami zstąpił na Ziemię i nauczał ludzi. Bóg zareagował na to wypowiedzeniem mu wojny i potopem... Czy tylko mi przypomina się Prometeusz?

Bóg, nazywany miłościwym stwórcą, cechuje się paradoksalnie gigantycznym okrucieństwem wobec ludzi. Dystansuje się wobec nich i żąda posłuszeństwa oraz czci; wymaga od nich, by znosili w życiu cierpienie, stanowiące pokutę za nieposłuszeństwo. Szatan z kolei, uznawany za złego demona, nie chce, by ludzie go czcili. Ofiarowuje im wolność od Boga i namawia do poszukiwania szczęścia z dala od niego, na własną rękę. Jedynym jego grzechem wydaje się bunt przeciw Bogu. Zaraz, zaraz – grzechem?

Biblijny Bóg przypomina Demiurga – bezlitosnego boga, stworzyciela świata materialnego. Z kolei Szatan, zbuntowany anioł, ma wszelkie cechy Prometeusza. Może Szatan zbuntował się przeciwko Bogu przerażony jego okrucieństwem? Może to on jest dobroczyńcą ludzkości, a Bóg jej oprawcą? Może większość chrześcijan – nie licząc manichejczyków oraz gnostyków (zwłaszcza ofitów), "sekt" wymordowanych przez jedynie słuszny Kościół rzymskokatolicki – popełnia największą pomyłkę w dziejach, wielbiąc swego ciemięzcę?


Pozdrawiam serdecznie.
Q.

At thy twilight, old thoughts return, in great waves of nostalgia.
Rinnegan
Demon
Demon
[ Klan Kutang ]
Rinnegan
Wiek: 35
Dni na forum: 6.551
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 3.217
Skąd: Włocławek
Q'ccaon'naeaeccer napisał(a):
Może Szatan zbuntował się przeciwko Bogu przerażony jego okrucieństwem?
Tego nie napisali ...... kto tam wie, co działo się w "zaświatach" jeszcze przed istnieniem Wszechświata ?

Q'ccaon'naeaeccer napisał(a):
Może to on jest dobroczyńcą ludzkości, a Bóg jej oprawcą?
Hmm wielu ludzi cierpi głód na świecie i jest prześladowanych , mordowanych. Czyja to jest sprawka? Hmm to zło, które zasadził Szatan , chyba się nie mylę?

Zgodnie z tym co napisales Q, sadzisz, ze to Bóg jest źródłem zła...
Zaintrygowało mnie to, gdy Bóg rozkazal swym aniołom zabic po kazdym najsarszym synu Egipskim. Przeciez wielu z nich nie bylo powiazanych z niczym złym.

Tak samo z Sodomą i Gomorą, co takiego tam się strasznego wyczyniało, że musiało dosjc do takiej rzezi...

Przypomina mi sie opis dyktatury Vlada , ktory to wymordowal dziesiatki tysiecy ludzi z kompanami i nic na niego nie bylo zrzucone...

Także 10 plag Egipskich... to juz byla przesada, ale najwieksza był Iwlki Potop, ktorego wody pokryly wszystkie gory i lady. Z naukowego punktu to niemozliwe, gdyz nie istnieje tyle pary wodnej w atmosferze by pokryc taka iloscia wody na Ziemi. Co najwyzej starczyloby to na 23 milimetry, wiec musial to byc tylko iwylacznie cud...
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.239
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Zabawny temat, szczególnie, że nie możemy stwierdzić istnienia Boga i Szatana, a my jesteśmy tylko ludźmi. Albo aż ludźmi. Co zresztą i tak nie zmienia faktu.

Hmm wielu ludzi cierpi głód na świecie i jest prześladowanych , mordowanych. Czyja to jest sprawka? Hmm to zło, które zasadził Szatan , chyba się nie mylę?
Jesteś pewien? A może to jednak kara boska, wszak ideą życia ludzkiego ma być cierpienie. Wyżej przytaczana, czy raczej wspominiana, opowieść o Hiobie tylko tego dowodzi. Pójdę dalej: Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem ich jest Królestwo niebieskie" A któż może stwierdzić, czy cierpienie jest zasłużone oraz co kryje się tak dokładnie pod terminem "sprawiedliwość"?

Nawracając do dyskusji, nie można stwierdzić kto lepszy a kto gorszy. Tego po prostu nie wiemy lub jestesmy za głupi. Taaak... problem teodycei istnieje od wieków i o wiele tęższe umysły łamały sobie nad tym głowy, niczego jednoznacznego nie wnioskując. Natomiast zaciekawiła mnie jedna rzecz. Niektórzy z Was twierdzą, że to Bóg stworzył Szatana, ale Biblia na ten temat milczy. Coś tu nie gra. Patrząc znów na problem teodycei wychwytujemy jedno pytanie: "Unde malum?", Dlaczego dobry Bóg pozwala na istnienie zła? Co z kolei w jakiejś części dowodzi, że zło nie wyszło od niego. Skąd zatem?

Ilekroć czytam wypowiedzi części z Was, odnoszę nieodparte wrażenie, że teizm uniemożliwia Wam obiektywną ocenę sytuacji.
Obawiam się, że taka ocena nie istnieje. Gdybanie kolegi na końcu swojej wypowiedzi najlepiej temu dowodzi. A patrząc jeszcze na Twoją osobę jak i osobę Szaraka, myślę, że nie chodzi tu tyle o poglądy co o Was samych z czego pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Drakan: 18.11.2007, 0:26
Kyasarin Kobieta
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]

Wiek: 32
Dni na forum: 6.230
Posty: 633
Skąd: Kielce
Ja myślę, że nie da się ocenić, kto jest "gorszy". Jednak moja wiara jako tako(a nawet bardzo) nakazuje mi wierzyć, że to Bóg jest istotą, która zrobiła dla ludzi więcej dobrego. Bo czy dobry ojciec nie każe swoich dzieci za przewinienia, by nauczyły się dobrze żyć?

A lektura księgi Hioba nie tyle utwierdza mnie w przekonaniu, że Szatan jest zły i złośliwy w stosunku do ludzi, ile do Boga.

Drakan napisał(a):
Dlaczego dobry Bóg pozwala na istnienie zła? Co z kolei w jakiejś części dowodzi, że zło nie wyszło od niego. Skąd zatem?
odpowiedź masz wcześniej, oto i ona:
"Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego co żyje, jak to uczyniłem."
A zło powstało, bo Bóg chciał dla człowieka dobrze. Paradoks? No tak, ale zło wynika z wolnej woli człowieka. I z wolnej woli anioła, który zbuntował się prawom, ustalonym przez Boga.

I tu wysuwa mi się wniosek, pytanie właściwie: czyli jednak, bądź co bądź, Istota, dzięki której tu jesteśmy, nie jest tak idealna, jak przekazuje nam Kościół? Jedyną odpowiedzią wydaje się być wymowne milczenie..

To tyle..
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.239
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Kyasarin napisał(a):
Drakan napisał(a):
Dlaczego dobry Bóg pozwala na istnienie zła? Co z kolei w jakiejś części dowodzi, że zło nie wyszło od niego. Skąd zatem?
odpowiedź masz wcześniej, oto i ona:
"Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego co żyje, jak to uczyniłem."
Nie sądzę. To może najwyżej dowodzić, że człowiek jest zły sam z siebie, a raczej to pewne że sam tego nie wynalazł. Bóg stwierdzając ten fakt dopiero po jakimś czasie, przyznaje, że to nie jest zależne od niego. Czytając Biblię zło poznano przez Szatana, a tego Bóg nie stworzył. Problem istnieje dalej. (paskudnie po polskiemu mi się pisze )

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.637
Plusy: 2
Posty: 1.408
Perły przemyśleń teologicznych...

Hmmm...

Tak przeglądam sobie ten temat, i wydaje mi się, że nie wiele w nim teologii. No cóż...

Ale spróbujmy:)
Po pierwsze- kim jest Bóg?
Po drugie- kim jest szatan?

Wypadałoby znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Choć obawiam się, że przerastają one możliwości tego tematu...

W temacie padło tez bardzo istotne pytanie o pochodzenie zła. Skąd się wzięło i jakim cudem(?) znalazło sie w Raju?

A do pytanie, kto bardziej zasłużył sie dla ludzkości, jeszcze wrócę

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.707
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Trochę mie męczy już ten sam temat odgrzewany 1000 razy , ale jak widać niektórzy jeszcze mają trochę żółci do wyplucia. Tak więc jedno pytanie do Q i Szarego: Jaki Bóg?

A tak poza tym:
Jak śpiewa Waits w piosence "Heartattack & Wine" , "Nie ma diabła to tylko Bóg kiedy jest pijany". Pomijając to że prowokacja wyjątkowo marna to trochę przypomina mi komiks "Kaznodzieja". Ale tam chociaż kreska była fajna. Ja w każdym razie jestem * zadowolony z wolnej woli , ale nie dziwie się że wielu chciałoby ją w sobie wykastrować ( bo rozumiem że to jeden z głównych zarzutów).
Q'ccaon'naeaeccer napisał(a):
Podliczono, że w historii świata Bóg zabił ponad dwa miliony ludzi,
Miałem dwóje z matmy , ale przyjmując że to On jest stworzycielem to od początku świata było chyba trochę więcej ludzi niż dwa miliony.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.653
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
nu, Franek, brakowało mi tu Cię.

Trochę mie męczy już ten sam temat odgrzewany 1000 razy , ale jak widać niektórzy jeszcze mają trochę żółci do wyplucia.
Ale na tym forum jeszcze nie!
Tu się bardzo śmiesznie takie tematy rozwijają.
Nie ma nic fajniejszego niż na takim forum założyć taki topic

Jaki Bóg?
Szczerze, za grosz mnie nie obchodzi, o jakim bogu czy Bogu będziesz mówił/mówiła. Ja wziąłem tego (Tego?) najpopularniejszego.

Pomijając to że prowokacja wyjątkowo marna
Każda prowokacja jest marna, a na tę tutaj już kilkunastu dało się nabrać, ergo przynajmniej jest ona udana.

Ja w każdym razie jestem * zadowolony z wolnej woli , ale nie dziwie się że wielu chciałoby ją w sobie wykastrować ( bo rozumiem że to jeden z głównych zarzutów).
Nie no, ja do Boga żalu o wolną wolę nie mam. Tylko najpierw pozabijał egipskie dzieci by kilkaset tysięcy Żydów mogło wyjść z Egiptu, a później na znacznie okrutniejsze czyny dokonywane przez chrześcijan pozwalał. Widzę tu hipokryzję.

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
eMate Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Asakura ]
eMate
Wiek: 32
Dni na forum: 7.052
Posty: 1.327
Skąd: Wałbrzych
Tylko najpierw pozabijał egipskie dzieci by kilkaset tysięcy Żydów mogło wyjść z Egiptu, a później na znacznie okrutniejsze czyny dokonywane przez chrześcijan pozwalał. Widzę tu hipokryzję.
Jakbyś chciał wiedzieć, Egipcjanie sami zabijali dzieci, które okazywały się im niepotrzebne. Więc akurat te nawiązanie do historii wydaje mi się nietrafione.
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.653
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Rozumiem, że wzorem postępowania dla Boga są Egipcjanie?
Rozumiem, że jakbyś wytarzał się w gnoju, a ludzie by Cię wyśmiali, za argument przyjąłbyś, że świnie też tarzają się w gnoju?
Rozumiem także, że według Ciebie, Egipcjanie mordowali pierworodnych?

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
Revania Kobieta
Super Saiyanin
Super Saiyanin
[ Klan Takeda ]
Revania
Wiek: 36
Dni na forum: 6.172
Posty: 406
Chciałabym wspomnieć coś na temat tego niby 'idealnego' boga (nie poprawiajcie mnie za pisanie z małej litery, robię to specjalnie). Nie ma istoty doskonałej, jest to po prostu niemożliwe. Klasyczny przykład: ten wasz bóg nie byłby w stanie stworzyć kamienia tak ciężkiego, żeby nie móc go potem podnieść. Jeśli byłby doskonały, to mógłby zrobić wszystko, prawda? A jednak nie może.
Shihouin Mężczyzna
Skryty w cieniu poprostu
Skryty w cieniu poprostu
[ Klan Kaeshi ]
Shihouin
Wiek: 32
Dni na forum: 6.800
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 3
Posty: 942
Skąd: G-City
Wypowiem się, choć przyznaję że nie jestem ani praktykującym chrześcijaninem ani przeciwnikiem. Czytając sobie posty poprzedników cały czas pisano:

Bóg stworzył Szatana, czyli stworzył zło (coś w tym stylu). To wydaje mi się omylną teorią, bo tak jak matka rodzi syna który w końcu sam zdecyduje jaką ścieżką pójdzie to sama matka nie rodzi "dobra" lub "zła".

Inną sprawą jest to że Bóg czy też Szatan sprawia że ludzie cierpią w dzisiejszych czasach to chciwość i wiele innych złych cech sprawiają że ludzie cierpią, a MY ludzie szukamy wymówki tak jak małe dziecko bojące się przyznać do winy.


Bóg UKAZUJE (nie mylić z sprawca tego cierpienia) nam cierpienie jednych by drudzy je naprawili. Uważacie też że droga do nieba to samo cierpienie, ale to logiczne że człowiek może wejść do raju jeśli jest krzywdzonym, a nie jest krzywdzącym.

(może błędnie interpretuję wasze posty z powodu trudności tematu, więc z góry przepraszam)

W końcu łatwiej jest zejść po schodach na dół niż do góry po drabinie


Pozdrawiam

[img198.imageshack.us/img198/1294/finalsygjrock2.jpg]
"Hana wa sakuragi , hito wa bushi." - "Wśród kwiatów wiśnia wśród ludzi wojownik."
"Leć jak motyl, kłuj jak pszczoła"
Santoryu

Kaeshi Klan
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.653
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Bóg stworzył Szatana, czyli stworzył zło (coś w tym stylu). To wydaje mi się omylną teorią, bo tak jak matka rodzi syna który w końcu sam zdecyduje jaką ścieżką pójdzie to sama matka nie rodzi "dobra" lub "zła".
Podejrzewam, że ta matka miała swoją matkę.
Przed Bogiem nie było nic. Bóg nie miał matki. To on rozdzielił Zło i Dobro.

Bóg UKAZUJE (nie mylić z sprawca tego cierpienia) nam cierpienie jednych by drudzy je naprawili. Uważacie też że droga do nieba to samo cierpienie, ale to logiczne że człowiek może wejść do raju jeśli jest krzywdzonym, a nie jest krzywdzącym.
Ukazuje? Naprawiali?

Kpisz?
Wiesz, ile potrzeba do wyżywienia ludzi na całym świecie? 13 mld dolarów. Tyle się wydaje w Europie rocznie na kosmetyki. Cóż, widać ludzie mają Boga głęboko.

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
Shihouin Mężczyzna
Skryty w cieniu poprostu
Skryty w cieniu poprostu
[ Klan Kaeshi ]
Shihouin
Wiek: 32
Dni na forum: 6.800
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 3
Posty: 942
Skąd: G-City
Szarak napisał(a):
Kpisz?
Wiesz, ile potrzeba do wyżywienia ludzi na całym świecie? 13 mld dolarów. Tyle się wydaje w Europie rocznie na kosmetyki. Cóż, widać ludzie mają Boga głęboko.
Jednak Bóg mówi o pomaganiu ludziom w potrzebie nie ile masz dać na tace tylko zrobić coś co choć w minimalnym stopniu im pomoże. Myślisz jakby żadnej wiary nie było to na tym świecie byłoby lepiej? - myślę że wtedy nie było by na kogo zwalić winy.

[img198.imageshack.us/img198/1294/finalsygjrock2.jpg]
"Hana wa sakuragi , hito wa bushi." - "Wśród kwiatów wiśnia wśród ludzi wojownik."
"Leć jak motyl, kłuj jak pszczoła"
Santoryu

Kaeshi Klan
Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.997
Plusy: 25
Posty: 2.091
Shihouin napisał(a):
Bóg stworzył Szatana, czyli stworzył zło (coś w tym stylu). To wydaje mi się omylną teorią, bo tak jak matka rodzi syna który w końcu sam zdecyduje jaką ścieżką pójdzie to sama matka nie rodzi "dobra" lub "zła".
Skoro bóg pozwala na egzystencję szatana jako tego "złego", to jest za te zło odpowiedzialny. Jeżeli jest wszechmogący, to mógłbym do rozpowszechniania się tegoż "zła" nie dopuścić. Natomiast, jeśli dopuszcza je tylko po to, żeby wystawić ludzi na próbę, to wszyscy jesteśmy zabawkami w jego rękach. Bo co, oprócz satysfakcji, można mieć z oglądania kukiełek w teatrzyku jakim jest świat? Zwłaszcza, gdy scenariusz przedstawienia pisze się samemu? Raczej niewiele. Gdy przyjmiemy, że on stworzył nas na swoje podobieństwo, to wynika, że wszystko co robimy, w jakimkolwiek stopniu nie sprzeciwia się jego naturze.

Shihouin napisał(a):
Myślisz jakby żadnej wiary nie było to na tym świecie byłoby lepiej? - myślę że wtedy nie było by na kogo zwalić winy.
Myślę, że tak. Historia pokazała, że większość osiągnięć ludzkości zawdzięcza się ludziom o świeckich poglądach. Ta sama historia daje do zrozumienia, że większość konfliktów miało podłoże religijne lub parareligijne. A co do zwalania winy... - to nic innego jak pójście na łatwiznę.
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.653
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Jednak Bóg mówi o pomaganiu ludziom w potrzebie nie ile masz dać na tace tylko zrobić coś co choć w minimalnym stopniu im pomoże. Myślisz jakby żadnej wiary nie było to na tym świecie byłoby lepiej? - myślę że wtedy nie było by na kogo zwalić winy.
Teraz mi głupio, bo śmiałem się z starego, bardzo religijnego tekstu mojego przyjaciela - było w nim o pukaniu Jezusa do jego okna, czym bardzo mnie rozbawił. Ale widzę, że tego jest więcej. Rozumiem, że Bóg przemawia do Ciebie. Bo chyba nie opierasz swojej wypowiedzi o ideologię Kościoła Katolickiego, który ma przecież Boga równie daleko od siebie co ja? Jesteś prorokiem? Swoją drogą, ciekawe, że skoro Bóg mówi o pomaganiu innym, WSZYSTKIM (coście uczynili najmniejszemu z braci itd.), to On właściwie pomaga tylko komu Narodowi Wybranemu. Hipokryzja.
Czy jakby żadnej wiary nie byłoby na świecie, byłoby lepiej? To właściwie nie możliwe, wiara ludziom jest potrzeba. Ale jeśli nie - tak, uważam, że byłoby zdecydowanie lepiej.
Czy ja zwalam winę na Boga? Nie, usiłuję potwierdzić moja opinię, mówiącą, że Bóg najzwyczajniej ma nas w swoim boskim Dupsku.

Pozdrawiam
=*

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 74
Dni na forum: 6.398
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Wybacz zwlekanie, odpisuje chociaż niechętnie.

Szarak napisał(a):
Niekoniecznie po małżeński !
A jednak
Wystarczy słuchać kazań.

Szatan był Serafinem, a Ci posiadali wolną wolę zupełnie jak ludzie. To nie Bóg stworzył zło, ale Szatan przeciwieństwo dobra.
Primo, Serafini nijak z kapusty się nie wzięli - pochodzą oni od Boga.
Secundo, nic co ludzkie, Bogu obce nie jest - bo to byt doskonały.
Tertio, bez ingerencji Boga, nie jesteś w stanie niczego stworzyć. Bóg stworzył Szatana, który nosił w sobie zło. Bóg stworzył zło.
Quatro, wszystko dzieje się z woli Boga.
Bóg nadał Aniołą wolną wolę, dlatego też bunt nie był zależny od Boga.

Jezus został zesłany by leczyć dusze, nie ciała. Przekazywał on słowo Boże, odpuszczał grzechy, nauczał, nie jego misją było uzdrawiać. Choć gdybyś czytał pismo święte jak utrzymujesz wiedziałbyś, że Jezus uzdrawiał napotkanych niepełnosprawnych.
To po kiego ich uzdrawiał?
Przeczysz sam sobie.
A Jezus nie został wysłany by nauczać. Przynajmniej nie tylko. Został wysłany żeby zbawić ludzi, czyż nie?
Uzdrawiał by ukazać dobroć pańską, tak czy inaczej uzdrawianie nie było jego priorytetowym zadaniem. A do zbawienia ludzi dążył przez przykłady, które wcześniej wypisałem.

Nie, to ludzie odebrali sobie nieśmiertelność, i po raz kolejny kłania się Pismo Święte, które ponoć czytałeś.
"Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki.".

(Rdz 3, 22)

Ha!, i po raz kolejny kłania się Pismo Święte, które ponoć czytałeś.
W raju Adam i Ewa żyli będąc nieśmiertelnymi. Mimo surowego zakazu Boga zerwali owoc zakazany przez co skazani zostali, oni oraz ich potomkowie na cierpienia oraz śmierć.

Revania napisał(a):
Chciałabym wspomnieć coś na temat tego niby 'idealnego' boga (nie poprawiajcie mnie za pisanie z małej litery, robię to specjalnie). Nie ma istoty doskonałej, jest to po prostu niemożliwe. Klasyczny przykład: ten wasz bóg nie byłby w stanie stworzyć kamienia tak ciężkiego, żeby nie móc go potem podnieść. Jeśli byłby doskonały, to mógłby zrobić wszystko, prawda? A jednak nie może.


Ewidentnie Szarak ma na myśli Boga, w którego wierzą Chrześcijanie. Z tego co pamiętam już w podstawówce na lekcjach polskiego, przy interpretacji Biblii, nauczycielka wyjaśniała, że według wierzeń Chrześcijan Bóg jest istotą doskonałą. A tu taka niespodzianka, ktoś wyskakuje i wbrew wierzeniom mówi, "on nie jest doskonały!", nie mając na to w dodatku żadnego sensownego dowodu. Gdyby to było Twoje zdanie, nie miałbym nic przeciwko, ale obecnie mówisz jak gdyby to był fakt.. A te Twoje, śmieszne, argumenty, to czyste rozważania teologiczne.
"ten wasz bóg nie byłby w stanie stworzyć kamienia tak ciężkiego, żeby nie móc go potem podnieść"
Masz na to jakiś dowód ? Zresztą pytanie brzmiało inaczej.
Skoro to jest jedyne potwierdzenie Twojej tezy, to moje pytanie brzmi "Ile diabłów zmieści się na czubku noża ?". (Równie głupie pytanie)

Hmmmm, co do Szatana, to gdyby był "Prometeuszem ludzkości" to chyba nie powstrzymywałby Jezusa przed zbawieniem ludzi ?
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.653
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Wybacz zwlekanie, odpisuje chociaż niechętnie.
Nie ma problemu, rozumiem - i mi rok szkolny daje popalić.

Wystarczy słuchać kazań.
O tym mówię.
Albo chodzić na lekcje religii.
Chcesz, to zacytuję mądre, katolickie księgi.

Bóg nadał Aniołą wolną wolę, dlatego też bunt nie był zależny od Boga.
Owszem, ale to nie wyjaśnia niczego. I nie neguje moich argumentów.

Uzdrawiał by ukazać dobroć pańską, tak czy inaczej uzdrawianie nie było jego priorytetowym zadaniem. A do zbawienia ludzi dążył przez przykłady, które wcześniej wypisałem.
Czyli kolejny raz spotykamy garstkę Wybranych. Jak zwykle.
A, czy mi się zdaje, czy Jezus czasem nie zbawił ludzi poprzez śmierć i zmartwychwstanie? o.0

W raju Adam i Ewa żyli będąc nieśmiertelnymi. Mimo surowego zakazu Boga zerwali owoc zakazany przez co skazani zostali, oni oraz ich potomkowie na cierpienia oraz śmierć.
To nie oni siebie ukarali. To Bóg ich ukarał. Bo osiągnęli wyższy poziom, przekładając na pokemony - ewoluowali! Bóg wpadł we wściekłość, ukarał i wygnał ich.

Pozdrawiam.

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.707
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Szarak napisał(a):
Szczerze, za grosz mnie nie obchodzi, o jakim bogu czy Bogu będziesz mówił/mówiła. Ja wziąłem tego (Tego?) najpopularniejszego
Weźmy na przykład Aresa. Ten był dopiero zbrodniażem. A tak na serio , to odniosłem się raczej do twierdzenia że Boga nie ma w swoim pytaniu.

Nie no, ja do Boga żalu o wolną wolę nie mam. Tylko najpierw pozabijał egipskie dzieci by kilkaset tysięcy Żydów mogło wyjść z Egiptu, a później na znacznie okrutniejsze czyny dokonywane przez chrześcijan pozwalał. Widzę tu hipokryzję.

Szarak napisał(a):
Rozumiem, że wzorem postępowania dla Boga są Egipcjanie?
Rozumiem, że jakbyś wytarzał się w gnoju, a ludzie by Cię wyśmiali, za argument przyjąłbyś, że świnie też tarzają się w gnoju?
Rozumiem także, że według Ciebie, Egipcjanie mordowali pierworodnych?
No więc sam sobie odpowiedziałeś. Moralność Boska ( o ile jest On absolutem) jest zgoła doskonalsza od naszej , więc ocenianie jej wg. ludzkich kryterii jest nieporozumieniem. Cytując jednego ze starożytnych filozofów "Gdyby woły miały Bogów to malowałyby ich jako woły".


Klasyczny przykład: ten wasz bóg nie byłby w stanie stworzyć kamienia tak ciężkiego, żeby nie móc go potem podnieść. Jeśli byłby doskonały, to mógłby zrobić wszystko, prawda? A jednak nie może.
A kto powiedział że nie może? To żranicy własnego poznania nie oznacza że to poznanie się kończy w tym miejscu dla Boga.

Na reszte pytań nie chce mi się odpowiadać , bo wszystkie wypowiedzi odnoszą do tego samego - stosowania niewłaściwej metody.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Q'ccaon'naeaeccer
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Takeda ]
Q'ccaon'naeaeccer
Wiek: 24
Dni na forum: 6.277
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 668
Skąd: się biorą prześliczni Azjaci? Kocham kuchnię japońską!
franqey napisał(a):
No więc sam sobie odpowiedziałeś. Moralność Boska ( o ile jest On absolutem) jest zgoła doskonalsza od naszej , więc ocenianie jej wg. ludzkich kryterii jest nieporozumieniem. Cytując jednego ze starożytnych filozofów "Gdyby woły miały Bogów to malowałyby ich jako woły".
No tak, nie powinno się oceniać boga (ogólnie, nie tylko JHWH) wedle ludzkiego standardu, bo to istota wyższa i tak dalej. Ale w takim razie czy to nie idzie w drugą stronę? Jak on może oceniać nas, skoro jest istotą wyższą?

Pozdrawiam serdecznie.
Q.

At thy twilight, old thoughts return, in great waves of nostalgia.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony:   1, 2, 3  

Forum DB Nao » » » Największy zbrodniarz wszech czasów - Szatan czy Bóg, czyli perły przemyśleń teologicznych
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook