Rok 1989 :: Start serii "Dragon Ball Z" (35 lat temu)

» Etyki zawodowe

franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.708
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Czy dostrzeganie potrzebę tworzenia osobnej etyki dla danych grup zawodowych, społecznych etc.? Czy uważacie, że istnieją sytuacje nietypowe dla etyki obowiązującej w normalnych warunkach, które nakazują stworzyć oddzielny system zasad, czy też może służy to tylko wspieraniu interesów ludzi w jakiś sposób ze sobą związanych? Co jeśli wskazania etyki zawodowej są sprzeczne z moralnością danej osoby? Która etyka powinna stać wyżej? I tym podobne.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Avensus Mężczyzna
"Indestructible
Indestructible
[ Klan Asakura ]
Avensus
Wiek: 32
Dni na forum: 6.623
Plusy: 9
Posty: 1.687
Skąd: Gdańsk
Cóż, etyka zawodowa może być jednakowa dla wszystkich grup zawodowych, społecznych, innych. Prawdą jest, że to ludzie tworzą własną tablicę etyczną. W każdej dziedzinie życia/pracy/sytuacji/cokolwiek zachowujemy się inaczej, dorastamy inaczej (moim zdaniem wszystkie kroki życiowe mają wpływ na nasze przyszłe zachowanie), towarzystwo w jakim się kręcimy, to wszystko wyrabiamy sobie z czasem. O co mi chodzi - a o to, że swoimi zasadami chcąc nie chcąc dzielimy się z innymi tworząc przy tym nową etykę. Naszym przykładowym zachowaniem stajemy się wzorcem dla innych ludzi, którzy tworzą sobie w ten sposób pewien tok myślenia. Trochę trudno mi to przekazać słownie, dlatego wyjaśnię to na zasadzie przykładów:

- Jestem mechanikiem samochodowym, pracuję na warsztacie, do każdego klienta podchodzę profesjonalnie i z rozwagą, ale moje moje zachowanie zmienia się w stosunku do współpracowników, bo nie ma potrzeby profesjonalnego podejścia, rozmawiamy na luzie, ale konkretnie. Chowając narzędzia powinienem przestrzegać pewnych zasad, tudzież norm, rozkręcając głowicę powinienem pamiętać o ostrożności, regulując zawory powinienem pamiętać o kolejności zapłonów, etc.
- Jestem ministrem spraw zagranicznych, reprezentuję swój kraj, muszę więc zachowywać się z godnością, aby nie przynieść hańby swemu narodu. Muszę także znać bardzo dobrze język, historię swego kraju, ubierać się i mówić, jak na reprezentanta przystało. Niestety wielu przedstawicieli krajów dokładnie tak jak napisałem tworzy własną etykę. Łamie wiele reguł, które jego poprzednicy starali się unormować, przez co mamy w polityce afery, śmiechy, dochodzenia.

Tak więc na zasadzie tych przykładów chciałem udowodnić, że chociaż etyka może być rzeczą ustaloną i powszechnie wprowadzoną, to każda z osobnych grup zawodowych ustala sobie własne działania, zachowania oraz akcje, co spowodowane jest począwszy od naszego zachowania a na rodzaju wykonywanego zawodu kończąc.

Jeśli chodzi o etykę społeczną, to jest to bardzo podobne zjawisko. Tyle, że niestety zamiast rodzaju zawodu mamy tutaj podział na społeczność dostatnią i ubogą. Można zauważyć, że bogate społeczeństwo zachowuje się bardziej kulturalnie, chcąc udowodnić swoje prawidłowe wychowanie. Zmienia się tu też tok myślenia i postępowania, w zależności od człowieka oczywiście, bo nie chcę stawiać każdego w jednej linii, bo byłoby to głupotą. Ubogie społeczeństwo diametralnie różni się od pierwszego. Z pewnością ma bardziej otwarte oczy na otaczającą rzeczywistość, zazwyczaj jest dużo silniejsze w swoich postępowaniach ze względu na otrzymany od życia kopniak w krocze. Te dwie grupy mają ogólnie ustaloną etykę zachowań, czy reakcji, którą mogą się wzorować poprzez własny instynkt samozachowawczy, ale tak jak napisałem - wszystko zależy od człowieka, bo względnie normalne zachowania dla naszych grup ustalamy my i nasze decyzje.

Podsumowując kilkoma prostymi słowami - "Just live your life".

When music is the weapon, the sickness is the cure
'Love' is making a shot to the knees of a target 120 kilometers away using an Aratech sniper rifle with a tri-light scope
[i43.tinypic.com/33ojrxj.gif]
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Etyki zawodowe
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook