Forum Dragon Ball Nao

» Ulica tysiąca kwiatów

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.159
Plusy: 73
Posty: 15.256
Skąd: ふざけた時代
Autorka Gail Tsukiyama.

W przedwojennym Tokio wychowują się dwaj bracia. Hiroshi chce zostać zawodnikiem sumo, a Kenji postanawia rzeźbić maski dla aktorów występujących w teatrze. W innej dzielnicy mieszkają dwie dziewczynki: niezależna Haru i jej siostra, delikatna Aki. Wszyscy dorastają, marząc o pięknym przyszłym życiu. Wojenna tragedia, rozpoczęta atakiem na Pearl Harbor, a zakończona zniszczeniem kraju przez straszne bomby, krzyżuje i zmienia ich losy. Odtąd nic już nie będzie takie jak było. Nic – poza marzeniami. Czy uda im się je spełnić?
Ta piękna historia obejmuje trzydzieści lat – czas wojny, pokoju, pracy i miłości. Jest dramatyczna, liryczna i pełna malowniczych szczegółów z japońskiej tradycji i codzienności, od tajników sumo i teatru no, po przysmaki tamtejszej kuchni.


Ładna książka, przy okazji wzbogaciłem sobie całkiem nieźle wiedzę o sumo
Jedyny minus, to że zawiera pełno wstawek typu "Hai, tak", "Sayonara", "Hiroshi-sama" itp., bo autorka po angielsku pisze i pewnie chciała, żeby fajnie było, ale dla mnie to jest tylko śmieszne.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Shounen: 02.09.2010, 17:51
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.837
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Dostałam książkę pod choinkę i dopiero w Holandii miałam ją okazję przeczytać xD

Książka trochę smutna. Czytając opis bombardowań przypominały mi się sceny z "Hotaru no Haka" ("Grobowca świetlików").

Bardzo dobre portrety psychologiczne. Duuuuży plus za krótkie rozdziały. Przez to książka szybko się czytała. Tylko miejscami miałam wrażenie, że czytam książkę o kulturze Japonii, a nie dramat wojenny. Widać na pierwszy rzut oka, że pani Tsukiyama mało się interesuje swoim japońskim pochodzeniem. Na serio zdziwiło mnie, gdy w tzw. bibliografii zobaczyłam tytuł: "Japonia dla zielonych", czy "początkujących". No tak. Emigranci z Japonii i córka urodzona w USA. To musiało tak wyglądać.

Ogólnie rzecz biorąc polecam. Piękna historia. Tylko faktycznie te japońskie wstawki były trochę męczące. Mi nie sprawiały wielkiego problemu, ale przypuśćmy, że książka trafia w ręce japońskiego laika, który nie zna znaczenia tych słów. No i co wtedy? Powinni zrobić jakieś przypisy.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Ulica tysiąca kwiatów
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook