Forum Dragon Ball Nao

» Rock na miarę lat 70 - 80

Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.212
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Mam pewne konkretne pytanie, mianowicie czy byłby ktoś uprzejmy wskazać japońskie zespoły grające rock/metal podobne brzmieniowo do starych dobrych zespołów lat 70 - 80? Albowiem to, że istnieją nie ma co nawet poddawać w wątpliwość, gdyż było mi dane posłuchać utwory właśnie takiej japońskiej kapeli, co z jednej strony znając pobieżnie nurt j-rocka zdziwiło mnie nieco ale i jednocześnie pozytywnie zaskoczyło. Cóż, nazwy niestety nie pamiętam. Z drugiej strony jak w Wenezueli mieli swoje progresywne WC Ladies to czemu Japończycy nie mieli by mieć i swoich odpowiedników?

Być może tez temat się przyjmie jako ogólna dyskusja na temat wpływów klasycznej muzyki rockowo - metalowej oraz implementacji i interpretacji jej elementów w rockowej muzyce japońskiej. Porównywać zawsze się da prawda..? Warto też przypatrzeć się uderzającemu podobieństwu między wizerunkiem glamrockowym/ hairmetalowym a j-rockowym nawet tym obecnym, choć odnoszę wrażenie, że jest to bardziej widoczne w zespołach lat 90 i wcześniej.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Kamzo Mężczyzna
"Shinobi
Shinobi
[ Klan Takeda ]
Kamzo
Wiek: 37
Dni na forum: 7.048
Plusy: 15
Posty: 1.602
Skąd: Biskupiec
Krótko i na temat, bom w pośpiechu. Oto kilka propozycji, które mogą (ale nie muszą) trafić w Twoje gusta:

- X JAPAN - wszystkie albumy oprócz ostatniego, czyli "DAHLIA", gdzie wykonali gwałtowny zwrot w innym kierunku. Jeśli się uprzesz, to też możesz sprawdzić, a nuż coś się spodoba.
- LOUDNESS - zaczęli tworzyć na początku lat 80-tych i to był, moim skromnym zdaniem, ich najlepszy okres, chociaż zespół istnieje do dziś. Poza tym idealnie wpasowują się w ramy czasowe, o które prosiłaś.
- ANTHEM - jak wyżej, również kapela zaczynająca na początku lat 80-tych.
- DEAD END - klasyk. Grupa powstała tylko nieco później od powyższych.
- AION - tutaj przyznaję, że podaję w ciemno. Nie znam od strony muzycznej, ale to weterani, którzy zbierają sporo pozytywnych recenzji.
- D'ERLANGER - nieco ryzyka z mojej strony. Być może znajdziesz coś dla siebie na dwóch pierwszych albumach.
- LUNA SEA - szczerze powiedziawszy, wspominam o Lunatykach bo to mój ulubiony zespół. Wszechstronny i nie dający się zamknąć w sztywnych ramach gatunków muzycznych (chociaż najlepiej pasuje do nich określenie po prostu rock). Być może znajdziesz coś dla siebie na, powiedzmy, czterech pierwszych albumach. Cóż, nie zmuszam, masz też kilka innych zespołów ^^

Pozdrawiam

Obraz
"You can almost say music is beyond all race, color of skin and religion. There are so many problems in the world, but music is truly beyond... It is fantastic."
SUGIZO
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Jeśli chodzi o Loudness, to się zgadzam, co prawda dawno słuchałem i niewiele, ale brzmienie mają typowo heavy metalowe.

X Japan niespecjalnie, wokal Toshiego "przeszkadza" i pianino Yoshikiego zasadniczo też może nie pasować.

Luna Sea - a gdzie tam

Pozostałych praktycznie nie poznałem.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.212
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Kiedyś tam w rozmowie Mart rzekła mi, że upierając się można Luna Sea uznać ale trzeba się jednako przy tam mocno upierać. Powiem tak: jeżeli swoją muzyką przypominają chociaż w jakimś stopniu późniejsze dokonania Aerosmith (od 'Permanent Vacation' gdzieś) i pomimo popowej wymowy w wielu miejsach to nadal kawał dobrej gitarowej roboty, to wielkie prawdopodobieństwo, że się spodoba. A z pewnością przesłucham. Nigdy na bogactwo dźwięków oraz technikę nie da się narzekać.
Na progresywny rock/metal tez nie będę się krzywić : )

Hmm... A Loudness przypomina mi w dużej mierze niemiecki Accept ( ta druga część to brzmienia hairmetalowe co czyni całość lżejszą) i brzmi rzeczywiście świetnie.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Kamzo Mężczyzna
"Shinobi
Shinobi
[ Klan Takeda ]
Kamzo
Wiek: 37
Dni na forum: 7.048
Plusy: 15
Posty: 1.602
Skąd: Biskupiec
Shounen napisał(a):
X Japan niespecjalnie, wokal Toshiego "przeszkadza" i pianino Yoshikiego zasadniczo też może nie pasować.
Akurat ocena wokalu Toshiego, to jedynie twoja subiektywna opinia, a poza tym, nie widzę tu związku z prośbą Drakan
Fortepian/pianino Yoshikiego zasadniczo pasuje, no i nie doświadczymy go w każdym utworze.

Shounen napisał(a):
Luna Sea - a gdzie tam
Got, może lepiej pozostań przy Twojej specjalności, czyli soundtrackach
Zresztą, dlaczego wymieniłem również LS, napiszę szerzej poniżej.

Drakan napisał(a):
Kiedyś tam w rozmowie Mart rzekła mi, że upierając się można Luna Sea uznać ale trzeba się jednako przy tam mocno upierać. Powiem tak: jeżeli swoją muzyką przypominają chociaż w jakimś stopniu późniejsze dokonania Aerosmith (od 'Permanent Vacation' gdzieś) i pomimo popowej wymowy w wielu miejsach to nadal kawał dobrej gitarowej roboty, to wielkie prawdopodobieństwo, że się spodoba.
Jedną z cech charakterystycznych LUNA SEA, jest to, że nie da się ich jednoznacznie wrzucić do jakiegoś muzycznego worka, czy podpiąć pod styl gwiazd minionych dekad. I dla mnie jest to plus. Wymieniłem ich, gdyż jak szczerze wspomniałem, kierowałem się głównie tym, że jest to mój ulubiony zespół. Zaproponowałem też przesłuchanie jedynie kilku pierwszych albumów, gdyż uznałem, że jeśli Ci się spodobają, to sama, bez mojej namowy, sięgniesz po resztę (bo uważam, że wszystkie są godne uwagi).

Gdybyś jeszcze kiedyś szukała jakichś zespołów etc., to polecam się na przyszłość.

Pozdrawiam!

Obraz
"You can almost say music is beyond all race, color of skin and religion. There are so many problems in the world, but music is truly beyond... It is fantastic."
SUGIZO
Katz Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
[ Klan Tokugawa ]
Katz
Wiek: 34
Dni na forum: 5.861
Plusy: 27
Posty: 5.277
Skąd: Bydgoszcz Respekt: 99
Gotenksowi chyba chodziło o to, że LS jest głównie zespołem lat 90, przynajmniej najlepsze lata miał w tym okresie, co do wokalu Toshi'ego to z tym różnie, inni go lubili inni nie ale nie przeszkodziło to aby zespół stał się jednym z najlepszych w gatunku Speed Metal w Japonii, a nawet przecież jest to zespół rozpoznawalny na świecie

Jeżeli mogę coś dodać to:

- EARTHSHAKER - zespół powstały w latach 70, podobny muzycznie do LOUDNESS
- BOW WOW (wcześniej jako Vow Wow) - także kapela lat 70, grał w niej były basista Black Sabbath, Neil Murray.

Ideology evo:
Józef Stalin: "Cudów nie ma"
Donald Tusk: "Polska będzie gospodarczą potęgą"
Berlusconi: "Wygramy, bo nie jesteśmy fiutami".
Obraz
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Kamzo napisał(a):
Akurat ocena wokalu Toshiego, to jedynie twoja subiektywna opinia, a poza tym, nie widzę tu związku z prośbą Drakan
Fortepian/pianino Yoshikiego zasadniczo pasuje, no i nie doświadczymy go w każdym utworze.
Akurat nie moja, bo mi się podoba, tak jak i pianino. Tylko patrzę obiektywnie.

Jego wokal nie pasuje do "rocka podobnego brzmieniowo do starych dobrych zespołów lat 70-80", tak samo jak i wspomniane pianino - pianino w tych zespołach, w takim stopniu, po prostu nie występuje. Mam tu na myśli np. Art Of Life. Tylko o ile pianino gra "główne skrzypce" dopiero w późniejszym okresie, o tyle wokal Toshiego jest od początku i nie da się go uniknąć.

Zresztą, dlaczego wymieniłem również LS, napiszę szerzej poniżej.
Bo kierowałeś się subiektywną opinią, a mi to zarzucasz, ale mniejsza z tym, bo mi to nie przeszkadza

Katz napisał(a):
co do wokalu Toshi'ego to z tym różnie, inni go lubili inni nie ale nie przeszkodziło to aby zespół stał się jednym z najlepszych w gatunku Speed Metal w Japonii, a nawet przecież jest to zespół rozpoznawalny na świecie
Właśnie, w Japonii, a Drakan generalnie nie o to pyta. Typowy fan speed metalu uzna muzykę X Japan za coś egzotycznego.

Dobrze by też było, gdybyś podała te przykładowe zespoły lat 70-80, które masz na myśli, bo przecież z tym bardzo różnie

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.212
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Ba, wiem, że było różnie, przeszło się w końcu od Beatlesów i Stonesów dalej na Purpli i Zeppelinów oraz tak jakby 'modę' na progres. Następnie bunt dzieciaków wobec wyższych standardów czego efektem był punk, dalej połączenie punkowych brzmień z damskimi fatałaszkami czego efektem jest New York Dolls czyli początki glam rocka w wielkiej Brytanii a hair metalu w Ameryce. Równolegle gdzieś w międzyczasie rozwija się AC/DC. Punk się nudzi, powraca rock jeszcze lepszy niż był i bogatszy brzmieniowo. Tym samym mamy początki heavy metalu. Natomiast w okolicach Sunset Boulevard w Los Angeles w erze szalejącego punka i glamu powstaje kapela zbyt hardcore'owa dla punków i zbyt kolorowa dla metali. Praktycznie kloszardy z ulic śmierdzące wszystkim tylko nie groszem, którzy żyli z okradania panienek do nich przychodzących, jadali w barach dla gejów, urządzali burdy i zajebiście grali. Gunsi czyli ostatni zespół, który załapał się na erę starego rocka. Po nich byli jeszcze dobrze grający Skid Row oraz parę innych wzorujących się na Gunsach. Lata 90 to już scena grunge... I tak by można jeszcze długo, albowiem ta krotka historyjka o ewolucji rocka to tylko niewielki przegląd, bo spokojnie jeszcze można by wspomnieć o Maidenach, wielkiej czwórce nie pisząc już o tym, że od lat 70 przez te wszystkie epoki grało Aerosmith zmieniając się wraz z upływem czasu, ale nadal stojąc na wysokim poziomie zarówno technicznym jak i artystycznym.

Cały ten przedział powyżej praktycznie akceptuję, więc wymienienie raptem paru może skutecznie zawęzić dziedzinę poszukiwań, a nie o to mi chodzi.
Jeżeli już zaś koniecznie potrzebne są ściągi, to sądzę, że ta tabliczka oraz ten (statystyki z ostatnich 12 m-cy będą najbardziej aktualne nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły) i jeszcze ten profil coś tam podpowiedzą : )
Sporo jest jeszcze takich, które się na tych listach nie znajdą, bo są albo w bardzo małej ilości by rzucać się w oczy lub nie ma ich wcale.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Kamzo Mężczyzna
"Shinobi
Shinobi
[ Klan Takeda ]
Kamzo
Wiek: 37
Dni na forum: 7.048
Plusy: 15
Posty: 1.602
Skąd: Biskupiec
Katz napisał(a):
Gotenksowi chyba chodziło o to, że LS jest głównie zespołem lat 90,
Sądzę, że jednak chodziło mu o coś innego. Zresztą, w temacie mieliśmy się skupić na zespołach grających w stylu lat 70-tych i 80-tych, a nie tylko na tych, które faktycznie występowały w tamtym okresie

Shounen napisał(a):
Akurat nie moja, bo mi się podoba, tak jak i pianino. Tylko patrzę obiektywnie.
Ważniejsze są jednak kompozycje, więc skupiłem się głównie na nich.

Shounen napisał(a):
Jego wokal nie pasuje do "rocka podobnego brzmieniowo do starych dobrych zespołów lat 70-80",
Jak wyżej - ważniejsze są kompozycje. Przypuszczam, że Drakan stworzyła ten temat z taką właśnie myślą. Poza tym, unikalny wokal Toshiego jest moim zdaniem atutem X'a.

Shounen napisał(a):
tak samo jak i wspomniane pianino - pianino w tych zespołach, w takim stopniu, po prostu nie występuje. Mam tu na myśli np. Art Of Life. Tylko o ile pianino gra "główne skrzypce" dopiero w późniejszym okresie, o tyle wokal Toshiego jest od początku i nie da się go uniknąć.
Jak sam wspomniałeś, pojawia się go więcej w późniejszym okresie. Jeśli komuś aż tak strasznie będzie przeszkadzać, może się zatrzymać na starszych albumach.

Shounen napisał(a):
Bo kierowałeś się subiektywną opinią, a mi to zarzucasz, ale mniejsza z tym, bo mi to nie przeszkadza
Nigdy nie ukrywałem, że wymieniłem LS kierując się tym, że jest to mój ulubiony zespół (i po prostu wart uwagi, jeśli już ktoś bierze się za rock/metal z Japonii).

Drakan napisał(a):
Jeżeli już zaś koniecznie potrzebne są ściągi, to sądzę, że ta tabliczka oraz ten (statystyki z ostatnich 12 m-cy będą najbardziej aktualne nie zagłębiając się zbytnio w szczegóły) i jeszcze ten profil coś tam podpowiedzą : )
Sporo jest jeszcze takich, które się na tych listach nie znajdą, bo są albo w bardzo małej ilości by rzucać się w oczy lub nie ma ich wcale.
Tak więc mamy tu duże bogactwo muzyczne i różnorodność zespołów/wykonawców. Podałem kilka przykładów, mógłbym pewnie jeszcze czymś zarzucić, ale sądzę, że jeśli zapoznasz się z kilkoma zespołami, to potem powinnaś szukać już raczej samodzielnie. Bo tylko Ty sama będziesz miała pewność, czy nie zauroczyłby Cię zespół, o którym ja bym w ogóle nie pomyślał, lub którego po prostu nie znam. To jest naprawdę wielka muzyczna masa, do przebierania w której serdecznie zapraszam, bo każdy znajdzie tam coś dla siebie ^^

Pozdrawiam

Obraz
"You can almost say music is beyond all race, color of skin and religion. There are so many problems in the world, but music is truly beyond... It is fantastic."
SUGIZO
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Rock na miarę lat 70 - 80
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook