Forum Dragon Ball Nao

» Wycofanie monet 1- i 2-groszowych?

Strony: 1, 2  
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.161
Plusy: 73
Posty: 15.256
Skąd: ふざけた時代
Narodowy Bank Polski chce wycofać z obiegu drobne monety. W jaki sposób - tego dowiemy się dziś. NBP przedstawi nowelizację ustawy, która pozwoli na zaokrąglanie płatności do 5 groszy.
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/zao ... 883186,419

Do końca stycznia Ministerstwo Finansów prześle do NBP wstępną ocenę pomysłu wycofania z obiegu 1- i 2-groszówek - ustalił DGP. Jeżeli będzie ona negatywna, NBP ma inny pomysł na obniżenie kosztu produkcji monet o niskich nominałach.
http://biznes.interia.pl/news/nbp-mozemy-zmi ... 85038,1023

Jak się zapatrujecie?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Szponiasty Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
Szponiasty
Wiek: 31
Dni na forum: 4.121
Posty: 25
Skąd: Wrocław
Czytałem o tym dzisiaj w Wyborczej i wg ogólnych statystyk koszty tych dwóch monet minimalnie 5-6 krotnie przewyższają ich wartość nominalną co jest chore, moim zdaniem.
Ale wg ogólnych opinii opublikowanej w wyborczej ani panie na kasie, ani kupujący w sklepach nie przepadają za miedzianą resztą i co raz częstszym ostatnio jej nie otrzymywaniem przez znane "Mogę być winna grosika?"
Osobiście sam nie używam takich groszy, zbieram je i jak mam kilkadziesiąt złotych to wymieniam. Z drugiej strony, jak wycofają te monety, to możemy się spodziewać, że podniosą ceny z 2.99 do 3 zł. Może to i lepiej, ale z drugiej strony już nie uzbieram 10 zł z jednogroszówek i nie zdenerwuje pani z pewnego sklepu z płazem w logo, by mi wymieniła Niemniej, jestem za tym, by te monety wycofali, może zmniejszy się zadłużenie... W co ja wierzę...
Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.497
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Gadają o tym już od paru lat...
Cyt.''....bo zaokrąglenia nie będą dotyczyły cen, a jedynie ostatecznego rachunku płaconego przez klienta.'' Czyli i tak zapłacimy więcej, bo zaokrągla się też do góry, o czym chyba zapomnieli. Dziękuję za takie ''ułatwienie'' życia.
Shihouin Mężczyzna
Skryty w cieniu poprostu
Skryty w cieniu poprostu
[ Klan Kaeshi ]
Shihouin
Wiek: 32
Dni na forum: 6.800
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 3
Posty: 942
Skąd: G-City
Chore jest to że pieniądz to pieniądz, a przyjmować nie chcą większej ilości miedziaków.... Przecież wino to tylko 420 grosików ;/

[img198.imageshack.us/img198/1294/finalsygjrock2.jpg]
"Hana wa sakuragi , hito wa bushi." - "Wśród kwiatów wiśnia wśród ludzi wojownik."
"Leć jak motyl, kłuj jak pszczoła"
Santoryu

Kaeshi Klan
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.827
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
Pięć groszy to już żal wyrzucać, a dwójki i jedynki swobodnie latały, więc jak dla mnie to niezły pomysł.

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.265
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Bicie monet kosztuje, a że nie ma u nas ani trendu normalnego i racjonalnego gospodarzenia to właśnie tak się dzieje, że znów się okazuje, że ręka jest w nocniku. Z roku na rok 1-2 groszówki tracą na wartości, choć nie przez inflację, która jest dość niska. Chodzi o to, że państwo swoją polityką, głównie podatkową, strzeliło sobie w stopę i przez to wybicie grosza kosztuje 5. No bo wszystko musi być po kolei opodatkowane, ubezpieczone, uregulowane, sprawdzone przez nadzory takie a inne to właśnie koszty się nakładają. Oczywiście wiedziano o tym od początku i tak robiono, po to żeby przy tym przycinać dla siebie. Problem pojawił się akurat teraz, bo państewko w zasadzie już upadło gospodarczo, więc trzeba coś wykombinować. Z ciężkim sercem, ale podejmują tę ciężką decyzję. ani niezbyt popularną wśród ludu, a i pewnie komuś to na górze życie utrudni, przynajmniej chwilowo. Oczywiście takich patologii by nie było, jakby obowiązywał parytet złota, jak to było w normalnych czasach średniowiecznych.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.708
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Jak dla mnie należy 5 a może 1 10 gr. wywalić. Najniższa kwota powinna być odpowiednikiem paczki zapałek, bo co to za piniądź za który nic nie da się kupić, a tylko wytwarzanie kosztuje?

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.265
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Jeszcze parę lat temu, może 10, można było kupić koszulkę do kartek za 7 groszy, a wcześniej pewnie były tańsze.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.722
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Ja pamietam jeszcze jak przed denominacja, na poczatku lat 90-tych za 100zl (obecnie 1 grosz) mozna bylo kupic lizaka serduszko. W tej chwili za grosza nie kupisz nic.

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.265
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Tego to akurat nie pamiętam, że lizaka. Ale pamiętam, że miałem banknot 10k i kupiłem za niego chleb, tylko nie pamiętam czy dostałem resztę, czy kupiłem nawet 2.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Endzik Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Kutang ]
Endzik
Dni na forum: 5.997
Plusy: 25
Posty: 2.091
Ja pamiętam jak za 1000 zł można było dostać loda w gałce.
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.824
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
U mnie w Finlandii zaokrąglanie jest od samego początku, czyli odkąd wprowadzili euro w 2002. Nie ma monet 1 i 2 centowych, zaokrągla się albo w dół, albo do 5 centów - i nikt nie narzeka. A Wy się rzucacie o marne 1-2 gr?? Żaaal.

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.722
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
franqey napisał(a):
bo co to za piniądź za który nic nie da się kupić, a tylko wytwarzanie kosztuje?

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 37
Dni na forum: 5.755
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
Miyako napisał(a):
Gadają o tym już od paru lat...
Cyt.''....bo zaokrąglenia nie będą dotyczyły cen, a jedynie ostatecznego rachunku płaconego przez klienta.'' Czyli i tak zapłacimy więcej, bo zaokrągla się też do góry, o czym chyba zapomnieli. Dziękuję za takie ''ułatwienie'' życia.

Jeśli cały koszt zakupów wyniesie Cię 54zł 68gr a zapłacisz 55zł to jest już taki problem wielki? Podnoszą tylko końcową kwotę, nie kwotę poszczególnych produktów, ale w innym przypadku można tez te kilka groszy zaoszczędzić, bo w TV pokazywali jakaś grafikę, że np parzyste końcówki sprowadzi się do tyłu a nieparzyste do przodu.
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.265
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
A jak płacili tam 2.59 marki to płakali z bólu?

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.161
Plusy: 73
Posty: 15.256
Skąd: ふざけた時代
Łukasz napisał(a):
54zł 68gr a zapłacisz 55zł
Raczej 54,70?

Dla mnie nie ma problemu. Raczej te groszowe podwyżki (nie ma się co okłamywać, że będzie zaokrąglanie w dół) nie będą się nakładały i w efekcie mnożyły jak np. w przypadku wzrostu podatku o taki niepozorny 1%. A mniej śmiecia w portfelu.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.265
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
A jeżeli przyjdzie ci do zapłaty 54.68 podatku od nieruchomości to też taki uradowany zapłacić 54.70? A jeżeli taki podatek pobiera się w kraju od powiedzmy 30mln płatników to co? Efekt podobny jak podatek od chipsów, który pewnie nazwiesz głupim. Widzę, że też ci się udziela skandynawska mentalność.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.161
Plusy: 73
Posty: 15.256
Skąd: ふざけた時代
Al Ed Upek napisał(a):
A jeżeli przyjdzie ci do zapłaty 54.68 podatku od nieruchomości to też taki uradowany zapłacić 54.70?
A dla Ciebie to wydatek te 2 groszy?

Al Ed Upek napisał(a):
A jeżeli taki podatek pobiera się w kraju od powiedzmy 30mln płatników to co?
Dla płatników nic, a dla państwa trochę kasy, ale w sumie też tyle co nic.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.265
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Nie wydatek, ale to moje 2 grosze i ja ich nie chcę płacić, jeśli na rachunku tego nie ma. Ale państwo sobie zarządzi nadpłacania, a to nic innego jak przymuszenie mnie do niekorzystnego rozporządzania majątkiem, a to już podpada pod jakiś paragraf, jak nawet nie Konstytucję. Ale ty pewnie masz to w dupie, bo prawo dla ciebie jest tylko uciążliwą przeszkodą na drodze do budowy sprawiedliwości społecznej.
A z takich małych skrawków grosików rząd Tuska postawił fotoradary, z których ściąga kolejne mandaty. Tak samo wyposaży skarbówkę w tasery, tak że kiedy wpadną na pomysł zaokroąglania do dziesiątek złotych (bo koszt bicia monet przekroczy ich wartość) to członka im zrobisz, bo dostaniesz strzała i padniesz na glebę. Chociaż i z tym byś się pewnie pogodził.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.161
Plusy: 73
Posty: 15.256
Skąd: ふざけた時代
Al Ed Upek napisał(a):
Nie wydatek, ale to moje 2 grosze i ja ich nie chcę płacić, jeśli na rachunku tego nie ma.
No to będzie na rachunku.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » » Wycofanie monet 1- i 2-groszowych?
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook