Forum Dragon Ball Nao
Forum DB Nao » Szukaj » Znaleziono 6.755 wyników

Patriotyzm a nacjonalizm

"Al Ed Upek

Odp.: 3
Wyś.: 122
To jest źle postawione pytanie, na które nie ma odpowiedzi. Patriotyzm i nacjonalizm nie nalezą do tej samej grupy pojęć.

Założę, że definicje, które dał Madao są dobre. W sumie to są, jeśli się uprości wszystko do minimum.

patriota «człowiek kochający swoją ojczyznę, gotów do poświęceń dla niej»,
nacjonalizm «postawa i ideologia uznająca interes własnego narodu za wartość najwyższą»
Patriotyzm to postawa wyrażająca się jakimś pozytywnym stosunkiem do swojego państwa (jeżeli się je ma) i narodu.
Zaś nacjonalizm to doktryna/ideologia polityczna zakładająca, że punktem wyjścia do sformułowania racji stanu jest naród jako wspólnota etniczna, językowa, religijna czy kulturowa (bo to się w zależności od narodu różni). Ideologią jest też socjalizm, który uznaje, że punktem wyjścia jest uspołecznienie środków produkcji (w modelu idealnym), upowszechnienie świadczeń społecznych oraz równanie statusu materialnego, społecznego i kulturalnego w społeczeństwie. Ideologią jest komunizm, który odrzuca w ogóle pojęcie własności i to jest jego cechą podstawową. I tak ideologie można mnożyć, dzielić, wyróżniać podtypy.

Patriotyzm i nacjonalizm to nie są pojęcia leżące na jednej osi, gdzie patriotyzm odpowiadałby opcji umiarkowanej, a nacjonalizm skrajnej. Błędem jest też utożsamianie nacjonalizmu z prawicą, bo z tym bywało bardzo różnie.

"Patriota" może powiedzieć o sobie każdy, kto uważa, że przynależy do danego narodu i uważa to za swoją cechę tożsamościową, którą chce utrzymać, rozwijać i przekazać dalej. Często sobie ludzie wymawiają, że nie są patriotami, ale uczciwie trzeba dać zdecydowanej większości to prawo. Jakiś tak kodziarz może być patriotą, choć jest umysłowym inwalidą wskutek czytania Wyborczej przez całe życie. On faktycznie wierzy, że polskość jest zespołem takich cnót jak skromność, unikanie konfliktów, tolerancja, dążenie do spokoju za wszelką cenę, podporządkowanie się, sprzątanie kupy po psie. Patriotą np. nie jest Tusk.

Nacjonalizm się wymawia każdemu lekko chociaż konserwatywnemu człowiekowi, żeby go zdyskredytować, bo słowo to budzi generalnie negatywne skojarzenia. Jeśli nie budzi ich wprost, to właściwymi zabiegami semantycznymi można je po kilku próbach wywołać. I tak dla przykładu obecnie rządzący obóz nazywa się nacjonalistami, choć trzeba przyznać otwarcie - nie są. Jedyne co ich z nacjonalizmem łączy to fakt, że próbują się trochę pod to podpiąć aksjologicznie, by zawęzić pole na faktyczny nacjonalizm. Bo PiS generalnie uchodzi za partię prawicową z przypadku. Po pierwsze nie jest wcale prawicowy, a jedynie przejawia kilka cech. Po drugie tylko z tego powodu, by zapełnić na scenie politycznej w Polsce niszę po ZChN. Ale to już była taka dygresja, bo dyskusja jest o nacjonaliźmie, a nie prawicy i lewicy.

Ja określam siebie jako nacjonalistę.

Odpowiedzialność za europejski kryzys emigracyjny

"Al Ed Upek

Odp.: 5
Wyś.: 161
Sensu strico winę ponosi państwo niemieckie i jego kanclerz jako przedstawiciel najsilniejszego politycznie państwa unijnego. Sensu largo ogólnoeuropejski obóz demoliberalny złożony z rozmiękczonych chadeków, socjaldemokratów, grupy ALDE, zielonej lewicy. Dodałbym do tego antifę i resztę skrajnego lewactwa, ale oni, chociaż ideę sprowadzania tych ludzi popierają, to nie odegrali żadnej roli przy jej realizacji. Odpowiedzialność powinny ponieść Niemcy, ale nie poniosą, bo nikt ich do niej nie pociągnie. Jednakże Niemcy, i inne państwa i narody Europy zachodniej poniosą, w zależności od skali problemu, wewnętrzne konsekwencje tej decyzji, a także wielu innych związanych z realizacją doktryny multikulturalizmu.

Znalezione w necie

"Al Ed Upek

Odp.: 117
Wyś.: 37.625
Przyjrzałeś się dokładnie?

DB Super odcinek 111, 15.10.2017

"Al Ed Upek

Odp.: 27
Wyś.: 1.381
Shounen napisał(a):
Pytanie, po co to było. Jeśli twórcy ostatecznie i tak zamierzają go uśmiercić, to takie trochę daremne. Być może nie zamierzają.
W kategorii ulitowanie jest 1-1. Teraz wystarczy tylko wygrać. Tak to widzę.

DB Super odcinek 109-110, 08.10.2017

"Al Ed Upek

Odp.: 39
Wyś.: 2.033
Wojownicy miłości, ekipa sprawiedliwości kosmicznej. Za dużo dziwadeł.

Sword Art Online

"Al Ed Upek

Odp.: 11
Wyś.: 1.709
Przymierzam się do recenzji.

[Problem] Smocze Kule po 21 TB

"Al Ed Upek

Odp.: 8
Wyś.: 272
Przecież nie jest powiedziane, że wszystko zaczęło się już dzień po zakończeniu turnieju. Tak naprawdę nie wiemy ile czasu minęło od zakończenia turnieju do poszukiwania kul.

DB Super odcinek 107, 17.09.2017

"Al Ed Upek

Odp.: 17
Wyś.: 1.051
No i chyba rozwiały się ostatecznie wątpliwości odnośnie stosunku Vegety do reszty ekipy. Wyszło na moje: Vegeta uważa ich za cudaków, błaznów czy głupków, ale za swoich.

[Anime] Dragon Ball Super - nowa seria

"Al Ed Upek

Odp.: 1.092
Wyś.: 186.411
Shounen napisał(a):
Kwestia podejścia. Ja go lubię, bo to postać typowo SF.
SF to znaczy small forward?

Polityka Skandynawii

"Al Ed Upek

Odp.: 95
Wyś.: 20.100
Rozmawiałem dziś z kolegami i jeden z nich podesłał mi filmik o Szwecji. Około 1.30 wyłączyłem, bo nie miałem już sił. Jakaś dziennikareczka typu SJW poszła w odwiedziny do postępowej rodziny walczącej ze stereotypami. W tym domu były jakieś dzieci, na pewno jedno z nich to dziewczynka - tak na oko 6 lat. Znaczy się dziewczynką ona jest biologicznie naszego punktu widzenia, bo ona sama jeszcze nie zadecydowała kim jest. Na lodowce były rysunki. Jeden z nich zawierał napis "mama" - ten był dedykowany dla mamy. Na drugim było napisane "mapa", bo rodzic B był skrzyżowaniem mamy z papą.

DB Super odcinek 100, 23.07.2017

"Al Ed Upek

Odp.: 19
Wyś.: 1.192
Jestem rozczarowany powerupami z dupy, deprecjonowaniem znaczenia SSJ i sprowadzenia go do rangi łaskotania w plecach o postaciami mimami w stylu Jirena. No i wyciągnięciem z szafy trupa jaki jest LSSJ. Światowa gimbaza się teraz będzie jarać. W ogóle wątek tego dziewuszątkie o głosie typowym dla jap. teen AV się nadaje co najwyżej na odcinek komediowy, jak Aralka.

DB Super odcinek 098, 09.07.2017

"Al Ed Upek

Odp.: 22
Wyś.: 1.650
Shounen napisał(a):
Mało przekonujące to wymazanie wszechświata w mojej opinii. Nie byłbym pewien, czy faktycznie tak się stało.
Stało się, ale Goku na końcu namówi Zeno, by ten cofnął się w czasie o 2 godziny, zrobił kopie wszechświatów i umieścił je w miejscu zniszczonych.

Gintama

"Al Ed Upek

Odp.: 36
Wyś.: 5.951
Ale pod względem komediowym czy dramatycznym?

Gintama

"Al Ed Upek

Odp.: 36
Wyś.: 5.951
Jak oceniacie ostatni sezon?

DB Super odcinek 097, 02.07.2017

"Al Ed Upek

Odp.: 22
Wyś.: 1.360
Od samego początku niesamowicie mnie denerwuje kaioshin 9 wszechświata.

Aktualności

"Al Ed Upek

Odp.: 372
Wyś.: 58.795

DB Super odcinek 096, 25.06.2017

"Al Ed Upek

Odp.: 26
Wyś.: 1.810
Owszem. Vegeta generalnie jest rozsądny i zaczął sobie cenić cokolwiek poza swoim honorem. Można powiedział, że zczłowieczał. Czego nie można powiedzieć o Goku - konwencja tej postaci w DBS po prostu męczy.

Aktualności

"Al Ed Upek

Odp.: 372
Wyś.: 58.795
Sporo się wydarzyło.
1. Marcin P. składał zeznania przed komisją ds. Amber Gold. Zeznał m. in., że Paweł Adamowicz i Ewa Kopacz lokowali pieniadze w Amber Gold i, to chyba informacja dnia, że Donald Tusk musiał mieć odpowiednią wiedzę na ten temat, a także to, że pąlcił Michałowi Tuskowi za przekazywanie mu informacji niejawnych.
2. Mateusz Kijowski oskarżony o wyłudzenie dzień po tym, jak próbował skrytykować Rzeczpospolitą za to, że na swoim serwisie internetowym reklamuje leki na potencję opatrzone hasłem "Chcesz mieć penisa twardego jak stal? Bądź tygrysem w łóżku". Niestety jego wiedza informatyczna nie wystarczyła do tego by wiedzieć, że reklamy są indywidualne dla każdego użytkownika internetu, a ich treść zależy od treści zapytań przechodzących przez serwery DNS google inc.
3. IPN zakończyl śledztwo dot. dokumentów z tzw. teczki Kiszczaka. Uznano, że dokumenty, włącznie ze zobowiązaniem się Lecha Wałęsy do współpracy, są prawdziwe.

[Serial] Wiedźmin (2017?)

"Al Ed Upek

Odp.: 25
Wyś.: 4.576
Pewnie pdkryją prawdę, że czegoś takiego jak kultura europejska nie ma, a uchodźcy niosą pokój.

Shingeki no Kyojin / Attack on Titan

"Al Ed Upek

Odp.: 63
Wyś.: 14.576
Rozumiem, że podstawą dla anime jest manga, ale ta jest naprawdę konkretnie do przodu. Na tyle do przodu, że nie trzeba robić roku przerwy.

Dodano po 2 minutach
A tak generalnie to najsłabszym punktem SnK jest główny bohater.
Strony: 1, 2, 3 ... 336, 337, 338  następna
Przejdź do:  
Dragon BallForum DB NaoAnime GakureAnime PhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2017 DB Nao
Facebook