Rok 1989 :: Start serii "Dragon Ball Z" (35 lat temu)

» Teksty piosenek

Czy skupiasz się na tekstach piosenek?

Czy skupiasz się na tekstach piosenek?
zawsze 10,53% 2 10,53%
zazwyczaj 47,37% 9 47,37%
jak mam odpowiedni nastrój 5,26% 1 5,26%
jak mnie poruszy piosenka 10,53% 2 10,53%
raczej nie 10,53% 2 10,53%
nigdy 0,00% 0 0,00%
więcej niż jedna z odpowiedzi jest prawidłowa 15,79% 3 15,79%
Wszystkich głosów: 19
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.709
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Proszę o nie przenoszenie do działu literatura, choć de facto tam się powinno znaleźć. Czysty populizm. Mało kto czyta poezję, a każdy słucha muzyki, więc zwiększa to szansę na dyskusję, a jakby nie patrzeć z działem jest związane. Tutaj można dyskutować o ulubionych tekściarzach, pisać jakie teksty się komu najbardziej podobały, dlaczego, wrzucać autorskie bądź oficjalne tłumaczenia. Jeśli ktoś ma wenę to może napisać również czy się z tekstem zgadza, czy jakoś na niego oddziałuje, zmienia sposób patrzenia na pewne kwestie, czy dany tekst się broni bez muzyki niejednokrotnie nadającej znaczenie, odnieść się do czasów powstania utworu, bądź do jego aktualności, oraz co komu przyjdzie do głowy. Nie wiem czy już mówiłem, więc powtórzę- tutaj rozmawiamy o tekstach.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Danevert Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Danevert
Wiek: 33
Dni na forum: 6.118
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 673
Skąd: Koszalin
Jako, że najczęściej słucham muzyki zagranicznej to przede wszystkim w jej kontekście chciałbym podejść do tematu.
Co do samej muzyki, to zazwyczaj zwracam uwagę na tekst, gdyż poniekąd jest dla mnie wyznacznikiem decydującym o wartości danego utworu, a także stanowi dla mnie dopełnienie jego wielkości lub ew. kiczowatości. Lubię, gdy temat jest dopasowany do stylu gry i brzmienia. Oprócz samego tekstu przede wszystkim zwracam uwagę na sposób jego interpretacji przez wokalistę, podkreślenie głosem odpowiednich fragmentów oraz odpowiednie akcentowanie tych fraz, które odgrywają znacząca rolę w zrozumieniu sensu i znaczenia całego tekstu utworu. Tematyka może być różnorodna, ale dość ważne są dla mnie okoliczności powstania tekstu, przede wszystkim inspiracja, którą mogłoby być wydarzenie które pośrednio lub bezpośrednio wpłynęło na autora tekstu.

Jeśli nas zranicie, nie będziemy krwawić
Jeśli będziecie nas łaskotać, nie będziemy się śmiać
Jeśli nas otrujecie, nie będziemy umierać
Ale jeśli nas oszukacie, to czy nie powinniśmy się zemścić?
Parvatti Kobieta
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Parvatti
Wiek: 34
Dni na forum: 6.776
Plusy: 1
Posty: 724
Skąd: Kraków, Nowa Huta. Bój się.
Hm. A dla mnie tekst w muzyce zazwyczaj jest zbędny.
Może to skrzywienie zawodowe, ponad dziesięć lat nauki w szkole muzycznej i skrzywienie na punkcie brzmień, ale jeśli ja rozumiem tekst piosenki, to traci ona dla mnie urok.
Dlatego uwielbiam symfonie, dlatego lubię muzykę filmową... muzyka jest dla mnie niezwykle plastyczna, słuchajac jej mam w głowie różne obrazy. Bardzo często rozczarowywałam się, poznając tłumaczenie tekstu piosenek, przy których moja wyobraźnia galopowała jak szalona. Zazwyczaj, rzecz jasna, moje wyobrażenia, a faktyczna treść piosenki różniły się całkowicie.
Cieszy mnie wiec niezmiernie, że nie umiem dobrze angielskiego.
Jeśli pragnę dobrego tekstu, zwracam się w stronę literatury.

Sa jednakże wyjątki od każdej z reguł, wiec wspomnę tutaj, że tekstem, który na zawsze zapadł mi w pamięć, i który komponuje się dla mnie idealnie z muzyką są słowa piosenki "Zło" Markowskiego.

- Tato, ale ja nie mam żadnego celu w życiu!
- Celuj w dziesiątkę.


Nie sztuką jest dołączyć do dobrego klanu. Sztuką jest taki klan stworzyć.
Co za pech, że największa sztuka, z jaką niektórzy mieli w życiu do czynienia, to sztuka mięsa wołowego.

Wódka.
Raz przyjemność, a raz trutka.
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.709
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
KRZESŁO MIŁOSIERDZIA

To wszystko zaczęło się wtedy, gdy zabrali mnie z domu
I posadzili tu w Celi Śmierci,
A przecież jestem prawie całkowicie niewinny, rozumiecie?
I powtórzę to jeszcze raz
Nie . . boję . . się . . śmierci.

Przedmioty i ich tło
Zaczęły mnie palić i ziębić,
Obity kubek, skręcona szmata,
Twarz Jezusa w zupie,
Ten złowieszczy posiłek
I wózka okropne kółka
Krzywa kość wystająca z jedzenia
Wszystko dobre lub niedobre.

A krzesło miłosierdzia czeka
I czuję, jak głowa mi płonie
I tęsknię już za chwilą,
Gdy skończy się cały ten test prawdy
Oko za oko
Ząb za ząb
Tak, czy inaczej - powiedziałem prawdę
I nie boję się śmierci.

Odczytuję i kataloguję znaki
Sczerniały ząb, szkarłatna mgła
Ściany są złe. Czarne. Zimne.
Są jak chory dech na mych plecach
Jak chory dech na mych plecach
Jak chory dech na mych plecach
Chory dech zbierający się za plecami.

Wciąż słyszę historie o tym,
Jak Chrystus urodził się przy żłóbku
I niczym jakiś obszarpany włóczęga
Umarł na krzyżu
I rzec można, że to wszystko do siebie pasuje
Przecież cieślą był z zawodu
Tak przynajmniej mówią mi.

Dobrą ręką wytatuowałem Z.Ł.O. na pięści jej siostry
Ta parszywa piątka! Nie uczyniła nic, by zaprotestować.

Wysoko w niebie Jego tron jest złoty
A u stóp arka przymierza
Z tego tronu, jak mi mówią,
Decyduje się historia świata
Ten tu u dołu zrobiony jest z drewna i drutu
I moje ciało staje w płomieniach
I Bóg nie jest już tak daleko.

Siadam na krześle miłosierdzia
Głowa ogolona i drutem opleciona
I niczym ćma, co szuka jasności płomienia
Zataczając się uciekam od życia
By choć na chwilę ukryć się w śmierci
Tak czy inaczej - nigdy nie kłamałem.

Moja mordercza dłoń jest Z.Ł.A.
Przykuta ślubną obręczą, która jest D.O.B.R.A.
Tym uwierającym kajdanem
Obejmującym całą buntowniczą krew.

A krzesło miłosierdzia czeka
I czuję, jak głowa mi płonie
I tęsknię już za chwilą,
Gdy skończy się to odmierzanie prawdy
Oko za oko
I ząb za ząb
Tak, czy inaczej - powiedziałem prawdę
I nie boję się śmierci.

A krzesło miłosierdzia płonie
I głowa zaczyna się jarzyć
I wciąż mam nadzieję,
Że wkrótce skończy się to ważenie prawdy
Oko za oko
I ząb za ząb
I nie mam już nic do stracenia
I nie boję się śmierci.

A krzesło miłosierdzia się jarzy
I moja głowa dymi
I wciąż mam nadzieję,
Że wkrótce skończą się te podejrzliwe spojrzenia
Oko za oko
I ząb za ząb
Tak, czy inaczej, nie mają żadnego dowodu
Ani żadnego motywu.

A krzesło miłosierdzia dymi
I moja głowa topnieje
Kiedy oni wreszcie skończą
Z całym tym przekręcaniem prawdy
Kłamstwo za kłamstwo
I prawda za prawdę
I nie mam nic do stracenia
I nie boję się śmierci.

A krzesło miłosierdzia topnieje
I moja krew się gotuje
A ja im psuję teraz
Całą tę zabawę w prawdę i konsekwencje
I oko za oko
I prawda za prawdę
Tak, czy inaczej - powiedziałem prawdę
I nie boję się śmierci.

A krzesło miłosierdzia czeka
I czuję, jak głowa mi płonie
I tęsknię już za chwilą,
Gdy skończy się całe to odmierzanie dowodów
Życie za życie
I prawda za prawdę
Tak, czy inaczej - powiedziałem prawdę
Lecz nie boję się również kłamać.

A krzesło miłosierdzia czeka
I czuję, jak głowa mi płonie
I tęsknię już za chwilą,
Gdy skończy się cały ten test prawdy
Oko za oko
I ząb za ząb
Tak, czy inaczej - powiedziałem prawdę
Lecz boję się, że skłamałem.

Tak na początek. Jak zazwyczaj istnieją dwa tłumaczenia. Tu zamieściłem dosłowne opublikowane w "Królu Inkauście" wraz z paroma innymi tekstami Cave'a. Drugie tłumaczenie (poetyckie) autorstwa Romana Kołakowskiego podaję w wersji odśpiewanej:
http://www.youtube.com/watch?v=K1I_YWEz9Po
Jak dla mnie jeden z tych tekstów który broni się bez muzyki, o czym świadczy choćby to że został wydany również w takiej formie. Nie będę się bawił w "co autor miał na myśli", bo wg. mnie poezji nie powinno się traktować w ten sposób. Jednakże tematy poruszone w utworze bardzo mi odpowiadają. Kwestie odkupienia, osądzania przez ludzi, szukania schronienia w śmierci, natłok uczuć etc. są tu podane w bardzo zgrabny, nie nachalny sposób. Jeśli ktoś ma jakieś komentarze to zapraszam

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 31
Dni na forum: 5.830
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
Czy ja się skupiam na tekstach piosenek? Tak. Jak są zagraniczne to albo - szukam tłumaczeń w necie, bądź tłumaczę je sama. Tekst też ma wpływ często czy polubię piosenkę czy nie. Chociaż nie zawsze. Czasem wolę sobie po prostu posłuchać piosenki nie zagłębiając się bardzo w treść. O ile to nie jest nawijanka o jakiś głupotach. Albo jeżeli muzyka się zgadza z treścią, którą chce się przekazać.
Pozdrawiam.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Chwila Kobieta
autorka posta nr 100000
autorka posta nr 100000
[ Klan Tokugawa ]
Chwila
Wiek: 31
Dni na forum: 5.628
Posty: 308
W kwietniu zaczęłam słuchać Laruku. Na początku zachwycona głosem Hyde`a, językiem japońskim i gitarą Tetsu nie zwracałam wiekszej uwagi na teksty. Dopiero kiedy mój kolega wypomniał mi to, że nawet nie wiem czego słucham, oprzytomniałam. Rzeczywiście, jak można tak na prawdę lubić piosenkę nie wiedząc o czym jest? Poszukałam i znalazłam Laru-chan. Oczywiście zdarza mi się zakochać w piosence nie znając jej tekstu, aczkolwiek staram się wiedzieć o czym jest. Człowiek dziwnie się czuje, dowiadując się, że piosenka, której słuchał przed zaśnięciem jest o śmierci.
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.840
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Człowiek dziwnie się czuje, dowiadując się, że piosenka, której słuchał przed zaśnięciem jest o śmierci.
Albo o seksie czy o Bogu.... Też tak miałam....

Współczuję ludziom, którzy słuchają disco polo. Tam teksty sprawiają, że tekst może jednak odrzucać i to na olimpijskie odległości. Ze mną tak było.

Nie przepadam za pustymi tekstami, ale zwracam też uwagę na inne czynniki, np. chociażby Doda zaśpiewała przepiękne i głębokie słowa, to i tak nie zwrócę uwagi na utwór.

Lubię wiedzieć, czego słucham. Dlatego od dłuższego czasu tłumaczę swoje ulubione utwory. Albo szukam gotowych tłumaczeń w necie. Tłumaczenia popularnych zespołów łatwo jest znaleźć. Ja tak robię, np. z Gunsesami.


Hm. A dla mnie tekst w muzyce zazwyczaj jest zbędny.
Zgadzam się w przypadku muzyki poważnej, albo jej pochodnej. Gdy słucham Tytusa Wojnowicza, to nie trzeba mi słów, wystarczy dźwięk oboju, na którym ten pan gra.
Tak samo z soundtrackami z filmów, anime i gier.

Jednak:
Lady Byczusia napisał(a):
Czasem wolę sobie po prostu posłuchać piosenki nie zagłębiając się bardzo w treść. O ile to nie jest nawijanka o jakiś głupotach.
Właśnie....:

"Możesz się schronić pod moją parasolką, solką, solką, pod moją...."

Albo ostatnio leci taki hicior. Babka śpiewa, że jej chłopak się nie myje, nie sprząta, nie goli się...

Polecam program "O co Kaman" na polskiej Vivie. Nie lubię tego kanału, ale przy tym programie można się pośmiać. Większość gwiazd r&b w USA śpiewa totalne bzdury, a raperzy to już w ogóle czasem dają ciała....

Pozdrawiam.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Dark Mężczyzna
Kaiō
Kaiō
[ Klan Tokugawa ]

Dni na forum: 6.153
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 6
Posty: 5.406
Skąd: Poland
Laru-chan napisał(a):
"Możesz się schronić pod moją parasolką, solką, solką, pod moją...."
buehehehehehe.
To znaczy u mnie jest tak, gdy jakaś piosenka mnie poruszy, albo jestem fanem jakiegoś wykonawcy, czy choćby rapera, skoncentrowałem swoją uwagę tylko i wyłącznie na Eminemie, ponieważ uwielbiam jego utwory reszta jakoś mnie nie za bardzo interesuje.
Ostatnimi czasy modny jest zespół Fell w ich piosenkach nie widzę sensu, a ich wokalista robi z siebie debila na koncertach wykrzykując AJAJAJAJ jakby coś go bolało, albo ugryzło, koszmar.
.:LuKasz:. Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
.:LuKasz:.
Wiek: 30
Dni na forum: 5.540
Plusy: 1
Posty: 261
Skąd: ベガの惑星から
Ja często skupiam się na tym co spiewają a nie na samym rytmie, ostatnio na wet słyszałem fajną piosenkę ( o życiu-tak uważam) pt.Karamba-Jaka twoja cena.W której gosciu spiewa o swoim majątku,domie itp.
Ale uważam że w tej piosence jeden tekst pokazuje prawdziwe życie uczuciowe bogatych ludzi, a mianowicie:

"(...)Jaka kochanie twoja cena
Wolisz w Dolarach czy wolisz w PLN-ach(...)

DB RULEZ
___________________________

[*]Andrzej Sapkowski
[*]Stephen King
___________________________
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.709
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
Gdy po schodach płynie sobie
Ciepła ludzka krew
Karzeł ciągnie zwłoki kobiet
Lubi damską płeć
Matko moja, spójrz przez okno
Wszędzie śmierć i krew
Idzie wojna, idzie wojna
Idzie krwawa rzeź

Tam na polu leży głowa
Gnije szczurza pierś
Robot gwałci krokodyla
Małpę gryzie pies
Już się skrada, już zabija
Wolny wampir gdzieś
Będzie wojna, będzie wojna
Będzie krwawa rzeź

Tak żeby odświeżyć trochę temat. Zespół Siekiera, piosenka "Idzie wojna". Ponoć piosenki tej kapeli odnoszą się do wojny po zniszczeniu atomowym.

http://www.youtube.com/watch?v=IRlNfX3P5_4&f ... xt_from=QL

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Kyasarin Kobieta
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]

Wiek: 32
Dni na forum: 6.231
Posty: 633
Skąd: Kielce
Zazwyczaj i gdy poruszy mnie piosenka. Aczkolwiek nie mam nic przeciwko utworkom, w których nie chodzi o nic, jeżeli sama muzyka nadrabia ów brak.
Z drugiej strony, nigdy nie ciekawiło mnie to, o czym śpiewają zespoły japońskie, których słucham. Tak jakoś ^^
O piosenkach angielskich i polskich nie mówię nawet, bo, jak pewnie duża część forum, łapię je w locie. Jeżeli chodzi o produkcje anglojęzyczne, wystarczy mi 1-2 przesłuchań, by orientować się, o co chodzi w tekście. Po tygodniu jestem w stanie śpiewać tekst prawie z pamięci, jak często zdarza mi się robić.
To chyba tyle, bo jestem w szkole językowej i zaraz zaczynam zajęcia, a tu pół forum nie przejrzane ;]

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
FungaFuFu Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
FungaFuFu
Wiek: 26
Dni na forum: 5.427
Posty: 192
Skąd: Olsztyn :)
Ja szybko zapamiętuję tekst piosenek. Zwykle skupiam się na tekstach. Jeśli chodzi o japońskie piosenki, to za bardzo nie mam jak, bo nie bardzo rozumiem. Lubię jak ktoś śpiewa sensowne piosenki, które mają jakieś znaczenie.

Anime na zawsze !!!
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.723
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Dla mnie teksty piosenek są bardzo ważne.Chęć poznania treści utworów Luna Sea,skłoniła mnie do nauki języka japońskiego.Cóż...wtedy traktowałem to jeszcze jako zabawę... I przyznam,że jestem podwójnie wygrany.Po pierwsze,ich teksty zrobiły na mnie duże wrazenie,a ich przesłanie poprawia mi nastrój.Luna Sea,swoimi tekstami wyraża niezadowolenie z obecnego stanu rzeczy i zachęca ludzi do działania,by wzieli los we własne ręce i sami zaczeli o sobie decydować.W połączeniu ze wspaniałą muzyką,jest to po prostu magia.
Po drugie,nauczyłem się języka i nie dość,że sam tłumacze sobie teksty piosenek moich ulubionych wykonawców,to jeszcze nabyte umiejętności przydają mi się do wielu innych rzeczy.Polecam też teksty piosenek Ayumi Hamasaki (wszystkie jej autorstwa),dziewczyna trzyma naprawdę wysoki poziom.
Co lubię w tekstach piosenek,to gdy jakaś treść w nich zawarta jest użyteczna w życiu i ma jakieś sensowne przesłanie.Czego nie lubie,to wulgarne i sprośne teksty,pozbawione jakiegokolwiek sensu czy idei, śpiewania o przysłowiowej "dupie Maryli" i mówiąc prosto;głupoty.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Teksty piosenek
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook