Rok 1984 :: Premiera pierwszego rozdziału mangi "Dragon Ball" (33 lata temu)

» Ayn Rand

Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Dni na forum: 3.916
Plusy: 10
Z wikipedii:
Ayn Rand, urodzona jako Alissa Zinowiewna Rosenbaum (ur. 2 lutego 1905 w Sankt Petersburgu, zm. 6 marca 1982 w Nowym Jorku) - amerykańska pisarka i filozof pochodząca z rodziny rosyjskich Żydów, najbardziej znana dzięki swojej filozofii obiektywistycznej. Autorka powieści, w których stałym wątkiem jest obraz bohatera - pogardzanego przez otoczenie geniusza, któremu udaje się osiągnąć sukces. Ayn Rand uważała prezentację pozytywnych wzorców obiektywizmu za główny cel swojej literatury.

W Polsce ukazały się drukiem: "Hymn" (Anthem), "Źródło" (The Fountainhead), "Cnota egoizmu" (The Virtue of Selfishness), "Powrót człowieka pierwotnego" (The Return of the Primitive) i "Atlas Zbuntowany" (Atlas Shrugged).
Czy ktoś może zna? Sam jestem po lekturze Hymnu, lektury krótkiej, acz bogatej i niosącej przesłanie, którego dziś bardzo się obawiają "elity". Jest to opowieść o świecie, który z powodu zamiłowania do słowa "my", zamiast "ja", cofnął się do poziomu, gdzie wielkim osiągnięciem jest wynalezienie świecy.
Główny bohater - Równość 7-2521(takie nadano mu imię) - od początku o indywidualistycznych skłonnościach, odkrywa na nowo (dosłownie) żarówkę, jednak zostaje wzgardzony. Ucieka do lasu, gdzie rozpoczyna nowe życie i cieszy się wolnością.
Jest to swoisty manifest indywidualizmu i wyraz pogardy dla narzucanych ludziom przez władzę przeciętności, schematyczności, socjalizmowi. Jest to wyraz pogardy, dla systemu, w którym człowiek nie ma swojego imienia (ma tylko te nadane przy urodzeniu, zbitka słów takich jak np. Solidarność, Międzynarodowy, Demokracja, Wolność i numerku) i tożsamości, gdzie musi myśleć i czynić tak jak każdy inny, w świecie gdzie kocha się każdego, ale równocześnie nie wolno kochać nikogo.

Świat jest ponurą alternatywą dla świata, który już dzisiaj próbuje się zniszczyć. Tak jak u George'a Orwella, indywidualizm karany jest śmiercią, od urodzenia dzieci, które nie znają rodziców, wychowywane w domach dziecka są bite za najmniejsze odchylenia od normy.

Książka jest krótka, wraz ze wstępem, notką o autorce ma tylko 96 stron, w formacie mniejszym od zeszytu zresztą. Zachęcam i czekam na ewentualne komentarze.

Obraz
Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka - Roman Dmowski
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Gdzie jest ta Irlandia, no gdzie? Ja wam powiem gdzie. Za Wielką Brytanią.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
paint Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3

Dni na forum: 4.067
Aż się wypowiem. Czytałem "Źródło" i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że ta książka zmieniłaby moje życie, gdybym nie był taki leniwy. Na pewno jednak zmieniła sposób, w jaki postrzegam rzeczywistość. Otworzyła mi oczy.
Nie będę się rozpisywał nad fabułą i bohaterami, bo w rzeczywistości historia jest prosta, za to doskonale napisana.

Tylko polecić.

Forum DB Nao » Różne » Rozrywka, Hobby » Literatura » Ayn Rand
Przejdź do:  
Dragon BallForum DB NaoAnime GakureAnime PhrasesDr. Slump