Forum Dragon Ball Nao

» Hipoteza Gai - za i przeciw

Rinnegan
Demon
Demon
[ Klan Kutang ]
Rinnegan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.489
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 3.217
Skąd: Włocławek
Mam wielka prosbe, od tego moze zalezec moje zaliczenie z przedmiotu:
Kształtowanie i Ochrona Środowiska.
Czy moglby mi ktos znalezc jakies zrodla informacji na tenze temat ? Odwdziecze sie jakos - nawet anime ^ ^. Bardzo prosze tym razem o jakas odpowiedz, jezeli ktos ma jakas wiedze na ten temat, lub jakies zrodla zwiazane z tym tematem ...
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 34
Dni na forum: 6.203
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
AUTOR POSTA OTRZYMAŁ PLUSA
Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
burger5 Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Tokugawa ]

Wiek: 35
Dni na forum: 5.646
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 1
Posty: 903
AUTOR POSTA OTRZYMAŁ PLUSA
Rinnegan
Demon
Demon
[ Klan Kutang ]
Rinnegan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.489
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 3.217
Skąd: Włocławek
Dzięki za bardzo szybki odzew - jakos ( dopiero jak zreferuje Pani dr ) sie udalo wybrnac z sytuacji, kiedy to zreferuje ^ ^ Na szczescie tym razem sam na sam z prowadzaca - ja matura xD.
Wielkie dzieki Wam za materialy- pewnie nie bede musial latac do biblioteki. A mam jeszcze jedno pytanie , glupie , ale zadam:
Moglibyscie podac mi bibliografie tego wszystkiego xD ? Upierdliwy jestem bąk.

[ Dodano: 12.01.2010, 22:53 (po 4 godzinach 13 minutach) ]
Sory, ze tu pisze, ale zapomnialem o waznej rzecyz. Pomoglby ktos mi znalezc prezentacje multimedialna na tenze temat? To tezj est niezwykle istotne by zaliczyc ten przedmiot ..
Rinnegan
Demon
Demon
[ Klan Kutang ]
Rinnegan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.489
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 3.217
Skąd: Włocławek
Hipoteza Gai – za i przeciw

Czym jest Gaja ? Definicja

Hipoteza Gai została wysunięta w 1987 roku przez Jamesa Lovelocka, brytyjskiego pracownika NASA. Zasugerował on, że wszystkie istoty żyjące na Ziemi działają wspólnie, aby zachować na naszej planecie optymalne warunki do życia. Ziemia posiada zdolność reagowania na zmiany panujących warunków, dostosowuje się do nich tak, aby mogło się dalej rozwijać życie . Lovelock nazwał ten system Gają, od imienia greckiej bogini uosabiającej Matkę Ziemię.

Hipoteza powstała także w związku z projektem NASA poszukiwania życia na Marsie . Lovelock zwrócił uwagę na fakt, że życie na innych planetach nie musi przyjmować tych samych form, co na Ziemi , dlatego metody detekcji opracowane dla ziemskich form nie muszą być tam skuteczne. Dlatego należy poszukiwać takich efektów , które będą towarzyszyć wszelkim rodzajom życia, bez względu , na jakim rodzaju metabolizmu byłyby oparte. Takim zjawiskiem jest lokalny spadek entropii, czyli trwałe utrzymywanie się stanów nierównowagowych.

Hipoteza przypisuje własności żywego organizmu planecie Ziemi jako całości. Gaja może być zdefiniowana jako złożona jedność zawierająca biosferę, atmosferę, oceany i gleby Ziemi- całość stanowiącą sprzężenie zwrotne systemów cybernetycznych poszukujących optymalnego fizycznego i chemicznego środowiska naturalnego dla życia na tej planecie. Całkowity zakres żyjącej materii na Ziemi , począwszy od wielorybów po wirusy, od dębów po glony, może być uznany za żyjącą jedność zdolną do utrzymywania atmosfery ziemskiej, która przystosowuje się do wszystkich jej potrzeb. Także Lovelock twierdzi, że to przyroda organiczna wytwarza atmosferę, nie zaś na odwrót. Wcale nie środowisko naturalne umożliwiło pojawienie się i rozwój życia : to istoty żywe wytwarzają gazy, które pozwalają im przetrwać, tak więc biosfera posiada zdolność kontrolowania swego środowiska naturalnego ,chemicznego oraz fizycznego.

Gaja trwa w sobie z przeszłością sięgającą czasy samych początków życia , natomiast w przyszłości będzie trwać tak długo , jak długo będzie istniało życie – wszelkie jego objawy. Jest ona żywą istotą planetarną. Dokładniej mówiąc: temperatura, utlenianie , stan skupienia, kwasowość oraz pewne aspekty skał i wód są utrzymywane poprzez aktywne procesy reakcji przeprowadzane automatycznie i nieświadomie przez florę i faunę, przez co sprawia, że istnienie naszej planety znajduje się w równowadze dynamicznej , nazywaną – homeostazą.

Argumenty zwolenników hipotezy

1) Jednym z najsłynniejszych argumentów na potwierdzenie tezy Lovelocka było systematyczne zachowanie się teoretycznej planety nazywanej jako Daisyworld ( Świat Stokrotek ). Dla uproszczenia autorzy założyli w nim istnienie planety porośniętej przez jeden tylko gatunek roślin – białe i czarne stokrotki. Do planety dociera promieniowanie z pobliskiej gwiazdy , analogicznej do Słońca , która wraz z upływem czasu, staje się coraz jaśniejsza. Gdy uruchomiono program okazało się, że bez jakichkolwiek dodatkowych założeń, bez wprowadzania pojęcia płci czy ewolucji, bez żadnych mistycznych odniesień do planetarnej świadomości- stokrotki z Daisyworld potrafią ochładzać swoją coraz silniej nagrzewaną planetę. Założenia modelu są bardzo proste. Czarne stokrotki pochłaniają, a białe odbijają promieniowanie. Żadne kwiaty nie rosną przy temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza, wszystkie więdną powyżej 45 stopni. W tym przedziale temperatur czarne stokrotki pochłaniają więcej ciepła z otoczenia i dlatego mogą rosnąć szybciej w chłodnych warunkach. Z kolei białe stokrotki, które odbijają i tracą więcej ciepła, mogą łatwiej rosnąć i mnożyć się w wyższych temperaturach.

Zacznijmy rozważania od świata czarnych stokrotek. Gdy Słońce staje się coraz jaśniejsze, czarne kwiaty powiększają coraz bardziej zasięg swego występowania, pochłaniając coraz więcej ciepła i ogrzewając tym samym swoje najbliższe otoczenie. W ten sposób zwiększa się coraz bardziej powierzchnia, gdzie możliwy jest wzrost stokrotek, i rośnie liczebność populacji kwiatów. To dodatnie sprzężenie zwrotne trwa dopóty, dopóki stokrotki nie doprowadzą do tak dużego wzrostu temperatury , że przyjdzie kolej na białe kwiaty, które zaczną powoli wypierać swoich czarnych kuzynów. Odbijając więcej promieniowania i pochłaniając mniej ciepła, białe stokrotki zaczynają teraz oziębiać swe najbliższe otoczenie , a później i całą planetę. W efekcie, by podsumować ten prosty mechanizm termoregulacji, powierzchnia planety jest podgrzewana, gdy klimat jest chłodny ( w początkowych stadiach ewolucji Słońca), a następnie utrzymywana na względnie niskim poziomie temperatury, podczas gdy Słońce staje się coraz jaśniejsze. W ten sposób, pomimo coraz silniejszego ogrzewania planety, jej temperatura przez długi czas pozostaje na stałym i w dodatku korzystnym dla życia poziomie. Dzięki symulacji komputerowej wykazano istnienie związku między doborem naturalnym, a planetarną regulacją temperatury. Globalna kontrola temperatury to klasyczny przykład zachowania obiektu typu Gai.

2) Kolejnym z głównych argumentów potwierdzających Hipotezę Gai, jest stabilność ziemskiego klimatu. Badania geologiczne dowodzą, że klimat na Ziemi nigdy nie był niekorzystny dla życia, nawet w najkrótszym okresie. Nigdy nie było ani za zimno , ani też za ciepło, oceany nigdy nie zamarzały, ani nie gotowały się w przeciwieństwie do innych planet. Epoka lodowcowa obejmowała tylko tereny położone powyżej 45 równoleżnika. Tymczasem temperatura Słońca przez wieki zmieniła się i to znacznie , zarówno na plus jak i na minus, jednakże temperatura na Ziemi jest ustabilizowana. Wyjaśnienie może tkwić w nagromadzeniu się gazów , które tworzą naszą atmosferę, a emitowane są przez organizmy żywe. Pozwalają one przenikać optymalnej dla życia na Ziemi ilości promieni słonecznych. W filtrowaniu promieniowania słonecznego główną rolę pełnią chmury.
Woda wyparowuje z oceanów , później opada w postaci deszczu. Pozostaje ona zawieszona w postaci chmur, jednocześnie odbijając ciepło. Chmura nie jest tylko parą wodną, para wodna może uformować się w chmurę tylko wówczas, gdy zgromadzi się wokół jakichś stałych drobinek. Tymi drobinkami są kryształki kwasu siarkowego, które są produkowane przez morskie algi. Stwierdzono, że gęstość alg w Oceanie Spokojnym podwoiła się w ciągu dziesięciu lat. Nie wiadomo dlaczego, ale wiadomo, że to algi absorbują gaz węglowy ,a wydzielają gaz siarkowy. Te dwie czynności przyczyniają się do oczyszczenia atmosfery z nadmiaru węgla produkowanego przez przemysł i do zwiększenia liczby chmur. Algi uczestniczą zatem w procesie oczyszczania planety i neutralizowania tendencji do jej przegrzewania się.

Można by sądzić, że jest to dowód na to, że Hipoteza Gai jest zbudowana poprawnie. Algi – mikroorganizmy są zatem według Lovelocka systemami regulacyjnymi Gai. Hipoteza Gai stała się inspiracją dla licznych badań naukowych dotyczących wpływu biosfery na procesy chemiczne i klimat naszej planety. Jednym z ciekawszych projektów naukowych było właśnie badanie zależności między wzrostem glonów oceanicznych a klimatem. Rozważania owe prowadziły do wniosku , że działalność tych morskich organizmów ma wpływ na tworzenie się chmur, zwiększających chociażby albedo naszej planety.

Zdaniem Lovelocka , kiedy działalność jakiegoś organizmu sprzyja środowisku oraz samemu organizmowi, nastąpi rozprzestrzenienie się zarówno organizmu, jak i środowiska. W efekcie , zmiana organizmu i środowiska staje się globalna. Odwrotny proces jest także możliwy i każdy gatunek, który ujemnie wpływa na środowisko jest skazany na śmierć, lecz życie trwa nadal.

3) Ostatnim z mocnych argumentów Lovelocka jest fakt utrzymywania się ziemskiej atmosfery w stanie , który jest chemicznie niestabilny. Już sama wysoka zawartość tlenu-który na innych planetach typu ziemskiego, jeśli w ogóle występuje, to w śladowych ilościach- jest ewenementem. A jednoczesne występowanie tlenu i metanu świadczy o ciągłym uzupełnianiu tych gazów. Co więcej, skład ziemskiej atmosfery wydaje się wyjątkowo korzystny dla obecnych form życia i okazuje się względnie niezmienny przez cały okres fanerozoiku. Gazowa otoczka Ziemi, gdyby nie było na niej życia, składałaby się głównie z CO2, z trudną do bliższego określenia domieszką azotu i śladowymi ilościami innych gazów, podobnie jak atmosfery Wenus i Marsa. Hipoteza Gai traktuje Ziemię, wraz z biosferą i atmosferą, jako homeostat- układ stabilny, zdolny do zachowania homeostazy, działający na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego, a więc przeciwdziałający zakłócającym czynnikom.

„ istnienie życia na Ziemi aktywnie i w sposób korzystny przywracało i przywraca fizyczny i chemiczny stan powierzchni Ziemi, jej atmosfery i oceanów. Stanowi to kontrast dla konwencjonalnej mądrości (wiedzy),która utrzymuje, iż to życie przystosowuje się do warunków na planecie, ponieważ zarówno życie jak i owe warunki rozwinęły się oddzielnie.” ( J. Lovelock, „The Ages of Gaia” ).

Komórki składające się na organizm oraz liczne symbiotyczne mikro organizmy , działając we własnym egoistycznym interesie przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania wielokomórkowego organizmu. Z cech pojedynczej komórki nie można wnioskować, o wszystkich cechach organizmu, w którego skład ta komórka wchodzi. Tak samo pojedynczy organizm wydaje się nie mieć wpływu na funkcjonowanie Gai. Dopiero cała różnorodność żywych organizmów i sieć zależności między nimi oraz środowiskiem abiotycznym tworzy globalny , względnie stabilny ekosystem. To tylko kwestia poziomu organizacji ,w którym całość stanowi coś więcej, niż tylko sumę składników ,co zresztą nie podważa paradygmatu redukcjonistycznego , chyba, że w jego najbardziej naiwnej formie.

Główne argumenty przeciwników owej Hipotezy


1) Jednym z poważniejszych argumentów przeciwników Hipotezy Gai było to, że w świetle dogmatów ewolucji przystosowanie się ziemskiego super organizmu do kosmicznych warunków i jego ewolucja niemożliwe byłyby bez reprodukcji i selekcji, a kosmos pełen powinien być biosfer, które okazały się być nie dość dobrze dostosowane. Takie rozumowanie prowadzi do pojęć takich, jak „wspólny przodek” czy „rozród” planet i zdaniem krytyków Lovelocka dowodzi, że cała hipoteza jest absurdalna.

2) Bardzo powszechny jest też podobny zarzut, że Hipoteza Gai zakłada teleologiczność – celowość poczynań biosfery. James Lovelock odpierał takie ataki przedstawiając swój słynny Świat Stokrotek – uproszczony model biosfery składającej się tylko z jednego gatunku, utrzymujący globalną temperaturę na stałym poziomie w obliczu czasu i zwiększającej się energii słonecznej.
3 ) Kolejnym z argumentów świadczącym przeciwko owej hipotezie jest zasada antropiczna. Sugeruje ona , że pojawienie się inteligentnego obserwatora nie byłoby możliwe, gdyby prawa fizyki były odmienne. Gdyby zmieniły się nieco stałe fizyczne , to zmieniłyby się istotne struktury poziomów energetycznych w atomach i jądrach atomowych ( gdyż we wszystkich wzorach mechaniki kwantowej wchodzą te stałe), zmieniłaby się więc cała chemia ( w tym chemia związków węgla tak istotnych dla życia ), w tym skład chemiczny w całym wszechświecie. W każdym innym wszechświecie ,z innym zestawem wartości stałych fizycznych, nie ma miejsca dla typowych gwiazd, planet, związków organicznych a więc i dla nas samych.
Należy jeszcze zwrócić uwagę, że pewne założenia Hipotezy Gai , szczególnie, jeśli są wyrwane z kontekstu, mogą być groźne w skutkach. James Lovelock posunął się niegdyś do stwierdzenia, że zanieczyszczenie środowiska jest kwestią marginalną, gdyż zanieczyszczenia przemysłowe nie dosięgają Gai, a substancje chemiczne emitowane w trakcie naszej działalności zawsze były w pewnej ilości obecne w atmosferze, dlatego nazywanie ich „zanieczyszczeniami” wynika po prostu z przyjęcia antropocentrycznego punktu widzenia – niezwykle trudno ocenić, jakie ich stężenie byłoby groźne dla Gai jako całości. Lovelock uważa , że możliwości termoregulacyjne naszej planety są na tyle potężne, że nawet bardzo istotne zmiany w poszczególnych jej elementach nie zagrażają istnieniu całości. Wizja naszej planety, jaka się wyłania z jego rozważań może być nawet użyta wbrew intencjom autora jako argument przeciwko niektórym postulatom obrońców środowiska naturalnego. Jak pokazała nam historia, każda koncepcja, nawet ta najsłuszniejsza, może zostać w zwulgaryzowanej formie wykorzystana do dowolnych celów.
Choć trudno będzie Hipotezie Gai jako teorii tak globalnej i budzącej bardzo emocjonalne reakcje , zyskać nowych zwolenników w świecie nauki , to szerokie jej upowszechnienie – głównych tez jest możliwe i mogłoby pozytywnie wpłynąć na kształtowanie nowoczesnego i odpowiedzialnego stosunku ludzi do ich własnego środowiska życia – pod warunkiem ustrzeżenia się egoistycznych jej interpretacji.

Destrukcyjny wpływ człowieka na Gaję

Jakkolwiek optymistycznie nie spojrzelibyśmy na ostateczne możliwości adaptacyjne Gai, to nie ulega kwestii, że dotychczasowa i obecna działalność człowieka jest przyczyną istotnych zmian w biosferze- wymierania i zmniejszania się populacji wielu gatunków. Spadek różnorodności życia na Ziemi i zanikanie naturalnych ekosystemów przybiera katastrofalny rozmiar.
Równowaga Gai może być zachwiana w przypadku wielkich kataklizmów, np. trzęsień ziemi czy zderzeń z wielkimi meteorytami. Do podobnego załamania może dojść wskutek przerostu ludzkiej populacji. Świadomość, że Gaja przetrwała niejednokrotnie wielkie globalne kataklizmy, pozwala mieć nadzieję, że i tym razem powróci do stabilności, odbudowując różnorodność życia i homeostazę, jak już kilkakrotnie miało miejsce w historii Ziemi.
Jak pisze L .Margulis : „ekspansja jednego gatunku zawsze musi kończyć się katastrofą, ponieważ żaden z nich nie może odżywiać się własnymi odchodami.” Ale to nie Gaja najbardziej ucierpi na naszej destruktywnej działalności, tylko my sami- równowaga biologiczna zostanie przywrócona – z nami lub bez nas.. Gaja przetrwa, pomimo obecności tak niszczącego gatunku, jakim jest Homo Sapiens.


Takie cos mi wyszlo, prosze o opinie ;p
umie ktos porobic interlinie tak by wiecej bylo - to jest skomasowany plagiat z kilku zrodel .-. zostala prezentacja , kurde

Pomoze ktos w zrobieniu prezentacji, jezeli potrafi ? Jak pisalem - odwdziecze sie, jak wolicie.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Hipoteza Gai - za i przeciw
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook