Forum Dragon Ball Nao
» FAQ

FAQ

Problemy logowania i rejestracji
Dlaczego nie mogę się zalogować?
Dlaczego w ogóle muszę się rejestrować?
Dlaczego wciąż jestem wylogowywany?
Jak mogę zapobiec wyświetlaniu mojej ksywki na liście obecnych użytkowników?
Zgubiłem moje hasło!
Zarejestrowałem się, ale nie mogę się zalogować!
Rejestrowałem się kiedyś, ale nie mogę się już logować!

Preferencje i ustawienia użytkowników
Jak mogę zmienić swoje ustawienia?
Czasy nie są właściwe!
Jak mogę wyświetlić obrazek pod moją ksywką?
Jak mogę zmienić swoją rangę?
Jakie są rangi na forum?
Kiedy klikam odnośnik e-mail, forum wymaga logowania

Problemy z pisaniem
Jak mogę napisać temat na forum?
Jak mogę zmienić lub usunąć post?
Jak mogę dodać podpis do mojego postu?
Jak mogę utworzyć ankietę?
Jak mogę zmienić lub usunąć ankietę?
Dlaczego nie mam dostępu do forum?
Dlaczego nie mogę głosować w ankietach?

Formatowanie i typy tematów
Czym jest BBCode?
Czy mogę używać HTML?
Czym są uśmieszki?
Czy mogę dodawać obrazki?
Czym są ogłoszenia?
Czym są tematy ważne?
Czym są tematy zablokowane?

Poziomy użytkowników i grupy
Kim są administratorzy?
Kim są moderatorzy?
Czym są grupy?
Jak mogę dołączyć do grupy?
Jak mogę zostać moderatorem grupy?

Prywatne wiadomości
Nie mogę wysyłać prywatnych wiadomości!
Wciąż dostaję niechciane prywatne wiadomości!
Dostałem spam lub obraźliwy e-mail od kogoś z tego forum!

Problemy logowania i rejestracji

Dlaczego nie mogę się zalogować?

A zarejestrowałeś się? Musisz się zarejestrować, aby móc się logować. A może zostałeś wyrzucony z forum (jeśli tak się stało zobaczysz odpowiednią informację)? W takim wypadku skontaktuj się z webmasterem lub administratorem forum, aby poznać tego przyczynę. Jeżeli zarejestrowałeś się, nie zostałeś wyrzucony, a i tak nie możesz się logować sprawdź ponownie swój login i hasło. Zazwyczaj to właśnie błędny login lub hasło są problemem, ale jeśli tak nie jest, skontaktuj się z administratorem, gdyż problem może leżeć po stronie błędnej konfiguracji skryptu.

Dlaczego w ogóle muszę się rejestrować?

Nie musisz, jednakże rejestracja da Ci dostęp do dodatkowych funkcji niedostępnych dla gości, takich jak pisanie wiadomości, własny emblemat, prywatne wiadomości, wysyłanie e-maili, subskrypcja grup użytkowników itd. Rejestracja zajmuje tylko chwilę i naprawdę zalecamy jej dokonanie.

Dlaczego wciąż jestem wylogowywany?

Jeżeli nie zaznaczysz opcji Loguj mnie automatycznie podczas logowania na forum będziesz zawsze wylogowywany po pewnym czasie. To zapobiega wykorzystaniu Twojego konta przez kogokolwiek innego. Aby pozostawać zalogowanym zaznacz powyższą opcję. Nie jest to zalecane, gdy korzystasz z publicznego komputera, np. w bibliotece, kawiarni internetowej czy na uczelni.

Jak mogę zapobiec wyświetlaniu mojej ksywki na liście obecnych użytkowników?

W swoim profilu znajdziesz opcję Ukryj moją obecność na forum. Jeżeli ją włączysz będziesz widoczny na liście tylko dla administratorów oraz dla siebie. Będziesz liczony jako użytkownik ukryty.

Zgubiłem moje hasło!

Nie panikuj! Twoje hasło co prawda nie może zostać odzyskane, ale można je zmienić. Aby to zrobić przejdź na stronę logowania, po czym kliknij Zapomniałem hasła, i postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami, a szybko wrócisz na forum.

Zarejestrowałem się, ale nie mogę się zalogować!

Na początek sprawdź, czy wpisujesz poprawny login i hasło. Jeżeli te są w porządku, to problemem może być jedna z dwóch rzeczy. Jeżeli włączone są funkcje COPPA i kliknąłeś odnośnik Mam mniej niż 13 lat podczas rejestracji musisz postąpić zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Jeżeli tak nie jest to może Twoje konto wymaga aktywacji? Niektóre fora wymagają aktywacji wszystkich nowych kont, albo przez samych użytkowników, albo przez administratora, zanim można się na nie logować. Po rejestracji powinieneś otrzymać wiadomość, czy wymagana jest aktywacja. Jeżeli otrzymałeś e-mail, postępuj zgodnie z instrukcjami w nim zawartymi, a jeśli nie otrzymałeś e-maila, to czy jesteś pewien, że podałeś właściwy adres? Jednym z powodów wykorzystania aktywacji, jest redukcja dostępu do forum osób niepożądanych, które zechcą je spamować lub obrażać użytkowników. Jeżeli jesteś pewien, że podałeś właściwy e-mail, skontaktuj się z administratorem.

Rejestrowałem się kiedyś, ale nie mogę się już logować!

Najbardziej prawdopodobne powody takiego stanu to: wpisałeś niewłaściwy login i hasło (poszukaj e-maila, którego dostałeś po rejestracji) lub administrator usunął Twoje konto. Spróbuj zarejestrować się ponownie i bądź aktywny w dyskusjach.

Preferencje i ustawienia użytkowników

Jak mogę zmienić swoje ustawienia?

Wszystkie Twoje ustawienia (jeśli jesteś zarejestrowany) są przechowywane w bazie danych. Aby je zmienić kliknij w odnośnik Profil. To pozwoli Ci zmienić wszystkie ustawienia.

Czasy nie są właściwe!

Podane czasy są prawie na pewno właściwe, ale być może widzisz czasy ze strefy czasowej innej niż Twoja. Jeżeli tak jest, to powinieneś zmienić ustawienia Twojego profilu, wybierając strefę czasową odpowiednią dla Twojego obszaru. Pamiętaj, że zmiana strefy czasowej, jak większość ustawień, może być dokonana jedynie przez użytkowników zarejestrowanych. Jeśli więc jeszcze się nie zarejestrowałeś, teraz jest dobry moment, żeby to zrobić.

Jak mogę wyświetlić obrazek pod moją ksywką?

Pod Twoją nazwą użytkownika przy czytaniu postów mogą być dwa obrazki. Pierwszy jest związany z Twoją rangą, zwykle ma formę gwiazdek lub innych znaczków pokazujących jak dużo napisałeś postów lub jaki masz status. Pod nim może znajdować się większy obrazek nazywany Emblematem, który z reguły dla każdego jest inny.

Jak mogę zmienić swoją rangę?

Nie możesz zmienić nazwy swojej rangi (pojawiają się one pod nazwą użytkownika przy przeglądaniu tematu oraz w twoim profilu). Większość for używa rang, aby zaznaczyć liczbę postów, które napisałeś i aby wyróżnić konkretne osoby, np. moderatorzy czy administratorzy mogą mieć specjalną rangę. Prosimy nie pisać specjalnie postów tylko po to, aby otrzymać wyższą rangę.

Jakie są rangi na forum?

Zgodnie z Twoją liczbą postów zostajesz przypisany do określonej grupy użytkowników forum i otrzymujesz rangę oraz "gwiazdki", które są wyświetlane pod Twoim nickiem. Ranga oraz liczba i kolor gwiazdek będą się zmieniały równolegle z Twoją liczbą postów. Obecnie na forum dostępne są następujące rangi:

GrupaWymagane postyNazwa rangiObrazek
Zbanowani-Gekokujō
Standardowa0Ziemianin
Standardowa30Wojownik
Standardowa50Nameczanin
Standardowa100Super Nameczanin
Standardowa150Saiyanin
Standardowa300Super Saiyanin
Standardowa500Full Power SSJ
Standardowa750Super Saiyanin 2
Standardowa1000Super Saiyanin 3
Standardowa1500Super Saiyanin 4
Standardowa3000Demon
Standardowa4000Kami
Standardowa5000Kaiō
Standardowa6000Kaiōshin
Standardowa8000Super Saiyanin God
Standardowa10000Hakaishin
Administratorzy-*Daimyō
Redaktorzy-^Hatamoto
Moderatorzy-^Bushi
Ex-Pracownicy-"Rōnin

Kiedy klikam odnośnik e-mail, forum wymaga logowania

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać e-mail przez wbudowany w forum system. Jest tak, aby zapobiec niewłaściwemu wykorzystaniu adresów na forum przez anonimowych użytkowników.

Problemy z pisaniem

Jak mogę napisać temat na forum?

To bardzo proste. Kliknij w odpowiedni przycisk na jednym z for lub tematów.

Jak mogę zmienić lub usunąć post?

Jeżeli nie jesteś administratorem lub moderatorem, możesz zmieniać jedynie własne posty. Aby zmienić post kliknij w przycisk edytuj przy danym poście. Jeżeli ktoś już na niego odpowiedział po edycji pod postem pojawi się tekst drobnymi literami informujący, ile razy dany post zmieniano. Nie zostanie on dodany jeśli został on zmieniony przez administratorów lub moderatorów. Pamiętaj, że zwykli użytkownicy nie mogą usuwać postów.

Jak mogę dodać podpis do mojego postu?

Aby dodać podpis do wiadomości musisz najpierw go stworzyć w swoim profilu. Kiedy już to zrobisz możesz zaznaczyć pole Dodaj podpis przy formularzu wysyłania postu, aby dodać podpis. Możesz także domyślnie dodawać podpis do wszystkich swoich postów zaznaczając odpowiednią opcję w swoim profilu (przy czym każdorazowo pisząc post możesz zadecydować o nie dodawaniu do niego podpisu, przez odznaczenie pola w formularzu wysyłania)

Jak mogę utworzyć ankietę?

Tworzenie ankiet jest proste, kiedy piszesz nowy temat (lub zmieniasz pierwszy post w temacie, jeśli masz do tego uprawnienia) powinieneś zobaczyć formularz Dodaj ankietę pod głównym polem wiadomości (jeżeli nie widzisz go, to prawdopodobnie nie masz uprawnień do tworzenia ankiet). Musisz wpisać tytuł ankiety i podać przynajmniej dwie opcje (kolejne opcje możesz dodawać przyciskiem Dodaj opcję). Możesz także wyznaczyć limit czasowy dla ankiety, ustaw 0 dla niekończącej się. Liczba możliwych do ustawienia opcji jest określana przez administratora.

Jak mogę zmienić lub usunąć ankietę?

Podobnie jak z postami, ankiety mogą być zmieniane jedynie przez ich twórców, moderatorów lub administratorów. Aby zmienić ankietę musisz zmienić pierwszy post w danym temacie (z którym zawsze związana jest ankieta). Jeżeli nikt jeszcze nie głosował użytkownicy mogą usunąć ankietę lub zmieniać którąkolwiek z opcji, jednakże jeśli zostały już oddane głosy tylko moderatorzy i administratorzy mogą ankietę zmienić lub usunąć. Jest to ustawione w ten sposób, aby zapobiec fałszowaniu ankiet przez zmianę opcji w połowie głosowania.

Dlaczego nie mam dostępu do forum?

Niektóre fora mogą być przeznaczone dla konkretnych użytkowników lub grup. Aby przeglądać, czytać, pisać itp. może być potrzebna specjalna autoryzacja. Dostępu do nich mogą udzielić jedynie moderatorzy forum oraz administratorzy i z nimi powinieneś się skontaktować.

Dlaczego nie mogę głosować w ankietach?

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą głosować w ankietach (aby zapobiec fałszowaniu wyników). Jeżeli zarejestrowałeś się i nadal nie możesz głosować, prawdopodobnie nie masz odpowiednich uprawnień.

Formatowanie i typy tematów

Czym jest BBCode?

BBCode jest specjalną implementacją HTMLa, a możliwość jego używania jest uzależniona od ustawień dokonanych przez administratora (możesz także wyłączać go dla każdego postu osobno w formularzu wysyłania). Sam BBCode jest podobny stylowo do HTMLa, znaczniki są zawarte w nawiasach kwadratowych [ i ] a nie < i > oraz oferuje większą kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane. Więcej informacji o BBCode znajdziesz w przewodniku, do którego dostaniesz się ze strony wysyłania postu.
Przewodnik BBCode

Czy mogę używać HTML?

Zależy to od decyzji administratora, który ma pełną kontrolę nad możliwością używania HTMLa. Jeżeli możesz go używać, prawdopodobnie tylko niektóre znaczniki będą działały. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, aby zapobiec wstawianiu przez ludzi kodu, który zepsuje wygląd strony czy sprawi inne kłopoty. Jeżeli HTML jest włączony, możesz wyłączyć go dla każdego postu wybierając odpowiednią opcję w formularzu wysłania postu.

Czym są uśmieszki?

Uśmieszki, albo ikony emocji są małymi grafikami, które mogą być używane do wyrażenia jakiegoś uczucia przez wstawienie krótkiego kodu, np. :) oznacza szczęście, :( oznacza smutek. Pełna lista ikon jest dostępna z formularza wysyłania postu. Spróbuj jednak nie nadużywać tych ikon, ponieważ mogą spowodować nieczytelność postu i moderator może zdecydować o usunięciu ich lub całego postu.

Czy mogę dodawać obrazki?

Jak najbardziej możesz wstawiać obrazki do swoich postów. Jednakże obecnie nie istnieje możliwość przesyłania obrazków bezpośrednio na forum. Musisz więc wstawiać obrazki, które znajdują się na innym, ogólnodostępnym serwerze, np. http://www.moj-serwer.pl/moj-obraz.gif. Nie możesz wstawiać obrazków znajdujących się na twoim komputerze (chyba że jest on publicznie dostępnym serwerem) ani obrazków przechowywanych na stronach wymagających autoryzacji, np. skrzynki pocztowe, strony chronione hasłem itp. Aby wstawić obrazek użyj znacznika BBCode [img].

Czym są ogłoszenia?

Ogłoszenia często zawierają istotne informacje i powinieneś czytać je, gdy tylko się pojawią. Ogłoszenia pojawiają się na górze każdej strony na forum, w którym zostały napisane. To czy możesz wysyłać ogłoszenia zależy od tego, jakich wymaga to uprawnień dostępu, ustawianych przez administratora.

Czym są tematy ważne?

Ważne pojawiają się pod ogłoszeniami w przeglądzie for i tylko na pierwszej jego stronie. Najczęściej są dosyć istotne, więc w miarę możliwości powinieneś je czytać. Podobnie jak z ogłoszeniami, administrator decyduje jakie uprawnienia są konieczne do pisania tematów ważnych na każdym forum.

Czym są tematy zablokowane?

Zablokowane tematy są ustawiane w ten sposób przez moderatora lub administratora. Nie możesz pisać w nich dalszych odpowiedzi oraz każda zawarta w nich ankieta jest automatycznie kończona. Powodów dla zamknięcia tematu może być bardzo wiele.

Poziomy użytkowników i grupy

Kim są administratorzy?

Administratorzy są ludźmi, którym przydzielono najwyższy poziom kontroli nad całym forum. Mogą oni kontrolować wszystkie aspekty działania forum, włącznie z ustawianiem uprawnień dostępu, usuwaniem użytkowników, tworzeniem grup, określaniem moderatorów itp. Mają także pełne możliwości moderacji na forach.

Kim są moderatorzy?

Moderatorzy są osobami (albo grupami osób), których zadaniem jest doglądanie forum od czasu do czasu. Mają możliwość zmieniania treści lub usuwania postów oraz blokowania, odblokowywania, przenoszenia, usuwania i dzielenia tematów w forum, które moderują. Generalnie czuwają, aby ludzie nie schodzili z tematu w dyskusjach oraz nie publikowali nieodpowiednich materiałów.

Czym są grupy?

Grupy są sposobem, w jaki administratorzy mogą grupować użytkowników. Każdy użytkownik może należeć do wielu grup i każda grupa może mieć własne prawa dostępu. Dzięki temu administratorzy mogą łatwo ustawić wielu użytkowników jako moderatorów lub dać im dostęp do prywatnego forum itp.

Jak mogę dołączyć do grupy?

Aby dołączyć do grupy użytkowników kliknij w odnośnik grup użytkowników na górze strony (zależnie od szablonu), gdzie możesz przeglądać wszystkie grupy. Nie wszystkie są dostępne dla każdego, niektóre mogą być zamknięte, a inne mogą mieć nawet ukryte członkowstwo. Jeżeli grupa jest otwarta możesz poprosić o członkowstwo klikając w odpowiedni przycisk. Twoja prośba musi zostać zaakceptowana przez moderatora grupy, przy czym może on spytać o powód Twojej decyzji.

Jak mogę zostać moderatorem grupy?

Grupy użytkowników są tworzone przez administratora forum i to on wyznacza moderatora. Jeżeli jesteś zainteresowany stworzeniem nowej grupy powinieneś w pierwszej kolejności z nim się skontaktować, na przykład przez prywatną wiadomość.

Prywatne wiadomości

Nie mogę wysyłać prywatnych wiadomości!

Mogą być tego trzy powody; nie jesteś zarejestrowany lub i/lub zalogowany, administrator wyłączył prywatne wiadomości dla całego forum lub wyłączył możliwość ich wysyłania dla Ciebie. W ostatnim przypadku powinieneś skontaktować się z administratorem i spytać o powód jego decyzji.

Wciąż dostaję niechciane prywatne wiadomości!

Jeśli dostajesz niechciane wiadomości od kogoś poinformuj o tym administratora, może on wyłączyć możliwość wysyłania wiadomości dla danego użytkownika.

Dostałem spam lub obraźliwy e-mail od kogoś z tego forum!

Przykro nam z tego powodu. System wysyłania e-maili tego forum zawiera funkcje umożliwiające odnalezienie użytkowników, którzy piszą takie listy. Prześlij administratorowi forum pełną kopię listu, który otrzymałeś. Ważne jest, by zawierała wszystkie nagłówki (w których zawarte są informacje o nadawcy). Wtedy może on, choć nie musi, odpowiednio zadziałać.
Przejdź do:  
Dragon BallForum DB NaoAnime GakureAnime PhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2018 DB Nao
Facebook