Forum Dragon Ball Nao

» [Horror] Ayakashi - Samurai Horror Tales

clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.828
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Krótka, 11-odcinkowa seria zawierająca trzy historie rodem z horroru. Opening w stylu rap wykonany na tradycyjnych japońskich instrumentach, ending - typowa japońska ballada z zawodzeniem wokalistki. Muzyka Yasuharu Takanashiego. Styl... cóż, to już zależy od historii.

Yotsuya Kaidan bazuje na popularnej opowieści o zdradzonej przed męża kobiecie, która rzuca klątwę na wszystkich, którzy przyczynili się do jej nieszczęścia. Tutaj narratorem jest autor sztuki teatralnej, więc momentami ma się wrażenie, że ogląda się i słucha reportażu. Historia wydaje mi się najbardziej "horrorowa" ze wszystkich trzech - i chyba najmniej ciekawa. Może na mój odbiór wpłynął fakt, że Yotsuya Kaidan czytałam w wydaniu książkowym (wydawnictwo Kirin, polecam gorąco), więc w porównaniu cztery krótkie odcinki traktują ją raczej po łebkach i wydają się telegraficznym skrótem.

Tenshu Monogatari z kolei przenosi widza do przeklętego zamku, w którym władzę sprawują "zapomnieni bogowie" (a właściwie boginie). Głównym wątkiem jest zakazana miłość między przedstawicielami dwóch wymiarów, która będzie miała swój tragiczny koniec. Ten cykl podobał mi się znacznie bardziej: bohaterowie bardziej wyraźni i ciekawsi, motyw romansowy świetnie zaznaczony, a ogólna atmosfera, tworzona przez mgły, zaklęte lasy i świergot sokoła, bardzo wciąga. Do tego Hikaru Midorikawa i Houko Kuwashima w rolach głównych spisują się świetnie. Animacja śliczna i klasyczna.

Bakeneko na swój sposób podobało mi się najbardziej. Sprzedawca leków trafia do domu nawiedzonego przez demona. W miarę jak grupa mieszkańców walczy z demonem, świetnie zostają przedstawione prawdziwe przyczyny wydarzeń, tak samo jak fantastycznie nakreślone zostają najróżniejsze różne postawy - do tego stopnia groteskowe, że aż humorystycznie. Trzy krótkie odcinki zawierają w sobie mistrzowsko skonstruowaną opowieść, która w całej serii jest najbardziej kompletna. Na uwagę zasługuje animacja - jak z drzeworytu, przeładowana kolorami i dwuwymiarowa - bardzo ciekawy zabieg. Zachwycił mnie także Takahiro Sakurai w roli głównej. Na postawie Bakeneko stworzono serię Mononoke - i już nie mogę się doczekać jej obejrzenia.

Polecam to krótkie anime. Uważam, że warto obejrzeć. Na zachętę jeszcze opening - z pierwszej opowieści (bo każda ma swój własny wizualnie): (link skasowany, patrz niżej)

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl


Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez clio: 08.06.2011, 20:25
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.165
Plusy: 73
Posty: 15.258
Skąd: ふざけた時代
Link do openingu nie z tego anime

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.828
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.165
Plusy: 73
Posty: 15.258
Skąd: ふざけた時代
Generalnie ciekawa seria, tylko sama konstrukcja dziwna. Ciężko to nazwać serią, skoro składa się z trzech zupełnie różnych pod każdym względem historii i nawet grafiki. Powinni to wydać w formie OVA, ale to już takie czepianie się technikaliów

Jeśli chodzi o poszczególne historie, to pierwsza powinna być najciekawsza, bo jest najbardziej klasyczna, ale średnio to wyszło i na tle pozostałych wypada nieszczególnie, a to ona powinna być tu najważniejsza.

Opening (chyba tylko ta wersja się na YouTube zachowała):
-> http://www.youtube.com/watch?v=dymocuygBhs

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » [Horror] Ayakashi - Samurai Horror Tales
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook