Rok 1989 :: Start serii "Dragon Ball Z" (35 lat temu)

» Istota tekstu w muzyce

Katz Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
[ Klan Tokugawa ]
Katz
Wiek: 34
Dni na forum: 5.890
Plusy: 27
Posty: 5.280
Skąd: Bydgoszcz Respekt: 99
Byczusia napisał(a):
a na teksty na ogół mało zwracam uwagę.
Aha czyli słuchasz bo fajna melodia? tekst jest jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym elementem piosenki, w której on występuje, bo przecież często się zdarza, że mimo świetnych gitar czy ogólnie melodii tekst jest słaby i to przekreńla piosenkę. Nie musisz znać na pamięć tłumaczeni, ale chociaż pokrócce orientować się o czym jest dana piosenka, bo to jest tak jak np. byś słyszała kłótnie sąsiadów, w której by chłop zabił babę a ty byś myślała, że mają jakiś kryzys i dlatego podnoszą głos....

Ideology evo:
Józef Stalin: "Cudów nie ma"
Donald Tusk: "Polska będzie gospodarczą potęgą"
Berlusconi: "Wygramy, bo nie jesteśmy fiutami".
Obraz
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 31
Dni na forum: 5.830
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
Katz napisał(a):
Aha czyli słuchasz bo fajna melodia? tekst jest jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym elementem piosenki, w której on występuje, bo przecież często się zdarza, że mimo świetnych gitar czy ogólnie melodii tekst jest słaby i to przekreńla piosenkę.
Najczęściej tak słucham bo fajna melodia.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Kamzo Mężczyzna
"Shinobi
Shinobi
[ Klan Takeda ]
Kamzo
Wiek: 38
Dni na forum: 7.077
Plusy: 15
Posty: 1.602
Skąd: Biskupiec
Katz napisał(a):
Aha czyli słuchasz bo fajna melodia? tekst jest jednym z najważniejszych o ile nie najważniejszym elementem piosenki, w której on występuje, bo przecież często się zdarza, że mimo świetnych gitar czy ogólnie melodii tekst jest słaby i to przekreńla piosenkę.
Absolutnie się z tym nie zgadzam. Tekst w utworze ma dla mnie znaczenie drugorzędne. Czy zatem zupełnie go ignoruję? Oczywiście, że nie. Ciekawe i zręcznie skonstruowane przesłanie w słowach, może dodać dla całości utworu dodatkowej siły i mocy wyrazu. Jednak jeśli ktoś chce się skupiać na sensie słów piosenek, to zapraszam go aby sięgnął choćby po tomik wierszy.
Ameryki tu nie odkryję, ale podstawą muzyki jest właśnie warstwa melodyjna. Kompozycja, wykonanie (instrumentalne, wokalne etc.) i oryginalność. Jeśli nie rozumiemy języka, w którym śpiewa wokalist(k)a, to siłą rzeczy najpierw skupiamy się na stronie muzycznej utworu. Jeśli nas czymś zainteresuje i przyciągnie na dłużej, to wtedy ewentualnie możemy sięgnąć po tłumaczenia (jeśli takowe w ogóle istnieją).
Nie zapominajmy też, jak wielką i ważną częścią muzyki jest twórczość instrumentalna. Dzisiaj już nie tak istotna, ale wystarczy sięgnąć choćby do przedstawicieli muzyki klasycznej.

Pozdrawiam

Obraz
"You can almost say music is beyond all race, color of skin and religion. There are so many problems in the world, but music is truly beyond... It is fantastic."
SUGIZO
Miyu Kobieta
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
[ Klan Kaeshi ]
Miyu
Wiek: 35
Dni na forum: 4.498
Plusy: 11
Posty: 835
Skąd: Warszawa
Kamzo napisał(a):
Jeśli nas czymś zainteresuje i przyciągnie na dłużej, to wtedy ewentualnie możemy sięgnąć po tłumaczenia (jeśli takowe w ogóle istnieją).
Masz rację, nie zawsze trzeba wszystko tłumaczyć i rozkładać na części pierwsze. Osobiście nie przeszkadza mi nawet durny tekst jak melodia jest ok, choć na pewno nie będę zachwycała się nie wiadomo jak zespołem, który nie ma nic do przekazania. Nie wyobrażam sobie za to sytuacji, w której nie wiem komplatnie o czym śpiewa mój ulubiony zespół.
Katz Mężczyzna
^Hatamoto
Hatamoto
[ Klan Tokugawa ]
Katz
Wiek: 34
Dni na forum: 5.890
Plusy: 27
Posty: 5.280
Skąd: Bydgoszcz Respekt: 99
Kamzo napisał(a):
Jeśli nie rozumiemy języka, w którym śpiewa wokalist(k)a, to siłą rzeczy najpierw skupiamy się na stronie muzycznej utworu. Jeśli nas czymś zainteresuje i przyciągnie na dłużej, to wtedy ewentualnie możemy sięgnąć po tłumaczenia (jeśli takowe w ogóle istnieją).
Ale słuchając utwór po raz tysięczny, to już by wypadało zaznajomić się chociaż powierzchownie o czym on jest ; o no chyba, że faktycznie nie ma żadnego tłumaczenia.


No nie wiem, może tylko ja tak mam, że jak dany utwór lubię to wypadałoby poznać tekst, bo jak się mnie ktoś o coś zapyta, o czym jest ta piosenka, to głupio odpowiedzieć "nie wiem". Tekst po coś jest i w jakimś stopniu zwracacie pewnie na niego uwagę, nie mówie tu już konkretnie o j-music, ale kiedy jest zwyczajnie słaby, to zmienia się w pewnym stopniu wasze postrzeganie piosenki.

Pozdrawiam

Ideology evo:
Józef Stalin: "Cudów nie ma"
Donald Tusk: "Polska będzie gospodarczą potęgą"
Berlusconi: "Wygramy, bo nie jesteśmy fiutami".
Obraz
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.162
Plusy: 73
Posty: 15.257
Skąd: ふざけた時代
Katz napisał(a):
jak się mnie ktoś o coś zapyta, o czym jest ta piosenka, to głupio odpowiedzieć "nie wiem"
W 99% przypadków "o życiu" xD

Katz napisał(a):
kiedy jest zwyczajnie słaby, to zmienia się w pewnym stopniu wasze postrzeganie piosenki
Dlatego czasem warto go nie znać

Tak naprawdę tekst nie jest ważny. Słuchasz kawałek tysiąc razy, postanawiasz poznać treść, odkrywasz, że jest nieciekawa, to przestajesz słuchać? Dla mnie bez sensu. No chyba że godziłaby nas w poglądy moralne, ale to skrajne przypadki. Tekst jest ważny w jakimś rapie, ale to dlatego, że tam muzyki prawie nie ma, a bez tekstu ten gatunek by nie istniał. Gdy muzyka jest genialna, wokal to tylko dodatek do niej.

Wydzieliłem te posty do osobnego tematu.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.840
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Tekst to dla mnie drugorzędna. Nie rozpisując się, mam podobnie jak Kamzo. Podoba mi się metoda mojej mamy. Zasłuchiwała się balladami X-Japan, więc zapytałam się jej, czy wie o czym to. A ona na to, że jak słucha piosenki w obcym języku, którego nie zna, to wyobraża sobie, o czym może być kawałek I to daje jej sporą frajdę. Stara się to wysłuchać z głosu śpiewającego.

Z tłumaczeniami średnio w Internecie, ale jak ktoś mocno chce, to i głupim translatorem przełoży :p

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Łukasz Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
Łukasz
Wiek: 37
Dni na forum: 5.756
Plusy: 2
Posty: 694
Skąd: Biała Podlaska
Ja tam z tym problemu nie mam Słucham muzyki instrumentalnej w większości (klasyczna, filmowa) i nie ma tam słów hehe.

Z Polskimi piosenkami nie ma problemu, wiadomo o czym jest. Zagraniczny tekst - łatwo sprawdzić w sieci.


Dla mnie te dwie rzeczy (muzyka i tekst) mają podobne znaczenie. Czasami fajny utwór może zostać popsuty płytkim i ogólnie beznadziejnym tekstem. Lub na odwrót.
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.723
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Dla mnie tekst piosenki jest bardzo wazny. Tekst powinno sie nie tylko rozumiec, ale takze umiec go odpowiednio zinterpretowac, by wydobyc zawarte w nim przeslanie. Ze wzgledu na znajomosc japonskiego, nie mam z tym wiekszych problemow i moge w pelni czerpac przyjemnosc ze sluchania j-music.

Pozdrawiam

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Istota tekstu w muzyce
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook