Forum Dragon Ball Nao

» Matematyka ocena: 10,00 (głosy: 2)110

Strony:   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  
Gangez Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Tokugawa ]
Gangez
Wiek: 34
Dni na forum: 5.683
Plusy: 17
Posty: 2.896
Skąd: Szczecin
Chyba znalazłem kolejny powód dlaczego matma jest taka niechciana. Po prostu na Matematyce nie ma improwizacji - idziesz do tablicy i jesteś sam z własną wiedzą, nie ma sytuacji że można naściemniać tylko trzeba uzyskać wynik z dokładnością do 3 miejsc po przecinku. Na polskim to można wiedzieć tyle co nic i improwizując dostać 3 a na matmie jak czegoś nie umiesz to bye bye ;]

szczecin
BardockSSJ Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
BardockSSJ
Wiek: 28
Dni na forum: 5.673
Posty: 128
Skąd: Polska
Trzeba postawić sprawę jasno - pomimo istnienia różnych prądów filozoficznych, matematyka sztuką nie jest - jest nauką ścisła. To znaczy, że możemy ją interpretować tylko na jeden sposób, bez względu na własne gusta. Gdyby język matematyki był niejednoznaczny, nie było by możliwości rozwiązywania problemów za jego pomocą. Sam język można rozbudować o kolejne narzędzia, jeżeli są takie potrzebne (często to robiono, zwłaszcza w XIX i XX wieku). Piękno matematyki tkwi nie w interpretacjach, lecz w rozwiązywaniu problemów, odpowiadaniu na pytania - a wciąż wiele czeka na rozwiązanie i pojawią się nowe.

matma... jak masz wizję że pomieszasz kolejność wykonywania działań - to nie możesz jej zrealizować jeśli chcesz otrzymać poprawny wynik ^^
Sedno nie tkwi w wizji działania, lecz w teorii... Implementacja, wykonanie - to jest mniej istotne, działania i równania są dla matematyka tym czym dla rysownika ołówek i gumka. Poza tym zakładając błędne obliczenia, nie możesz chcieć otrzymać poprawnego wyniku (równie dobrze można chcieć stworzyć arcydzieło gumką od ołówka). Tak jak w sztuce nikt nie nakaże Ci co masz tworzyć, tak w matematyce nikt nie narzuca Ci problemu, który chcesz rozwiązać. Poeta jednak także ma ograniczenia - nie wymyśla własnych liter, nie może zamieniać słów na losowe ciągi znaków, bo zwyczajnie będzie nie uznawany... choć dziś obserwujemy tendencję do akceptacji wszelkiej maści kiczu.

Oficjalna tabelka power leveli z Daizenshuu: http://dbnao.net/forum/viewtopic.php?p=134074#134074 No... może nie taka oficjalna, ale jest najlepsza jaką widziałem.
Gangez Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Tokugawa ]
Gangez
Wiek: 34
Dni na forum: 5.683
Plusy: 17
Posty: 2.896
Skąd: Szczecin

szczecin
Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.710
Plusy: 1
Posty: 538
Nie wiem czy jest sens zakładania nowego tematu, chyba wypowiedzieć mogą się wszyscy tutaj.
Czy waszym zdaniem matematyka powinna być obowiązkowa na maturze?

Sam wypowiem się później.

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Nie. Tak samo jak polski, czy język obcy. Nie po to istnieją szkoły, by na siłę kogoś przyuczac matematyki. Jeśli ktoś nie zdaje matematyki, a wcześniej się jej w ogóle nie uczy, to jego sprawa.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 34
Dni na forum: 6.212
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Niby rzec mogę, że mi to lata, bo maturę mam za sobą. Tym niemniej kiedyś na starej matma była obowiązkowa i jakoś wszyscy bez szemrania pisali, a że dzisiaj się w dupkach poprzewracało... Jeżeli ma być ona taką profanacją jak jest dzisiaj lepiej żeby rzeczywiście zniknęła, tym niemniej nie mam nic przeciwko żeby wrócić do początku. Selekcja będzie większa, mniej imbecyli na uczelniach i wyższa pozycja magistra. Tyczy się to zresztą nie tylko matematyki, ale i polskiego, który też można komuś w dupę wsadzić. Niech ktoś sobie wrzeszczy, że należy podciągać uczniów pod konkretne profile, ale ja uważam, że nie znać podstaw to też wstyd. Jestem za.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
Avensus Mężczyzna
"Indestructible
Indestructible
[ Klan Asakura ]
Avensus
Wiek: 32
Dni na forum: 6.595
Plusy: 9
Posty: 1.687
Skąd: Gdańsk
Pewnie, że ma być nieobowiązkowa. To samo tyczy się języka obcego, ojczystego i historii. Są osoby, które w pewnych dziedzinach nie czują się na siłach i po co mają sobie zawracać dupę czymś takim? Jest pewne, że i tak nie będą pracować gdzieś, gdzie sobie nie poradzą (przykładowo humanista, jako wykładowca matematyki, fizyk, w kancelarii - no bzdura).

When music is the weapon, the sickness is the cure
'Love' is making a shot to the knees of a target 120 kilometers away using an Aratech sniper rifle with a tri-light scope
[i43.tinypic.com/33ojrxj.gif]
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.799
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
Powinna być obowiązkowa jak najbardziej, w życiu najczęściej z przedmiotów przydaje nam się właśnie matma, więc o czym my mówimy? Zresztą zdawalność próbnej była w porządku, więc nie przesadzajmy. Poziom podstawowej jest do napisania do zaliczenia dla każdego... Co innego języki obce, tu powinniśmy mieć wybór dobrowolny.

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
Danevert Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Danevert
Wiek: 33
Dni na forum: 6.089
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 673
Skąd: Koszalin
Obowiązkowa, podobnie jak język obcy i ojczysty, tyle, że w tym ostatnim forma i sposób oceniania wymaga zmian. Wracając jednak do matematyki, to jest to przedmiot na tyle łatwy i przydatny, że nie wyobrażam sobie, aby ktoś wybierał się na wyższą uczelnię nie znając choć jej podstaw. Jak ktoś sobie nie radzi z matematyką czy z polskim, to widocznie studia nie są mu pisane, a w zanadrzu zawsze czeka szkoła zawodowa.

Jeśli nas zranicie, nie będziemy krwawić
Jeśli będziecie nas łaskotać, nie będziemy się śmiać
Jeśli nas otrujecie, nie będziemy umierać
Ale jeśli nas oszukacie, to czy nie powinniśmy się zemścić?
Gangez Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Tokugawa ]
Gangez
Wiek: 34
Dni na forum: 5.683
Plusy: 17
Posty: 2.896
Skąd: Szczecin
OBOWIĄZKOWA!!! Żal d. ściska jak się widzi ludzi co na studiach mnożyć lub dzielić nie potrafią. Polonistów i innych ludzi co planują studia w fabrykach bezrobotnych też to powinno tyczyć. Bo jak idzie na taką fabrykę jak ekonomia czy stosunki międzynarodowe to po studiach przyda mu się umiejętność dodawania nabyta w liceum podczas stania na kasie w Tesco czy przeładunku towaru w Biedronce.
Niech sobie ludzie nie rozumieją sinusów czy innych bo przecież nie będą naukowcami by sprawdzać wahadła czy naprężenia na linach ale powinni znać podstawowe rzeczy. A nie człowiek idzie na studia mechaniczne z geografią czy historią jak umiejętności matematyczne ma na poziomie podstawówki (aż swoje stare zeszyty sprawdzałem by porównać te antytalenty).

szczecin
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
A ja wykładałem towar w hurtowni i jedyne się przydało to liczenie i dodawanie. 56 głowek kapusty zdjął ten, 52 ten, więc razem dostaliśmy 108. Na tym się kończy zapotrzebowanie na matematykę w takim miejscu pracy. To rzeczywistośc powinna weryfikowac przydatnośc ludzi do pracy. Żyjemy jednak w państwie, gdzie miejsca pracy trzeba stworzyc, albo zastymulowac ich powstaniepowstanie, a na studia trzeba przyjąc żeby procent luda z papierkiem dorównał procentowi za zachodnią granicą. W normalnym państwie, ten kto jest głupi jest biedny i nie marnuje się pieniędzy na to, by komuś na siłę wtłoczyc do łba czym są ciągi.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
A od kiedy matura jest jedynym kryterium i egzaminem w życiu? Gość skończył 3 lata liceum, a wcześniej gimnazjum i podstawówkę, to minimalną wiedzę z matmy posiada. Na pedagogikę czy psychologię większa wiedza nie jest wymagana. A jak idzie dajmy na to na ekonomię, to najwyżej rok uwali, i mamy z głowy. Inna rzecz to to czy matura z matmy jest wymagana na dany kierunek.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.710
Plusy: 1
Posty: 538
Sądzę, że matura z matmy obowiązkowa być nie musi. A porównywanie jej do egzaminu z polskiego jest chyba nie na miejscu. Wspominam o tym bo często słyszę takie głosy: „jak ja muszę pisać polski, to niech humaniści piszą matmę”. Ale drodzy państwo, zaraz zaraz, hola hola. Co będzie mi bardziej potrzebne w wieku lat 50, będąc przeciętnym obywatelem, nie zmierzającym iść ani w stronę polskiego, ani matematyki: poprawne napisanie listu do znajomej, w którym oszczędzę jej błędów ortograficznych, składniowych i fleksyjnych czy może wyliczanie sinusa jakiegoś kąta? Co jeśli pójdę do sądu i trzeba będzie spisać stosowne argumenty na swoją obronę? Czy w tym wypadku przyda mi się wzór na wyliczanie n-tego wyrazu ciągu? Polski wspomaga ogólną komunikację na podstawowym poziomie, a matematyka wykraczając poza dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie odchodzi od życia codziennego. Jak ma się obliczanie długości cienia padającego z takiego, a takiego drzewa, z testem na czytanie ze zrozumieniem? Bez tego pierwszego sobie poradzisz, a bez drugiego wyciągniesz kilkadziesiąt mylnych wniosków, podczas codziennego czytania prasy. Nie zaprzeczam, że matma ma duży wkład w rozwój logicznego myślenia etc. Ale przeciętny humanista logiczne myślenie nadrobi kilkoma lekturami.
Prawdą jest, że podstawową wiedzę trzeba mieć, ale warto by zweryfikować co w skład tej wiedzy powinno wchodzić. Osobiście sądzę, że geometria analityczna, planimetria czy stereometria do niczego się w życiu nie przydadzą (wyłączając tych co wiążą swoje plany z matematyką).

Niech sobie ludzie nie rozumieją sinusów
Tyle że te sinusy są wymagane na maturze.

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.799
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
Co jeśli pójdę do sądu i trzeba będzie spisać stosowne argumenty na swoją obronę? Czy w tym wypadku przyda mi się wzór na wyliczanie n-tego wyrazu ciągu
Argumentów na swoją obronę nauczysz się poprzez samo życie raczej nie? A nauka polskiego jest tu zbędna, bo podstawy masz ze szkoły podstawowej, a potem wiedza przychodzi często tylko z doświadczenia i z wiekiem. Ja z gimnazjum nic nie pamiętam, a jakoś przynajmniej poprawnie sobie w życiu radzę z błędami ortograficznymi, czy językowymi, zasób słownictwa też bym na dobry ocenił na tle rówieśników.


Ale przeciętny humanista logiczne myślenie nadrobi kilkoma lekturami.
A przeciętny matematyk kilka lektur rozwiązaniem kilku zadań

Pozdrawiać.

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
Gangez Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Tokugawa ]
Gangez
Wiek: 34
Dni na forum: 5.683
Plusy: 17
Posty: 2.896
Skąd: Szczecin
Thorik napisał(a):
Co jeśli pójdę do sądu i trzeba będzie spisać stosowne argumenty na swoją obronę?
Nie ale jak będziesz liczyć pity to sobie przypomnisz że warto mieć trochę rozumowania matematycznego : P

Thorik napisał(a):
Osobiście sądzę, że geometria analityczna, planimetria czy stereometria do niczego się w życiu nie przydadzą
Pogadamy jak będziesz musiał odmierzyć dokładnie 350 ml jakiegoś płynu w kuchni zgodnie z przepisem babuni ;] Jak będziesz liczyć ile trzeba dolać by zrobić żądaną ilość jedzenia by się nie marnowało jedzenie. Rozłożyć na ilość porcji i masę każdej z nich. Pomyśl że chcesz wszystkich najeść ale nie chcesz marnować jedzenia bo nie chcesz go wyrzucać bo SAM je kupiłeś za ciężko zarobione pieniądze.

Thorik napisał(a):
Czy w tym wypadku przyda mi się wzór na wyliczanie n-tego wyrazu ciągu?
Przyda Ci się np jak będziesz zastanawiać się ile zarobisz na odsetkach w przyszłym roku ;]

szczecin
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
ChcęPoznaćTwojąMatkę napisał(a):
Pogadamy jak będziesz musiał odmierzyć dokładnie 350 ml jakiegoś płynu w kuchni zgodnie z przepisem babuni ;] Jak będziesz liczyć ile trzeba dolać by zrobić żądaną ilość jedzenia by się nie marnowało jedzenie. Rozłożyć na ilość porcji i masę każdej z nich. Pomyśl że chcesz wszystkich najeść ale nie chcesz marnować jedzenia bo nie chcesz go wyrzucać bo SAM je kupiłeś za ciężko zarobione pieniądze.
Proste. W przepisie pisze 2 kubki mąki, to tyle wpisuję, nie licząc całka od stosunku kubka do formy. A jak jesteś baran, to se wyliczaj.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Gangez Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Tokugawa ]
Gangez
Wiek: 34
Dni na forum: 5.683
Plusy: 17
Posty: 2.896
Skąd: Szczecin
Proste. W przepisie pisze 2 kubki mąki, to tyle wpisuję, nie licząc całka od stosunku kubka do formy. A jak jesteś baran, to se wyliczaj.
Nie pisze tylko jest napisane a po 2 to co z tego że masz napisane 2 kubki mąki skoro przepis jest na 5 porcji a ty potrzebujesz 6ciu czy 7. I sam jesteś baran jeśli masz gdzieś że ktoś mniejszą porcję dostanie albo wyrzucać jedzenie będziesz musiał.

szczecin
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
ChcęPoznaćTwojąMatkę napisał(a):
Pogadamy jak będziesz musiał odmierzyć dokładnie 350 ml jakiegoś płynu w kuchni zgodnie z przepisem babuni ;] Jak będziesz liczyć ile trzeba dolać by zrobić żądaną ilość jedzenia by się nie marnowało jedzenie. Rozłożyć na ilość porcji i masę każdej z nich. Pomyśl że chcesz wszystkich najeść ale nie chcesz marnować jedzenia bo nie chcesz go wyrzucać bo SAM je kupiłeś za ciężko zarobione pieniądze.
U ciebie na chacie matka waży kotleta przed podaniem na stół? Może jeszcze obliczacie masę tłuszczu i mięsa właściwego, by każdy dostał pełnowartościowego kotleta?
A to, że jedzenie się nie zmarnuje, to zależy nie od tego jak nie podzielisz, tylko od tego, że ktoś je zje. To chyba proste.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.710
Plusy: 1
Posty: 538
Argumentów na swoją obronę nauczysz się poprzez samo życie raczej nie? A nauka polskiego jest tu zbędna, bo podstawy masz ze szkoły podstawowej, a potem wiedza przychodzi często tylko z doświadczenia i z wiekiem.
Ze szkoły podstawowej to 99% uczniów wynosi dysleksje, dysgrafie i dysortografie, połączone z kilkunastoma dysfunkcjami mózgu.

Wzór na wypełnianie Pitu znajdę w internecie, a czy list do ukochanej osoby też spiszę z netu? Taki od serca będzie.

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
Marimo Mężczyzna
"L'uś
<b>L</b>'uś
[ Klan Kaeshi ]
Marimo
Wiek: 30
Dni na forum: 5.799
Plusy: 18
Posty: 1.999
Skąd: Łosice
Ze szkoły podstawowej to 99% uczniów wynosi dysleksje, dysgrafie i dysortografie, połączone z kilkunastoma dysfunkcjami mózgu.
Z gimnazjum 90% i co? To nadal jest powielane, ale są wyjątki, które sobie bez super poziomu polskiego poradzą w życiu znając podstawy matmy, które są proste.

'These are the seasons of emotion and like the winds they rise and fall'
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony:   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  

Forum DB Nao » » » » Matematyka
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook