Forum Dragon Ball Nao

» Kanon w DB (historia główna i poboczne)

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Na początek trzeba postawić sprawę jasno - w przypadku DB tzw. kanon nie został nigdy sprecyzowany. Dla niezorientowanych kanon jest to oficjalny zbiór produkcji przedstawiających wydarzenia, które miały miejsce w głównej historii danego uniwersum, w odróżnieniu od historii pobocznych, alternatywnych czy innych spin-offów, które są tylko niewiążącymi dodatkami. Pojęcie spopularyzowane bardziej na zachodzie niż w Japonii.

Mimo że kanon w DB nie istnieje, nie zmienia to faktu, że jest historia główna i poboczne. Do 2008 roku większych sporów nie było. Twardym kanonen była manga Toriyamy, który nie uczestniczył aktywnie w tworzeniu fillerowych historii w anime. Innym "kanonem" były serie telewizyjne w całości, bo fillery w odróżnieniu od filmów kinowych, których nie sposób umiejscowić między wydarzeniami z mangi, miały jednak jakąś rację bytu.

W 2008 roku wyszedł odcinek specjalny z bratem Vegety, którego wspominano później także w filmach. Jego wstępny scenariusz napisał Toriyama. Przy kolejnych specialach oraz przy SDBH nie współpracował (w napisach końcowych SDBH nawet nie ma jego nazwiska). Do filmu Battle of Gods w 2013 roku napisał historię, a do Fukkatsu no "F" w 2015 i do Broliego w 2018 już bezpośrednio scenariusz. Anime i manga DBS opierają się na historii/pomysłach Toriyamy.

Ogólnie na świecie są różni autorzy, jeden będzie się angażował i uznawał wybrane historie tworzone przez innych ludzi (bo np. okazała się popularna i nie będzie chciał zawieść fanów), a inny będzie uznawał za kanon tylko to, co sam napisze - Toriyama to ten drugi przypadek. Stare filmy kinowe swego czasu wprost określił jako "historie alternatywne / z innego wymiaru" (Daizenshū 6), a GT jako "historię poboczną" (Dragon Box GT) - co można rozumieć jako "niełączące się z historią główną, którą ja wymyślam".

To tyle słowem wprowadzenia. Jak podchodzicie do pojęcia kanonu w DB? Podczas oglądania zwracacie uwagę na nazwisko autora?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.008
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
No ja to tak rozumiem. Kanonem jest to, co Toriyama uważa za oryginalne, więc nawet jakby się okazało, że Bulma jest z probówki, to bym za tym poszedł
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.238
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Najpierw proponuję ustawić chronologicznie (wg czasu akcji, nie produkcji) wszystkie utwory pod marką Dragon Ball. Historią główną i tak pozostanie manga, która zaczęła powstawać w latach 80. Wszystko inne do kanonu pasuje o tyle, o ile da się podpasować.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.134
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Przykładowo fillerowe piekło do kanonu pasowało, do czasu, gdy w sadze Buu Piccolo powiedział Vegecie, że piekła nie ma i nie będzie, a dusze przechodzą reinkarnacje. Podobnie ma się sprawa z fillerowym doktorem Frappe, który miał stworzyć Ósemka, a później się okazało, że zajmował się tym Gero. Można pomyśleć, że Toriyama celowo to robi.

Nowszy przykład to oczywiście pomniejszona grupa Pilafa, jakby Toriyama chciał dać do zrozumienia "GT? Jakie GT?", ale głośno tego nie powie.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
szarlej_3 Kobieta
Saiyanin
Saiyanin
szarlej_3
Wiek: 31
Dni na forum: 2.325
Posty: 232
Skąd: Szczecin
Shounen napisał(a):
Na początek trzeba postawić sprawę jasno - w przypadku DB tzw. kanon nie został nigdy sprecyzowany. (...) Mimo że kanon w DB nie istnieje, nie zmienia to faktu, że jest historia główna i poboczne. (...)
Dla mnie osobiście kiedyś tzw. "kanon" stanowiło anime, ale odkąd poznałam mangę (czyli dopiero jakoś w 2007 roku), za kanon uważam mangę, a z anime, czy też filmów dodatkowych, biorę sobie to, co uważam za możliwe. Chyba każdy z nas ma jakieś sceny z anime, które są tak niepasujące do jego wyobrażeń o bohaterach, że uważa je za... niekanoniczne. A może i nie? Może dla Was wszystko, co powstaje, po prostu takie już jest, bo zostało oficjalnie stworzone? Chodzi mi o anime DB i DBZ. Dobrze wiemy, że sporo tam fillerów, a co za tym idzie - dziwacznych scen.

Jeżeli mówimy o pozostałych produkcjach, ja tam biorę sobie z nich to, co mi pasuje. W końcu kinówki nie są umiejscawiane w czasie. Przynajmniej nie wszystkie. Brata Vegety absolutnie nie akceptuję i uważam za coś w rodzaju historii alternatywnej. Nawet DB Super nie do końca ma dla mnie ten "kanon", jaki znam z mangi.

A co do nazwisk autorów - nie patrzę nigdy.


Shounen napisał(a):
Przykładowo fillerowe piekło do kanonu pasowało, do czasu, gdy w sadze Buu Piccolo powiedział Vegecie, że piekła nie ma i nie będzie, a dusze przechodzą reinkarnacje.
Co do Piekła - zabawne, że w anime Piccolo powiedział Vegecie coś w stylu "byłeś tak zły, że twoje ciało się rozpadnie i dusza dozna reinkarnacji", a następnie, w trakcie walki Goku z Buu, co widzimy? PIEKŁO, kwintesencję Piekła, gdzie wszyscy źli z dawnych czasów, przez wielką kulę obserwują walkę. No to jaka reinkarnacja? Brak konsekwencji potrafi porazić.

Klątwa - Dragon Ball
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Kanon w DB (historia główna i poboczne)
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook