Forum Dragon Ball Nao

» Błąd fabularny w podróżach czasie w Dragon Ball

morqaDB Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 275
Posty: 6
Witam wszystkich.

Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że znalazłem błąd logiczny w fabule Dragon Balla, związany z podróżami w czasie.

Ostrzegam, że temat jest naprawdę długi, jednak musiałem się tak rozpisać, gdyż starałem się to wszystko opisać jak najlepiej. Jeżeli ktoś to przeczyta i się nad tym wszystkim zastanowi, to byłbym wdzięczny, gdyż chciałbym poznać zdanie innych fanów DB na ten temat, gdyż sam nie jestem pewny, czy mój sposób rozumowania jest dobry, bo jest możliwe, że to jednak ja popełniłem błąd i w fabule DB jest wszystko ok.

W tym temacie pomijam całkowicie wydarzenia z DB Super, gdyż tam było więcej podróży w czasie i zrobił się moim zdaniem jeszcze większy syf. Skupiam się tylko na Dragon Ball Z i mandze do momentu zakończenia Cell sagi.

Jak wiemy w DBZ możemy wyróżnić trzy linie czasowe, choć według mojego rozumowania są 4 linie (na dole tematu powinien znajdować się obrazek z reddita z oznaczonymi przeze mnie liniami czasowymi o których mówię). Wszystkie linie czasowe są takie same do momentu pojawienia się Freezy na Ziemi:

1. Linia czasowa, którą oglądamy przez cały czas trwania anime. Do tej linii czasowej przybył Trunks z przyszłości, który pokonał Freeze, ostrzegł Goku przed atakiem androidów za trzy lata, dał mu lekarstwo na chorobę serca, żeby Goku mógł przeżyć i pomóc w walce z androidami. Po trzech latach Trunks wrócił, walczył z innymi bohaterami przeciwko androidom. Do tej linii czasowej przeniósł się Cell z jeszcze dalszej przyszłości niż Trunks (Cell z linii czasowej nr 1 jest dopiero małym zarodkiem i powstanie za jakieś 20 lat, zostaje niszczony przez Trunksa w ukrytym laboratorium Dr Gero), zaabsorbował androidy nr 17 i 18, osiągnął formę doskonałą, ale został zabity przez Son Gohana podczas Turnieju Cella. Potem pojawił się Majin Buu.

2. Linia czasowa Trunksa z przyszłości, w tej linii wszystko działo się tak samo jak w linii nr 1 do czasu pojawienia się Freezy na ziemi. Freeze pokonał ostatecznie Son Goku. Potem przez jakiś czas bohaterowie żyli spokojnie, jednak jakieś 2,5 roku od pokonania Freezy, Goku zmarł na chorobę serca. 6 miesięcy później pojawiają się Androidy, zabijają wszystkich Wojowników Z, którzy nie dali sobie rady bez pomocy Goku, tylko Gohan uchodzi z życiem, trenuje potem Trunksa, jednak sam później ginie w walce. Zdesperowana Bulma tworzy wehikuł czasu, żeby Trunks zmienił bieg wydarzeń i wysyła go w przeszłości, tam mają miejsce wydarzenia z linii czasowej nr 1. Po powrocie Trunks, który dzięki treningowi w Komnacie Ducha i Czasu w linii czasowej nr 1 jest dużo silniejszy, pokonuje z łatwością androidy, po czym chce znowu cofnąć się w czasie do linii nr 1, żeby poinformować swoich przyjaciół o zwycięstwie, jednak w tamtym momencie spotyka rozwiniętego już Cella, który próbuje zabić Trunksa i użyć jego wehikułu aby cofnąć się w czasie, żeby móc osiągnąć formę doskonałą, gdyż w tych czasach nie ma już androidów, jednak Cell zostaje zabity przez Trunksa. Na świecie zapanował pokój.

3. Linia czasowa Cella z przyszłości, który cofnął się do linii czasowej nr 1, gdzie osiągnął formę doskonałą i został pokonany przez Gohana. I właśnie z tą linią czasową jest problem. W tej linii czasowej wszystko działo się tak samo, jak w linii nr 2. Goku zmarł na serce, androidy spustoszyły świat - Trunks cofnął się w czasie, ostrzegł Wojowników Z przed atakiem androidów i dał Goku lekarstwo na serce. Wrócił do swoich czasów po czym po 3 latach ponownie cofnął się w przeszłość, gdzie razem z innymi Wojownikami Z i Goku, który wyleczył chorobę serca, walczył z androidami. Jednak uwaga, Trunks z linii czasowej nr 3 NIE przeniósł się do linii czasowej nr 1 (tam przeniósł się Trunks z linii czasowej nr 2), tylko do jeszcze innej linii, powiedzmy nr 4.

Z tego co udało mi się wyczytać w internecie i mojego własnego rozumowania, to w linii nr 4 nie pojawił się Cell z przyszłości, który osiągnął formę doskonałą i zorganizował turniej. Skąd ten wniosek? Trunks z linii czasowej nr 3 chce tak jak swój odpowiednik z linii nr 2 ponownie cofnąć się w czasie, żeby poinformować o pokonaniu androidów, jednak w momencie wejścia do wehikułu pojawia się Cell z zamiarem jego zabicia i użycia jego wehikułu. Można wtedy zauważyć, że Trunks jest zaskoczony pojawieniem się potwora (widać to w retrospekcji Cella podczas walki z Piccolo w Ginger Town w linii nr 1), gdzie jego odpowiednik z linii nr 2 wiedział o Cellu i jego zamiarach. Wniosek z tego taki, że Trunks z linii nr 3 po przeniesieniu się w przeszłość nie spotkał tam Cella z przyszłości i nie wiedział o jego istnieniu.

Tak więc w linii czasowej nr 4 nie było żadnego Cella z przyszłości, Wojownicy Z walczyli tam tylko z androidami. Dzięki obecności Goku i wsparciu ze strony Trunksa udało im się jakoś pokonać androidy. Można też założyć, że w tej linii czasowej bohaterowie nie skorzystali z Komnaty Ducha i Czasu, ponieważ Trunks po powrocie do swoich czasów nie dał rady pokonać Cella. Zresztą nawet nie musieli, gdyż androidy były tam prawdopodobnie dużo słabsze niż w linii czasowej nr 1. Taką teorie wysuwa Trunks w anime, gdy się zastanawia, dlaczego pojawiły się nowe androidy i są dużo silniejsze niż te z jego czasów oraz dlaczego Goku dużo później zachorował na serce, a potem dochodzi do wniosku, że powodem tych zmian jest drugi wehikuł czasu i istota, która przybyła tym wehikułem (pomijam tutaj fakt, jak obecność Cella z przyszłości mogła tak wpłynąć na te wydarzenia, skoro nikt o nim nie wiedział). W linii czasowej nr 4 nie pojawił się Cell z przyszłości, więc do tych zmian nie doszło.

Po powrocie do swoich czasów, Trunksowi jakoś udaje się pokonać androidy, prawdopodobnie dzięki doświadczeniu z walce z nimi w przeszłości (też gdzieś czytałem teorie, że mogło mu się udać znaleźć sposób na wyłączenie androidów i ich bezproblemowe zniszczenie), ustawia swój wehikuł czasu w podróż w przeszłości do linii czasowej nr 4 (ponieważ do tej linii czasowej przeniósł się wcześniej), żeby poinformować przyjaciół o pokonaniu androidów, jednak w tym momencie pojawia się Cell, zabija Trunksa, cofa się do postaci jajka i według fabuły anime przenosi się w czasie do linii nr 1.

I moim zdaniem właśnie w poprzednim akapicie jest ten cały błąd logiczny i nieścisłość w fabule:

Jakim cudem Cell z przyszłości z linii czasowej nr 3 przeniósł się do linii czasowej nr 1, skoro Trunks z jego czasów odbył podróż do linii czasowej nr 4 i miał ustawiony wehikuł czasu na ponowną podróż do tej linii, a nie linii nr 1?

Tak jak napisałem, Trunks z linii czasowej nr 3 odbył podróż w czasie do linii czasowej nr 4, a NIE 1. To w linii czasowej nr 4 dał Goku lek na serce, to tam powrócił po trzech latach, pokonał razem z Goku androidy, po czym powrócił do swoich czasów, gdzie tam pokonał "swoje" androidy. Potem ustawił swój wehikuł na powrót do linii nr 4 i chciał powiedzieć przyjaciołom o swoim sukcesie (była mowa o tym nawet w anime, gdy Piccolo zapytał się Cella, dlaczego przeniósł się akurat do ich czasów, to ten powiedział, że nie ustawił czasu w wehikule, po prostu wehikuł był już zaprogramowany przez Trunksa, a Cell tylko nacisnął przycisk startu), czyli Cell nie mógł cofnąć się do linii nr 1, tak jak jest to pokazane w anime, tylko do linii nr 4, jednak tam Wojownicy Z pokonali już androidy, więc Cell tak czy inaczej nie osiągnąłby formy doskonałej.

Tak samo jak Trunks z linii czasowej nr 2 przeniósł się do linii czasowej nr 1 i to tam chciał wrócić poinformować o pokonaniu androidów, więc Cell z linii nr 2 nawet jakby zabił Trunksa, to cofnąłby się do linii nr 1, gdzie androidy niby nadal istniały (18 została wypluta przez Cella, a 17 został wskrzeszony przez Shenrona), jednak nadal żyli Wojownicy Z z Gohanem na czele, który jako SSJ2 bez problemu pokonałby Perfect Cella, o ile nie zabiłby go szybciej, przed wchłonięciem androidów.

I tak samo Cell z linii czasowej nr 3 po zabiciu Trunksa powinien się cofnąć do linii czasowej nr 4, a nie 1, gdzie miały miejsce wydarzenia z anime, gdyż Trunks z jego czasów odbył podróż do linii czasowej nr 4 (jeszcze raz powtórzę: w linii czasowej nr 1 był Trunks z linii nr 2). Nie jestem pewny, czy dobrze to rozgryzłem, ale właśnie moim zdaniem tutaj jest ten cały błąd logiczny, który sprawia, że wydarzenia z DB nie mają sensu, a przynajmniej pojawienie się Cella z przyszłości w linii nr 1.

Błędu nie byłoby gdyby Cell z linii czasowej nr 3 przeniósł się do linii nr 4 (w ostatnim akapicie opisałem jak wtedy powinna wyglądać fabuła DB, żeby nie było żadnych błędów logicznych i nieścisłości) lub gdyby Cell przeprogramował jego wehikuł, żeby przenieść się do linii czasowej nr 1, do momentu przed przybyciem Freezy na ziemie (w anime gdy Trunks znajduje zniszczony wehikuł czasu to wyczytuje w maszynie, że ta pojawiła się w tym świecie na rok przed jego pierwszym przybyciem tutaj, czyli rok przed inwazją Freezy na ziemię).

Pewnie teraz ktoś z Was mi powie: "chłopie, tak się rozpisałeś, ale to przecież to Dragon Ball i Akira, on w swoim dziele ma mnóstwo wpadek i nieścisłości fabularnych". Wiem o tym i nawet gdzieś czytałem, że Akira ma podobno słabą pamięć i przywiązanie do szczegółów, przez co podczas pisania DB często musiał wracać do poprzednich rozdziałów mangi i sprawdzać pewne rzeczy, żeby nie popełnić błędów fabularnych. Jednak moim zdaniem w przypadki sagi Cella próbował ich uniknąć i poukładać te całe podróże w czasie w sensowną całość. Dowodem jest fakt, że w mandze pokazał, że Trunks z linii nr 2 po powrocie spotyka Cella, tak samo jak jego odpowiednik z linii nr 3 i wie o jego zamiarach. Wydaje mi się, że w ten sposób chciał zamknąć wszystkie wątki i pokazać, że jednak ułożyło się to wszystko w logiczną całość, ale moim zdaniem zawalił sprawę, że Cell z linii czasowej nr 3 przeniósł się do linii nr 1, gdzie jak pisałem, wcześniej, to nie było możliwe.

Jeszcze tylko na sam koniec napiszę, jak moim zdaniem powinna wyglądać fabuła Dragon Balla, żeby nie było żadnych nieścisłości w podróżach w czasie:

Freeza pojawia się na ziemi i zostaje ostatecznie pokonany przez Son Goku. 2.5 roku później Goku umiera, 6 miesięcy później pojawiają się androidy, zabijają prawie wszystkich Wojowników Z i zaprowadzają terror na świecie. Zdesperowana Bulma tworzy wehikuł czasu i wysyła Trunksa w przeszłość, żeby zmienił bieg historii. Tam pokonuje Freeze, ostrzega Goku przed atakiem androidów, daje lekarstwo na serce. Wraca do siebie, po trzech latach znowu cofa się w przeszłość. Goku żyje, a dzięki ostrzeżeniu Trunksa Wojownicy Z są dużo lepiej przygotowani do walki. Pojawiają się tylko androidy 17 i 18, wojownikom Z udaje się ich pokonać, Trunks dzięki doświadczeniu w walce z nimi i radom Goku wraca do swoich czasów, gdzie udaje mu się zniszczyć androidy. Chce znowu cofnąć się w przeszłość, żeby powiedzieć o swoim sukcesie Goku i reszcie, jednak pojawia się Cell, który zabija Trunksa, wchodzi do jego wehikułu czasu, który był już zaprogramowany przez Trunksa, wciska przycisk startu i cofa się do czasów, w których Trunks wcześniej był.
Po trzech latach bycia w formie robaka, Cell wychodzi na powierzchnie i zaczyna szukać androidów, jednak te są zniszczone. I teraz mamy dwie opcje:

1. Cell jest na tyle silny, że nawet w swojej podstawowej formie zabija wszystkich Wojowników Z łącznie z Goku i następnie zaprowadza terror na świecie, więc ostatecznie androidy Dr Gero triumfują, jednak Cell pozostaje w swojej podstawowej formie.

2. Wojownikom Z jakimś cudem udaje się pokonać Cella (być może tutaj nie mieli wyjścia i musieli skorzystać z Komnaty Ducha i Czasu). Z racji tego, że w tych czasach bieg historii został zmieniony, to Trunks nie musi zostać wysłany w przeszłość, więc w kolejnej linii czasowej Goku umiera na serce i koło się zatacza.

Jeżeli przeczytałeś temat w całości, to dziękuje.

Obraz
kinichi
Full Power SSJ
Full Power SSJ
kinichi
Dni na forum: 6.181
Plusy: 12
Posty: 663
Doczytałem jakoś do połowy i wydaje mi się, że traktujesz linie czasowe jako linie proste, istniejące od zawsze równolegle do siebie. Tymczasem one mają strukturę drzewa, gdzie w pewnym momencie rozdwaja się gałąź i powstaje tzw. nowa linia. Bo owszem, czas miał początkowo postać linii, ale przez te rozdwojenia dalej idzie różnymi torami jednocześnie.

Ten Trunks z linii czasowej 2, co podróżował do linii 1, to ten sam Trunks, co z linii 3, bo wtedy jeszcze nie nastąpiło rozdzielenie. Ta linia/gałąź powstaje dopiero przy podróży Cella.

Wrzucam pierwszą lepszą grafikę, jeśli chodzi o schemat drzewa.

Nowości od grupy DBmangi
morqaDB Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 275
Posty: 6
Nie traktuje tego jako pojedyncze linie, ja wiem że są rozgałęzienia, po prostu wziąłem gotową grafikę z reddita, na której jest to tak rozrysowane.

I właśnie widać, że nie przeczytałeś całego tematu:

Skoro to jest ten sam Trunks, to jakim cudem powraca on do przeszłości w dniu ataku androidów, jak został zabity przez Cella?

Było w sumie 3 Trunksów, masz nawet o nich artykuły na polskiej DB wiki:

Trunks (linia nr 1):
* zaloguj się, aby zobaczyć link *

Trunks z przyszłości (linia nr 2):
* zaloguj się, aby zobaczyć link *

Trunks z przyszłości Cella (linia nr 3):
* zaloguj się, aby zobaczyć link *

Jest jeszcze w teorii Trunks z linii nr 4, ale ta linia nigdy nie została pokazana w anime, nawet jako filler, więc nie ma zdjęcia tego Trunksa.

W Trunksie z linii nr 3 masz nawet napisane, że:

Na podstawie zaobserwowanych scen widz może wywnioskować, że temu Trunksowi udało się ostrzec Wojowników Z z przeszłości przed cyborgami oraz uratować życie Son Gokū. Daje to podstawę do założenia, że w przeszłości, do której ten Trunks odbył podróż, udało się pokonać przeciwników-cyborgi lub zapobiec ich aktywacji, a mutant-Cell nigdy się tam nie pojawił, ani zdawano sobie sprawy z jego istnienia.
Czyli ten Trunks nie odbył podróży do tej samej linii czasowej co oglądamy w anime (nr 1 z mojego tematu), tylko do jeszcze innej, gdzie Cell się nie pojawił.

I to samo wyczytałem na anglojęzycznych źródłach.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.174
Plusy: 73
Posty: 15.266
Skąd: ふざけた時代
morqaDB napisał(a):
Błędu nie byłoby gdyby Cell z linii czasowej nr 3 przeniósł się do linii nr 4 (w ostatnim akapicie opisałem jak wtedy powinna wyglądać fabuła DB, żeby nie było żadnych błędów logicznych i nieścisłości) lub gdyby Cell przeprogramował jego wehikuł, żeby przenieść się do linii czasowej nr 1, do momentu przed przybyciem Freezy na ziemie
Zauważ, że Cell przeniósł się do punktu w czasie wcześniejszego, niż zamierzał lecieć Trunks. Czy to nazywasz tym przeprogramowaniem? W każdym razie nie przeniósł się w to samo miejsce i czas, co za tym idzie, jakiekolwiek działania Trunksa nie mogły mieć wpływu na tę linię, bo Cell cofnął się jeszcze bardziej w przeszłość, a Trunks przybył do niej jako drugi i dopiero wtedy zaczął działać, jak Cell już tam był. Chyba nigdzie nie zwróciłeś na to uwagi, ale główną linię (teraźniejszość) stworzyła właśnie owa podróż Cella, a nie Trunksa, i może w tym cała tajemnica. Twoje pytanie więc powinno brzmieć - jak Trunks trafił do tej samej linii?

Ogólnie ten temat na pewno był już poruszany na forum (wielokrotnie), może warto odszukać te posty.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
morqaDB Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 275
Posty: 6
Nie, bo właśnie problem polega na tym, że w anime Piccolo pyta się Cella, dlaczego przeniósł się akurat do ich czasów - ten odpowiada, że nie wybrał tych czasów, tylko nacisnął przycisk w wehikule, który został już zaprogramowany przez Trunksa. Tutaj masz link do 143 odcinka DBZ z tłumaczeniem od grupy Miraii (mówi o tym w 20:20 a wcześniej masz retrospekcje, w której Cell zabija Trunksa, czyli Trunksa z linii czasowej nr 3, a nie 2):

* zaloguj się, aby zobaczyć link *

Natomiast kilka odcinków wcześniej, jak Trunks znajduje drugi, zniszczony wehikuł czasu i patrzy jaki czas był ustawiony w tym wehikule, to odkrywa, że wehikuł przybył tutaj na rok przed jego pierwszym pojawieniem się i walką z Freezą (na angielskiej wiki przeczytałem, że androidy pojawiły się w świecie Dragon Balla 12 maja 767 roku, czyli Trunks zabił Freeze i ostrzegł przed atakiem androidów w 764 roku), czyli na 4 lata przed pojawieniem się androidów, więc drugi wehikuł z Cellem przybył do tej linii czasowej w roku 763.

I właśnie na tym polega cały błąd w fabule, jeszcze raz to napiszę jak najkrócej:

Trunks z linii nr 3 cofnął się w przeszłość do linii nr 4 (tam nie było Cella z przyszłości!) gdzie ostrzegł przed androidami i później z innymi Wojownikami Z je pokonał. Wrócił do swoich czasów, pokonał "swoje" androidy i chciał się tym pochwalić przyjaciołom z przeszłości. Wiec jak chciał do nich wrócić, to musiał ustawić wehikuł na linię czasową nr 4, więc jak Cell go zabił, wszedł do jego wehikułu i nacisnął przycisk startu, to musiało go przenieść do linii nr 4 (do roku 767 w linii nr 4, już po pojawieniu się androidów), a NIE 1, która oglądamy w anime, jednak tam androidy musiały zostać zniszczone.

Błędu nie byłoby gdyby Cell sam zaprogramował wehikuł Trunksa na podróż w czasie do roku 763, czyli na 4 lata przed pojawieniem się androidów, ale Cell wyraźnie mówił, że nie ustawiał czasu, tylko nacisnął przycisk startu. Już rozumiesz?

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez morqaDB: 07.08.2023, 23:40
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.174
Plusy: 73
Posty: 15.266
Skąd: ふざけた時代
Tylko że Twoje posty skupiają się głównie na przeniesieniu się Cella do złej linii, a nie po prostu do złego roku.

Czy nie wystarczy uznać, że z powodu Cella na pokładzie zamiast Trunksa, do którego był dostosowany, wehikuł się zepsuł i poleciał o ten rok za daleko?

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
morqaDB Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 275
Posty: 6
Tylko że Twoje posty skupiają się głównie na przeniesieniu się Cella do złej linii, a nie po prostu do złego roku.
No dobra, tylko dlaczego Cell przeniósł się do roku 763, na 4 lata przed pojawieniem się androidów, skoro Trunks z linii nr 3 chciał się przenieść do roku 767, gdzie androidy zostały już pokonane, a Cell nic nie majstrował przy ustawieniu wehikułu?

Czy nie wystarczy uznać, że z powodu Cella na pokładzie zamiast Trunksa, do którego był dostosowany, wehikuł się zepsuł i poleciał o ten rok za daleko?
Tylko widzisz, to jest zwykły domysł, na który nie ma żadnej przesłanki, natomiast moja teoria opiera się na informacjach przedstawionych w anime.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.174
Plusy: 73
Posty: 15.266
Skąd: ふざけた時代
Na to, dlaczego Cell cofnął się za daleko, raczej nie ma odpowiedzi ani w mandze, ani w żadnych innych materiałach, dlatego posiłkowałem się własną propozycją, ale to była moja odpowiedź na rzekomy błąd z przenoszeniem się między liniami czasowymi (a nie po prostu do innego roku), którego tutaj ogólnie nie zauważam.

Gorzej byłoby z wytłumaczeniem, dlaczego Piccolo się nie zdziwił, że wehikuł z Cellem przybył kilka wcześniej, tylko uznał, że tak był ustawiony dla podróży Trunksa, bo to już nie ma sensu.

Uważam, że jeśli potencjalny błąd da się wytłumaczyć (zwłaszcza w miarę prosto), to jest to bardziej niedopowiedzenie, a nie "dziura w fabule".

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
morqaDB Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 275
Posty: 6
Może rozpiszę to jeszcze za pomocą dat, żeby było lepiej zrozumiane. Androidy zaatakowały świat 12 maja 767 roku, we wszystkich liniach czasowych. Według anime i mangi Cell cofnął się w czasie na rok przed przybyciem Freezy na Ziemię, a Trunks zabił Freeze i ostrzegł Goku przed atakiem androidów na 3 lata przed ich pojawieniem, czyli:

763 - przybicie Cella z przyszłości
764 - przybycie Freezy na Ziemię
767 - atak androidów

Tylko tak jak zwróciłem uwagę, Trunks z linii czasowej nr 3 chciał się ponownie cofnąć w czasie, żeby poinformować swoich przyjaciół o pokonaniu androidów, więc musiał ustawić wehikuł na rok 767, bo wtedy w przeszłości już pojawiły się androidy i zostały pokonane przez Wojowników Z, więc skoro Cell nic nie majstrował przy jego wehikule, to po zabiciu Trunksa i użyciu jego wehikułu powinien się cofnąć do roku 767, a nie 763 jak jest pokazane w anime. I na tym polega moim zdaniem ten cały błąd fabularny.

Powtarzam, błędu by nie było, gdyby Cell przeprogramował wehikuł na rok 763, ale on wyraźnie mówi Piccolo, że jedynie nacisnął przycisk startu.
kinichi
Full Power SSJ
Full Power SSJ
kinichi
Dni na forum: 6.181
Plusy: 12
Posty: 663
morqaDB napisał(a):
to po zabiciu Trunksa i użyciu jego wehikułu powinien się cofnąć do roku 767, a nie 763 jak jest pokazane w anime.
Przy założeniu, że Trunks chciał wylądować w 767. Skąd takie założenie?
Może jednak chciał wylądować w 763, zniszczyć laboratorium, cyborgi i przestać mieszać więcej w czasie, a swojemu młodszemu ja pozwolić jedynie na przekazanie lekarstwa na serce rok później.

Nowości od grupy DBmangi
morqaDB Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 275
Posty: 6
Przy założeniu, że Trunks chciał wylądować w 767. Skąd takie założenie?
Ponieważ w linii czasowej nr 3 wszystko działo się tak samo jak w linii czasowej nr 2 - różnica jest taka, że Trunks z linii czasowej nr 2 w przeszłości spotkał Cella i odbył trening w Komnacie Ducha i Czasu, dzięki czemu bez problemu zabił Cella ze swojego czasu, natomiast Trunks z linii czasowej nr 3 nie spotkał Cella w przeszłości, przez co nie wiedział o istnieniu potwora i był za słaby, żeby go pokonać.

Skąd mam pewność, że wydarzenia w linii czasowej nr 2 i 3 były takie same do momentu pojawienia się Cella i próby kradzieży przez niego wehikułu? Bo przecież na zmianę wydarzeń musi coś wpływać i tak jak na bieg historii wpłynęła podróż Trunksa i gdyby nie ona, to nie doszłoby do zmiany wydarzeń (śmierć Goku i terror androidów na świecie), to tak samo ani w anime, ani w mandze nie ma żadnych informacji, żeby sądzić, że wydarzenia w świecie Trunksa z linii czasowej nr 2 były inne niż Trunksa z linii czasowej nr 3. Obydwaj cofnęli się w czasie, poinformowali o zagrożeniu, po trzech latach powrócili do przeszłości gdzie walczyli z androidami. Tak jak napisałem wyżej, różnica jest taka że jeden z nich spotkał w przeszłości Cella i potem pokonał Cella ze swoich czasów, drugi nie.

Teraz widzę, że faktycznie przeczytałeś mój temat do połowy, bo tam dość dobrze uzasadniłem to, dlaczego te linia czasowe są takie same.

Może jednak chciał wylądować w 763, zniszczyć laboratorium, cyborgi i przestać mieszać więcej w czasie, a swojemu młodszemu ja pozwolić jedynie na przekazanie lekarstwa na serce rok później.
I znowu to powtórzę, wszystko w linii czasowej nr 2 i 3 działo się tak samo do momentu pojawienia się Cella. Skoro Trunks z linii nr 3 chciał się cofnąć do roku 763, żeby zniszczyć laboratorium dr Gero, to czemu tego samego nie zrobił Trunks z linii nr 2? Trunks z linii nr 2 po pokonaniu androidów mówi wyraźnie, że chce się cofnąć w czasie żeby pochwalić się pokonaniem androidów, czyli on chciał się cofnąć z powrotem tam gdzie był, a nie do roku 763, gdyż w tam Wojownicy Z jeszcze nie spotkali Trunksa i jeszcze go nie znali.

I tak samo było z Trunksem z linii czasowej nr 3, on chciał wrócić do linii nr 4, do roku 767 i tak ustawił wehikuł, więc Cell po jego zabiciu powinien tam się przenieść, a nie do linii czasowej nr 1, do 763 roku.
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.048
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Linie czasowe nie istnieją tutaj obiektywnie, tylko są tworzone przez konkretne podróże w czasie. Sam fakt, że Trunks pokonany przez Cella "chciał" się cofnąć do linii, którą my znamy jako nr 3, nie oznacza, że sam fakt, że Cell używa wehikułu tego nie zmienia. To Cell samą swoją podróżą w czasie odgałęzia linię 3 i tworzy znaną nam linię 1. Prawdopodobnie Trunks też odgałęziłby linię, gdyby miał też cofnąć się o jeden rok dalej, tyle że tajemnicą pozostaje, dlaczego Trunks z linii 2 też trafia do tej samej linii w następnym roku. W pewnym sensie jest to nielogiczna pętla. Trunks cofa się w czasie do czasów, w których Cell też był i tam się wzmacnia, to pozwala mu zabić Cella ze swoich czasów, ale jednocześnie zabijając go umożliwia istnienie linii, w której Cell nie podróżował w czasie, Trunks wyszedł z nich słabszy i dał się zabić przez Cella, co z kolei znów umożliwia istnienie linii z Cellem podróżnikiem.
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Błąd fabularny w podróżach czasie w Dragon Ball
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook