Forum Dragon Ball Nao

» [Rysunek] by eXine

Strony:   1, 2
konto usunięte
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4


eXine napisał(a):
Przedewszystkim dzięki za wyczerpujący komentarz. na pewno [ ort! ] bardzo mi pomogłeś i postaram się skorzystać z twoich rad.
Obyś posłuchał jego rad...
eXine napisał(a):
-Nie, to nie są moje pierwsze prace
jeszcze gorzej
eXine napisał(a):
Może spowodowane jest to moją długą przerwą w rysowaniu?
możliwe
eXine napisał(a):
Mam tutaj kolejny rysunek, tym razem trochę pocieniowany. Mam nadzieję, że tym razem wyszedł lepiej niż poprzednie.
lepiej, ale cienie są... bez sensu... powinieneś go całego pocieniować, a nie tylko trzy cienie na twarzy i ciemnie w uszach...

narysuj to : http://img176.imageshack.us/img176/4035/images16hx7ev5.jpg
eXine Mężczyzna
Wojownik
Wojownik

Dni na forum: 4.638
Plusy: 1
Posty: 39
eXine napisał(a):
najlepiej, jakby był kolorowy i niemały
konto usunięte
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4


.Black Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
.Black
Wiek: 31
Dni na forum: 5.745
Ostrzeżenia: 3
Posty: 930
Kathlar, troszkę przesadziłeś XD A może to i dobrze, jak zrobi taki ostry światłocień, to każdy mu wyjdzie XD

Co do nowego Gohana. Znaaaacznie lepiej. Naprawdę widać że robisz postępy. Widać cieniowanie, rysunek nabrał głębi. Twarz jest już w miarę geometryczna Ale wciąż za szeroki w barkach (moim zdaniem).

W czystym sumieniem 6/10.

5-letnia przerwa hmmm, nie jest źle
Pozdrawiam
Drakan
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
Drakan
Wiek: 31
Dni na forum: 5.240
Plusy: 7
Posty: 1.646
Skąd: Elizjum
Właśnie, właśnie... Niby ładnie, niby pięknie, niby równo, ale... Właśnie to krótkie i zgrabne 'ale'. Proporcje jeszcze ci wybaczę - w mandze częste deformacje to rzecz normalna, a nawet jeśli są niezamierzone rekompensują to inne detale czy techniki, których niestety w twoich rysunkach ani widu ani słychu. To co tutaj przedstawiłeś jest niczym innym jak najprostszym z konturów, choć z zaznaczeniem, że konturem dobrym lub bardzo dobrym. I wcale nie piszę tu o cieniowaniu rysunku, ale o charakterze samej kreski. Lub jeszcze konkretniej: oddaniu charakteru rysunku za pomocą odpowiedniej kreski, co z kolei ukazuje plastyczność sceny. A z polskiego na nasze... Postaci z DB są osobami krzepkimi, silnymi, mają dużą masę mięśniową, zacięte miny, bujne, sterczące na wszystkie strony fryzury... Widać to na pierwszy rzut oka, prawda? A jak się zaś przyjrzeć to jest widoczne dlaczego tak wyglądają i nie bynajmniej dlatego, że tak jest lub co gorsza tak ma być. I oto przyglądając się detalom... Mięśnie to zdecydowane, grube i szybkie pociągnięcia. Zaś dla zaznaczenia ich wypukłości użyto kresek krótkich i nawet subtelnych, ale za to gęsto. Mimika to pozornie toporne, niezgrabne i nieruchliwe krechy, ale pomimo ich niezgrabności widzimy wszelkie detale buźki - właśnie ta ciężka kreska niby słoń, używając porównań, tańczy niczym baletnica i niestraszne jej skomplikowane kształty, ostre zakręty i miękkie łuki. Jednocześnie nieskomplikowana a zarazem tak szczegółowa... Włosy? Proste, cienkie linie zakręcające pod bardzo różnymi, najczęściej ostrymi kątami co dodaje charakteru postaciom. Nie wspominając już o ubiorze... A Ty co masz? Cieniuteńkie chwiejące się kreseczki. Co gorsza ubranie, ciało, oko czy fryzura to wg Ciebie to samo! Gdzie zróżnicowanie grubości kreski? Ze o odcieniu nie wspomnę... Twój rysunek wygląda po prostu jak placek bez życia. Jednostajny, nudny i monotonny.

Następna sprawa.. Nie, jednak muszę się przyczepić do proporcji. Nie wiem jaką metodę rysowania stosujesz - kopiujesz to co widzisz zaczynając byle gdzie czy też pomagasz sobie szkieletem (jeżeli to pierwsze... auuu... boli), ale niekiedy niemiłosiernie boli patrzeć (vide szczęka Vegety). Dodatkowo jesteś niekonsekwentny. Uszy Gohana w pierwszym rysunku są mniejsze od tych z drugiego. Aktualnie w tej chwili nie chce mi się przekopywać Googli w poszukiwaniu tych obrazków, ale jeżeli to błąd samego Toriyamy, Ty jako odtwórca powinieneś błąd poprawić lub też zostawiając wszystko w spokoju fakt zaznaczyć, ale to z kolei byłoby już totalne ksero w twojej łapie... No i brak symetrii. Względnej symetrii, gdyż twarz ludzka nigdy symetryczna nie jest.

Na ostatek zostawię sobie cienie oraz... ekhem, własną inwencję twórczą, a raczej parę moich nieskromnych zdań na jej temat niekoniecznie związanych z Twymi pracami, bo chyba wcześniej parę parę batów tam Ci się dostało. I to nie ode mnie! Po części...
Coś mi się wydaje, że bajdurzysz opowiadając, że nie umiesz cieniować... Wprawdzie Naruto na wybiegu występować by nie mógł, ale na tle tego, co mi przyszło tu wcześniej zobaczyć, to cud, miód i orzeszki. Powiadasz, że cienie Ci zaciemniają obrazek? Racja, ale jest na to rada - nie pchać cienia wszędzie. Jak uważasz, że wg Ciebie przeszkadza podkreśl to co uważasz za najważniejsze. Efekt i tak powinien być. To manga wszak, realizm nie jest konieczny a kanon nie musi być sterylny. Przypatrz się rysunkom znanych mangaków. Jedni prawie wcale, drudzy dają światłocień nawet na papieru od kibla. Gdzie sam chcesz się znaleźć musisz określić się sam, ale z całą pewnością nie pomijaj tej, jakby nie patrzeć, istotnej kwestii.
A teraz obiecana twórczość własna. Nieprawdą jest, że to sztuka trudna i niemożliwa dla zwykłego śmiertelnika. Najprostszy przejaw twórczości własnej to po prostu starając się dokładnie odwzorować czyjeś prace wtrącać elementy typowe dla własnego stylu, a jeżeli ten zaś jest jeszcze niewykształcony poprawić coś, co wg własnej opinii powinno wyglądać lepiej lub też rozbudowywać lub upraszczać poszczególne elementy. Przykładem tej ostatniej metody może być np. nałożenie realnego światłocienia na włosy lub ubrania postaci z DB (W anime został zastosowany 'styl celuloidowy' - brak półcieni i przejść). Niewiele, ale to już pierwszy krok w stronę swoich prac. Zaś z drugiej strony odrzucając całkowicie jakiekolwiek cudze prace i zostając sam na sam ze swoją główką pomysłów pełną... Kto Ci każe wymyślać postać w detalach i kazać ci ją dokładnie przedstawić, bo jak nie to po łapach...? Pobaw się w tzw. freestyle. Jakiś szkielet, włoski jakie tylko pierwsze przyjdą na myśl, oczy, brwi, wyraz twarzy, sylwetka... a pomysły zaczną same przychodzić. Bo jeżeli już mowa o rysowaniu z pamięci, to tutaj już główka ma więcej do czynienia niż rączka, która nota bene jest tylko drogą do celu i nawet zwykły cep jest ją w stanie wyćwiczyć.

Chcesz pracy domowej? Wedle życzenia. Obrazek (skoro już jesteśmy w klimacie DB to co będę szukać..?) rozmiarem chyba powinien Ci pasować, ale co kolor to nie, oj nie... <evil smirk> Bo byłoby za łatwo. Jak widać to też jest kopia, ale jaka kopia (chociaż też nie pozbawiona błędów)... Przypatrz się dobrze i staraj się tak rysować. A wtedy będzie już można z Tobą pogadać : )
Kończę tę krótką wypowiedź i powodzenia na dalszej drodze życzę.

P. S.
Skąd taki ostry komentarz? Ano po prostu widzę, że kolega eXine ma całkiem spory potencjał i rysować / kopiować coś umie., a jako że jest to poziom wysoki, na którym nie ma mowy o litości i wymagać coś należy.

I know I'm strange, but what are You?
Ech, gdzie te czasy Nao oświecone...
eXine Mężczyzna
Wojownik
Wojownik

Dni na forum: 4.638
Plusy: 1
Posty: 39
No i znowu dostałem po łapach. Najwidoczniej słusznie, skoro widzę tyle krytyki. Ale nie byłem zaskoczony, spodziewałem się takich komentarzy (za co Wam bardzo dziękuję). Postaram się poprawić swoje prace i stosować się do waszych rad. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję. Wkrótce dodam prace.
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony:   1, 2

Forum DB Nao » » » » [Rysunek] by eXine
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnime PhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2021 DB Nao
Facebook