Forum Dragon Ball Nao

» [Historyczny] 300 (2006)

Strony: 1, 2  
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.609
Plusy: 2
Posty: 1.408
300- najnowsze dzieło stanowiące interpretacje bitwy w u Bram Grecji- w wąwozie w Termopilach.
Wczoraj miałem okazję obejrzec ten film na wielkim ekranie i jestem pod duzym wrażeniem tego obrazu.
Oglądaliście?
Co o nim sądzicie?

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.815
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Zapowiedź tego filmu, sprawiła, iż otworzyłem szeroko usta z podziwu ... Oto połączenie wydarzenia historycznego, z komiksowymi bohaterami, ma się ukazać na dużym ekranie. Sceny walki, są fantastyczne, fabuła jest także bardzo ciekawa. Podoba mi się ujęcie waleczności i odwagi Spartan, w wojnie z Persami. Szkoda jedynie, iż film posiada wiele przekłamań historycznych , lecz cóż, nie można mieć wszystkiego. Najbardziej podobał mi się text: This is a madness - No, this is a Spartan

Regulamin Forum | Cytaty z mang i anime

Obraz
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.609
Plusy: 2
Posty: 1.408
Szkoda jedynie, iż film posiada wiele przekłamań historycznych
Fakt...
Przdstawiony obraz bitwy wyraźnie odbiega od jej histprycznego przebiegu.
Ale, jak juz powiedziałem, ten film stanowi jedynie interpretację tego wydarzenia. 300 nie jest filmem histprycznym choć bezsprzeczne odnosi sie do historii.

Zastanawiałem się, jak określic ten film jednym słowem.
I wydaje mi się, że ten film jest zwyczajnie piekny.

To porywające widowisko jest wspaniałym obrazem męstwa, bohaterstwa, dumy, odwagi, poświęcenia w imię najwyzszych ideałów Leonidasa i jego drużyny [ ort! ].
Sceny batalistyczne, a tych jest co nie miara, zapieraja dech w piersiach.
Oddają one całe piekno i brutalność wojny.
Muzyka wciąż buduje pełną obaw grozę...

Traktując 300 jako dzieło zachwycające kina, a nie film histpryczny, mówić mogę o nim jedynie w superlatywach

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Vasson Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Vasson
Wiek: 33
Dni na forum: 6.661
Posty: 186
Skąd: West City
Wg mnie film jest świetny mimo przekłamań historycznych. Nie wiem jak wam, ale mi się bardzo podobały efekty komputerowe np niebo, sztorm gdy Persowie byli na morzu a oddział Spartan czekali na nich ;]

mi się najbardziej podobał tekst rozmowy. Napisze po Polsku bo nie pamietam jak to leciało po inglisz
Pers: Nasze strzały zakryją słońce
Spartan: A więc będziemy walczyć w cienu...
A ze scen walki podobało mi się jak Spartanie tworzyli falange to było śwetne

An nescis, mi fili, quantilla prudéntia mundus regatur? -Czyż nie wiesz, mój synu, jak mało trzeba rozumu do rządzenia światem?
Avensus Mężczyzna
"Indestructible
Indestructible
[ Klan Asakura ]
Avensus
Wiek: 32
Dni na forum: 6.595
Plusy: 9
Posty: 1.687
Skąd: Gdańsk
Wydaje mi się, że film nie miał na celu pokazania widzowi prawdziwych do końca zdarzeń w bitwie pod Termopilami, a jedynie na zachęcenie go do zainteresowania się tym wydarzeniem i samodzielnych poszukiwań na ten temat.

Film bardzo mi się podobał - super efekty specjalne, bardzo ładnie wykonana ścieżka dźwiękowa, no i przedstawienie mniej więcej jednej z ciekawszych bitew historycznych: 300 spartan przeciw całym legionom.

Film zadziwił mnie pod każdym względem, jednak rzeczywiście nie podobały mi się te naciągnięcia i niedociągnięcia związane z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Nie mniej można zawsze oglądnąć "300 Spartan", film który w dużej mierze oddaje, to co zdarzyło się na prawdę.

Moja ocena filmu: 9/10

When music is the weapon, the sickness is the cure
'Love' is making a shot to the knees of a target 120 kilometers away using an Aratech sniper rifle with a tri-light scope
[i43.tinypic.com/33ojrxj.gif]
Hidden Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
Hidden
Wiek: 32
Dni na forum: 6.809
Posty: 1.205
Skąd: Kraków
Dai napisał(a):
Ale, jak juz powiedziałem, ten film stanowi jedynie interpretację tego wydarzenia. 300 nie jest filmem histprycznym choć bezsprzeczne odnosi sie do historii.
Trzystu jest ekranizacją komiksu Franka Millera o tym samym tytule i na dobrą sprawę z historią ma tyle wspólnego co wacik do uszu. Autorom chodziło o jak najwierniejsze odzwierciedlenie rysunkowych kadrów i na tym się skupili. Inna sprawa, że sam komiks bazuje na wydarzeniach historycznych...

Zack Snyder pomęczył, pokrzyczał, popokazywał i nakręcił kolejny dobry film, lepszy od swego poprzedniego dzieła - Świtu Żywych Trupów.

Nie mogę nic zarzucić grze aktorskiej. Gerard Butler wczuł się w swą postać - króla Leonidasa - i zagrał ją pełen energii, nadał jego (bohatera) zachowaniu dramaturgii i przekonania. Spodobał mi się także David Wenham jako Dilios - mam sentyment do aktora od czasów LotRa. Przyczepić chcę się jedynie do postaci Królowej - w scenach z synem zdawała mi się sztuczna.

Ukazanie walki to największa zaleta produkcji i zapewne najważniejsza jej część. W końcu kto idzie do kina, by oglądać spoconych, dobrze oświetlonych pakerów z widocznym każdym mięśniem na pięknie wyrzeźbionym ciele, prawda? Każdy przybył do kina by móc zaspokoić męskie instynkty - zobaczyć krew przeciwnika, usłyszeć krzyk dobijanej ofiary, delektować się pożogą i zapachem śmierci. Autorzy zawarli pod tym względem wszystko co trzeba.

W skład efektów specjalnych, obok zmutowanych nosorożców, nowych wersji Edeka Nożycorękiego oraz blusescreena (wszystkie sceny w studiu kręcono, potem dodawano komputerowe tła), wchodzi nowy trend w kinematografii - bullet time. Początkowo zwalnianie czasu irytowało mnie niezmiernie, lecz gdy spostrzegłem jak dobrze komponuje się z muzyką (imo naprawdę klimatyczną), dostrzegłem prawdziwą efektywność tego efektu. Brawa za umiejętne wykorzystanie.

Fabularnie film mi się spodobał, "odgrzewanym kotletem" się nie okazał w dużej mierze dlatego, iż nie czytałem komiksu.

Po wyjściu z kina byłem gotów dać produkcji maksymalnie siedem punkcików z lekkim plusem, lecz teraz jestem skłonny postawić ósemkę, bowiem film jest nieprzeciętny pod wieloma względami.

Akira Toriyama 1955 - 2024
Obraz

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Hidden: 14.04.2007, 14:07
paint Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3

Dni na forum: 6.387
Posty: 1.031
Hiden Lord napisał w zasadzie wszystko to, co ja chciałem o nim napisać
Dodam jedynie, że mnie przpominał na początku "Troję", co nie jest bynajmniej komplementem. Troja w ogóle mi nie przypadła do gustu- kojażyła mi się z "Save private Ryan", szczególnie okręty Greków wbijające się na brzeg w liczbie przekraczającej wszelkie pojęcie. Gadka Brada Pita przed lądowaniem na "Omacha Beach" i w ogóle tylko mi tam brakowało amerykańskiej flagi powiewającej na wietrze . Do 300 podchodziłem jak do jeża i dopiero kiedy się dowiedziałem, że to na podstawie komiksu, a nie kolejna Troja (Mumia => Król Skorpion; Narnia=> Labirynt Fauna- kapujecie, co mam na myśli?), postanowiłem obejżeć. Ogólnie, jeśli patrzeć na toto jak na komiks na ekranie, to jest świetnie. Sceny są naprawdę genialne, a bullet time- nie wiedzieć czemu- kojarzy [ ort! ] mi się raczej z "Most Wanted", niż Matrix'em .

Texty w filmie GENIALNE (jak Leondas mówi o tym klękaniu i kontuzji, albo z uśmiechem godnym Indiany Jonesa "Uczymy was naszej kultury od samego rana..."), nie porównywalne do niczego. Muzyka powinna dostać Nobla- Oscar to za mało! Zastosowanie "Metalowych kawałków" podczas sceny sztormu, scen walk i to ściszenie muzyki, kiedy obraz przechodzi w "Bullet Time".

W 300 nie podobalo mi się tylko to pieprzenie o "fridomie" i "dżastisie" "fri Grecji" itp. Jezuuu! Przecież Spartanie mieli w swoim Polis więcej niewolników, niż obywateli!!! Wiem, że to adaptacja komiksu, ale jak Leonidas mówił Kserksesowi o tym, że ma wielu niewolników i że Grecja to wolny kraj, to mnie mo0rmalnie szlak trafił na miejsu!
Ponadto, nie wiem, czy zauważyliście, ale styl walki Spartan, garda i galanga jako żywo przywodzą na myśl US Marines! Ogólnie nieżle to wygląda, ale to taka wojna w Iraku przed naszą erą...

OK, trochę się rozpisałem. Na koniec ocena: 8.5 za całokształt, bo jak się nie jest równe pogiętym jak ja, to się tych wszystkich rzeczy po prostu nie zauważa
Jeszcze tylko dopiszę, że kolorystycznie film przypomina mi "Gladiatora", co już na pewno [ ort! ] jest jego dużą zaletą....
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.625
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Trzeba przyznać, że film zrobił na mnie spore wrażenie. Przede wszystkim sceny batalistyczne, były naprawdę wspaniale pokazane. (szczególnie pierwsza, wspaniała potyczka, gdy przepychali się na tarcze... takie niekonwencjonalne) Co do historii, wszyscy wiedzą, zaś co do fabuły - powiem szczerze, imo jest marna. Po prostu zepchnięta na daleki, daleki plan. Ale film nie był zły. Ocena 7/10 - zdecydowałem się podnieść, po przemyśleniu sprawy na chłodno.

PS. Ulubiony tekst: "Skoro ci filozofowie i boys-loversi..."

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Szarak: 02.07.2007, 9:51
Ramzes Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
Ramzes
Wiek: 37
Dni na forum: 6.252
Posty: 119
Skąd: Kraków
Ja zacząłem podniecać się 300-stoma znacznie wcześniej. Już kilka miesięcy temu kiedy w sieci ukazał się filmik o nadchodzącym przeboju. Od razu wiedziałem, że musze iść do kina. Jednak wcześniej skusiłem się na wersję typowo kinową z przed premiery (dziwne to jest ale u mnie na uzcelni filmy z jakością DVD poajwiają się nawet przed premierą w USA ). Może jakość audiowizualna nie była wyśmienita ale byłem jednym z niewielu ludzi w Polsce, którzy mieli przyjemność oglądać 300 jako pierwsi. to co najbardziej mnie zszkokowało to soundrach z Gladiatora słyszany na końcu podczas przewijania napisów. Było to jakby uwieńczeniem tego wspaniałego dzieła - słyszeć muzykę z jednego z najlepszych filmów i to w dziele o podobnej tematyce. Nie mogąc sobie odmówić tej przyjemności wybrałem się z przyjaciółmi do kina...
Nie będę rozpisywał się tu, jaki to ten film jest świetny bo uważam, iż wszystko co istotne zostało w poprzednich postach napisane. Wspomnę Tu chociażby o zapierającej dech w piersiach muzyce, świetnym komentarzom czy sytuacjom komicznym, które czasami powalają z nóg, czy scenami walk bedącymi jednymi z lepiej zrealizowanych w całej historii kina.
Nie wypada mi tu w samych superlatywach pisać bo znajdzie się kilka drobiazgów, które mnie irytowały. Największym i chyba nie słusznym, wynikającym z mojej ciekawości był brak soundtracku, o którym wspominałem, no ale tak jest jak się człowiekowi do czegoś spieszy.
Kolejnym małym bugiem były zwymyślane na siłe postacie. Nie mówię tu o magach czy o superhipermegawielkich nosorożcach ale np o tym pajacu z nożami zamiast rąk. Ja rozumiem, iż można się ponieść wodzą fantazji ale bez przesady
I na koniec hasło które mnie zwaliło z nóg:
-Uderzy w was tysiące perskich narodów! Nasze strzały przyćmią słońce.
-Więc będziemy walczyć w cieniu.
Wymiata xD

Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.
paint Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3

Dni na forum: 6.387
Posty: 1.031
-Uderzy w was tysiące perskich narodów! Nasze strzały przyćmią słońce.
-Więc będziemy walczyć w cieniu.
Wymiata xD
A potem, kiedy wszyscy się śmieją z tego textu, kryjąc się przed perskimi strzałami (Spartanie, rzecz jasna)...
Tak przy okazji: miałem wersją bez ścieżki audio pod koniec filmu, przy credicsach- może mi ktoś linka zarzucić z sound- trackiem? Zastanawia mnie jaka jest tam muzyka, podejżewam, że coś w rodzaju gitarkowych brzmień...
S1mon Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
S1mon
Wiek: 32
Dni na forum: 6.293
Posty: 62
Skąd: Wałbrzych
300 najlepszy film wojenny stworzony i oparty na komiksie Franka Millera jaki powstał o starożytnych bitwach .Film tak mi się podobał ,że oglądnąłem go 5 razy .Bardzo lubię starożytność szczególnie wojny ,szyki wojenne ,bronie i kulturę . Film jest kozacki polecam go wszystkim tym ,którzy go nie oglądnęli!!!

[img50.imageshack.us/img50/5836/gok51copyykv3.jpg]
Podziękowania dla moich małpeczek Avensusa i Ematiego Dziubasy !!!
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
S1mon napisał(a):
300 najlepszy film wojenny stworzony i oparty na komiksie Franka Millera jaki powstał o starożytnych bitwach .
najlepszy i jedyny

Oglądałem ostatnio i jestem zachwycony. Mimo że reżyser w przeciwieństwie do Sin City nie trzymał się sztywno komiksu , to jednak klimat został idealnie zachowany. Jako fan komiksów Millera jestem na prawdę pod wrażeniem dzieła Snydera. Fakt że reżyser całkowicie poleciał po sposobie filmowania Rodrigueza absolutnie nie zmniejsza atrakcyjności tego dzieła. Mimo że pierdółki jakie zostały zmianione raczej drażnią , a początek może się wydać odrobinę za bardzo wydłużony film uważam za rewelacyjny. W sposób wspaniały opowiada interpretacje bitwy ( zarzuty o nieścisłość historyczną są tak żałosne że pozwolę sobie pozostawić je mówiąca same za siebie ). Harakteryzacja i tła robione w całości na komputerze stoją na najwyższym poziomie a horeografia bitwy jest świetna , i nie naciągana do granic niemożliwości. Cały film jest utrzymany w bardzo poetyckim klimacie , jednakże patos który aż bije od filmu ani przez moment nie przekracza granicy autoironii , za to bardzo fajnie podbudowuje męskie ego. Moja ocena to całe 8,5/10.

PS. Jak się decydujecie na obejrzenie tego filmu wywalcie z domu wszystkie kobiety , bo tylko zepsują wap radohę

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
orec16 Mężczyzna
Wojownik
Wojownik
orec16
Dni na forum: 6.118
Posty: 40
Pod wzgledem historyczny film jest lekko przekłamany ale nie zapominajcie że 300 jest komiksem.Tak wiec myślę że niezły film jest.
Filippo Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3
[ Klan Kaeshi ]
Filippo
Wiek: 28
Dni na forum: 6.153
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 1
Posty: 1.003
Skąd: Zduńska Wola
hmm....film mi sie podobał , czasami mozna było zapomnieć że to wszystko w studiu było , aczkolwiek oczekiwał czegoś więcej , ponieważ wszyscsy mówili że film jest super . Niestety zbytnio sie na niego napaliłem i stwierdzam z czystym sumieniem że np. Gladiator był lepszy. tak więc film oceniam na 5,5/10

"...jestem śmieszny czort, więc śmieję się..."
" Die With a Beer in Your Hand " - Tankard

THRASH ' EM ALL !!!
Al Ed Upek Kobieta
"Deus Volt
Deus Volt
[ Klan Kutang ]
Al Ed Upek
Wiek: 35
Dni na forum: 6.237
Plusy: 10
Posty: 5.191
Skąd: Włocławek
Filippo napisał(a):
film oceniam na 5,5/10
Trochę jesteś wymagający, czyżbyś chciał zostać krytykiem filmowym?
A teraz wracam do sedna sprawy. Niewątpliwie jest to jedna z najlepszych pozycji z gatunku filmów wojennych ostatnich lat. Na uwagę zasługują przede wszystkim sceny batalistyczne(nigdy strzały nie przysłoniły mi nieba). Mieliśmy okazję obejrzeć spartańskich hoplitów w pełnej okazałości(bez skojarzeń, choć przyznaję, że ich mundury były nieco skąpe). Dzięki zastosowaniu bullet time'a mozna zobaczyć kaźde pchnięcie mieczem, co przy jednoczesnym wyciszeniu głosów w tle wygląda naprawdę imponująco.
franqey napisał(a):
zarzuty o nieścisłość historyczną są tak żałosne że pozwolę sobie pozostawić je mówiąca same za siebie
Też slyszałem o rzekomej ahistoryczności tego filmu. Jedyne co można mu zarzucić pod tym względem to ahistoryczne jednostki używane przez Persów, ale pamiętajmy, iż jest to adaptacja komiksu, w którym Frank Miller we własny oryginalny sposób zinterpretował bitwę pod Termopilami, nie odbiegając jednak od historycznych faktów.
Kolejnym plusem dla tej produkcji jest duża dawka dobrego i wyszukanego humoru. Najlepszy byl tekst króla Leonidasa o klękaniu, ale dobre były również ''nauka kultury greckiej'', ''walka w cieniu'', ''zaprawa''.
Wyśmienicie ukazane były rownież postacie królów Kserksesa i Leonidasa. Pierwszy jako okrutny, gotowy poświęcić życie własnych żołnierzy władca(nie rozumiem sprzeciwów społeczności irańskiej), a drugi jako gotów zginąć za własnych ludzi bohaterski i honorowy obrońca Sparty.
Film spodobał mi się z jeszcze jednego względu, a mianowicie został w nim wyeksponowany honor, który bardzo sobie w życiu cenię.
Podsumowując, jest to naprawdę dobry i godny uwagi film.
Jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał, to szczerze polecam.

Nigdy nie będę w 100 % szczęśliwy, bo spirytus ma 96 %.- mój kolega Marcin.
-Nadia, gdzie moje gacie?
-Nie wiem, pewnie do muzeum wzięli.
Panie Bolesławie, witamy w domu. Witamy całą ekipę czarnuchów z łańcuchami.
Nie oznacza to jednak, że byłem świniakiem pokroju Kwaśniewskiego, czy innego Komorowskiego, aż tak nisko nie upadłem. Chłopu trzeba dawać albo się nie dziwić. Chłopak wyczaił ją na skupie żywca. W sezonie tzw "świńskiej górki". Na imie jej było Teresa, Teresa z domu Bąk. Gonar wziął 2k kredytu na suple. xD
paint Mężczyzna
Super Saiyanin 3
Super Saiyanin 3

Dni na forum: 6.387
Posty: 1.031
Jeśli kat z mieczami zamiast dłoni jest postacią historycznie prawdziwą, to ja jestem Kserkses! .
Jeśli spartanie nie używali żadnego innego pancerza oprócz czerwonych płaszczy, to jestem Leonidas!
Jeśli formacje i taktyka Greków w filmie nie są żywcem zaczerpnięte z US Army, to... ten film był kręcony na żywo w czasie bitwy pod termopilami kilka tysięcy lat temu.

Ale poza tym- ubustwiam ten film i bardo mi przypadł do gustu.

ps.: ...bo nie był podobny do troi aka save private ryan w realiach starożytnej grecji
Uchiha Sasuke Mężczyzna
Saiyanin
Saiyanin
Uchiha Sasuke
Wiek: 32
Dni na forum: 6.114
Ostrzeżenia: 4
Posty: 183
paintball_0 napisał(a):
Jeśli kat z mieczami zamiast dłoni jest postacią historycznie prawdziwą, to ja jestem Kserkses!
Tak Kat z mieczami zamiast rąk to jest akurat fikcja, ponieważ film był kręcony na podstawie komiksu.


paintball_0 napisał(a):
Jeśli spartanie nie używali żadnego innego pancerza oprócz czerwonych płaszczy, to jestem Leonidas
Dobre spostrzeżenie ale zapomniałeś dodać ze mieli Hełm i Tarcze również, o tym też należy pamiętać.


paintball_0 napisał(a):
Jeśli formacje i taktyka Greków w filmie nie są żywcem zaczerpnięte z US Army, to... ten film był kręcony na żywo w czasie bitwy pod termopilami kilka tysięcy lat temu.
Falanga to jest akurat autentyczna formacja Bojowa Greków. Nie mam nic do nicha le takie taktyki kiedys w tamtych czasach były.


Poza tym film wy******, wy**********, w kosmos, tylko szkoda ze w kinie na nie byłem.
franqey Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Asakura ]
franqey
Wiek: 37
Dni na forum: 6.680
Plusy: 3
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.643
Skąd: Danzig
franqey napisał(a):
zarzuty o nieścisłość historyczną są tak żałosne że pozwolę sobie pozostawić je mówiąca same za siebie ).
Widzę że dla wielu jednak nie mówią. Oczywiście że film nie jest zgodny z historią. Ale ich jako zarzutu w filmie który jest jedynie poetycką interpretacją bitwy a nie jej odtworzeniem uważam [ ort! ] za śmieszne. Film ten nie opowiada o bitwie pod Termopilami , ale o wyobrażeniu Millera na ten temat , a wyciąganie takich argumentów to jak atak miotaczem ognia na feniksa.

"I wówczas, jakby dla ostatecznego i nieodwołalnego pchnięcia mnie do upadku, zjawił się duch Przekory. Filozofia nie zdaje sobie żadnej z tego ducha sprawy. A jednak wieżę w to święcie, jak w istnienie własnej duszy, że przekora jest jednym z pierwotnych popędów ludzkiego serca - jedną z niepodzielnych, pierwiastkowych władz lub uczuć, które nadają kierunek charakterowi danego człowieka. Któż, popełniając czyn niedorzeczny lub nikczemny, nie dziwił się po stokroć tej prostej oczywistości, iż wiedział, że winien go był nie popełniać? Czyż pomimo doskonałości naszego rozsądku nie mamy nieustannych zakusów do naruszania tego, co jest Prawem, dla tej po prostu przyczyny, iż wiemy właśnie,że jest to - Prawo?"
Edgar Allan Poe "Czarny Kot"
Dai Kaiosama Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Takeda ]
Dai Kaiosama
Wiek: 38
Dni na forum: 6.609
Plusy: 2
Posty: 1.408
Nazywanie "300" filmem histprycznym jest tak samo słuszne, jak "Troi" ekrnizacją "Iliady"...
Mówiąc inaczej graniczy z ignorancją, a w sposób dobitny dowodzi braku znajomości tematu.
Stawianie zarzutów o ahistorycznośc filmu jest po prostu głupie, ponieważ 300 nie rości sobie pretensji do określania sie mianem filmu historycznego.
Choć trzeba przyznac, ze wiele wykorzystanych w filmie wątków pochodzi bezpośrednio ze starozytnych źróeł.
Przykład wepchnietego do jamy/studni posła perskiego.
Choć za pewne taki przypadek nigdy nie miał miejsca, to opisują go źródła, jako odpowiedź Ateńczyków i Lacedemończyków na perskie rządanie daniny Ziemi i Wody.
Podobnie jak teksty Spartan, przykładowo:
"-Nasze strzały zasłonia Słońce.
-Zatem będziemy walczyc w cieniu."
Choć co do tej wypowiedzi jej historyczność jest wysoko prawdopodobna.

Zatem nie jest trudno odnleźc oparte wwiedzy źródłowej elementy.
Wystarczy tylko wiedzieć, czego tak naprawde się szuka.

Z drugiej strony jeśli ktoś chce widzec w falandze sposób walki współczesnych oddziałów specjalnych, to... gratuluję wiedzy o wojsku...
(czyżbym stał sie zośliwy? nie....)

Sam film, jak juz pisałem, jest dziełem wielkim.
Na mnie zrobił piorunujące wrażenie, żeby nie nappisac, ze wyszedłem z kina zachwycony...

pozdrawiam

Takeda Shingen
Szybki jak wiatr, spokojniejszy niż las, gwałtowny jak ogień, niewzruszony niczym skała.
Danevert Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Danevert
Wiek: 33
Dni na forum: 6.089
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 673
Skąd: Koszalin
Miałem przyjemność być na '300' w kinie i muszę przyznać (podobnie jak większość poprzedników), że zrobił na mnie olbrzymie wrażenie.
Wspaniała kompozycja, efekty specjalne oraz fabuła sprawiały, że trudno było oderwać wzrok od ekranu. Bardzo ciekawym elemtem filmu (oprócz klimatycznej muzyki) były spowolnienia ukazane podczas walk, które wprowadziły mnie w stan tajemniczości. Efekt wizualny jest największym atutem filmu, któremu bezprecedensowo należy się nota 10/10. Elementy fantastyczne, który miały także miejsce, nie zakłóciły ogólnej harmonii (celem filmu nie było idealne odwzorowanie bitew króla Leonidasa, lecz adaptacja komiksu Franka Millera). Jedynym niedociągnięciem filmu była gra aktorska. Nie chodzi o samego Gerarda Butlera, gdyż jego gra była naprawde niezła, ale o rolę żony króla (ktoś już chyba o tym wspomniał), a także Therona, a zgranie wydarzeń mających miejsce na 2 drugim planie, czyli starania żony o wysłanie pełnej armii na odsiecz oraz konspiracja wspomnianego wyżej Therona pozostawiały troche do życzenia. Mimo to, jako ogólną note filmu wystawiam 9/10.
PS. Do niezłych tekstów (opócz tych podanych w postach wyżej) można zaliczyć:
-Prowadzisz tylko tę garstkę żołnierzy,przeciw Kserksesowi?
Miałem nadzieję, że zaangażowanie Sparty będzie dorównywać naszemu.
-A nie dorównuje? Ty, tam. Czym się zajmujesz?
-Jestem garncarzem, panie.
-A ty, Arkadyjczyku? Czym się zajmujesz?
-Jestem rzeźbiarzem, panie.
-Rzeźbiarz. Kowal.
-Spartiaci! A wy kim jesteście? (Spartanie wydają bokowe okrzyki) Widzisz, mój stary przyjacielu, przyprowadziłem więcej żołnierzy, niż ty.

Jeśli nas zranicie, nie będziemy krwawić
Jeśli będziecie nas łaskotać, nie będziemy się śmiać
Jeśli nas otrujecie, nie będziemy umierać
Ale jeśli nas oszukacie, to czy nie powinniśmy się zemścić?
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2  

Forum DB Nao » » » » [Historyczny] 300 (2006)
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook