Rok 2003 :: Premiera pierwszego DVD z odcinkami "Dragon Ball" (21 lat temu)

» One Piece

Strony:   1, 2, 3
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.786
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
W 2017 postanowilam wreszcie zabrac sie za OP. Przez dluzszy czas mialam dosc tasiemcow, by sie pakowac w kolejne, ale wreszcie nabralam ochoty. (Akurat kreska mi w zadnym momencie nie przeszkadzala, bo po DB na strone wizualna mangi/anime nie zwracam praktycznie uwagi). Obejrzenie owczesnej calosci (830 odcinki) zajelo mi pol roku i wciagnelam sie zupelnie. (Obecnie robie sobie powtorke ) Pierwsze kilka odcinkow jest takie sobie - za duzo humoru i wrzaskow w stosunku do tresci - ale juz przy okazji historii Usoppa czlowiek sie wciaga.

Ogromnie podoba mi sie fabula: fantastycznie zaplanowana i przedstawiona. Widac, ze autor ma konkretna wizje, ktora konsekwentnie realizuje. W OP nie ma dziur fabularnych, wszystko swietnie trzyma sie kupy, czasem wrecz okazuje sie, ze jakis element sygnalizowal cos, co zostaje pokazane 500 odcinkow pozniej. Fabula jest bardzo solidna, a do tego wciagajaca. Wielkie tez brawa dla tworcow anime, ktorzy stworzyli najlepsza chyba mozliwa adaptacje: na szkielecie stworzonej przez Ode historii bardzo umiejetnie dobudowuja zawartosc, rozwijajac oryginal. Zachwycona jestem tym, ze autor pomalu, po trochu, po kawalku ujawnia kolejne elementy calosci, zwlaszcza te zwiazane z historia swiata przedstawionego i jego polityka. Ta pozorna przygodowka zbudowana jest na znacznie mocniejszych i istotniejszych podstawach i spodziewam sie, ze walka o One Piece bedzie tez walka o prawde historyczna i rewolucje.

OP ma bardzo, ale to bardzo fajne postacie. To jedno z niewielu anime, w ktorych lubie bez wyjatku kazdego z glownych bohaterow. Postacie nie sa schematyczne - przeciwnie: sa ciekawe psychologicznie, zlozone. W roznych sytuacjach wychodza na jaw ich rozne cechy charakteru, nikogo nie da sie zaszufladkowac. Podoba mi sie, ze antagonisci mysla - nie sa banda durnych idiotow, ktorych glowny protagonista rozwala jednym uderzeniem, nie sa tez kims, kto w walce bazuje tylko na sile. Postacie planuja, rozwazaja, dostosowuja strategie do sytuacji itp. Naprawde przyjemnie sie to oglada.

OP ma ze wszystkich shounenow bezsprzecznie najlepsze postacie kobiecie. Tu nie ma rozmemlanych wybrykow natury typu Hinata z Naruto czy Orihime z Bleacha, niewazne czy na pierwszym czy drugim planie. Autor musi zywic ogromny szacunek do plci pieknej i ukazuje kobiece postacie jako te madrzejsze i psychicznie silniejsze, bez zadnej ujmy dla postaci meskich. Nami i Robin sa przede wszystkim od myslenia i planowania, to Luffy, Zoro i Sanji sie bija - i tak jest dobrze. Jednoczesnie postacie kobiecie pozostaja stuprocentowo kobietami - przykladowo Boa Hancock nic nie traci ze swojej wladczosci i potegi, nawet bezgranicznie zakochana; przeciwnie, milosc daje jej sile i dodaje motywacji, by wykorzystac wszystkie swoje atuty do pomocy temu, kogo kocha.

Humor jest cudowny. Luffy, Zoro, Usopp i Chopper budza nieodmiennie moja wesolosc. Mamy humor sytuacyjny, slowny, czasem czarny, czasem wulgarny. Zawsze smieszny.

Ogolna atmosfera OP - szalenie, ogromnie pozytywna i optymistyczna. Fakt, nikt (prawie) nie ginie w fabule biezacej i to moze odbierac serii realizm... do czasu, az nam jednego z istotnych bohaterow utrupia bez pardonu w glownej linii czasowej. To robi wrazenie i zwala z nog. Widujemy natomiast bardzo wiele smierci w retrospekcjach bohaterow - praktycznie kazda z glownych postaci ma za soba okropna, pozostawiajaca blizny na cale zycie tragedie, ponad ktora musiala przejsc, poradzic sobie i zyc dalej. Mamy tez w biezacej akcji wiele przykrych, paskudnych motywow, zdarzen, niesprawiedliwosci i nieszczesc, ktore nie powinny sie zdarzyc, ale sie zdarzyly, ktorych nie da sie odwrocic i po ktorych zostaja tylko ruiny... ale na tych gruzach wciaz mozna budowac nowe zycie i szczescie. I takie jest przeslanie tej serii: nadzieja i mozliwosc, ze jednak bedzie dobrze. Nie da sie odwrocic historii, nie da sie zmienic czasu; co sie stalo, to sie juz stalo, i nic nie zwroci tego, co sie utracilo - ale mimo to mozna znalezc cos rownie waznego, jakas nowa tresc w zyciu, ktora bedzie popychac naprzod. To jest realistyczne.

Przy pierwszym ogladaniu mialam troche problem, zeby wczuc sie emocjonalnie w postacie - mimo wszystko OP wydawal mi sie taka maksymalnie pozytywna i zabawna opowiastka. Teraz jednak, kiedy ogladam po raz drugi, zauwazam, ze w wielu scenach jestem naprawde poruszona, i to jest dobre.

Anime, jak napisalam, jest wspaniala adaptacja mangi. Dla mnie dobra adaptacja to taka, ktora dodaje, a nie przedstawia tylko to, co narysowal autor, i nic wiecej. O kunszcie tworcow anime swiadczy fakt, ze potrafia oni zrobic odcinek z jednego rozdzialu mangi (niespelna 20 stron), i za to ich naprawde podziwiam. Graficznie jest w porzadku. Muzycznie tez jest okej, choc moze bez jakichs fajerwerkow - po prostu bardzo solidna sciezka dzwiekowa, od czasu do czasu jakis kawalek wpadnie w ucho. Anime musze pochwalic za seiyuu, gdyz naprawde fajnie graja te postacie. Jesli chodzi o Slomkowych, to najwiekszy szacun mam dla Kappeia Yamaguchiego za Usoppa, Mayumi Tanaki za Luffy'ego i Kazukiego Yao za Franky'ego, jednak generalnie wiekszosc seiyuu w OP mocno sie w role wczuwa i dodaje tym bardzo wiele postaciom.

Oda powiedzial ponoc niedawno, ze przedstawil dotad 60-70% planowanej fabuly. Wychodzi na to, ze nasza przygoda z One Piece bedzie trwac jeszcze jakies dziesiec lat. To swietna wiadomosc!

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.124
Plusy: 72
Posty: 15.221
Skąd: ふざけた時代

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.786
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
"Just over" czyli "troche ponad".
Osobiscie wolalabym, zeby tego konca jeszcze nie bylo.

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Rebirth Mężczyzna
Ziemianin
Ziemianin
Rebirth
Wiek: 33
Dni na forum: 1.182
Posty: 17
One Piece jest jednym z lepszych anime swoje gatunku. Mimo upływu lat i wielu odcinków trzyma swój poziom. Bardzo lubię oglądać te produkcje i wracać nawet do tych odcinków, które były wcześniej. Najlepiej podchodzą mi te pierwsze sagi jak zbierał załogę, czy potem z Crocodile.
Arisa85 Kobieta
Ziemianin
Ziemianin
Arisa85
Wiek: 38
Dni na forum: 2.141
Posty: 17
Skąd: Zatory
To anime jest tak ciekawe?

Obraz
clio Kobieta
niestowarzyszona
Admin no onēsan

niestowarzyszona<br />Admin no onēsan
clio
Wiek: 44
Dni na forum: 5.786
Plusy: 3
Posty: 1.272
Skąd: Kuopio, Suomi
Arisa85 napisał(a):
To anime jest tak ciekawe?
Jest. A do tego bardzo dobrze zrobione.

"Dom jest tam, gdzie ktoś o Tobie myśli"
"Ore to koi, onna"
"Even though I'm worthless... thank you... for loving me...!"

Obraz
kirin.pl

Wyświetl posty z ostatnich:
Strony:   1, 2, 3

Forum DB Nao » » » One Piece
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook