Cienie północy

Gintama to bardzo specyficzna, pełna absurdalnego humoru seria parodiująca niezliczoną liczbę znanych i mniej znanych tytułów. Anime obecnie liczy ponad 350 odcinków i zawiera tak wiele nawiązań do przeróżnych elementów Dragon Balla, że musieliśmy wyodrębnić na nie osobną stronę. Głównymi bohaterami są Gintoki (Gin), okularnik Shinpachi oraz Kagura.

Autor:Hideaki Sorachi

Premiera mangi:2003-

Premiera anime:2006-

Gintama

Gintama, odcinek 50 – "DragonBleaPiece" Gintama, odcinek 50 – "DragonBleaPiece"

Miejsce:anime, odcinek 50

Opis: W tym okrągłym odcinku bohaterowie proponują zmiany, jakie powinny zajść w fabule, by poprawić jej popularność wśród widzów. Na ciekawy pomysł wpada Tae Shimura – "DragonBleaPiece" – film z odwołaniami do znanych produkcji, jak Dragon Ball, One Piece czy też Bleach. Na screenie widać jednego z bohaterów przebranego za Cella.

Gintama, odcinek 54

Miejsce:anime, odcinek 54

Opis: Bohaterowie dostają za zadanie odszukać człowieka z fotografii. Wkrótce dowiadują się, że zmieniał wygląd, domalowują więc na zdjęciu potencjalne fryzury. Dość szybko wpadają na fryzurę Goku.

Gintama, odcinek 62

Miejsce:anime, odcinek 62

Opis: Kagura czyta Gintokiemu mangę z Shōnen Jumpa, na okładce którego widzimy postać z charakterystyczną fryzurą Goku. Co więcej, podczas czytania pada imię Freezera.

Miejsce:anime, odcinek 79

Opis: Gintoki, uwięziony w kabinie toaletowej z powodu braku papieru, podczas "dyskusji" z będącymi w podobnej sytuacji przeciwnikami wypowiada do jednego z nich słowa: Więc jesteś z typu Yamchy, stoisz z boku i nadajesz, kiedy inni walczą!. Na tym jednak nie koniec: Choćbym był jak Tenshinhan, i tak bym tego nie zrobił!, Ten i Yamcha aż tak się od siebie nie różnią.

Miejsce:anime, odcinek 91

Opis: Podczas walki Sarutobi z Kyūbee okazuje się, że obie miały na sobie obciążniki. W przypadku Sarutobi były to ciężkie okulary. Otose zauważa, że to wygląda jak sytuacja z Dragon Balla.

Gintama, odcinek 92 Gintama, odcinek 92

Miejsce:anime, odcinek 92

Opis: Na samym początku odcinka Gin rozprawia na temat przyszłości anime Gintamy i opisuje sposoby na przeciągane fabuły anime, by nie dogoniło najnowszych wydarzeń z mangi. Zaczyna od skrótu poprzedniego odcinka, który może trwać nawet 5 minut, a na ekranie widzimy telewizor z postacią przypominającą Goku. W następnym ujęciu możemy zauważyć część planszy tytułowej wzorowanej na tej z pierwszego odcinka Dragon Balla.

Miejsce:anime, odcinek 93

Opis: Gin tłumaczy kosmitce walczącej w obronie wszechświata, która nie wie, jak zaznać własnego szczęścia, że nawet Goku się ożenił i miał dzieci.

Gintama, odcinek 100

Miejsce:anime, odcinek 100

Opis: W setnym odcinku bohaterowie zastanawiają się, co zrobić, by poprawić jakość mangi pt. Gintaman. Zaczyna się od tego, że Gin przedstawia na tablicy zarysy głównych postaci z innych popularnych serii – oczywiście nie mogło zabraknąć Gochu z Dragon Bozu.

Gintama, odcinek 100

Później widzimy sylwetki antagonistów, którzy po spotkaniu z głównym bohaterem przeszli na jego stronę: Vegetę, Piccolo, Tenshinhana i Yamchę. Kiedy Shinpachi zwraca uwagę, że wykorzystanie ich może być uznane za plagiat, Gin uspokaja, że ci na górze na pewno coś w tej sprawie wymyślą i wszystko będzie head-cha-la.

Wkrótce okazuje się, że sylwetka Vegety wcale nie należała do niego, ale do niejakiego Ginty w formie Super Warzywa (Yasai-jin). Na koniec Yamcha zostaje skreślony spośród czwórki przeciwników.

Gintama, odcinek 100 Gintama, odcinek 100 Gintama, odcinek 100
Gintama, odcinek 100 – "Gintaman"

Ostatecznie dowiadujemy sie, że manga Gintaman odnosi sukces i powstaje nawet anime. Pod koniec odcinka zaprezentowany zostaje jego opening, który jednoznacznie kojarzy się z pierwszym i najbardziej znanym openingiem Dragon Ball Z, mianowicie Cha-La Head-Cha-La.

Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman" Gintama, odcinek 100 – "Gintaman"

Miejsce:anime, odcinek 102

Opis: Hijikata, widząc, jak Kagura gołymi rękami zatrzymuje rozpędzony samochód skierowany w ich stronę, komentuje następująco: To jak powrót Aralki z Dr. Slumpa!.

Miejsce:anime, odcinek 103

Opis: Po tym, jak Gintoki wypycha z samochodu Hijikatę, słyszymy poniższą wymianę zdań.
– Zamierzasz mnie tutaj zostawić?! To jak wysłanie na Namek tylko Yamchy i powierzenie mu losu całego wszechświata!
– Nie masz się czym martwić! Jesteś Vegetą! Możesz to zrobić, jeśli się postarasz!

Miejsce:anime, odcinek 115

Opis: W pierwszych minutach odcinka widzimy Kagurę kopiącą człowieka z żółwią skorupą na plecach. Po ciosie mówi do niego: Wstawaj! To było za Kuririna!.

Gintama, odcinek 115

Opis: W dalszej części odcinka morze wyrzuca bohaterów na bezludną wyspę. Myśląc, że są na niej sami, robią wstydliwe rzeczy, jak bieganie nago czy śpiewanie, Gintoki natomiast... ćwiczy Kamehamehę.

Gintama, odcinek 117

Miejsce:anime, odcinek 117

Opis: Główni bohaterowie wraz z postacią z żółwią skorupą na plecach postanawiają się przedrzeć do pałacu Otohime. W pewnym momencie ich sprzymierzeniec wyciąga urządzenie, które zakłada na oko, a nazywa je "spouzer", choć Shinpachi zauważa, że to scouter. Następnie mierzy moc obecnych, którą urządzenie podaje w jednostce K – od wodorostów konbu. Kiedy namierza dwójkę staruszków, licznik spada do −30000 i urządzenie eksploduje.

Opis: Katsura: Ta dzisiejsza młodzież! Są tacy bezczelni! Kiedy my byliśmy młodzi, nosiliśmy na plecach żółwie skorupy i dostarczaliśmy mleko, jednocześnie dźwigając Muten Rōshiego.

Miejsce:anime, odcinek 120

Opis: Tym razem do Dragon Balla nawiązuje Hasegawa w reakcji na metodę robienia sushi przez androidkę Tamę, która najpierw zjadła składniki, a następnie...: Co to ma być?! Myślisz, że jesteś Szatanem Piccolo?! To przecież wymiociny!.

Miejsce:anime, odcinek 125

Opis: Po tym, jak bohaterowie dowiadują się, że do zakończenia serii pozostało jeszcze wiele miesięcy, nie mają pomysłu, czym wypełnić odcinek. Gintoki wymienia motywy z innych anime: Może poszukiwanie siedmiu kul, które spełniają życzenia, albo zostanie królem piratów.

Miejsce:anime, odcinek 135

Opis: W odcinku okazuje się, że manga Gintaman straciła na popularności i Gintoki jeszcze raz musi wkroczyć do akcji.

Gintama, odcinek 135 Gintama, odcinek 135 Gintama, odcinek 135 Gintama, odcinek 135

Miejsce:anime, odcinek 137

Opis: Jeden z bohaterów, Kondō, zostaje przyrównany do Yamchy.
Sarutobi: Twoja aura szczęścia nadal nie jest zbyt imponująca. W końcu jedynie cię poleciła. Wciąż jesteś na poziomie Yamchy.
Kondō: Nie jestem na poziomie Yamchy, tylko Muten Rōshiego!.

Gintama, odcinek 147

Miejsce:anime, odcinek 147

Opis: Kagura i Shinpachi postanawiają się wzmocnić przed starciem z przeciwnikiem. Przychodzą z tym do Gintokiego, który po 3 sekundach siedzenia na krześle stwierdza, że właśnie odbyli 3-miesięczny trening w Komnacie Ducha i Czasu. Później mówi, że trening jest nudny, a jedynym wyjątkiem są specjalne ataki z efektami świetlnymi – na ekranie pojawia się Kamehameha.

Gintama, odcinek 147 Gintama, odcinek 147 Gintama, odcinek 147
Gintama, odcinek 147 Gintama, odcinek 147

Pod koniec odcinka bohaterowie postanawiają trenować pod okiem Katsury. Daje on im do założenia na plecy skorupy, następnie wyciąga kamień z napisem "Katsura", którego będą szukać. Przestrzega też, żeby nie przyszło im do głowy wziąć jakiś inny i go podrobić.

Shinpachi: Co to ma być?! Gdzieś już to widzieliśmy!.
Katsura: Ktoś mnie skopiował?.
Shinpachi: To ty jesteś tym, który kopiuje!.
Katsura: Dziwne. Pamiętam, że nasz nauczyciel robił to samo.
Shinpachi: Chcesz mi powiedzieć, że jesteście uczniami Muten Rōshiego?!.
Gintoki: Wszystko pomieszałeś. Błędem było pożyczenie całej serii Dragon Bozu takiemu idiocie.

Gintama, odcinek 150

Miejsce:anime, odcinek 150

Opis: Przed bohaterami rozmyślającymi nad tym, jak odpowiednio przedstawić zakończenie anime, niespodziewanie pojawia się sam Jump – uosobienie loga widniejącego na okładce każdego numeru gazety Weekly Shōnen Jump publikującej popularne mangi, w tym Gintamę. Żeby tego było mało, jego ręka jest... ewidentnie nameczańska.

Miejsce:anime, odcinek 152

Opis: Odcinek ten został wyemitowany cztery dni po premierze pierwszego odcinka Dragon Ball Kai (odnowione DBZ). Rozpoczyna się wstępem Gintokiego, który wita się w stylu Goku: Cześć, tu Gintoki! W tym tygodniu będziemy nazywać się Gintama Kai i pokażemy poprawioną wersję reżyserską w formacie 16:9 HD niesławnego 151 odcinka!.

Miejsce:anime, odcinek 158

Opis: Gintoki i reszta biorą udział w biegu. Gin zaraz po starcie mówi: Dlaczego otaku tak ciężko zrozumieć, jak należy używać swych ciał? Jeśli zaczną od samego początku biec sprintem, to nie przebiegną 10 kilometrów. Zawsze się znajdą ludzie, którzy szaleją na początku i później słabną jak Yamcha.

Gintama, odcinek 162

Miejsce:anime, odcinek 162

Opis: Jedna z postaci podczas pewnej absurdalnej gry w pewnym momencie atakuje przeciwników czymś na kształt Kamehamehy.

Gintama, odcinek 164

Miejsce:anime, odcinek 164

Opis: Odcinek w ogólności parodiuje serię Doraemon, niemniej znalazło się również nawiązanie do Dragon Balla. Przybysz z przyszłości wypowiada zdanie: Dzieci nie są już zaciekawione rzeczami typu smok, który po zebraniu siedmiu kul przywraca życia, czy koci robot wyciągający użyteczne przedmioty temu, kto płacze.

Miejsce:anime, odcinek 165

Opis: Odcinek rozpoczyna się od rzeczywistych zdjęć Japonii (live-action). W swojej wypowiedzi Gintoki prawdopodobnie nawiązuje do amerykańskiego filmu Dragonball Evolution, który miał premierę w tym samym roku: Będziemy pierwszym anime, które stanie się czymś więcej niż anime. Od dziś emitowane będą odcinki aktorskiego Gintama Revolution: Miłość ocali Hollywood.

Gintama, odcinek 166

Miejsce:anime, odcinek 166

Opis: Hijikata przykuwa do siebie kajdankami Gintokiego, później zauważa, że nie ma kluczyka. Wiele razem przechodzą, a pod koniec odcinka zrzucają motocyklistę z pojazdu, stojąc w pozycji jak podczas Tańca Fuzyjnego.

Gintama, odcinek 171

Miejsce:anime, odcinek 171

Opis: Główni bohaterowie zaczynają nagle łysieć. Wkrótce po tym możemy usłyszeć poniższą wymianę zdań z Kuririnem w roli głównej.
Kagura: Twoje włosy sprawiają, że wyglądasz na postać drugoplanową. Wszyscy niedługo skończymy jak Kuririn! Anime, w którym nie można odróżnić postaci poprzez same ich sylwetki, nie ma przyszłości.
Gintoki: To może być całkiem oryginalne. Anime, w którym wszyscy mają taką samą fryzurę.
Shinpachi: Nie, seria, w której każdy wygląda jak Kuririn, nie przejdzie.
Kagura: Mógłbyś przestać się tak mądrzyć. Zwłaszcza że też jesteś na pozycji Kuririna!.
Shinpachi: Co złego jest w Kuririnie?! Może używać Kienzana! Nawet Vegeta był tak zaniepokojony, że kazał Nappie zrobić unik!.

Miejsce:anime, odcinek 190

Opis: Przemieniony w kota Gintoki tak komentuje grupę hycli wyłapujących zwierzęta w celu sterylizacji: Dlaczego zbierają kocie jaja? Zamierzają przywołać Shen Longa czy co?!.

Miejsce:anime, odcinek 194

Opis: Tōshirō Hijikata, nie chcąc, aby jego dowódca się o czymś dowiedział, wypowiada różne słowa zaczynające się na "s" - jednym z nich jest imię Son Goku.

Gintama, odcinek 194

Opis: Pod koniec odcinka Gintoki prowadzi kącik, w którym odpowiada na pytania "fanów". Tym razem otrzymuje list od niejakiego Mutaito (imię mistrza Żółwiego Pustelnika), który opisuje, jak to o drugiej w nocy jego wujek po trzydziestce imieniem Madao rozebrał się do naga i użył na nim Mafūby. Gintoki w odpowiedzi zaproponował zrobienie tego samego.

Gintama, odcinek 200

Miejsce:anime, odcinek 200

Opis: W dzień świąt Gintoki spotyka człowieka w przebraniu świętego Mikołaja. Zauważa, że wygląda inaczej niż ten, którego kiedyś spotkał – nie ma bujnej, białej brody, ma natomiast krótki wąs. Porównuje tę zmianę z transformacjami Freezy i jego ostatnią przemianą, która również, wbrew przypuszczeniom, prezentowała się dość prosto. Podczas tych rozmyślań w tle możemy zauważyć zarysy kolejnych form Freezy.

Gintama, odcinek 200 Gintama, odcinek 200 Gintama, odcinek 200

Gintama' (2011)

Gintama, odcinek 208

Miejsce:anime, odcinek 7 (208)

Opis: Kiedy Ayame Sarutobi zakłada swoje nowe okulary, te okazują się być wielofunkcyjną bronią. Wyposażone są również w miernik mocy określający poziom mocy przeciwników.

Miejsce:anime, odcinek 18 (219)

Opis: Kiedy Iwamatsu po raz kolejny widzi przedmiot, na którym odnajduje tajemniczy podpis niejakiego Takeshiego, wypowiada następujące zdanie: Twoje szmelce rozprzestrzeniły się po świecie niczym Smocze Kule!.

Miejsce:anime, odcinek 21 (222)

Opis: Gintoki zostaje nagle zaatakowany przez stado małp. Tōjō Ayumu pyta go wtedy: Czy jakiś twój przodek był krabem albo może wielmożnym Freezą?!.

Miejsce:anime, odcinek 24 (225)

Opis: Gintoki trafia do więzienia. Kiedy dowiaduje się, że jego współwięzień został skazany na 200 lat, stwierdza, że jest na poziomie Szatana Piccolo.

Gintama, odcinek 227

Miejsce:anime, odcinek 26 (227)

Opis: Bohaterowie dowiadują się, że z okazji 26 odcinka nowej serii będzie to odcinek crossoverowy, czyli wystąpią w nim postacie z innego anime. Shinpachi mówi, że się trochę stresuje zaistniałą sytuacją, na to Kagura: Nie ma się czego bać, przerabialiśmy to już wielokrotnie. Te wszystkie postacie z Dragon Balla, One Piece'a, Bleacha i wielu innych, a na ekranie widzimy zdjęcia z wielu wcześniejszych odcinków.

Opis: Podczas rozmowy o tym, że główny bohater anime powinien znać jakiś specjalny atak, Kagura zauważa, że widziała, jak Gin ćwiczył kilka razy Kamehamehę.

Miejsce:anime, odcinek 37 (238)

Opis: Bohaterowie utykają w środku zaśnieżonego lasu. Podczas rozmowy Gintoki wygłasza do budującego igloo Okity następujące zdanie: Lodowate ataki wielmożnego Freezy też nie pomogą. Zapomniałeś już, jaką mordęgą dla Vegety było służenie temu, który zniszczył jego planetę?.

Gintama': Enchōsen (2012)

Miejsce:anime, odcinek 6 (258)

Opis: Po zakończeniu odcinka Gintoki nawiązuje do premiery czternastego filmu Dragon Ball Z, czyli Battle of Gods: Czuję lekką presję. Pod koniec roku premierę miał film One Pi***. Teraz jest Hunter x *****, wiosną będzie Dragon B***, a my w lecie.

Gintama° (2015)

Gintama, odcinek 269

Miejsce:anime, odcinek 4 (269)

Opis: Shinpachi dostaje na przechowanie tomiki mangi Ho Love-Ru (parodia To Love-Ru). Razem z Gintokim myślą, jak je ukryć przed jego siostrą. Gin stwierdza, że chowanie ich pod szufladą lub za książkami to jak położenie ich obok tomików Dragon Balla!. Ostatecznie jednak, po przemyśleniu przeróżnych pomysłów, dochodzą do wniosku, że skoro okładka nie rzuca się w oczy, to najbezpieczniejszym miejscem będzie postawić je na widoku obok... Dragon Balla.

Miejsce:anime, odcinek 5 (270)

Opis: Ukryta za lustrem Sacchan przyrównuje Shinpachiego do Yamchy: Dziękujemy za wyjaśnienie, a teraz prosimy Yamchę o zejście ze sceny!.

Gintama, odcinek 270

Opis: W kolejnych scenach Sacchan dowiaduje się, że Kagura ukrywa ogon, który pozwala jej przemieniać się podczas pełni księżyca, jak również służy do owijania wokół talii. Po tym odkryciu zaczyna wyobrażać ją sobie we fryzurze Goku i w formie Super Saiyanki i dochodzi do wniosku, że imię Kagury przestało do niej pasować – teraz jest niczym Kakarotto.

Gintama, odcinek 270 Gintama, odcinek 270 Gintama, odcinek 270

Miejsce:anime, odcinek 14 (279)

Opis: Kiedy Gintoki pomaga bogu śmierci w samobójstwie, podczas zamachu mieczem krzyczy następujące słowa: A to za Kuririna!.

Miejsce:anime, odcinek 18 (283)

Opis: Kiedy Tama mówi Catherine, że nie jest pociągająca (jap. ero), tylko odpychająca (jap. gero), w odpowiedzi słyszymy: Kogo nazywasz doktorem Gero?! Chcesz, żebym wydała cię za Kuririna, ty głupia androidko!?.


powrót do "Manga i anime"
Jaco z Galaktycznego Patrolu
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Dragon Ball Z Games Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker