Księżycowe blizny
Inne

Dragon Ball

Inne » Akira Toriyama

Akira Toriyama wymyślił prawie całego Dragon Balla, bo dwie pierwsze serie, trzeciej już nie.

 

Akira Toriyama urodził się 5 kwietnia 1955 roku na peryferiach miasta Nagoya w prefekturze Aichi, w Japonii, jako najstarsze dziecko w rodzinie. Bowiem ma jeszcze młodszą siostrę Uzurę. Często wspominany przez znajomych jako nieśmiały i żyjący w harmonii z naturą człowiek.

Dzięki pracom Walta Disneya zaczął rysować i doskonalić swoją kreskę. W kwietniu 1974 roku ukończył szkołę średnią na wydziale projektowania.

Jednymi z pierwszych prac Akiry były historia Awawa World w 1977 roku oraz Mysterious Rain Jack w 1978 roku. Niestety nigdy nie zostały one dopuszczone do druku, ale stanowiły doskonałe przetarcie szlaków, którymi Toriyama postanowił kierować swoją karierę.

Jego profesjonalnym debiutem była historyjka Wonder Island opublikowana w grudniu 1978 roku, w pięćdziesiątym numerze tygodnika Shonen Jump. Później doszła jej kontynuacja w postaci Wonder Island 2. Wtedy to już ukazał się styl Akiry, który wyróżniał się masą dziwnych bohaterów, występowaniem różnego rodzaju aluzji oraz lekceważącym stosunkiem do utartych schematów.

W styczniu 1980 roku ukazał się pierwszy odcinek Dr. Slumpa i stał się numerem jeden wśród czytelników. Ta historia doczekała się swojej wersji telewizyjnej i ośmiu produkcji kinowych.

Kolejną opowiastką była Pola & Roid wydana w 1981 roku. Następne ukazywały się już regularnie. Były to Escape, Mad Matic, Pink, Chobit. Objawem nadejścia Dragon Balla była historia Dragon Boy wydana w 1983 roku. Dalej poszło już jak z płatka.

Pierwszy numer Dragon Balla ukazał się w grudniu 1984 roku i od razu stał się ulubieńcem czytelników. Akira Toriyama zebrał tu wszystko co najlepsze ze swoich poprzednich mang, czyli różnobarwną galerie postaci, szybką akcję i zwariowany humor. W zasadzie cały cykl składa się z dwóch części. Zasadniczo różnią się one tylko wiekiem bohaterów oraz klasą i siłą napotkanych przeciwników. Manga kończy się w 1995 roku.

Wkrótce powstała także trzecia seria pod nazwą Dragon Ball GT, z którą jednak autor nie miał nic wspólnego.

W maju 1985 roku razem z Akirą Sakumą wydał komiks o rysowaniu komiksów zatytułowany Hetapi Manga Kenkjujo.

Później postanowił spróbować swoich sił na rynku gier wideo. W 1986 roku zaprojektował postacie do gry Dragon Quest, która przerodziła się w cały cykl, telewizyjny serial oraz mangę. Oprócz tego był projektantem takich gier jak Toruneko Great Adventure, Chrono Trigger oraz Tobal 1 i Tobal 2 na Sony PlayStation. Inne gry były wydane bez udziału autora.

Niestety ogromny sukces jaki osiągnął stał się jego kamieniem, który powoli zaczął ściągać go na dno. Fani oczekiwali teraz coraz nowszych, lepszych mang. Akirze było ciężko nawiązać do poprzednich sukcesów i tak kolejne tytuły jak Uchuiin Peke czy Cashman szybko popadły w zapomnienie fanów..

Wywiady

Kawaii

Wywiad z Akirą Toriyamą w Kawaii

Shonen Jump

Wywiad z Akirą Toriyamą w Shonen Jump

Toriyama Akira's Best

Akira Toriyama's Best

Inne ►
Księżycowe blizny
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Dragon Ball Z Games Gintama Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker