Informacje

Dragon Ball

INFORMACJE
-
ENCYKLOPEDIA -- E-G

Jest to jedyna w swoim rodzaju encyklopedia Dragon Balla. Większej i lepiej opisanej listy niż ta nie znajdziecie nigdzie indziej. W jej skład wchodzi bardzo wiele pojęć, które mają związek z tą mangą i anime. W nawiasach podano nazwy używane w polskiej wersji. Zaraz po nawiasie podane jest czym jest opisywane wyrażenie (np. postać). Oczywiście dłuższe opisy z obrazkami można znaleźć na poszczególnych stronach witryny. Tutaj są tylko ogólne skróty. Życzymy miłego czytania.


A-B | C-D | E-G | H-J | K-L | M-N | O-R | S | T-U | V-Z

East Kaio-Sama: postać. Jedyna kobieta wśród Kaio. Ma zieloną skórę, blond włosy, płaski kapelusz i ciemne okulary. Bardzo uwielbia jazdę na motorze. Son-Goku musiał się z nią ścigać i oczywiście wygrał. Jest przeciętną nauczycielką, co okazuje się, kiedy jej uczniowie nie zachodzą zbyt daleko w Anoyoichi Budokai.

East Kaioshin: (pol. Szin) postać. Jest prawie najsilniejszym z Kaioshinów. Fioletowoskóry i białowłosy wojownik. Wraz z Kibito przybył na Ziemię, by ostrzec Son-Goku i resztę przed groźnym Babidim oraz Buu. Zapisał się na listę uczestników 25. Tenkaichi Budokai. W finałach walczył z Piccolo i bez najmniejszych problemów zwyciężył. Później, gdy Buu ożył, zabrał Son-Gohana na planetę Kaioshinkai, by tam nauczyć go władać specjalnym mieczem. Wkrótce niespecjalnie połączył się na zawsze z Kibito w jednego wojownika.

Ebifurya: postać. Jeden z trzech silnych stworów stworzonych przez Doctora Whillow. Jego skóra jest koloru różowego. Potrafi bez problemu zamrozić coś lub kogoś. W ten sposób unieruchomił nawet Son-Goku, ale gdy ten wykorzystał technikę Kaioken, szybko się uwolnił.

Emi: postać. Jest ona małą dziewczynką, która podrużuje na pokładzie pirackiego stealtha, na który wpadli Kuririn, Bulma i Son-Gohan. Podczas ich pobytu walnęła Kuririna w nogę.

Enma-Daio: (pol. Jama) postać. Wielki, brodaty, czerwonoskóry urzędnik z rogatym hełmem na głowie. Decyduje on o losie każdego zmarłego, kierując go do nieba bądź do piekła. Może on także go wypuścić na jakiś czas do świata żywych. Jego charakter jest krańcowo zmienny. Od uśmiechu w sekundę potrafi przejść do wybuchu wściekłości.

Enma-Daio Book: przedmiot. Jest to wielka księga Enmy-Daio, w której spisane są dusze wszystkich, którzy poszli do nieba albo do piekła.

Eraser Cannon: (pol. Dewastujący atak) technika walki. Najpotężniejszy atak silnego Recooma. Wielka kula Chi wystrzelona z ust. Posiada dużą moc i daleki zasięg.

Espart: postać. Jest to osobnik, którego spotkali Trunks, Pan i Son-Goku na planecie Imegga, gdy zepsuł im się statek kosmiczny i lądowali tam awaryjnie. Wraz z żoną dał im coś do jedzenia. Pomógł też odnaleźć Don Kea.

Eye Laser: technika walki. Jest to podwójny strumień Chi wystrzelony z oczu. Promień przy uderzeniu wytwarza spore uszkodzenia. Może również powstrzymywać mniejsze ataki Chi.

Evil-Shen-Ron: postać. Jest to zły Dragon, który powstał z ujemnej mocy Smoczych Kul. Jego skóra jest koloru niebieskiego. Zjadł wszystkie kule i rozrzucił je po całej Ziemi, tworząc w ten sposób siedem różnych i okrutnych Dragonów.


Final Flash: technika walki. Jest to pocisk Chi o bardzo wielkiej sile rażenia. Użytkownik odchyła ręce do tyłu, a następnie gwałtownie składa je, po czym wystrzeliwuje pocisk energii. Potężny atak używany przez Vegetę i Trunka.

Freezer: (pol. Frezer) postać. Niewysoki, fioletowo-białoskóry tyran. Pozornie jest miły, ale wydaje rozkazy równające z ziemią całe miasta. Posiada moc, dzięki której potrafi zmieniać postać aż trzy razy, a z każdą transformacją jego siła dużo wzrasta. Jedynym bratem Freezera jest Cooler, a ojcem Cold-Daio. Prowadził interes podbijając i sprzedając planety. Do zadań specjalnych wybierał sobie Saiay-jinów, zmuszając ich siłą do współpracy. Pewnego razu zniszczył całą ich planetę, gdyż uznał, że wojownicy mogą zacząć mu zagrażać. Gdy dowiedział się o Smoczych Kulach wyruszył na Namek, by na miejscu zażądać od nich nieśmiertelności. Zdobywał je, niszcząc i zabijając. Wkrótce został powstrzymany przez Son-Goku, z którym zaczął walczyć. Gdy zabił Kuririna, Saiya-jin przybrał postać Super Saiya-jina i ostatecznie zwyciężył. Finał pojedynku doprowadził do wybuchu Namek. Tyran przeżył i został odtworzony przez ojca. Szukając zemsty, wyruszył na Ziemię. Tam zlikwidował go Trunks.

Freezer No.79: planeta. Jest to jedna z planet Freezera. Stacjonuje tu Ginyu Force. Vegeta po pierwszym pokonaniu przez Son-Goku wybierał się na tę planetę, lecz zawrócił na Namek.

Freezer Small Pod: przedmiot. Jest to mały antygrawitacyjny pojazd, którym często podróżuje Freezer. Nie posiada żadnego uzbrojenia.

Freezer Space Ship: przedmiot. Statek kosmiczny, którym Freezer i jego ludzie przylecieli na planetę Namek, żeby zdobyć wszystkie tamtejsze Smocze Kule.

Frog: (pol. Frak) postać. Brał udział w Anoyoichi Budokai. Jest jednym z uczniów South Kaio-Samy. Musiał stoczyć pojedynek z Mariko. Prawie wygrał, gdyż powiększył się do ogromnych rozmiarów. Mariko wypadłby za matę, ale w ostatniej chwili wyrzucił Froga z ringu.

Frypan: miejsce. Przy tej górze mieszkali Gyuumao wraz z córką Chi-Chi. Całe wzniesienie stało w płomieniach, a na szczycie znajdował się zamek z bogactwami. Wkrótce Kame sennin zniszczył ją całą jednym atakiem Kamehameha.

Fusenko: technika walki. Ta technika polega na wolniejszym opadaniu na ziemię. Użytkownik nabiera dużą ilość powietrza w płuca i opada znacznie wolniej, niż normalnie. Zastosował ją Kuririn podczas 22. Tenkaichi Budokai.

Fusion Dance: (pol. Scalenie) fuzja i technika walki. Technika ta polega na zatańczeniu specjalnego tańca przez dwóch wojowników. Jeżeli taniec uda się to powstaje nowa postać, która jest bardzo silna i raczej nie ma sobie równych. Niestety jeśli taniec nie wyjdzie, to mogą powstać skutki uboczne. Dzięki niej powstał Gogeta i Gotenks.


Galactic Donut: technika walki. Polega na uformowaniu energetycznego pierścienia, który wojownik kieruje w stronę przeciwnika i uciska go. Ofiara powinna być nieruchoma. Wymyślił ją Gotenks.

Garden Fruits: przedmiot. Owoce rosnące w Zaświatach. Rosną tylko na jednym drzewie, które to jest własnością Enmy-Daio. Tego drzewa pilnują Gozu i Mezu. Specjalną własnością owoców jest to, że dodają sił.

Garikku: (pol. Gargulec) postać. Ojciec Garikku Juniora. Dawno temu walczył z Kami-Samą o władzę nad Ziemią. Oczywiście przegrał.

Garikku-Ho: (pol. Czosnkowe działo) technika walki. Ta technika jest podobna do techniki Kamehameha, ale ładuje się dłużej, co powoduje jeszcze większe zniszczenia na większej powieszchni. Użytkownik odchyla ręce do tyłu i wystrzeliwuje ogromny pocisk Chi. Bardzo potężna i stosowana wyłącznie przez Vegetę.

Garikku Junior: (pol. Gargulec Junior) postać. Błekitnoskóry syn Garikku. Zebrał Smocze Kule i dzięki nim stał się nieśmiertelny. Później mierzył się z Kami-Samą, Son-Goku, Kame senninem, Piccolo i Son-Gohanem. Stworzył Dead Zone, ale sam został przez nią wessany. Jako że był nieśmiertelny, nie zginął, ale udało mu się powrócić na Ziemię. Odebrał wtedy Kami-Samie tron wszechmogącego i postanowił zamienić wszystkich ludzi w Nanzoku, czyli zombi. Na jego drodze stanęli Piccolo, Son-Gohan oraz Kuririn. Ponownie stworzył Dead Zone i ponownie został w nią wessany.

Gasshu: postać. Podwładny Garikku Juniora. Gdy planeta Makyo zbliży się odpowiednio do Ziemi, potrafi on zamienić się w olbrzyma i dzięki temu być silniejszym. Walczył z małym Son-Gohanem, ale był od niego słabszy i przegrał.

Genie: rasa. Mają możliwości magiczne i są nie najgorszymi wojownikami. Służą tylko osobom szlachetnym. Należy do nich Mister Popo.

Genki-Dama: (pol. Energia Powszechna, Kula Gengi) technika walki. Istnieją dwa rodzaje kul Genki-Dama. Jeden to wielka ognista kula stworzona z energii ludzi, nawet tych spoza planety. Druga to mała ognista kula stworzona ze wszystkiego co żyje na danej planecie. Jest to bardzo potężny atak, który pokonuje niejednego przeciwnika.

Ghetti Star: planeta. Potężna żywa maszyna, która porusza się między planetami. Absorbuje wszystko co mechaniczne, natomiast z istot organicznych wysysa energię. Została zniszczona przez Son-Goku i Vegetę.

Giganci: rasa. Mieszkają oni na planecie, na której wszystko jest większe. Ich ząb jest większy od całego Ziemianina. Bardzo lubią zwierzęta.

Gigant Trick: przedmiot. Kwadratowa, niewielka skała wymyślona przez North Kaio-Samę. Jest ona wiele bardziej wytrzymalsza od zwykłej. Była użyta do wypróbowywania techniki walki Genki-Dama w wykonaniu Son-Goku.

Ginger: (pol. Dżindżer) postać. Następny podwładny Garikku Juniora, ale tym razem z filmu. Jego skóra miała kolor zgniłozielony. Próbował pokonać Son-Goku, ale nie zdołał.

Ginger Town: miejsce. Te miasto odwiedził Seru, żeby zaraz potem wchłonąć wszystkich jego mieszkańców.

Ginyu: (pol. Żino) postać. Jest on przywódcą Ginyu Force. Najsilniejszy z całej piątki wojowników. Myślał, że jest drugi po Freezerze najsilniejszy we wszechświecie. Gdy spotkał Son-Goku i zmierzył jego moc, zamienił się z nim ciałem, gdyż był wiele słabszy. Potem, gdy przegrywał z Vegetą, próbował wejść w niego, ale nie trafił w cel i znalazł się w ciele przypadkowej żaby.

Ginyu Force: (pol. Specjalne Siły Freezera) organizacja. Specjalna, elitarna jednostka bojowa Freezera, przeznaczona do pokonywania trudniejszych przeciwników. Składała się z pięciu silnych wojowników. Została wezwana na planetę Namek z rozkazem odnalezienia i zabrania Smoczych Kul i zajęcia się Vegetą, Kuririnem oraz Son-Gohanem. Początkowo wszyscy prócz Goldo radzili sobie bardzo dobrze, jednak kiedy na pole walki przybył Son-Goku, nie mieli szans. Przed każdą swoją walką lub po wylądowaniu na planecie, tańczyli swój specjalny i bardzo zabawny taniec, który nie miał nic na celu.

Giran: (pol. Latający Smok) postać. Brał udział w Tenkaichi Budokai. Przeszedł przez kwalifikacje i wylosował walkę z małym Son-Goku. W pojedynku używał skrzydeł oraz technikę Guruguru Guma. W końcu się poddał i przegrał walkę. Kilka lat później został unicestwiony przez Tamburine, sługę Piccolo Daimao.

Giru: (pol. Gil) postać. Robot, którego znależli Son-Goku, Pan i Trunks na planecie Imegga. Został on skonstruowany przez Doctora Miu, któremu nie był potem posłuszny. Uratował przyjacielów przed śmiercią i zamianą w roboty. Później zamieszkał na Ziemi w domu Pan.

Gogeta: (pol. GoVegeta) postać. Najsilniejszy wojownik w całym Dragon Ballu, nie ma sobie równych. Jest wynikiem Fusion Dance w wykonaniu Vegety i Son-Goku. W filmie jego zadaniem było pokonanie potężnego Janemby. Wiele lat potem walczył z Li-Shen-Ronem, którego nie zdążył pokonać. Osiągnął nawet poziom Super Saiya-jina 4.

Gokua: postać. Niebieskoskóry i pomarańczowowłosy podwładny Bojacka. Walczył mieczem. Mierzył się z Trunksem, ale przegrał.

Goldo: postać. Najsłabszy z pięciu wojowników Ginyu Force. Był niski, zielonoskóry, miał cztery oczy i okropnie śmierdział. Potrafił manipulować czasem, ale żeby zatrzymać go musiał wstrzymać oddech i nie puszczać. Walczył z Kuririnem i Son-Gohanem. Zabiłby ich, gdyby nie pomoc Vegety.

Gotenks: (pol. GoTronk) postać. Następny osobnik, który powstał z Fusion Dance, ale tym razem wykorzystanej przez Trunksa i Son-Gotena. Jego włosy są koloru czarnofioletowego. Jest jednym z silniejszych wojowników. Potrafi osiągnąć wysoki poziom Super Saiya-jina 3. Jego celem było pokonanie Buu. Był wtedy nawet od niego silniejszy, ale został niespodziewanie wchłonięty.

Gozu i Mezu: (pol. Diabły) postacie. Są to dwa diabły, których zadaniem jest niewypuszczanie nikogo z piekła. Są podwładnymi Enmy-Daio. Skóra Gozu jest koloru niebieskiego, a Mezu czerwonego. Gdy spotkali Son-Goku, po tym jak spadł ze Snake Way, od razu postanowili się z nim bawić. Gozu wyzwał go na pojedynek zapaśniczy, a Mezu kazał się złapać. Nagrodą było wskazanie wyjścia z piekła. Oczywiście zwyciężył silny Saiya-jin i opuścił piekło, wracając na początek swej drogi.

Great Saiyaman: nazwa. Tak mówił na siebie Son-Gohan, który w przebraniu pokonywał przestępców, a było to wtedy kiedy chodził do Orange Star High School i później.

Gregory: (pol. Grzes) postać. Zwierzatko North Kaio-Samy, które wraz z Bubblesem pomaga mu w treningach. Jest zwinny, szybki i bardzo podobny do duzego swierszcza. Kolor jego skóry jest brazowy. Do swojego mistrza zwraca sie grzecznie i staranna wymowa.

Guruguru Guma: (pol. Guma) technika walki. Jest to substancja, którą wytwarza organizm Girana. Guma ta jest niezwykle wytrzymała i prawie niezniszczalna. Na 21. Tenkaichi Budokai Son-Goku jednak się z niej wydostał. Idealna do zaklejania dziur.

Gurumesu O: postać. Był zwykłym człowiekiem, ale tylko do czasu gdy kilka znalezionych rubinów odmieniło jego postać oraz życie.

Gyoza: (pol. Genialny Kruk) postać. Prawdopodobnie jedyny brat Tao Pai Pai. Jest mistrzem Chaoza oraz Tenshinhana. Kiedyś wraz z Kame senninem był uczniem Mutaito. Ubiera się w tradycyjne chińskie szaty, a na głowie nosi czapkę z głową żurawia. Dawno temu był przyjacielem Kame sennina, ale wkótce stał się jego największym wrogiem. Po przegranej walce brata z małym Son-Goku, przerobił go na cyborga.

Gyuumao: postać. Ojciec Chi-Chi. Jest olbrzymem w zbroi i rogatym hełmie, posługującym się dużym toporem. Dawny uczeń Kame sennina. Bronił skarbu, który znajdował się na górze Frypan, która to nieprzerwanie stała w ogniu. Potem przestał chodzić w zbroi. Po Tenkaichi Budokai 23 został teściem Son-Goku.


E-G -- ENCYKLOPEDIA
-
INFORMACJE
Informacje ►
Dragon Ball: Odrodzony jako Yamcha
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Dragon Ball Z Games Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker