Cienie północy
Informacje

Fuzje

Fuzja jest to w ogólności połączenie dwóch osobników w jednego. Nowo powstały wojownik łączy w sobie cechy obu, z których się na rodził – ich wygląd zewnętrzny, doświadczenie, ale przede wszystkim siłę, szybkość i zaprawienie w boju. Poniżej lista różnych typów fuzji, na które można się napotkać poznając Dragon Balla.

Asymilacja (fuzja nameczańska)

融合

Yūgō

Nazwa polska, manga:?

Nazwa polska, anime:?

Inne spotykane nazwy:Namekian Fusion
Assimilation

Pierwsze pojawienie się:manga: rozdział 295
anime: DBZ odcinek 77

Fuzja nameczańska Fuzja nameczańska

Pierwszy rodzaj fuzji, który widzimy w serii. Ma ona właściwie tylko jeden, ale z miejsca dyskwalifikujący większość naszych bohaterów, warunek: obaj osobnicy muszą być Nameczanami. Ich wiek czy poziom energii nie ma żadnego znaczenia.

Jest to bardziej asymilacja, aniżeli tradycyjna fuzja. Jeden z użytkowników dotyka drugiego dłonią, po czym następuje błysk i wchłonięcie tego drugiego przez pierwszego. Nameczanin nie zmienia swojego wyglądu, zyskuje natomiast komplet wspomnień, doświadczeń, umiejętności, inteligencję czy siłę drugiego. Siła nowego bohatera nie jest sumą sił dwóch poddających się fuzji, jest ona od niej niewiarygodnie większa.

Pierwszy raz została użyta przez Piccolo, któremu oddanie swej mocy zaproponował Nail, niedługo po tym, jak został zmasakrowany przez Freezę, wskutek czego był ledwo żywy, a chciał się jeszcze przydać. Warto również dodać, że fuzja nameczańska nie ma ograniczeń czasowych i może być wykorzystywana zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Fuzje

 • Piccolo + Nail = Piccolo
 • Piccolo (+ Nail) + Kami-sama = Piccolo

Fuzja (Taniec Fuzyjny)

Taniec Fuzyjny Taniec Fuzyjny

フュージョン

Fyūjon

Nazwa polska, manga:Zespolenie

Nazwa polska, anime:Scalenie, Fuzja

Inne spotykane nazwy:Fusion Dance

Pierwsze pojawienie się:manga: rozdział 469
anime: DBZ odcinek ?

Specjalna technika Metamorzanów. Son Gokū uczył się jej chyba z tydzień, podczas pobytu w Zaświatach. Aby dokonać fuzji, dwóch wojowników musi w sposób identyczny wykonać pewien taniec – powinni więc oni wyglądać jak lustrzane odbicia.

Należy również spełnić kilka innych warunków. Wojownicy muszą być do siebie podobni pod względem wagi, rozmiarów oraz budowy ciała. Muszą też mieć jednakowy poziom mocy, w przeciwnym razie silniejszy musi dostosować swoją moc do słabszego.

Jeśli któryś z warunków nie zostanie spełniony, wynikiem fuzji będzie wojownik zbyt gruby albo wychydzony, który właściwie nie jest zdolny do walki. Gdy jednak fuzja przebiegnie prawidłowo, powstanie potężny wojownik o zwielokrotnionej mocy, z własną osobowością i charakterem, znający wszystkie techniki osobników, z których powstał, ubrany w wymyślny strój, ale zawsze taki sam.

Fuzja ta nie jest połączeniem trwałym i rozpada się po 30 minutach. Jednak czas ten zostaje zmniejszony, gdy wojownik osiąga poziom SSJ3 lub SSJ4. Po rozłączeniu, żeby ponownie się scalić, wojownicy muszą odczekać równą godzinę.

Fuzje

 • Son Goten + Trunks = Gotenks
 • Son Gokū + Vegeta = Gogeta

Fuzje nieudane

 • Son Goten + Trunks = Gotenks (gruby)
 • Son Goten + Trunks = Gotenks (chudy)
 • Son Gokū + Vegeta = Vekū (gruby)

Fuzje, które mogły mieć miejsce

 • Piccolo + Kuririn = Piririn

Kolczyki Potara

Kolczyki Potara Kolczyki Potara

ポタラ

Potara

Nazwa polska, manga:?

Nazwa polska, anime:?

Inne spotykane nazwy:Potara Earrings

Pierwsze pojawienie się:manga: rozdział 501
anime: DBZ odcinek ?

Metoda znacznie prostsza, ale również bardziej efektywna od Tańca Fuzyjnego. Została wymyślona wieki temu przez Kaiōshinów.

By dokonać połączenia, nie potrzeba szczególnych warunków – wystarczy założenie specjalnych kolczyków przez obu wojowników – jeden na lewe, drugi na prawe ucho. Wtedy następuje scalenie, które teoretycznie nigdy nie powinno się rozpaść. Teoretycznie, gdyż zdarzył się tutaj wyjątek – gdy Vegetto wszedł do ciała Buu, efekt fuzji natychmiast przestał działać z bliżej nieznanych powodów.

Kolczyki Potara należą tylko do bogów i jest to ich wielki skarb. Pierwszym (poznanym), który uległ tej fuzji był Wschodni Kaiōshin sprzed 15 pokoleń, a właściwie to pewna zakochana w nim stara wiedźma, która potajemnie zdjęła kolczyk z jego ucha i założyła na swoje. Najwyraźniej nie miała pojęcia, czym się to skończy.

Fuzje

 • Stara wiedźma + Wschodni Kaiōshin sprzed 15 pokoleń = Rō Kaiōshin
 • Kibito + Wschodni Kaiōshin = Wschodni Kaiōshin (Kibitoshin)
 • Vegeta + Son Gokū = Vegetto (rozpadła się)

Fuzje, które mogły mieć miejsce

 • Son Gokū + Mr. Satan = Gotan
 • Son Gokū + Dende = Denderotto

Inne, pojedyncze fuzje

Fuzje

 • Rezun + Rakasei (DBZ Movie 3)
 • Avo + Cado = Aka (DB 2008 Special)

Fuzje robotów, cyborgów i androidów

 • Nēji + Bīsu + Ribeto = Super Sigma (DBGT)
 • Cyborg #17 + Nowy #17 = Super #17 (DBGT)
 • Android #13 + Android #14 + Android #15 = Super #13 (DBZ Movie 7)
Informacje ► Fuzje
Cienie północy
STRONA KORZYSTA Z PLIKÓW COOKIE: POLITYKA PRYWATNOŚCI
Konnichiwa Saiyans-Zone
Dragon Ball Z Games Anime Revolution Sprites Twierdza RPG Maker