Forum Dragon Ball Nao

» [Fantasy] Twórczość mistrza Tolkiena

Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Hańba mówię! Hańba, że takiego tematu nigdzie nie ma!
A więc oto temat specjalnie dla fanów dzieł J.J.R. Tolkiena. Zakładam go nie tylko, by wypowiedzieć się o dziełach pisarza, ale w szczególności dla polemiki na temat tego wspaniałego świata, który stworzył Tolkien, Śródziemia.

A więc, może pierwszy temat.
Czy Balrog z Morii był w służbie u Saurona?
Zapraszam, wszystkich do dyskusji (Szczególnie Focusso, i Szaraka).
Piechu Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Piechu
Wiek: 39
Dni na forum: 5.850
Posty: 554
Skąd: Kruszwica City
Z tego co pamiętam demony te był starszy niż Sauron, Balrogowie byli sługami Melkora czyli takiego szatana w mitologi mistrza Tolkiena , demonami świata podziemnego i nie służyli Sauronowi, a na pewno nie Balrog z Morii , który został zbudzony przez chciwe krasnoludy.

Witajcie w świecie pozbawionym zasad.
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Piechu napisał(a):
Z tego co pamiętam demony te był starszy niż Sauron, Balrogowie byli sługami Melkora czyli takiego szatana w mitologi mistrza Tolkiena , demonami świata podziemnego i nie służyli Sauronowi, a na pewno nie Balrog z Morii , który został zbudzony przez chciwe krasnoludy.
To źle pamiętasz. Sauron był maiarem Aulego, Panem Balrogów i jednocześnie najpotężniejszym ze wszystkich sług Morgotha (zwanego też Melkorem). Saurona zwano również Gorthaurem Okrutnym, może więc dlatego go nie kojarzysz.

Edit: poprawiam błąd.

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Old Shatterhand: 15.04.2008, 19:58
Piechu Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Piechu
Wiek: 39
Dni na forum: 5.850
Posty: 554
Skąd: Kruszwica City
Sauron był Balrogiem ? no widzisz jednak nie był , Sai rzucił nowy cień na Balrogów i uwaga jedna służyli Sauronowi , Sai dzięki za podpowiedz.
Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? stary uważałeś Saurona za Balroga co to będzie jak będziemy omawiać coś trudniejszego, Old wrzuć trochę na luz kolego , ludzką rzeczą jest się pomylić.

Witajcie w świecie pozbawionym zasad.

Ten post był edytowany 5 razy, ostatnio zmieniony przez Piechu: 15.04.2008, 20:17
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Chcesz prowadzić dyskusję nie posiadając nawet elementarnej wiedzy?!

Ja dziękuje panu w takim razie .

Zastanawiam się co będzie, gdy będziemy omawiać np. Nirnaeth Arnoediad.
Focus Mężczyzna
"GMF
GMF
[ Klan Asakura ]
Focus
Wiek: 36
Dni na forum: 6.816
Plusy: 41
Posty: 2.966
Skąd: Szczecin
Jedyne mi rzeczy wiadome o danym Balrogu rodem z Morii, to fakt, ze kiedyś był on na rozkazach samego Morgotha (jak zreszta i reszta Balrogów).Wiem także (z mitologii tolkienowskiej), iż Balrogowie podczas pierwszej bitwy o Śródziemie byli na służbie u pana ciemności Saurona.Według tego źródła nie wzieli oni jednak udziału w głównej walce przeciw armii Isildura i Elronda, lecz pomagali we wcześniejszych walkach (min o Minas Rival).Sądzę więc, że dany Balrog był na usługach Saurona, lecz potem podobnie jak inne, rozproszył się po świecie.Wiemy o śmierci 4 z Balrogów, nie wiadomo jednak co się stało z resztą (choć mówi się, że było ich 4-7).Ten akurat skrył się w czeluściach Morii i został zbudzony przez krasnoludzką chciwość.W ogólnym rozrachunku - stawiam, że mógł być na jego usługach.

Regulamin Forum | Cytaty z mang i anime

Obraz
Szarak Mężczyzna
"Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
Nadworny Irytujący Słownik Ortograficzny
[ Klan Takeda ]
Szarak
Dni na forum: 6.626
Posty: 1.214
Skąd: 4chan.org, Ostrzeżeń: Więcej niż Ty, kochany użytkowniku.
Drogi Oldzie Shatterhandzie, pomylić się jest rzeczą jak najbardziej naturalną. I Tobie się to zdarzało nie raz, nie dwa, i mi, i chyba każdemu. Nie musisz od razu robić rabanu.

A tematu nie zakładałem, bo myślałem, że rzeczywiście gdzieś istnieje, a nawet nie przypuszczałem że nie.

---
Hmm...
Akurat to zagadnienie nigdy mnie nie interesowało. Zawsze podchodziłem do sprawy nie wierząc w jakiekolwiek powiązania Saurona z Barlogiem w latach od przebudzenia do decydujących momentów (3018-'19) TE. Nie spotkałem żadnych wzmianek, ani w książkach, ani w listach (a na opracowaniach się nie opieram) na ten temat. Zresztą, zawsze bardziej mnie interesowało, czy Barlog wyczuł Pierścień i czy potrafiłby go wykorzystać.

Cthulhu fhtagn!
la mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi
That is not dead which can eternal lie.
Nie jest umarłym ten który spoczywa wiekami,
fa itha yaji ash-shuthath al-mautu gad yantahi
And with strange aeons even death may die
nawet śmierć może umrzeć wraz z dziwnymi eonami.

I kto powiedział, że jesteśmy poważni?
Old Shatterhand Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
Old Shatterhand
Wiek: 73
Dni na forum: 6.372
Plusy: 1
Ostrzeżenia: 2
Posty: 1.749
Focuso, nie wiem czy w podsumowaniu, miałeś na myśli, że Balrog służył Sauronowi w czasie wyprawy Drużyny Pierścienia, czy wcześniejszy okres. Ja także tego jednoznacznie nie określiłem. Ale ciekaw jestem, czy aby nie Sauron wysłał do Morii Balroga, by tam czuwał, i czy nie kontaktował się z nim gdy domyślał się, że ktoś może tamtędy podążać.

Szarak napisał(a):
Drogi Oldzie Shatterhandzie, pomylić się jest rzeczą jak najbardziej naturalną. I Tobie się to zdarzało nie raz, nie dwa, i mi, i chyba każdemu. Nie musisz od razu robić rabanu.
A pamiętasz niejakiego Wazona i jego skomlenie, tudzież wyolbrzymianie słów?
Porównuj.



Zresztą, zawsze bardziej mnie interesowało, czy Barlog wyczuł Pierścień i czy potrafiłby go wykorzystać.
Jeżeli już trzymamy się Balrogów. Jak mówią książki, Balrogowie byli Maiarami, upadłymi co prawda, ale jednak. Maiarowie posiadali zdolność do porozumiewania się językiem ludów Śródziemia, a w jednym ze swoich listów Tolkien wspomina, że Balrogowie nie potrafili porozumiewać się w normalnym języku, posługiwali się jedynie bliżej nie określonymi sykami. Ciekaw jestem co miało na to wpływ, i czy ma z tym związek Morgoth?
Sądzę, że jeżeli dokładniej zinterpretujemy Balrogów, odpowiemy też na pytanie, czy potrafili wyczuć pierścień.
Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.710
Plusy: 1
Posty: 538
Ostatnio w łapki wpadła mi nowo wydana książka J.R.R. Tolkiena, a mianowicie Opowieści Z Niebezpiecznego Królestwa. Mimo że już wcześniej urywki tej pozycji były publikowane, to dopiero teraz spotkały się w jednej książce.
Jest to zbiór baśni, w którym autor ukazuje wiele ciekawych miejsc, postaci czy zdarzeń. Wydawać by się mogło, że baśnie przeznaczone są tylko dla dzieci. Otóż nic bardziej mylnego. To co serwuje Tolkien jest tak ładnie zrobione, że zarówno malec, jak „stary wyjadacz” znajdą coś dla siebie.
Mi osobiście do gustu przypadły najbardziej : baśń druga i ostatnia oraz poszczególne wiersze takie jak Skarb, Perry Winkle czy Tom Bombadil płynie w świat.
Oprócz przedstawionej Magicznej Krainy, smoków, krasnoludów i innych tym podobnych, Tolkien załączył swój esej O Baśniach.
Jak dla mnie jest to klucz do zrozumienia Tolkienowskiej baśniowej twórczości. Jednym słowem, bardzo ciekawe.

Ze swojej strony powiem, że warto przeczytać choć przyznam, że po pierwszej baśni bałem się zbyt dziecięcego klimatu ale jak już mówiłem ,wszystko potem się zmienia.

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
Shihouin Mężczyzna
Skryty w cieniu poprostu
Skryty w cieniu poprostu
[ Klan Kaeshi ]
Shihouin
Wiek: 32
Dni na forum: 6.773
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 3
Posty: 942
Skąd: G-City
Mam pytanko, czy "Przygody Tom'a Bombadila" są włożone teraz do

Thorik napisał(a):
Opowieści Z Niebezpiecznego Królestwa.
czy jest tam tylko urywek z tej książki?

[img198.imageshack.us/img198/1294/finalsygjrock2.jpg]
"Hana wa sakuragi , hito wa bushi." - "Wśród kwiatów wiśnia wśród ludzi wojownik."
"Leć jak motyl, kłuj jak pszczoła"
Santoryu

Kaeshi Klan
Thorik Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Kaeshi ]
Thorik
Wiek: 17
Dni na forum: 5.710
Plusy: 1
Posty: 538
Nie czytałem poprzedniego wydania "Przygód Tom'a Bombadila" ale jeśli mówimy o 16 wierszach, w tym tylko kilku dotyczących Toma, to są w całości w "Opowieściach ..."

Obraz
„(..) czytanie książek i oprawianie ich to całe dwa, i to ogromne, okresy rozwoju. Z początku pomalutku uczy się człowiek czytać. Oczywiście nauka ta trwa wieki. Książkę rwie, szapie, brudzi, nie traktuje jej poważnie. Oprawa zaś świadczy o szacunku do książki, świadczy o tym, że człowiek nie tylko lubi ją czytać, lecz że traktuje ją poważnie.” Dostojewski Fiodor
kinichi
Full Power SSJ
Full Power SSJ
kinichi
Dni na forum: 6.141
Plusy: 12
Posty: 663
Dziś Wydawnictwo Zysk i S-ka zapowiedziało wydawanie Historii Śródziemia od września Miejmy nadzieję, że w końcu dostaniemy pełne 12 tomów.
OlszarKa
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 718
Posty: 3
Zawsze uwielbiałam Tolkiena i to o wiele bardziej niż JK. Rowling z Harrym Potterem
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » [Fantasy] Twórczość mistrza Tolkiena
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook