Forum Dragon Ball Nao

» Kiedy człowieka można określić złym?

Strony: 1, 2, 3  
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Często zdarza się usłyszeć, że ktoś kogoś potępia. Czy uważacie, że człowiek ma prawo potępiać innego człowieka? Jeśli tak to w jakiej sytuacji, jeśli nie to dlaczego?

Aha, i czym dla Was jest potępienie kogoś, bo mogą wyjść jakieś dziwne rozbieżności.
Mam namyśli potępianie ludzi, a nie ich uczynki/zachowanie.

Obraz

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez Mateusz: 05.02.2011, 22:42
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Twa filozofia retoryki mnie rozbroiła. Poza tym nie uważam, że można potępiać za nic .
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
O co Ci chodzi?

A jak ktoś ukradnie batona ze sklepu to potępisz tego człowieka?

Rozwiń trochę.

[ Dodano: 05.02.2011, 13:40 (po 8 minutach) ]
Sprostuję, że nie chodzi mi o tępienie w sensie obrażanie frajerów itp., lecz potępianie ludzi, dlatego nawiązałem do potępiania ich zachować.
W innym sensie, czy dobrym, usprawiedliwionym myśleniem jest, że np. Adolf Hitler nie powinien się się urodzić ponieważ popełnił wiele złych rzeczy. Inaczej mówiąc czy człowiek, który zrobił coś złego jest złym człowiekiem i idąc dalej, czy tego człowieka można potępiać.
W moim rozumieniu potępiać człowieka to jakby uznanie że on już nigdy nie będzie dobry, że jest zły, że nie powinien istnieć, że powinno się go zabić lub zamknąć gdzieś na zawsze.

Obraz
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Jeśli ukradnie baton, to go potępię. Jeśli chodzi o Hitlera to potępiam go za zbrodnie przeciw ludzkości. Kradzież następuje z niedostatku. Choćby z głodu ktoś coś ukradnie, bo nie ma kasy na to. Jest bez środków do życia. Kradzież w celu przetrwania nie należy potępiać.
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
No dobra a dla Ciebie znaczenie potępienia jest takie jak dla mnie?
W moim rozumieniu potępiać człowieka to jakby uznanie że on już nigdy nie będzie dobry, że jest zły, że nie powinien istnieć, że powinno się go zabić lub zamknąć gdzieś na zawsze.
Jeśli tak to człowieka, który coś ukradł uważasz za złego, takiego który nie powinien się urodzić? Chociaż np. kiedyś pomagał bezdomnym?
Myślę, że nie, więc dla Ciebie czym jest "potępienie"?

Aha i jeszcze jedno. Kradzież w celu przetrwania - uważasz, że to nic złego?

Obraz
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
Jeśli chodzi o kradzież z przetrwania. To look-nij sobie na Robin Hooda.Do życia co jest ci potrzebne ?. Ciepło, schronienie, jedzenie, picie, toaleta. Wszystko inne jest pomocnicze. Ale też odczuwamy zazdrość, chciwość i zawiść.
Potępienie jest antonimem zbawienia. Zrehabilitować jest się ciężko. Trzeba pomyśleć nad tym co się robi.

P.s. Na tym świecie człowiek mógłby się obejść bez posiadania wielu rzeczy, czy ich gromadzeniu.
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Mógłbyś odpowiedzieć na pytani w sposób zrozumiały?

Czyli to, że Robin kradł nie było złe dla Ciebie, więc dobre?

Obraz
Grenardo Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō
Grenardo
Wiek: 38
Dni na forum: 4.831
Plusy: 2
Ostrzeżenia: 7
Posty: 1.691
Skąd: Smerfoland (pod Piłą)
no i Janosik. A może to nieprawna ?!. Na prezentacji z polskiego też nie mogli mnie zrozumieć. Dlatego dostałem tylko 50 %. Kradzież to kradzież. Za Komuny w PGR-ach też kradli choć mieli wystarczająco.
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Źle podszedłem do tego tematu.

Jeszcze jedno sprostowanie. Zapomnijcie o "potępieniu".

Po prostu czy dla Was człowieka można określić złym czy tyko jego czyny? Jeśli człowieka można określić złym, to gdzie leży granica między złymi uczynkami a złym człowiekiem?

Obraz
Malik-al-Mulk Cwel Mężczyzna
Opiekun Nao Wiki
Opiekun Nao Wiki
[ Klan Kutang ]
Malik-al-Mulk Cwel
Wiek: 69
Dni na forum: 6.625
Ostrzeżenia: 3
Posty: 2.283
Skąd: Rzeszów
Zajebiście trudny temat, bo zawsze coś, co dla jednego jest złe, dla drugiego jest dobre. Nie wiem czy za zło można uznać egoizm - jeśli tak, to wszyscy z natury jesteśmy potworami, natomiast jeśli nie, to nie można o nikim powiedzieć, że jest zły, bo w końcu chce dla kogoś (przeważnie siebie) dobrze, kiedy czyni źle. Wypadałoby też ustalić jakąś granicę, od której zaczyna się zło, bo dla jednego może to być już nieustąpienie miejsca staruszce w autobusie, a dla innego dopiero negatywna ingerencja w czyjeś życie.

Obraz
PALATIAL REGALIA
Byczusia Kobieta
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Byczusia
Wiek: 30
Dni na forum: 5.801
Plusy: 6
Posty: 4.735
Skąd: z świata snów i marzeń
Kiedy człowieka można określić złym?
Z pewnością jeśli działa przeciwko innym ludziom, w złych celach. A dokładniej co mam na myśli? Np. jak ktoś jest mordercą, gwałcicielem, terrorystą etc. Albo jak znęca się nad innymi ludźmi w brutalny sposób.
Granica między złym człowiekiem a złymi uczynkami no cóż, nie ma jej.
I jego czyny i człowieka można nazwać bez wątpienia złymi. Co do kradzieży to uważam podobnie jak Gonardino.
bo dla jednego może to być już nieustąpienie miejsca staruszce w autobusie, a dla innego dopiero negatywna ingerencja w czyjeś życie.
Nieustąpienie miejsca staruszce to raczej jest brak wychowania, ale to za mało by nazwać to złem.

[img][/img]
,,Nie możesz poświęcić życia za ukochaną osobę, musisz żyć ,by jej chronić"
,,W świecie ninja ci, co łamią zasady są śmieciami. Ale ci, co porzucają swoich przyjaciół są gorsi niż śmiecie"
[http://yog-sothoth.tanuki.pl/main/licznik/byczusia/250x50.png]
,,Bo jeśli głupotą jest obrona życia
Będę głupcem do ostatniego dnia"
Mugen Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
Mugen
Wiek: 28
Dni na forum: 4.786
Plusy: 6
Posty: 118
Skąd: Biała Podlaska
Człowieka można nazwać złą osobą, gdy działa przeciwko innym, gdy powoduję to że ludzie przez niego cierpią. Cóż żadnej osoby bez powodu nie można za coś potępiać. bo nigdy nie wiadomo jak to było i o co dokładnie chodziło. Nigdy nie można również powiedzieć że zło to zło i nie ma to innej drogi. Ktoś tu przytoczył przykład Janosika. Z jednej strony bohater, a z drugiej strony złodziej, ale czy czynił to wszystko dla siebie ? Wiele wieśniaków traciło swoje majątki i często mieli ciężkie życie gdzie ludzie o wyższej randze zajadali się najlepszymi przysmakami i niczego im nie brakowało, a jednak odpierali dla tych mniej zamożnych to wszystko co mieli. Janosik im to po prostu zwracał, bo kochał ludzi i żył dla nich.
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Z tego co nam pani od historii opowiadało to Janosik w zasadzie wszystko dziewczynom rozdawał

NiusieK napisał(a):
Człowieka można nazwać złą osobą, gdy działa przeciwko innym, gdy powoduję to że ludzie przez niego cierpią.
A gdy czyni to nie świadomie? Zresztą to nieprecyzyjne, bo np. można działać na szkodę, że dostać pracę o którą ktoś zabiegał, a nie jest to dla mnie przynajmniej złe.

Obraz
Mugen Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
Mugen
Wiek: 28
Dni na forum: 4.786
Plusy: 6
Posty: 118
Skąd: Biała Podlaska
Mateusz. napisał(a):
A gdy czyni to nie świadomie? Zresztą to nieprecyzyjne, bo np. można działać na szkodę, że dostać pracę o którą ktoś zabiegał, a nie jest to dla mnie przynajmniej złe.
Jednak czy to moja wina gdy osoba, która zatrudnia pracownika wybrała mnie, a nie kogoś innego ? Przecież to nie ode mnie zależy. Każdy ma prawo do pracy, więc jej szuka, a to złem raczej nie można nazwać.
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Dlatego właśnie pytam czy jeśli ktoś czyni coś nieświadomie to też jest zły.
Ktoś kogoś zabił, chociaż nie był świadomy, że może w ten sposób zabić, ale zrobił to pod wpływem emocji czy taka osoba jest zła?

Obraz
Mugen Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
Mugen
Wiek: 28
Dni na forum: 4.786
Plusy: 6
Posty: 118
Skąd: Biała Podlaska
Moim zdaniem jeśli było to pod wpływem emocji lub nie był do końca świadomy że w taki sposób może kogoś zabić uważam że jest to zły człowiek. Niby to było "niechcący", ale jednak dokonał czegoś co spowodowało śmierć. Jednak uważam że takiego człowieka nie można od razu potępić.
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
Może zamiast nazywania takiego człowieka złym należy nazwać go głupim (np. gdy nie wiedział, że uderzenie czymś w coś może zabić)? W końcu on nie chciał tego zrobić, to co zrobił było złe, ale on sam nie chciał, żeby tak wyszło.

Obraz
Hayato Mężczyzna
Kami
Kami
[ Klan Takeda ]
Hayato
Wiek: 41
Dni na forum: 5.694
Plusy: 15
Posty: 4.255
Skąd: 絶望の海の底から
Najprościej rzecz ujmując,kiedy człowiek świadomie i z premedytacją krzywdzi innych,czerpiąc z tego przyjemność.

Jezeli wiara w drugiego czlowieka, ktorego ma sie przed oczami jest naiwnoscia, to jak nazwac wiare w Boga, ktorego nikt nigdy nie widzial...???
Mateusz Mężczyzna
^Recenzent
Recenzent
[ Klan Tokugawa ]
Mateusz
Wiek: 29
Dni na forum: 5.946
Plusy: 10
Posty: 2.892
Skąd: Mielec
O! Bardzo ładnie to ująłeś!

Czerpanie z przyjemności rozumiesz przez cieszenie się, że zrobiło się coś złego, czyli brak wyrzutów sumienia. Czy, że osoba zrobiła coś złego, bo np. chciała zyskać pieniądze i zyskała te pieniądze, ale ma wyrzuty sumienia. Co więc wtedy?

Obraz
Mugen Mężczyzna
Super Nameczanin
Super Nameczanin
Mugen
Wiek: 28
Dni na forum: 4.786
Plusy: 6
Posty: 118
Skąd: Biała Podlaska
To zrobiło to z premedytacją i jest to według mnie zły człowiek, ale jeśli stara się to w jakiś sposób naprawić i jest mu żal tego co zrobić to uważam że nie można takiego człowieka potępić, ale nie oznacza też jest świętoszkiem, bo po pełnił ten czyn świadomie.

Ahh namieszałem xD
Wyświetl posty z ostatnich:
Strony: 1, 2, 3  

Forum DB Nao » » » Kiedy człowieka można określić złym?
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook