Forum Dragon Ball Nao

» [Film] Lista Schindlera

Parvatti Kobieta
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Parvatti
Wiek: 34
Dni na forum: 6.747
Plusy: 1
Posty: 724
Skąd: Kraków, Nowa Huta. Bój się.
Obraz

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki.


Dla mnie film, chociaż przekłamany, i tak jest piękny. Dobra gra aktorska, Fiennes w roli Amona Goetha był niesamowity. Liam Neeson już mniej, za to Ben Kingsley świetny.
Świetna, moim zdaniem, ścieżka dźwiękowa autorstwa Williamsa.

Lista Schindlera, z powodów osobistych, jest filmem bardzo mi bliskim.

Zastanawiam się, czy oglądaliście go? Co o nim myślicie?
Czy jest coś charakterystycznego, jakaś scena, która zapadła wam w pamięć?

- Tato, ale ja nie mam żadnego celu w życiu!
- Celuj w dziesiątkę.


Nie sztuką jest dołączyć do dobrego klanu. Sztuką jest taki klan stworzyć.
Co za pech, że największa sztuka, z jaką niektórzy mieli w życiu do czynienia, to sztuka mięsa wołowego.

Wódka.
Raz przyjemność, a raz trutka.
eMate Mężczyzna
"Rōnin
Rōnin
[ Klan Asakura ]
eMate
Wiek: 32
Dni na forum: 7.024
Posty: 1.327
Skąd: Wałbrzych
Dla mnie filmy bardzo dobry, aczkolwiek nie powalający. Uważam, że jest zbyt przereklamowany oraz za długi. Najbardziej w pamięć zapadły mi sceny, gdy generał zabijał ze snajperki robotników, którzy nic nie robili oraz ostatnia scena, kiedy żydzi żegnali się z Oskarem. W każdym bądź razie smutny film, z przykrością patrzyłem na to co się działo podczas wojny... .
Danevert Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Danevert
Wiek: 33
Dni na forum: 6.089
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 673
Skąd: Koszalin
Oglądałem Listę Schindlera z dwa razy. Moim zdaniem film jest świetny, obok Pianisty najlepszy podejmujący tematykę Holocaustu. Obraz śmierci, cierpienia i niesprawiedliwości skłaniał mnie do głębokich refleksji, podobnie jak próby Schindlera ratowania pracowników żydowskich.
Dużym plusem było przedstawienie akcji w kolorach czarno-białych, co uwypukliło stary, wojenny klimat.

Parvatti napisał(a):
Czy jest coś charakterystycznego, jakaś scena, która zapadła wam w pamięć?
Z pewnością była to dziewczynka w czerwonej sukience przebiegająca przez ulice Getta, która zapewne odgrywała symboliczną rolę. Oprócz tej sceny zapadły mi w pamięć także wielokrotne akty okrucieństwa Amona Goetha.

Film mimo, że nagina część faktów jest wart obejrzenia.

Jeśli nas zranicie, nie będziemy krwawić
Jeśli będziecie nas łaskotać, nie będziemy się śmiać
Jeśli nas otrujecie, nie będziemy umierać
Ale jeśli nas oszukacie, to czy nie powinniśmy się zemścić?
Laru Kobieta
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
[ Klan Takeda ]
Laru
Wiek: 34
Dni na forum: 6.811
Plusy: 6
Posty: 2.801
Skąd: Łuków
Parvatti napisał(a):
Dla mnie film, chociaż przekłamany, i tak jest piękny.
Film mimo, że nagina część faktów jest wart obejrzenia.
Jeśli czegoś nie wiem, pytam. Tak więc bez owijania w bawełnę, gdzie w filmie są jakieś nagięcia faktów? Rozmawiałam z rodzicami, którzy znają historię dobrze i z tego co oni mówili, to takich nagięć było bardzo mało.

Może moja opinia na temat filmu. Filmy o sprawie Holocaustu są mi jakoś dziwnie bliskie. Może to dlatego, że moja prababcia była Żydówką? Wojnę przeżyła, ale jakoś tak to wszystko w głowie mi się nie mieści.

Podejrzewam, że naciąganie faktów to dokładne, a może zbyt dokładne przedstawianie okrucieństwa hitlerowców. Jednak nie ma co ukrywać, różowo nie było, a psychopatów nie brakowało.

Danevert napisał(a):
Obraz śmierci, cierpienia i niesprawiedliwości skłaniał mnie do głębokich refleksji, podobnie jak próby Schindlera ratowania pracowników żydowskich.
Przyznam Ci Danvert, że film również mnie głęboko poruszył. Jestem wrażliwcem, więc take filmy wprawiają mnie w roztrzęsienie, wywołują dreszcze i nie trudno o łzy.

Danevert napisał(a):
Dużym plusem było przedstawienie akcji w kolorach czarno-białych, co uwypukliło stary, wojenny klimat.
Z tym również się zgadzam. Gdyby film był w kolorze, wiele by stracił.

Sceną, która zapadła mi w pamięć, jest moment, gdy w upalny dzień Schindler polewał wodą z węża wagony, w których byli Żydzi. Niby nic, ale uważam, że to był piękny gest.

Film godny polecenia i obejrzenia.

Pozdrawiam.

"Jego drogę spowija jedwab, odciski jego palców na rosie,
Mieszkańcy krain mroku pokornie się przed nim płożą.
Bękart Matki Natury odrzucony przez liście i potok
Obcy w obcym kraju, szuka pociechy w swych marzeniach."
Marillion "Grendel".

Denerwować się, to mścić się na swoim organizmie za głupotę innych.
Danevert Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
[ Klan Asakura ]
Danevert
Wiek: 33
Dni na forum: 6.089
Plusy: 4
Ostrzeżenia: 1
Posty: 673
Skąd: Koszalin
Laru-chan napisał(a):
Jeśli czegoś nie wiem, pytam. Tak więc bez owijania w bawełnę, gdzie w filmie są jakieś nagięcia faktów?
Bez owijania:
- informacja na wstępie, że Armia Niemiecka pokonała Polskę w 2 tygodnie
- informacja na zakończenie, że w Polsce mieszka 4 tys. Żydów
- gloryfikacja Schindlera:
http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=23060
- Willa Amona Gotha nie miała miejsca przy samym obozie, tylko setki metrów dalej. Więc strzelanie z okna można także włożyć między bajki.

To tylko kilka przykładów, gdyż filmu dawno nie oglądałem. Mimo to uważam także, że przedstawiona w filmie postawa Polaków jest lekko kontrowersyjna. Poza tym film był prawie w całości oparty na książce, która była zabarwiona elementami niehistorycznymi, więc nie ma się co dziwić, że Spielberg czy scenarzysta przeinaczali historię, albo wybierali z niej tylko poszczególne fragmenty, które w filmie tworzyłyby spójną całość.

Jeśli nas zranicie, nie będziemy krwawić
Jeśli będziecie nas łaskotać, nie będziemy się śmiać
Jeśli nas otrujecie, nie będziemy umierać
Ale jeśli nas oszukacie, to czy nie powinniśmy się zemścić?
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » [Film] Lista Schindlera
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook