Forum Dragon Ball Nao

» Silent Hill

Czy teoria Wszechświatów równoległych tłumaczy fenomen Silent Hill

Czy teoria Wszechświatów równoległych tłumaczy fenomen Silent Hill
tak 33,33% 1 33,33%
nie 66,67% 2 66,67%
Wszystkich głosów: 3
konto usunięte
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2


Ten surrealistyczny film miał wiele interpretacji, miasteczko było wizją piekła, projekcją Alessy i kilka innych. W grę komputerową nigdy nie grałam, więc opiszę jak to widzi osoba nie znająca gry. Opisze film w rezyserii Christophe’a Gansa z 2006 r z Radhą Mitchell i Jodelle Ferland.
Wszyscy wiedzą, że Rose da Silva zabiera córkę Sharon do miasteczka Silent Hill, o którym ciągle śni. Miasto okazuje się zniszczone przez pożar w kopalni, kobieta prowadząc samochód ulega wypadkowi, odzyskując przytomność stwierdza, że nie ma Sharon, szuka jej spotykając m. in, zdeformowanych ludzi i hybrydy ludzi i karaluchów.
Film jest fantazją, wydarzenia tam nie są możliwe pod żadnym pozorem, spróbuje jednak wyjasnic to po swojemu, tak jak to widzę. Subiektywnie.
Miasteczko kojarzy mi sie z Trójkątem Bermudzkim, a raczej legendami o nim. Moim zdaniem miasteczko Silent Hill w rzeczywistości, z której pochodzi Rose, zniszczone Silent Hill widoczne jako piekło oraz miasto we mgle to 3 różne wersje rzeczywistości. Przypomina to pudełko z kotem Schrödingera, w którym kot jest jednoczesnie żywy i martwy. Jak w teorii swiatów równoległyh, gdzie niezaleznie istnieją różne wersje rzeczywistości powstające z każdym wydarzeniem powodującym rozgałezienie linii czasoprzestrzeni. W SH w jednej z tych linii ewolucja czlowieka w ogóle przebiegła inaczej. W prawdziwym świecie Bezręki nie przeżyłby odcięcia pepowiny, a wersja Collina byłaby stale uzalezniona od innych ludzi. W Uniwersum SH te organizmy potrafiły samodzielnie sie poruszac i bronić (Bezręki w chwili zagrożenia atakujący wydzielina z otworu gębowo-odbytowego na piersi jak np. lama pluje wydzielina z żoładka, szare dzieci posiadające warstwę komórek odbijających światło do siatkówki by widziec w ciemności). Drugi swiat to zniszczone SH, trzeci miasto we mgle, gdzie te wymiary krzyżuja się jak w legendarnym Trójkącie Bermudzkim. Jak do tego doszlo?
Dark Alessa to niby ciemna strona Alessy, ale można zinterpretować jako anty-Alessę, jej odpowiednik z antymaterii, po ich spotkaniu w szpitalu wyzwoliła sie energia równa łącznej ich masie razy prędkość światła do kwadratu, co otworzyło przejścia do innych wymiarów i zniszczyło SH do postaci określanej jako ''ciemność''. I jak w pudełku z kotem istnieją 2 wersje miasta- zniszczone, obie Alessy giną oraz miasto we mgle oraz przebłyski połaczeń ze światami zamieszkanymi przez zdeformowanych ludzi, którzy dostali sie do zniszczonego SH jak marynarze z legend o Trójkącie Bermudzkim i nasz świat, z którego wessało Rose do świata we mgle (właściwie to był smog), tam też zassało ludzi z SH w świecie Rose. Połaczenia z naszym światem istniały przez telefon, gdy kobieta dzwoniła do męża, on także czuł jej zapach, widocznie fale radiowe i drobne cząsteczki zapachowe mogly przenikać przez barierę czasoprzestrzeni, a zlozona materia jak ludzie juz nie.
Pielęgniarki to połaczone kobiety i istoty z innych wymiarów, atomy są zbudowane z wolnej przestrzeni, drobna manipulacja polem magnetycznym, dzięki, któremu nie mozna przenikać przez przedmioty sprawiła, że na poziomie subatomowym doszlo do połączenia pielęgniarek i istot stamtąd, dlatego atakowały sie nawzajem, i dla ludzi i dla tamtych to był szok.
Bylo tez pokazane zjawisko pętli czasu, gdy następował wybuch połaczonych Aless. Tu Rose, Sharon i inni ginęli, ale jako, że jednoczesnie jak w eksperymencie Schrödingera nic sie nie dzialo zyły dalej i odbierały świat zmysłami (ludzki mózg może interpretować tylko jedna wersję rzeczywistości). Karaluchy to hybrydy ludzi i owadów, wcale niemożliwe w realnym świecie, a Piramidogłowy to robot (moim zdaniem).

to moja interpretacja jak cos mi sie przypomni dopiszę
Uprzedzając hejterów, wiem, że to niemożliwe w prawdziwym swiecie, film jest fikcją, a że nic nie jest wytlumaczone, mozna go interpretować jak się chce. Zdaję sobie sprawę, że w makroświecie te zjawiska nie istnieją, a ilośc energii uwolnionej z ciała 9-letniego dziecka, nawet po spotkaniu z taka sama masą antymaterii nie jest wystarczająca by otworzyc przejście między wymiarami, które nie wiadomo czy w ogóle są.

Nie jestem fizykiem, mogę się mylic w podstawach, nawet nie musze ich znać. Na forum o filmach odważyłam sie to napisać, na żadnym innym nie

edit:
I każda wersja rzeczywistości zależała od obserwatora, inna Rose (tu Alessa wciąż żyła), inna Alessy (zniszczenie), inna obcych, inna zassanych do świata we mgle mieszkańców i jak w pudełku z kotem Schrödingera wszystkie mieszały się ze sobą, ale w jednej chwili ich mózgi rejestrowały jedną opcje, bo inaczej nie mogą. Silent Hill to komora Schrödingera

Wiem, w makroświecie to jest niemozliwe, może na poziomie strun, ale nie w przyrodzie. No i problem z samą antymaterią, to nie są ludzie czy przedmioty, tylko pojedyncze cząsteczki, największe to antyatomy wodoru w próżni, wiekszych nie ma. W SH są cięższe pierwiastki i nawet człowiek.

Co Wy sądzicie o tym filmie? Jaka jest Wasza interpretacja?

Ten post był edytowany 1 raz, ostatnio zmieniony przez konto usunięte: 21.02.2016, 12:10
konto usunięte
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2


A napiszcie jeszcze dlaczego nie. Jak każdy surrealistyczny utwór SH ma wiele interpretacji, z których każda jest prawidłowa, bo autorzy nie podali o co chodziło, znaczy o mechanizmy zjawiska. Pisze surrealizm bo jak nazwać scenę, w której kobieta przebywa w budynku, w tym samym miejscu jest jej mąż, nie widzą się, nagle ona widzi rozkład przedmiotów i ścian, pojawiają się dorosłe wersje dzieci, które normalnie nie przeżyłyby odcięcia pępowiny, zmienia się natężenie światła, po jakimś czasie rozkład ulega odwrotnemu procesowi, co w przyrodzie się nie zdarza? moim zdaniem nastąpiła zmiana rzeczywistości, czyli światy w okół Rose przenikały się, na świat we mgle nałożył się świat po zniszczeniu przez wybuch, potem wróciła, mąż był w świecie, z którego Rose pochodzi To tylko moje zdanie, ale takie paradoksy nadają się do interpretacji horrorów

To nie jest temat do polemiki, każdy odbiera film jak odbiera. Ciekawa jestem tego universum.

Interpretacja opiera się na analogi do filmów Trójkąt, gdzie również światy przenikały się wzajemnie, ale bez potworów, tylko z normalnymi ludźmi, spowodowane to tam było energią z eksperymentu filadelfijskiego, która spowodowała całe zamieszanie w Trójkącie i oddziałując na przeszłość i przyszłość i filmem Ukryty Wymiar, gdzie chaos spowodował przedmiot z czarnej dziury. W silent Hill napisano dlaczego, ale nie jak.

Ciekawostka, najpierw myślałam, że bezręki wyczuwał stopami drgania podłoża i na ich podstawie analizował ruchome obiekty i kierunek i ich odległość od siebie, potem okazało się, że to mogła być echolokacja. Skóra na jego piersi mogła działać jak sonar-drgała. Bezręki nie miał oczu.
ISSiJDO Mężczyzna
Gekokujō
Gekokujō

Wiek: 38
Dni na forum: 2.932
Ostrzeżenia: 2
Posty: 20
Trudno mi się wypowiedzieć bo nie znam tego filmu. Możliwe, że zainteresuje się tym problemem.
konto usunięte
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2


Chociaż dziękuję za wpis, moja interpretacja jest w Twoim stylu Chociaż Cię nie znałam. To jest na podstawie gry japońskiej i jak czytałam ostatnio anglojęzyczne fora to ktoś doszedł do podobnych wniosków.
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
Odpowiadając na pytanie, pewnie tak, tylko że to przecież jest w 99% horror, a w nich w odróżnieniu od SF takich rzeczy nie trzeba tłumaczyć, bo to niespecjalnie istotne, co z czego wynika.

Film ogólnie mi się podobał, ale największy plus to i tak muzyka Yamaoki.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » » Silent Hill
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook