Forum Dragon Ball Nao

» Oryginalny Dragon Ball w 16:9 zamiast 4:3?

DonVip Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
DonVip
Wiek: 30
Dni na forum: 4.446
Plusy: 1
Posty: 70
Skąd: Ruda Śląska
Witajcie fani!

Może wiecie, a może nie, że tworzę pierwszą serię w 1080p, jednak zachowuję oryginalne proporcje obrazu - 4:3, dlatego aktualna rozdzielczość wynosi 1440x1080, jednak ostatnio pomyślałem sobie, że można przecież też zrobić taki sam obraz w proporcjach ekranu 16:9, bez jego naciągania w szerz. Mianowicie, obraz został by zwiększony do 1920x1440 - Proporcje obrazu 4:3 następnie ucięty dla proporcji 16:9 - 1920x1080. Wyglądało by to jak wydania DBZ na Blu-Ray'a, czyli z góry i dołu byłby trochę przycięty i można by przefiltrować obraz, dla lepszych kolorów. Jednak nie wiem, co na to powiedzą fani, czy warto byłoby takie coś tworzyć, czy nie bardzo? Dodaję parę fotek dla przeglądu.

Obraz Obraz Obraz

Czekam na wasze opinie i pozdrawiam
kinichi
Full Power SSJ
Full Power SSJ
kinichi
Dni na forum: 6.140
Plusy: 12
Posty: 663
Tylko po co? Pewnie każdy odtwarzacz na komputerze i telewizor może obciąć obraz w ten sposób. Lepiej zostawić oryginalny i ręcznie ustawić żądane proporcje.

Nowości od grupy DBmangi
DonVip Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
DonVip
Wiek: 30
Dni na forum: 4.446
Plusy: 1
Posty: 70
Skąd: Ruda Śląska
Dlatego pytam, lepiej się zapytać, zanim się zacznie coś tworzyć
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.007
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Nie ma to sensu, chyba że tak, jak Funimation zrobiło wersję Bluray, czyli z ruchomym oknem cięcia, ale to pełne ręce roboty. Oni robili też to ze źródłowych kliszy, co jest dla nas nieosiągalne.
DonVip Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
DonVip
Wiek: 30
Dni na forum: 4.446
Plusy: 1
Posty: 70
Skąd: Ruda Śląska
Jednak zostanę przy swojej twórczości
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
DonVip napisał(a):
Witajcie fani!

Może wiecie, a może nie, że tworzę pierwszą serię w 1080p, jednak zachowuję oryginalne proporcje obrazu - 4:3, dlatego aktualna rozdzielczość wynosi 1440x1080, jednak ostatnio pomyślałem sobie, że można przecież też zrobić taki sam obraz w proporcjach ekranu 16:9, bez jego naciągania w szerz. Mianowicie, obraz został by zwiększony do 1920x1440 - Proporcje obrazu 4:3 następnie ucięty dla proporcji 16:9 - 1920x1080. Wyglądało by to jak wydania DBZ na Blu-Ray'a, czyli z góry i dołu byłby trochę przycięty i można by przefiltrować obraz, dla lepszych kolorów. Jednak nie wiem, co na to powiedzą fani, czy warto byłoby takie coś tworzyć, czy nie bardzo? Dodaję parę fotek dla przeglądu.

Obraz Obraz Obraz

Czekam na wasze opinie i pozdrawiam
Jaki miałby być cel takiego przedsięwzięcia? Od odpowiedzi na to pytanie wiele zależy, więc muszę ją otrzymać, aby się szerzej odnieść

ドラゴンボールの秘密~神龍~ / Doragon Bōru no Himitsu ~Shénlóng~ = Tajemnica Smoczych Kul ~Dongfeng Peugeot Citroen~
Obraz
DonVip Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
DonVip
Wiek: 30
Dni na forum: 4.446
Plusy: 1
Posty: 70
Skąd: Ruda Śląska
Nie ma żadnego celu, po prostu są ludzie, co woleliby oglądać w proporcjach 16:9 (na przykład ja) i mnie tam trochę przycięty obraz nie przeszkadza, a jak pisałem obraz nie zostałby "naciągnięty" żeby to uzyskać, tylko "przycięty" z większej rozdzielczości Tylko czy warto i ilu ludziom by to pasowało
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
DonVip napisał(a):
Nie ma żadnego celu, po prostu są ludzie, co woleliby oglądać w proporcjach 16:9 (na przykład ja) i mnie tam trochę przycięty obraz nie przeszkadza, a jak pisałem obraz nie zostałby "naciągnięty" żeby to uzyskać, tylko "przycięty" z większej rozdzielczości Tylko czy warto i ilu ludziom by to pasowało
Czyli chodzi o „wypełnienie” ekranu o proporcjach 16:9 i zlikwidowanie czarnych pasów po bokach? Jakiś cel musi być, skoro planujesz podjąć się produkcji takiej wersji

Według mnie takie rozwiązanie ma same minusy:

1. Tracisz ~20% obrazu, który został uznany za mający się pojawić w kadrze przez animatorów i reżysera. Często w tych miejscach są elementy unikatowe i niezbędne do poprawnego przedstawienia danej sceny. Kilka przykładów:
Obraz

Brak filarów i jasnego nieba na górze całkowicie zmienia to ujęcie. Jako fan klasycznej animacji, nie życzę sobie takich bezczelnych ubytków
Obraz

Nie wiedzą, na czym stoją! Brak ringu zasadniczo zmienia perspektywę. W pociętej wersji ewidentnie czegoś brakuje.
Obraz

Ucięło Gacusiom głowy. Gdzie sens, gdzie logika?

2. Nie pracujesz z surowymi skanami pełnych klatek, tylko z już-skadrowanym wydaniem 4:3. Nie masz możliwości rozszerzenia kadru, tak jak to zrobiła ekipa FUNimation. Dzięki temu, zyskuje się trochę obrazu po bokach i nie trzeba aż tyle obcinać na górze i na dole*.

Obraz
- przykładowy kadr na wydaniu 4:3
- przykładowy kadr na wydaniu 16:9

3. Cięcie wymaga zooma, który psuje ostrość i uwydatnia niedoskonałości obrazu z artefaktami kompresji na czele. Jest to wyraźnie przy pracy ze źródłem HD a w przepadku SD to już mamy do czynienia z totalną katastrofą.

Obraz

Wszystkie obrazki są poglądowe - kadrowanie i strzałki rysowałem na pałę, bo za dużo jest roboty z poprawnym tego wyliczeniem. Do ogólnego zobrazowania sytuacji się nadaje.

* - zazwyczaj te fragmenty obrazu są mocno zdezelowane (najwięcej uszkodzeń kliszy występuje na krańcach), do tego zawierają błędy i ubytki - animatorzy wiedzieli, że te fragmenty będą wycięte, przez co nie poprawiali błędów które tam się znajdowały. Przykładowo, w panoramicznym Kai jest moment, kiedy 18 dalej stoi na drodze, mimo tego, że Vegeta rzucił nią o skały - dla oszczędności użyli poprzedniej celki, bo 18, która stała na rogu, była w oryginalnym kadrze wycięta.

Podsumowanie: CH, D i kamieni kupa.

P.S. I wiesz co? Znaczna część fanów to lubi! Nie jestem w stanie się na ten temat wypowiedzieć, bo nijak tego nie ogarniam

ドラゴンボールの秘密~神龍~ / Doragon Bōru no Himitsu ~Shénlóng~ = Tajemnica Smoczych Kul ~Dongfeng Peugeot Citroen~
Obraz
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.007
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Jedyne wyjście, które ma jakikolwiek sens, to zrobienie tego z ruchomą klatką cięcia jak w wydaniu Funi na Blu-ray.
DonVip Mężczyzna
Nameczanin
Nameczanin
DonVip
Wiek: 30
Dni na forum: 4.446
Plusy: 1
Posty: 70
Skąd: Ruda Śląska
Czyli proste, zostawiam tak jak jest - 4:3 i nic nie robię

Dzięki za post, przynajmniej wiem, że nie warto. Pozdrawiam
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.006

Tyle w temacie.

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Yasiek Mężczyzna
Super Saiyanin 2
Super Saiyanin 2
Yasiek
Wiek: 34
Dni na forum: 5.381
Plusy: 7
Posty: 816
Skąd: Miastostumostów
vegeta391 napisał(a):
Tyle w temacie.
Przecież to jest okropne
Edit. Wersja DVD zdecydowanie lepsza. Samoróbka jest przejaskrawiona i rozmyta.

Grupa Mirai
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.006
I zielone niebo? Mnie tam się podoba, ale de gustibus i tak dalej

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
vegeta391 napisał(a):
Tyle w temacie.

Yasiek napisał(a):
Przecież to jest okropne
Edit. Wersja DVD zdecydowanie lepsza. Samoróbka jest przejaskrawiona i rozmyta.
Kazimierz Pawlak napisał(a):
Aaa… mądrego to i przyjemnie posłuchać.
Przyczyny słabej ostrości to źle skalibrowany skaner (bardziej prawdopodobne) lub wyjątkowo słaba kopia filmu 16 mm* (mniej prawdopodobne). Wersja „RAW” jest bardzo przyciemniona, co też wskazuje na niepoprawną kalibrację skanera. Remaster jak wyżej: za jasny, jeszcze bardziej rozmyty, do tego korekcja kolorów nieprecyzyjna.

Dźwięk oczywiście dobry, bo z pierwszej transmisji. Mało tego: wygląda na to, że źródłem nagrań był główny kanał Fuji TV, nie lokalne stacje takie jak Tōkai czy Ishikawa, które ucinały częstotliwości powyżej 11kHz. W przypadku Fuji TV, pasmo użyteczne sięga ~14kHz (czasem więcej, w zależności od jakości nagrań). Jest tylko jeden problem: modulowane oryginalnymi dźwiękami brzęczenie, słyszalne głównie w momencie, kiedy mamy do czynienia z samymi głosami postaci. Do tej pory myślałem, że ten problem występuje jedynie w przypadku nagrań z Tōkai TV, ale wygląda na to, że jest inaczej Praktycznie nie ma możliwości usunięcia tego paskudztwa.

* - do lokalnych stacji telewizyjnych dostarczano kopie trzeciej a może nawet czwartej generacji. Te właśnie rolki pojawiają się od czasu do czasu na aukcjach w Japonii. W Toei mają pozytywy pierwszej generacji i zapewne też oryginalne negatywy. Z takim źródłem to sobie można popracować. Efekt byłby lepszy niż na Levelach, do których produkcji wykorzystano kopie niewiele różniące się od tych, które trafiały do lokalnych stacji telewizyjnych. Sam Steve Franko wspominał, że jest to któraś generacja i na pewno dalsza niż druga.

ドラゴンボールの秘密~神龍~ / Doragon Bōru no Himitsu ~Shénlóng~ = Tajemnica Smoczych Kul ~Dongfeng Peugeot Citroen~
Obraz
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » Oryginalny Dragon Ball w 16:9 zamiast 4:3?
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook