Forum Dragon Ball Nao

» [Pytanie] Kolejność oglądania

BragoPL
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 1.956
Posty: 2
Witam. Chciałbym powrócić do oglądania dragon ball'a od początku od serii DB. Ale wiem że są filmy kinowe (obejrzane). Chcialem się dowiedzieć co obejrzeć przed DB, w trakcie DB miedzy odcinkami i po. Tak samo z seria Zed (chociaż chciałem zamiast Z zobaczyć Kai). Oczywiście chodzi mi o serię 1 DB nie o Z, Super czy GT. Dziękuję z góry. Wiem że do 1 serii jest parę filmów.
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.007
W praktyce? Kolejność dowolna. Byle serial był DB->DBZ->DBGT/DBS. Reszta nieważna.

Temat był już wałkowany, zajrzyj:

tutaj

i

tutaj.

Moja osobista lista „od czapy”:

Domyślam się, że chcesz chronologicznie, tak? Według wydarzeń fabularnych?
Kiedyś przygotowałem coś takiego:

Jak oglądać:
===:::DB Odcinki 001-043:::===
===:::DB Film 1: Legenda o Shen Lóngu:::===
===:::DB Odcinki 044-067:::===
===:::DB OVA 1 Bezpieczeństwo na drodze Gokū:::===
===:::DB OVA 2 Straż pożarna Gokū:::===
===:::DB Odcinki 068-070:::===
===:::DB Film 2: Śpiąca księżniczka w Diabelskim Zamku:::===
===:::DB Odcinki 071-118:::===
===:::DB Film 3: Tajemnicza wielka przygoda:::===
===:::DB Film 4: Droga do ostatecznej siły:::===
===:::DB Odcinki 119-153:::===
===:::DBZ Odcinki 001-011:::===
===:::DBZ Film 1: Wróć, mój Gohanie!!:::===
===:::DBZ Odcinki 012-039:::===
===:::DBZ Film 2: Najsilniejszy gość na świecie:::===
===:::DBZ Odcinki 040-054:::===
===:::DBZ Film 3: Super bitwa na całej Ziemi:::===
===:::DBZ Odcinki 055-063:::===
===:::DBZ OVA 1: Ostateczna, samotna walka ojca Wojownika Z:, Kakarrotta, tego który wyzwał

Freezera::===
===:::DBZ Odcinki 064-081:::===
===:::DBZ Film 4: Super Saiyanin, Son Gokū:::===
===:::DBZ Odcinki 081-099:::===
===:::DBZ Film 5: Niezwykle potężny kontra potężny:::===
===:::DBZ Odcinki 100-129:::===
===:::DBZ Film 6: Zderzenie! Wojownicy o mocy 10,000,000,000:::===
===:::DBZ Odcinki 130-147:::===
===:::DBZ Film 7: Ekstremalna walka!!! Trzech wspaniałych Super Saiyan:::===
===:::DBZ Odcinki 148-153:::===
===:::DBZ Televikko OVA: Trzymajmy się razem! Świat Gokū! :::===
===:::DBZ Odcinki 154-175:::===
===:::DBZ OVA 2: Wbrew rozpaczy!! Pozostali super wojownicy - Gohan i Trunks:::===
===:::DBZ Odcinek 176:::===
===:::DBZ Film 8: Podnieć się! Gorąca, zacięta, super-dzika walka!:::===
===:::DBZ Odcinki 177-195:::===
===:::DBZ Odcinki Gaiden: Plan unicestwienia Saiyan częś pierwsza: Ziemia:::===
===:::DBZ Odcinki Gaiden: Plan unicestwienia Saiyan częś druga: Kosmos:::===
===:::DBZ Odcinek 196:::===
===:::DBZ Film 9: Na skraju galaktyki!! Super, niewiarygodny facet:::===
===:::DBZ Odcinki 197-220:::===
===:::DBZ Film 10: Niebespieczny duet! Super wojownicy nigdy nie odpoczywają:::===
===:::DBZ Odcinki 221-232:::===
===:::DBZ Film 11: Super wojownik pokonany!! Ja jestem jedynym, który wygra:::===
===:::DBZ Odcinki 233-258:::===
===:::DBZ Film 12: Odrodzenie fuzji!! Gokū i Vegeta:::===
===:::DBZ Odcinki 259-270:::===
===:::DBZ Film 13: Eksplozja Pięści Smoka!! Jeśli Gokū się nie uda to komu:::===
===:::DBZ Odcinki 271-288:::===
===:::DBZ Weekly Shōnen Jump OVA: Siemka! Son Gokū i jego przyjaciele powracają!!:::===
===:::DBS Odcinki 001-?:::===
===:::DBZ Bóg i Bóg: Battle of Gods:::===
===:::DBZ Odrodzenie Freezera:::===
===:::DBS Odcinki 001-131:::===
===:::DBS Brolly:::===
===:::DBZ Odcinki 289-291:::===
===:::DGT Odcinki 01-63:::===
===:::DGT OVA: Dragon Ball GT: Historia poboczna o Gokū! Symbolem jego odwagi jest Sì Xīng Qiú:::===
===:::DGT Odcinek 64:::===

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
BragoPL
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 1.956
Posty: 2
O właśnie od tego Czapy chronologicznie mi chodziło. Dzięki wielkie.
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
...a ja polecam najpierw oryginalną serię ze speszjalami, czyli wszystko autorstwa Toriyamy, a potem resztę Nie ma co sobie mącić klimatu wydarzeniami z filmów, których scenariusze były pisane przez inne osoby. Kiedy już się człowiek zapozna z oryginalną historia, można sobie urządzić seans filmów jako coś w stylu retrospekcji ale z alternatywnymi wydarzeniami.

ドラゴンボールの秘密~神龍~ / Doragon Bōru no Himitsu ~Shénlóng~ = Tajemnica Smoczych Kul ~Dongfeng Peugeot Citroen~
Obraz
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.007
BragoPL, nie ma za co


Musashi Miyamoto, a kto wie, co tak naprawdę robił Toriyama, a czego nie robił. Nie wiesz przypadkiem, czy w najbliższym czasie nigdzie nie wycieknie do sieci jakieś przyzwoite audio do pierwszej serii? Ostatnio se oglądałem te 8 odcinków, do których jest „czyste audio” w sieci i się zachciało odświeżyć całość, ale to szeleszczenie skutecznie mnie odstrasza.

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
gregor94 Mężczyzna
Full Power SSJ
Full Power SSJ
gregor94
Wiek: 29
Dni na forum: 6.007
Posty: 543
Skąd: Grudziądz
Ja oglądam chronologicznie ze względu na daty pierwszej emisji
lysy1234lysy1234
Ziemianin
Ziemianin

Dni na forum: 2.214
Posty: 23
vegeta391 napisał(a):
Ostatnio se oglądałem te 8 odcinków, do których jest „czyste audio” w sieci i się zachciało odświeżyć całość, ale to szeleszczenie skutecznie mnie odstrasza.
Właśnie dlatego wolę mangę
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
vegeta391 napisał(a):
Musashi Miyamoto, a kto wie, co tak naprawdę robił Toriyama, a czego nie robił.
Napisy początkowe i końcowe filmów wiedzą

vegeta391 napisał(a):
Nie wiesz przypadkiem, czy w najbliższym czasie nigdzie nie wycieknie do sieci jakieś przyzwoite audio do pierwszej serii? Ostatnio se oglądałem te 8 odcinków, do których jest „czyste audio” w sieci i się zachciało odświeżyć całość, ale to szeleszczenie skutecznie mnie odstrasza.
Na ten temat chodzą jedynie legendy, a ja na tyle znam główne postacie całego zamieszania, że do póki nie zobaczę unikatowych próbek z losowych odcinków, do póty będę olewał wszystkie bajki na temat wycieku dźwięku pierwszej serii. Wiemy jedynie, że kei17 jakieś nagrania ma. Podobno komuś tam z zaufanych znajomych je udostępnił, ale to też są legendy.

Na torrentach pojawiło się kilka odcinków z Tokai TV (albo Ishikawa TV), które rzekomo zgrał jakiś całkowicie inny koleś. Nie drążyłem tematu, więc szczegółów nie znam. Typ się zwie Dougo13, a w nazwach torrentów jest „original Japanese broadcast”. Wklepanie czegoś podobnego w wyszukiwarkę powinno szybko zaprowadzić do wszystkich obecnie dostępnych odcinków.

ドラゴンボールの秘密~神龍~ / Doragon Bōru no Himitsu ~Shénlóng~ = Tajemnica Smoczych Kul ~Dongfeng Peugeot Citroen~
Obraz
vegeta391 Mężczyzna
Super Saiyanin 4
Super Saiyanin 4
vegeta391
Wiek: 30
Dni na forum: 5.712
Plusy: 4
Posty: 2.007
Dzięki, Kojiś, dzięki. Jakość dźwięku wstawek Dougo13 mnie zadowala. Coraz bliżej pełnej kolekcji

Musashi Miyamoto napisał(a):
Napisy początkowe i końcowe filmów wiedzą
Co masz na myśli? Jest tam jakiś scenopis? Informacje o tym, kto projektował poszczególne fillery itp?

MyAnimelist
Warto posłuchać:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Musashi Miyamoto Mężczyzna
autor posta nr 200000
autor posta nr 200000
Musashi Miyamoto
Wiek: 33
Dni na forum: 4.023
Plusy: 2
Posty: 367
Skąd: Konserwatystan
vegeta391 napisał(a):
Coraz bliżej pełnej kolekcji
Nadejszlaaaaaaa...
<w wiadomym serwisie wybieramy kategorię wyszukiwania Audio -> Lossless i wpisujemy Dragon Ball broadcast audio>

vegeta391 napisał(a):
Co masz na myśli? Jest tam jakiś scenopis? Informacje o tym, kto projektował poszczególne fillery itp?
Akurat miałem na myśli filmy...
Obraz
...ale i tak zaliczyłem wielopoziomową gafę z tą „poradą” :

1.* Japończycy nie wyszczególniają osobno autora scenariusza i osoby, która przygotowuje jego adaptację na potrzeby filmu w taki sposób, w jaki się to robi na zachodzie (script / screenplay), tylko ciut inaczej (原作 / 脚本), przez co zarówno filmy, w których za scenariusz i jego adaptację odpowiada jedna osoba, jak i odcinki, w których za scenariusz odpowiada jedna osoba, a za adaptację druga, role przypisane w napisach są takie same, przez co nie idzie ustalić, kto co dokładnie przy czym robił. We wszystkich produkcjach, Toriyama jest autorem oryginalnego dzieła (原作), a inne osoby są adaptatorami (脚本), mimo tego, że w przypadku odcinków* tak jest, a w przypadku filmów, Toriyama jest autorem jedynie postaci i świata, a nie samych sekwencji wydarzeń, za które odpowiada ta sama osoba, która widnieje jako autor adaptacji filmowej (脚本). Nie wiem, czy na bazie samych napisów da się to ustalić .

2. Żaden „normalny” człowiek nie będzie przeprowadzał śledztwa dotyczącego autorstwa scenariuszy, więc bardziej praktycznym było doradzić, że najpierw można zobaczyć serial telewizyjny .

(ma się ten zapłon )

* - ACHTUNG obserwacje amatora. Zapraszam bardziej obeznanych do dyskusji

ドラゴンボールの秘密~神龍~ / Doragon Bōru no Himitsu ~Shénlóng~ = Tajemnica Smoczych Kul ~Dongfeng Peugeot Citroen~
Obraz
Shounen
*SōheiMenos 「僧兵メノス」
SōheiMenos 「僧兵メノス」
Shounen
Wiek: 35
Dni na forum: 7.133
Plusy: 72
Posty: 15.236
Skąd: ふざけた時代
To 原作 w creditsach to znany problem. W przypadku anime oznacza to wyłącznie autora oryginału, na podstawie którego powstało, i nie mówi nic więcej o jego udziale w tworzenie anime, czy był przy produkcji w ogóle obecny, czy chodzi tylko o to, że jest "twórcą marki" i prawdopodobnie jego nazwisko trzeba było wpisać. Jest powszechnie wiadome, że Toriyama tworzył osobne projekty postaci na potrzeby fillerów czy filmów, ale zostało to odnotowane chyba dopiero w Battle of Gods, a i to raczej głównie w celach reklamowych.

W przypadku mang sytuacja jest jeszcze gorsza, bo tam 原作 stosuje się dodatkowo do oznaczenia autora scenariusza, więc z samej okładki nie sposób wywnioskować, czy chodzi o oznaczenie typu "na podstawie" czy "scenariusz". I tak Toriyama jest 原作 zarówno na okładce Dragon Ball Super, przy której wiadomo, że "coś" robi, jak również na Odrodzonym jako Yamcha, gdzie scenariusza nie dotykał. Jest to dalece bezsensowne, ale najwyraźniej tak się przyjęło i niezręcznie byłoby to zmieniać.

Regulamin Forum | AnimePhrases ~ anime & manga quotes | MAL | Twitter · YT
Viver
Ziemianin
Ziemianin
Viver
Dni na forum: 723
Posty: 2
“Dragon Ball Z” odcinki 1 – 11.
Film “Dragon Ball Z – Movie 01: Dead Zone” (1989).
“Dragon Ball Z” odcinki 12 – 39.
Film “Dragon Ball Z – Movie 02: The World's Strongest” (1990).
“Dragon Ball Z” odcinki 40 – 54.
Film “Dragon Ball Z – Movie 03: The Tree of Might” (1990).
Wyświetl posty z ostatnich:

Forum DB Nao » » » [Pytanie] Kolejność oglądania
Przejdź do:  
DB NaoForum DB NaoAninoteAnimePhrasesDr. Slump
Powered by phpBB
Copyright © 2001-2024 DB Nao
Facebook